160 Saatlik Bilgisayar Kullanımı Sınavlarımızı Paylaşalım

Kodla Büyü
Halk eğitimde yeni birisi olarak henüz sınav yapmadım ama sanırım modüler sistem de sınavlar daha farklı imiş. Yani modül modül sınav yapmak gerekiyormuş. Bilen birileri bizi aydınlatsa ve bu bölümde sınav sorularımızı paylaşsak nasıl olur?

Ekli dosyalar

• 7modülteorikuyg_hemsınav.rar
    681 KB · Görüntüleme: 241
sayın hocam her modül bittiğinde sınav yapman gerekiyo.
http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogramlar/alanprogramlari/bilisim/beceri.html burada modüller var zaten modüllerin sonunda hazır örnek sorular da var.. ben genelde onları soruyorum veya derste o modülü işlerken güzel bi noktaya değiniyom ve üstünde duruyorum ve onu sınavda soruyorum . zaten çok yaratıcı olmaya da gerek yok örnek sorular ve bizden birkaç basit soruyla işi çözmek en basiti. forum da da epey soru paylaşımı mevcut.

benim kursumda seviye çok düşük.bende bıraktım modülleri. temel bilgilerden sonra worde geçtik. 3 ya da 4 sınav yapmayı düşünüyorum . 1 tanesini yaptım.

Ekli dosyalar

• modül 1.rar
    13.4 KB · Görüntüleme: 1,178
hocam 3 4 sınav ne demek yaa
ben 7 modüle 7 sınav yapıyorum
bir de bitirme sınavı etti 8
her modül sonunda sınavı yapmak zorundasın
bir de 1. modülde 25 tane soru sormuşsun
seviyeleri düşük diyorsun ama 25 soru bence çok...
ben 1,2,3ç modüllerde 5 soru soruyorum
word excel powerpointte uygulama yaptırıyorum ve anlattığım herşeyi soruyorum
yarın halk eğitime gittiğimde paylaşırım sorularımı, bi bakın..
benim de eksik olduğum noktalar var ise düzeltelim

donmezz87' Alıntı:
hocam 3 4 sınav ne demek yaa
ben 7 modüle 7 sınav yapıyorum
bir de bitirme sınavı etti 8
her modül sonunda sınavı yapmak zorundasın
bir de 1. modülde 25 tane soru sormuşsun
seviyeleri düşük diyorsun ama 25 soru bence çok...
ben 1,2,3ç modüllerde 5 soru soruyorum
word excel powerpointte uygulama yaptırıyorum ve anlattığım herşeyi soruyorum
yarın halk eğitime gittiğimde paylaşırım sorularımı, bi bakın..
benim de eksik olduğum noktalar var ise düzeltelim
tabii hocam bakarım sorularınıza siz paylaşın.
ben halk eğitimde yeniyim hocam, bu yıl atandım.müdür yardımcısı tek sınav yapman yeter dedi.daha önceki bilgisayar öğretmenleri de hep tek sınav yapıp sertifika vermişler.bana az geldiği için sınav sayısını artırdım.

burdan paylaşıyoruz ama. öğrencilerin de eline geçerse artık sınavlarında bi anlamı kalmaz.

Ekli dosyalar

• sınavlar.rar
    235 KB · Görüntüleme: 1,882
Arkadaşlar bende okulumunda açıyorum.Bügün HEM müdürüyle konuştum ama ddi sadece bir tane sınav yapacaksın ve o da kurs sonunda.ve ayrıca sertifika için öğrencilerden 30 TL isteyin dedi.Şimdi sizin söylediklerinizle(modül modül ) sınav yapılacak diyorsunuz ve kafam çok karıştı.Şimdi benim ne yapmam gerek...

lkandemir kullanıcısının gönderdiği sınavlar gibi olcak. modül modül olcak. ve modül modül not verceksin. zaten HEM otomasyonda notları girerken her modülün sınav notu ayrı ayrı giriyor. size öyle diyen HEM müdürü yanlış söylemiş.

her modül için yazılı sınav yapmak zorundasın zaten. uygulamalarıda sınıftaki durumlarına göre verç yada uygulama sınavı yap o senin bileceğin şey. her modül için 1 yazılı, 1 de uygulama notu vermen lazım.

arkadaşlar benm bu halk eğitimdeki ikinci senem ve sene başında halk eğitimde açılacak tüm kurslar için modül sistemi tanıtımı yapıldı.. bu toplantıda her modül sonunda sınav yapılması gerektiği bununda sebebini örneğin kursa 3 modül gelip daha sonra gelmeyip sertifika alamayanların tekrar kursa yazıldıklarında o aldıkları 3 modül için devam zorunlulukları olmaması için uygulanacağı söylendi ve notlarında halk eğitim tarafından sisteme girilmesi gerekiyor tabi... Güzel bir sistem şu anki öğrencilerimden 3 tanesi geçen senede kursa gelip öğrtmenin tayini çıktığı için sınav olamayan ve sertifika için tekrar devam zorunluluğu olan öğrenciler onlar için zor bir durum..

Peki öğrencinin-kursiyerin kaç ortalama tutturması gerekiyor başarılı sayılması için?

valla ben de derse giriyorum. her modül sonunda 2 sınav yapıyorum. bir uygulama 1bir test şeklinde. toplamda 14 sınav.

modül sınavı win xp ve office 2003 elinde olan paylaşabilir mi?

Arkadaşlar bende halk eğitimi merkezinde çalışıyorum ve birkaç arkadaşımızın paylaştığı sorulara gözattım. Ki hem yeni başlayan arkadaşa yardımcı olmak hemde müdür yardımcımızında özellikle bu tür durumlara dönük bahsettiği bazı konuları netleştirmek adına şunları söylemek gereği duydum ;

Halk eğitimi merkezine bilgisayar kullanım yetkinliğine dönük sertifika almaya gelen kişilerin yaş düzeyi yaklaşık 18 - 70 yaş arası yetişkinlerdir. Bu kişilere teknik bilgiler vermekten öte modüllerin özellikle ilk başlarında yok multitaskingmiş falan daha bilgisayar öğretmenlerinin bile açıp bakmadığı saçmalıklar verilip ardından sınavda soruyorsanız ; bu işkenceye artık son verin... Lütfen insanlara günlük hayatlarında özellikle işlerinde ve evlerinde kullanabilecekleri pratik bilgileri ve benzeri uygulamaları yaptırmaya çalışın. Ayrıca sınav yapan bazı arkadaşlar bahsettiğim o saçma konuları bile yazılı sınav ile istemişler. Allah aşkına kaçınız günlük hayatta o konuları kullanıyorsunuz ? Biraz daha gerçekçi ve işin özüne ve de sonuçta elde edilmek istenilene dönük iş yapmak lazım. Tabii bu fikirleri paylaşırken tamamen kendi görüşüm ama lütfen insanlara eziyet etmeyin ; öğrenmelerini istiyorsanız teknik konulardan öte program öğretimine dönük ince detaylar gösterin. Her modül sonunda yönetmeliğe göre sınav yapılmalı fakat bu yazılı sınav olmak zorunda değil ! Özellikle ilk konularda teorik bilgi gerektiren yerlerde test şeklinde her modül sonunda sınav yapabilirsiniz. Word, Excel ve Powerpoint konularında özellikle uygulama sınavları yapmanız ve hatta sınav öncesinde benzeri bir uygulama örneği çözmeniz hem sizin hem de kursiyerleriniz açısından daha faydalı olacaktır. Uygulama sınavlarını da kursiyerlerinize mümkün olduğunca ekran görüntüsünde görmek istediğiniz resimlerle sınav kağıdına aktarırsanız, emin olun bu işte istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Aksi takdirde bir sabun kalıbından farksız hiç esnemeyen bir yapıyla insanların karşısında istemedikleri ve sizinde istemediğiniz şeylerle boğuşur durursunuz. Mutlaka modül sonunda sınav yapın bu yönetmelikte var. Müfettiş geldiği zaman ilgili sınav evrağını ya da elektronik dosyasını isteyebilir. Bunun ispatı şart. Ama dediğim gibi kasmayın kastırmayın :) Saygılar sevgiler...

Geri