17 saat dersi olan alan şefi ek dersi?

Kodla Büyü

earl

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar okulumda bir öğretmen alan şefi ve 17 saat dersi var. Üzerinde koordinatörlük görevi de var. En fazla kaç saat ek ders alır?
Benim hesabıma göre
17 saat den 1 saat planlama
10 saat şeflik
14 saat koordinatörlük alır en fazla (şeflik artı koordinatörlük 44 saati geçemediği için galiba)
Toplamda 1+10+14 yani 25 alir diye hesaplıyorum.
Bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim.

oguz-han' Alıntı:
Arkadaşlar okulumda bir öğretmen alan şefi ve 17 saat dersi var. Üzerinde koordinatörlük görevi de var. En fazla kaç saat ek ders alır?
Benim hesabıma göre
10 saat şeflik
14 saat koordinatörlük alır en fazla (şeflik artı koordinatörlük 44 saati geçemediği için galiba)

doğru hesaplamışsın.

Maaş karşılığı 20 saat değil mi, neden 17 saat dersi var?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

oguz-han' Alıntı:
Benim hesabıma göre
10 saat şeflik

Doğrudur sıkıntı yok

maaş karşılığı dolmadan EK DERS hesaplanır ... ŞEFLİK ve KOORDİNATÖRLÜK maaş karşılığının dışındadır. mevzuat bilmeden yazmayalım lütfen ...

Ek ders görevi
MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık
karşılığı ders görevini tamamlayan
;
a) Müdür, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcılarına haftada 6 saate,
b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,
c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,
kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç
halinde ve istekleri üzerine alanları dışında da ek ders görevi verilebilir.

mevzuat bilmiyorum cahilligime ver tucker_boi.
senin yazdigin hangi maddede geciyorsa paylasir misin? ogrenmis olurum.

Nöbet tutuyorsa 2 saat daha ekleyin.

Şeflik, Koordinatörlük, nöbet, sınıf rehber öğretmenliği ve 10+1 ile gelen saatler maaş karşılığının dışındadır.
Mevzuatı iyi okuyun sadece bir maddede kalmayın arkadaşlar.

Maaş karşılığı dolmadan nasıl ek ders hesaplanıyor arkadaş

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

fkosanay' Alıntı:
Ek ders görevi
MADDE 6- (1) Kapsama dâhil örgün ve yaygın eğitim kurumlarında görevli olup, aylık
;
b) Genel bilgi ve meslek dersleri öğretmenlerine 6 saati zorunlu olmak üzere haftada 15 saate,
c) Atölye ve laboratuvar öğretmenlerine 20 saati zorunlu olmak üzere haftada 24 saate,
kadar alanlarında, alanlarında ek ders görevi verilemeyen veya kısmen verilebilenlere, ihtiyaç

İşletmelerde meslek eğitimi
MADDE 15- (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve
öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek,
programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte
bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.
(2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve
işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas
alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce
onaylanacak programlara göre haftada;
a) Meslekî eğitim merkezlerinde;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,
b) Diğer okul ve kurumlarda;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati,
geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir.

darkprog' Alıntı:
fkosanay' Alıntı:
Ek ders görevi
;

MADDE 15- (1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve
öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek,
programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte
(2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve
işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas

ek ders gorevini vurgulamissin hocam tesekkurler. ama soru su maas dolmadan bu ek dersi alabilir mi?

mevzuat, yonetmeliklerimiz guncellenmiyor. kanun cikariyolar yonetmelige eklemiyolar vs. ek ders yonetmeligini basindan sonuna okudum. maas karsiligi dolmadan odenecek ek dersleri goremedim.
ayrica 5473 nolu kanunu buldum 6. maddesinde maas karsiligi dolmadan odenecek ek dersleri yazmislar.

MADDE 6 – 5/3/1964 tarihli ve 439 sayılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri ile İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri ile Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanunun;
a) 3 üncü maddesinin (B) fıkrasında yer alan "atelye ve meslek dersi" ibaresi "ders" şeklinde değiştirilmiştir.
b) 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "Orta dereceli okullarda" ibaresi "Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında", "altı saate kadar" ibaresi "6 saat" şeklinde değiştirilmiştir.
c) Ek 1 inci maddesinin son fıkrası "Hazırlık ve plan çalışmaları karşılığında öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek kaydıyla, aylık ve ücret karşılığı okuttukları her 10 saat için 1 saat ek ders ücreti ayrıca ödenebilir." şeklinde değiştirilmiş ve aynı maddenin sonuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"Yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılan ders görevleri, ders görevinin yapılmış sayılacağı haller ile yüz yüze yapılan ders görevleri dışındaki ek ders görevleri hariç, örgün ve yaygın eğitim kurumlarında aylık karşılığı ders görevini doldurmayanlara ek ders ücreti ödenmez."

Ders Görevinin Yapılmış Sayılacağı Haller

Madde 21- Bu Esaslar kapsamına giren öğretmen ve yöneticiler;

a) Millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına öğrencilerle birlikte katıldıkları takdirde bu günlerde,

b) (Değişik:15/4/1999-99/12775 B.K.K.) İl düzeyinde bayram kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde yılda; Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde 90, diğer illerde 45 günü geçmemek üzere görevlendirildikleri günlerde (Ankara, İstanbul ve İzmir illeri ile Devlet Töreni yapılmasına karar verilen diğer illerde bu sürelerin yeterli olmaması halinde sürenin 30 güne kadar uzatılmasına valiler yetkilidir).

c) (Değişik:15/4/1999-99/12775 B.K.K.) 18. maddede belirtilen haller dışında;

1) Bakanlık merkez ve taşra teşkilâtında geçici görevle görevlendirilenler,

2) Her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler,

bir yılda 6 ayı geçmemek üzere bu görevleri süresince

aylık karşılığı ders, ek ders, ders niteliğinde yönetim ve ders dışı hazırlık ve plânlama görevlerini yapmış sayılırlar.

sunu acik sekilde ek ders yonetmeligine yazsalar sorun kalmayacak.

oguz-han' Alıntı:
Benim hesabıma göre
10 saat şeflik

Hocam bende aynı konumdayım ve 25 saat ek ders alıyorum.
Şeflik, Koordinatörlük ve Planlama ve hazırlık (10'a 1) direkt ek ders sayılır.

fkosanay' Alıntı:
darkprog' Alıntı:
fkosanay' Alıntı:
Ek ders görevi
;

ek ders gorevini vurgulamissin hocam tesekkurler. ama soru su maas dolmadan bu ek dersi alabilir mi?

mevzuat, yonetmeliklerimiz guncellenmiyor. kanun cikariyolar yonetmelige eklemiyolar vs. ek ders yonetmeligini basindan sonuna okudum. maas karsiligi dolmadan odenecek ek dersleri goremedim.
ayrica 5473 nolu kanunu buldum 6. maddesinde maas karsiligi dolmadan odenecek ek dersleri yazmislar.

MADDE 6 – 5/3/1964 tarihli ve 439 sayılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Yüksek ve Orta Dereceli Okullar Öğretmenleri ile İlkokul Öğretmenlerinin Haftalık Ders Saatleri ile Ek Ders Ücretleri Hakkında Kanunun;
a) 3 üncü maddesinin (B) fıkrasında yer alan "atelye ve meslek dersi" ibaresi "ders" şeklinde değiştirilmiştir.
b) 6 ncı maddesinin ikinci fıkrasında yer alan "Orta dereceli okullarda" ibaresi "Örgün ve yaygın eğitim kurumlarında", "altı saate kadar" ibaresi "6 saat" şeklinde değiştirilmiştir.
c) Ek 1 inci maddesinin son fıkrası "Hazırlık ve plan çalışmaları karşılığında öğretmenlere, haftada 3 saati geçmemek kaydıyla, aylık ve ücret karşılığı okuttukları her 10 saat için 1 saat ek ders ücreti ayrıca ödenebilir." şeklinde değiştirilmiş ve aynı maddenin sonuna aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
"Yarıyıl ve yaz tatillerinde yapılan ders görevleri, ders görevinin yapılmış sayılacağı haller ile , örgün ve yaygın eğitim kurumlarında aylık karşılığı ders görevini doldurmayanlara ek ders ücreti ödenmez."

Ders Görevinin Yapılmış Sayılacağı Haller

Madde 21- Bu Esaslar kapsamına giren öğretmen ve yöneticiler;

a) Millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına öğrencilerle birlikte katıldıkları takdirde bu günlerde,

b) (Değişik:15/4/1999-99/12775 B.K.K.) İl düzeyinde bayram kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde yılda; Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde 90, diğer illerde 45 günü geçmemek üzere görevlendirildikleri günlerde (Ankara, İstanbul ve İzmir illeri ile Devlet Töreni yapılmasına karar verilen diğer illerde bu sürelerin yeterli olmaması halinde sürenin 30 güne kadar uzatılmasına valiler yetkilidir).

c) (Değişik:15/4/1999-99/12775 B.K.K.) 18. maddede belirtilen haller dışında;

1) Bakanlık merkez ve taşra teşkilâtında geçici görevle görevlendirilenler,

2) Her türlü eğitsel gezi, konferans, kurs ve seminerlerde görevlendirilenler,

bir yılda 6 ayı geçmemek üzere bu görevleri süresince

aylık karşılığı ders, ek ders, ders niteliğinde yönetim ve ders dışı hazırlık ve plânlama görevlerini yapmış sayılırlar.

sunu acik sekilde ek ders yonetmeligine yazsalar sorun kalmayacak.

Hocam işte kendiniz yazmışsınız ya yukarıda "yüz yüze yapılan ders görevleri dışındaki ek ders görevleri hariç" diye yazıyor. koordinatörlük ve şeflik yüz yüze ders görevi değil. Bu sebeple maaş karşılığına sayılmıyor. Bu görevleri yapınca doğrudan ödeniyor.

Hocam bu yüz yüze ders konusu önemli burada,
Misal yüksek lisans yapmış bir öğretmenin ek dersi %5 fazla ödeniyor,
ancak orada da bir madde var ilave %5 sadece yüz yüze derslerden kaynaklanan ek derse ekleniyor.

Örnek:
Bir Meslek lisesinde şefseniz ve yüksek lisans yapmışsanız,
şeflik için aldığınız ek ders %5 fazlasıyla ödenmiyor.
??? Sebep ne dedik Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne, Şeflik Yüz yüze eğitim kapsamına girmiyor dediler.

Farklı uygulayanlar varsa dikkat etsinler.

Şimdi maaş karşılığı dolmadan bizde el sanatları öğretmeni var 6 saat dersi var şeflik +kor =18 saat ek ders alıyor doğru mudur bu

pardus63' Alıntı:
Şimdi maaş karşılığı dolmadan bizde el sanatları öğretmeni var 6 saat dersi var şeflik +kor =18 saat ek ders alıyor doğru mudur bu

Alır hocam 5473 ün 6. Maddesine bakın önceki sayfada paylaştım.

Geri