2.Dönem Ne Yapacaksınız?

Kodla Büyü

Süvarim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar efendim. Görünen o ki 2. dönem bizim dersimiz uzaktan eğitim şeklinde devam edecek ve bu durum benim canımı sıkıyor. İkinci dönemin kazanımlarına baktığımız zaman sırf programlama anlatmamız gerekiyor. Çocukların kimisi telefondan, kimisi bilgisayardan giriyor.

Ben kişilik itibarıyla içime sinmeyen, faydalı olmayacağını düşündüğüm şeyi "Yapacak bir şey yok durum böyle" diye geçiştirmeyi sevmiyorum.

Daha fazla uzatmadan sorumu sorayım efendim: Şimdi bilgisayardan Scratch anlattık ama çocukların telefondan Scratch yapma durumu var mı? Android için kodlama uygulaması var mı bildiğiniz? 5. sınıflara code.org yapılır da 6. sınıflara geçen sene code.org yapmıştık. Artık bir boyut ileri gitmek lazım.

Ne tür bir yöntem izleyeceksiniz merakla bekliyorum cevaplarınızı efendim.

Telefonda uygulama yok ama siteden online yapabiliyorlar.Scretchtan devam. Devam zorunluluğu yok. Notlarınız 1.dn notlardan düşük olmaz. Notunu beğenmeyen ve öğrenmek isteyen gelsin dedimdi dönem sonu son derste. 2 dönm yapeceklarımı anlattım. Eğer ders seatimi düşürtebilirsem 2 sınıf birleştirip analatacam

Son düzenleme:
Scretchtan devam. Devam zorunluluğu yok. Notlarınız 1.dn notlardan düşük olmaz. Notunu beğenmeyen ve öğrenmek isteyen gelsin dedimdi dönem sonu son derste. 2 dönm yapeceklarımı anlattım. Eğer ders seatimi düşürtebilirsem 2 sınıf birleştirip analatacam

Ben konu olarak neyi nasıl anlatacaksınız diye sormuştum anladığım kadarıyla hem 5. sınıflara hem de 6. sınıflara Scratch anlatacaksınız. Teşekkürler de telefondan giren çocuklar anlattıklarınızı nasıl uygulayacaklar? Verimsiz olmaz mı?

Hocam istekliler katılacak zaten derse.. Olağanüstü bi süreç ya verim arayan yok şahsen idarenin dayatmasğyla en düşük 70 vermek zorunda kalan ben de verim aramayacağım. İstemeyen verim alamayan imkanı olmayan gelmeyecek zaten. Yoklama da almayacağım. Son ders mblock tinker hakkında bilgi verdim. Scrathı nasıl anlatacağımı vs söyledim imkanı olana ilk ders kurulumu anlatacğım cepten takip eden dilerse übakmıştırk. İmkanı olmayan zaten giremiyor olane da özel ders gibi olacak

Hocam zoomundan tut her konuda mail adresleri üyelik vs vs her yazılarıyla ilgili bilgi edindim gelen cevaplar internetten ordan burdan okuyabileceğimiz sallama cevaplar. Ben bakanlığa sormuşum
"Güvenlik konusuyla ilgili kayıtlı olmayan öğrencileri derse nasıl dahil edeceğiz gmail hotmail vs çocuklar için e posta almamız ne kadar uygun olacak"vs sormuşum. Adam ilgili videoyu izleyin diye harici ders ekranındaki videoyu link vermiş. Sana bu soruyu zaten bakmıştır oraya mebin dalkavukları diyesim var cevap verenlere ama herşey arafta.

Son düzenleme:
Hocam ben de sizin gibiyim. Ancak şu an zor bir süreçten geçiyoruz. Elimizden geleni yapmaktan başka çare yok. Scratchi online olarak da cep telefonundan yapabilirler. 5 lerde ise kodlabüyü düşünüyorum bu yıl.

Öğrencilerin Scratch'e tam katılım sağlayamaması beni de üzüyor. Scratch haricinde müfredat dışı başka neler yapıyorsunuz arkadaşlar?

Geçen sene uzaktan eğitim başladığında, 6. sınıflar için sınıf telefon gruplarından http://mobilkod.eba.gov.tr/ sitesindeki alıştırmaları adım adım yapmalarını söyleyip her hafta çözümleri gönderiyordum. (Canlı Ders yapmamıştık).
Fakat bu sene canlı derslerde Scratch anlatmayı düşünüyorum inşallah.
Belki dönemin sonuna doğru ayrıca http://mobilkod.eba.gov.tr/ adresini de önerebilirim.

5. Sınıflarda http://blockly.eba.gov.tr/tr/index.html

Son düzenleme:
Herkes benimle aynı sıkıntıda anlaşılan. Buna da şükür. Bir de müzik ya da beden eğitimi öğretmeni olmak şu dönemde daha sıkıntılı olurmuş.

İkinci dönem konuları 5. ve 6. sınıflar için hemen hemen aynı hocam. Algoritma kavramı, problem çözme aşamaları ve sonraki aydan itibaren Scratch arayüze başlamayı düşünüyorum. Zorlanacağımı düşünüyorum ama başka çaremiz yok. Bir de ek olarak eğer uygun şartları sağlarsam önceden anlatacaklarımı videoya alıp okulun yo***be kanalında yayınlamayı da düşünüyorum.

Ben 7.sınıflardaki seçmeli ders yıllık planımı sınıf seviyesine göre ilk dönem scratch 2. Dönem arduino ve mbot olarak planlamıştım . İlk dönem scratch güzel gitti her derste bir proje örneği yaptık . Online scratch sitesinden katıldı çoğu öğrencim . İlk 1-2 hafta zorlandık . Kodların ekran görüntüsünü ebadan paylaştım sonra imkanı olan evde uyguladı . Ben hangi komut ne işe yarar ve mantık nasıl oturtulur kısmını daha çok anlattım . 5 lerde zor olabilir çünkü çocuklar hem küçük hem de temel bilgisayar becerilerine yeni yeni sahip oluyor ancak 6 larda rahat olur

Scratch JR diye bir uygulama indirdim ama çok kullanışlı gelmedi bana. Belki de iyice aşina olmak lazım.
Scratch Jr. çok küçük yaş grubu için hocam. ortaokula basit gelir bence..
Ayrıca tablete bir aparatla mouse takınca bi nebze kolay oluyor scratch sitesi üzerinden kodlama
Bilgisayarı olanlar için sorun yok zaten.
Bendeki sorun 5. sınıftaki derslerim kaldırıldığı için çocukların bilgisayar, office vs programları kullanma hakimiyetlerinin olmaması...
Bilişimle üretim projesini bekliyorum dört gözle ama o da yalan oldu galiba :(

Mebbis'te hizmetici eğitimlerde "Robotik ve Kodlama (Temel Düzey) Eğitimi Kursu" var. Scratch anlatılıyor, konular, alıştırmalar bize de örnek olabilir öğrencilere derste anlatırken.

Bu arada, Web 2.0 Araçları ile Dijital Öğretim Materyali Geliştirme Kursu'nda etkileşimli içerik oluşturma anlatılıyor, oluşturulan çalışma EBA'ya yüklenebilir. H5P Lumi ile yapılıyor. Öğrencilere göndereceğimiz çalışmaları zenginleştirmede kullanabiliriz.

5. Sınıflar için

Algoritma
Akış diyagramı (flowchart programı)
Code.org ya da eba mobil kod

Okulda lab. olmadığı için e. tahtadan, önce ben sonra sırayla öğrenciler şeklinde, zamanımız yettiğince uygulama yapabiliyorduk.
Uzaktan uygulama yapmak, okuldakinden kolay olacak. Öğrenci okulda hiç uygulama yapamıyordu, şu an en azından imkanı olan benimle eş zamanlı kendi cihazından uygulama yapabiliyor.
Kullanacağım platformlar paylaşılmış, tekrara düşmeyeyim. Kazanımlar doğrultusunda bu sayfalardan etkinlikler yaparak ilerleyeceğim.
Eğitimde fırsat eşitsizliğinin sorumluları aynı imtihanla sınanır inşallah.

Geri