10 PARMAK EFSANESİ..

Kodla Büyü

eras63

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
10 Parmak benim için gerçekten bir efsane oldu..herzaman öğrenmek istedim ama bi türlü başlayamadım çalışmaya..Q mu F mi sorusu ise ayrı bi karın ağrısı..bence bir bilişimcinin en büyük +larından biri klavyeyi hızlı kullanabilmesi.düşünebiliyor musunuz bir bilgisayarcının klavyeyi yavaş kullanması veya harflere bakarak yazması yanlışlarla dolu cümleler kurması...
acaba siz kullanabiliyor musnuz..kullanabiliyorsanız hangisi..kullanabiliyorsanız nasıl başardınız? bu başarı ve de hikayesi veya yöntemi bize esin kaynağı olur belki de..

Re: 10 PARMAK..

Hocam disiplinli bir şekilde azmedip çalışmadıktan sonra çok zor.

Ama q öğrenmek istiyorsan önüne f, f öğrenmek istiyorsan önüne q klavye koymak zorundasın. Veya klavyenin üzerindeki yazıları sileceksin. Birkaç gün zorlanırsın. Parmakları doğru yerleştir ve taviz verme. Eller gezmeyecek, parmak uzanacak.

Bu arada F klavye şövalyeliği yapıp da önüne F klavye isteyenlere gelsin bu sözüm.

Tabi ki F klavye, tabiki 10 parmak ve tabi ki klavye ye bakmadan. Kullandığın klavye q bile olsa, dil seçeneklerinden F ye çevirdiğinde bile yazabilmelisin. liseyi ticarette okumuştum. daktilo derslerinden öğrendim. bununla ilgili programlar var onları kullanarak öğrenebilirsin ama biraz uzun zaman alan bir iş

Hocam biraz sabır gerekiyor, q öğrenmenizi tavsiye ederim. gönlümüz f den olsa bile biraz da gerçekçi olmak gerek. ben 8 senedir q klavye kullanıyorum, keşke f öğrenseydim demedim. Öğrenme konusunda gelince, şu meşhur program var nihatonline filan yazıyordu. 99 ders var ama 25 dersi halledince öğreniyorsunuz zaten. derslerin hepsine uğraşmaya gerek yok.

Tam olarak olmasada Q da yazan biriyim. Kesinlikle F diyorum. Çünkü ellerinizi yerleştirdiğiniz sira çok önemli. Yanlış bilmiyorsam F, dilimizde en çok kullanılan harflerin 2 yıl araştırmasıyla ortaya çıkarılmış ve tuşlar o şekilde yerleştirilmiş. Sol elde elde en cok kullanılan sesliler, sağ elde en çok kullanılan sessizler. Q da temel sıraya ellerinizi yerleştirdiğinizde sadece A harfi var. Bu bile tercih için yeterli bence.

Eski daktilo kitaplarıni, megep.meb.gov.tr de bilgisayarda klavye kullanımı dersi modüllerini kullanabilirsiniz. Biraz zaman lazım ama zamanla ezbere yazabilirsiniz.

Q klavyede on parmak yazabiliyorum(Rakamlar hariç). Benim bunu öğrenmemdeki en büyük etken yanlış anlaşılma olmuştur :)
Şöyle ki: Ünv birinci sınıfın yaz tatilinde, on parmak programıyla yazmayı öğrenmeye çalışıyorum. Birinci adım ikinci adım derken hedefleri tutturmadan yazıyorum. Bir gün bir baktım ablam benden daha ilerde ve değerler de çok iyi.O zaman dedim.O yapıyorsa ben de yaparım diye. Bir gaza geldim. Söktüm işi. Sonradan düşününce meğer ben ablamın doğru oranına değilde dakikadaki vurduğu harf sayısına bakmışım :)
Tabi birkaç ay yavaş oluyor yazmanız. Zorlandığınız için de şu konuşmalar oldu arkadaşlar arasında: Ya artislik yapmayı bırak da normal yaz. Ama inat ettim,devam ettim oldu :)

Tabiki F klavye. 15 sene Q abukluğumdan sonra f klayve öğrenmem 1 hafta sürmedi. 1 haftada a ile u nun yeri karıştı. onun haricinde çok memnunum. F klavye 10 parmak öğrenmek inanın çok basit.

eduran' Alıntı:
Tam olarak olmasada Q da yazan biriyim. Kesinlikle F diyorum. Çünkü ellerinizi yerleştirdiğiniz sira çok önemli. Yanlış bilmiyorsam F, dilimizde en çok kullanılan harflerin 2 yıl araştırmasıyla ortaya çıkarılmış ve tuşlar o şekilde yerleştirilmiş. Sol elde elde en cok kullanılan sesliler, sağ elde en çok kullanılan sessizler. Q da temel sıraya ellerinizi yerleştirdiğinizde sadece A harfi var. Bu bile tercih için yeterli bence.

Eski daktilo kitaplarıni, megep.meb.gov.tr de bilgisayarda klavye kullanımı dersi modüllerini kullanabilirsiniz. Biraz zaman lazım ama zamanla ezbere yazabilirsiniz.

1955 Türkçesindeki en çok kullanılan harflerin 2 yıl araştırmasıyla ortaya çıkmış bir klavye yorumu sizlere bırakıyorum.

Üniversite 1. sınıfta Q klavye 10 parmak öğrendim, o zamandan beri yazıyorum, önümde japonca klavye bile olsa küçük bir ayarla Q klavyeye çevirip yazıyorum, çok faydasını gördüm, öğrenirken 1 hafta klavyeyle yattım kalktım, yolda giderken gördüğüm bütün kelimeleri aklımdan klavyede yazmaya çalışıyordum:)
Şimdi F klavye ile öğrenmediğime pişmanım ama en azından 10 parmak yazıyorum diye umursamıyorum.

http://uzaktanegitim.istanbul.edu.tr/fk ... ia/egitim/

Bu linki bi inceleyin, bence çok güzel hazırlanmış, ben derste de kullanıyorum.

her iki klaveyi de 10 parmak kullanabiliyorum. Q ile başladım, sonra birgün F lazım oldu biraz uğraştırdı ama isteyince veya mecbur kalınca oluyor. F klavyeyi öğrenmek daha kısa sürüyor. Q klavye de evrensel bir klavye. Gözünüzde çok büyütmenize gerek yok az biraz çalışmayla istediğiniz klavye türünü 10 parmak yazabileceğinize inanıyorum.

söylediklerimle çelişmemek için ikinci paragrafı f klavye ile yazıyorum. Evet, çok zorlanmadan ikisine de insan uyum sağlayabiliyor. Çok yetenekli birisi değilimdir. Ben yapabiliyorsam herkes yapabilir. :)

fatihkultukturkan' Alıntı:
1955 Türkçesindeki en çok kullanılan harflerin 2 yıl araştırmasıyla ortaya çıkmış bir klavye yorumu sizlere bırakıyorum.
Bu yazdığın yazıda 10 tane A, 6 tane E, 5 tane İ, 4 tane U; 6 tane K, 4 tane M, 7 tane L, 5 tane Y harfi var. Bunlar temel sıradaki harfler ve ellin parmaklarının yazım gücüne göre bu tuşların üzerinde. Günümüz türkçesine de oldukça uygun bir klaveyedir F klavye.

Klavyeniz ne olursa olsun beyniniz Q olmasın.

eduran' Alıntı:
Q da temel sıraya ellerinizi yerleştirdiğinizde sadece A harfi var. Bu bile tercih için yeterli bence.

Temel sırada da olsa A harfi serçe parmağın altında yani en zor kullandığın parmağın altında (türçede en çok kullanılan sesle harf) kalıyo.

Googleden Q klavyenin hikayesi diye aratmanızı tavsiye ederim.

Ekli dosyalar

• FKlavyeDizilimVeOranlar.gif
    FKlavyeDizilimVeOranlar.gif
    29.3 KB · Görüntüleme: 2,408
serdemir' Alıntı:
fatihkultukturkan' Alıntı:
Bu yazdığın yazıda 10 tane A, 6 tane E, 5 tane İ, 4 tane U; 6 tane K, 4 tane M, 7 tane L, 5 tane Y harfi var. Bunlar temel sıradaki harfler ve ellin parmaklarının yazım gücüne göre bu tuşların üzerinde. Günümüz türkçesine de oldukça uygun bir klaveyedir F klavye.

Klavyeniz ne olursa olsun beyniniz Q olmasın.

eduran' Alıntı:
Q da temel sıraya ellerinizi yerleştirdiğinizde sadece A harfi var. Bu bile tercih için yeterli bence.

Temel sırada da olsa A harfi serçe parmağın altında yani en zor kullandığın parmağın altında (türçede en çok kullanılan sesle harf) kalıyo.

Googleden Q klavyenin hikayesi diye aratmanızı tavsiye ederim.

Farklı bir klavye dizilimine karşı değilim. Ancak 10 parmak için geliştirildiği iddiasında olan bir klavyenin fiziksel olarak dünyada bulunması gerektiği, herkesin önündeki klavyenin bu tür klavye olması gerektiği tezine karşıyım.

Hızlı yazmak ihtiyacı olanların F, Dvorak vs. farklı klavye düzenlerini kullanmak istemelerini anlarım. Ancak herkes hızlı yazmak ihtiyacı hisseder mi? Veya hız dediğiniz nedir? Dakikada 100 kelime yazmak çok büyük bir ihtiyaç değildir insanların büyük ekseriyeti için. Dakikada 60 kelime yazmak ortalama bir hızdır bence ve bu bana, insanların büyük ekseriyetine yeter de artar bile. Q bu açıdan bana yetiyor.

Ha, daha hızlı yazmak ihtiyacı olan F klavye düzeninde 10 parmak öğrenebilir, ama o kişi de önüne F klavye konulmasını, 10 parmak yazma ihtiyacını hayatından hiçbir zaman hissetmeyecek olan milyonlarca insanın önüne F klavye konmasını istemek de saçmalık olur.

Önüne F klavye koyduğunuz herkes 10 parmak da öğrenmiyor.

İnsanların ekseriyetinin Q klavye kullanması, ihtiyacı olan birisinin F klavye öğrenmesine de mani değil.

O yüzden F klavye diye bir üretimin kalkması gerekiyor. F klavye düzeninden bahsetmiyorum bakın. F klavye düzeni varolsun. Ancak fiziki olarak bir F klavyenin bulunması gerekmiyor.

Bana dakikada 60 kelime ile yazmak yetiyor. Milyonlarca insan hayatında hiç ama hiç 10 parmak yazma ihtiyacı hissetmiyor, ihtiyacı olsa da öğrenmiyor. Önüne F klavye koymuş insanlar da 10 parmak öğrenmek için diğer insanlardan daha fazla bir azme sahip olmuyorlar.

Bırakın insanlar evrensel bir klavyeyi; Q klavyeyi önlerinde görsün. Hıza ihtiyacı olan 10 Parmak yazı yazmayı istediği düzende(F, vs.) öğrensin ve yazsın. Başkalarının başına bela olmasın. Kimseye birşey dayatmasın.

Sol serçe parmağın en yavaş parmak olduğunu kim söylüyor. Birçok iş için yoz bir parmak olabilir ancak yazı yazarken en hızlı parmağım o.

Bir de şu açıdan düşünün, teoride en hızlı olduğu varsayılan parmakların altına dilde en fazla kullanılan harfleri koymanın size daha hızlı yazma imkanı sunacağı doğru görünebilir,

oysa en yavaş parmakların altına en sık kullanılan harfleri koyarak o en zayıf halkayı da güçlü ve hızlı hale getirebilirsiniz.

Sizin yavaş parmaklarınız daha az kullanıldığı için hala yavaşlar.

Benim yavaş parmaklarım daha sık kullanıldıkları için çok daha hızlılar.

Belki de ben sizden hızlı yazıyorumdur bu sayede.

Yani teoride F klavye size daha hızlı yazma imkanı sunuyor olabilir ancak ben Q klavye ile de dakikada 100 kelimenin üzerine çıkan insanlar gördüm. Ben 50 kelimenin altına pek inmemekle birlikte bazen 70 kelimeye kadar çıkabiliyorum Q klavye ile. Tüm noktalama işaretlerine dikkat ederek.

Ülkemizde F klavye ile 10 parmak yazanların çoğu noktalama işaretleri söz konusu olunca pek de hızlarını gösteremiyorlar nedense?

Muhakkak ki dizilim etkilidir. Ancak size bu kadar hız gerekli mi? Milyonlarca insana bu hız gerekli mi? İhtiyacı olan öğrenir. Hatta kendi düzenini oluşturur, onu öğrenir.

Bu en kolay yazılan metinlerden birisi. Ve hem Q ile yazanlar hem F ile yazanlar bunu çok hızlı yazıyorlar.

İşte buradaki gibi, bu metini hem Q kullanalar hem de F kullananlar çok hızlı yazıyor. Aynı metin, aynı harfler ama Q kullananlar hiç de geri kalmıyor.

Q klavyenin tek eksisi Türkçe karakterlerin(ğ, ü, ş, ç, ö) gibi haflerin aynı yerde olması diyebiliriz. Ama bu da çok büyük bir dezavantaj değil bence.

Ekli dosyalar

• hızlıyaz2.JPG
    hızlıyaz2.JPG
    55 KB · Görüntüleme: 1,437
serdengecti' Alıntı:
Tabiki F klavye. 15 sene Q abukluğumdan sonra f klayve öğrenmem 1 hafta sürmedi. 1 haftada a ile u nun yeri karıştı. onun haricinde çok memnunum. F klavye 10 parmak öğrenmek inanın çok basit.
:+1:

q klavye Hikayesi buldum okudum buyrun:

Bu yazı da pek çok site üyesinin bilgisayar ve daktilosunda olduğu gibi Q yani QWERTY klavyeyle yazıldı, yani en üst sırada, en soldan itibaren altı harfin adıyla anılan klavyeyle. Şimdi belki inanmayacaksınız ama bu klavye 1873'te bir karşı-mühendislik tasarımıydı: Daktilo kullananları olabildiğince ağır yazmaya zorlamak için olmadık hilelere başvurulmuş, en çok kullanılan harfler klavyenin her sırasına dağıtılmış, (sağ elini kullanan insanları zayıf ellerini kullanmak zorunda bırakacak şekilde) harfler solda toplanmıştı.

Göründüğü kadarıyla verimliliğe aykırı olan bütün bu özelliklerin gerisinde yatan neden,o sıralarda yani 1873'te henüz çok gerilerde olan daktilo teknolojisi ve ürünleri karşısında daktilo kullanıcılarının yan yana iki tuşa art arda hızla bastığında harflerin birbirine karışmasıydı, bu yüzden üreticiler daktilo yazanları yavaşlatmak zorundaydı. Gerçekten de Q klavyede en çok kullanılan harfler insanın güçlü olduğu sağ ele göre ve toplu halde verilmek yerine hem klavyeye dağıtılmış ve hem de sol ele göre dizayn edilmiştir,yani harflerin dizilimi hızı azaltacak niteliktedir.

Daktilolardaki gelişmeler bu karışma sorununu ortadan kaldırınca 1932'de daha verimli olacak şekilde düzenlenmiş klavyelerle yapılan denemeler yazı yazma hızımızın iki katına çıkacağını ve harcanacak çabanın % 95 azalacağını gösterdi. Ama artık QWERTY klavyeler siperlere yerleşmişti. QWERTY klavyeyle yazan yüz binlerce daktilocunun, daktilo öğretmeninin, daktilo ve bilgisayar satıcısının, üreticisinin kazanılmış hakları, 60 yılı aşkın bir süredir klavyeleri etkili hale getirme yönündeki bütün girişimlerle çatışıyor.

QWERTY klavyelerinin öyküsü size komik gelebilir ama buna benzer pek çok durumda daha ağır ekonomik sonuçlar söz konusu olmuştur.
İlginç değil mi?...

ilhan79' Alıntı:
her iki klaveyi de 10 parmak kullanabiliyorum. Q ile başladım, sonra birgün F lazım oldu biraz uğraştırdı ama isteyince veya mecbur kalınca oluyor. F klavyeyi öğrenmek daha kısa sürüyor. Q klavye de evrensel bir klavye. Gözünüzde çok büyütmenize gerek yok az biraz çalışmayla istediğiniz klavye türünü 10 parmak yazabileceğinize inanıyorum.

söylediklerimle çelişmemek için ikinci paragrafı f klavye ile yazıyorum. Evet, çok zorlanmadan ikisine de insan uyum sağlayabiliyor. Çok yetenekli birisi değilimdir. Ben yapabiliyorsam herkes yapabilir. :)
hocam "olumsuz transfer" denen bişey var o olmuyor mu ? yani ikisi bi arada (hoş biz birini yazamıyoruz da ) olabiliyor mu? :eek:

ben f derim şu an laptopun klavyesi q ama ben f olarak kullanıyorum. bu arada tam 10 parmak sayılmaz ama klavyem hızlıdır.

eras63' Alıntı:
q klavye Hikayesi buldum okudum buyrun:

Bu yazı da pek çok site üyesinin bilgisayar ve daktilosunda olduğu gibi Q yani QWERTY klavyeyle yazıldı, yani en üst sırada, en soldan itibaren altı harfin adıyla anılan klavyeyle. Şimdi belki inanmayacaksınız ama bu klavye 1873'te bir karşı-mühendislik tasarımıydı: Daktilo kullananları olabildiğince ağır yazmaya zorlamak için olmadık hilelere başvurulmuş, en çok kullanılan harfler klavyenin her sırasına dağıtılmış, (sağ elini kullanan insanları zayıf ellerini kullanmak zorunda bırakacak şekilde) harfler solda toplanmıştı.

Göründüğü kadarıyla verimliliğe aykırı olan bütün bu özelliklerin gerisinde yatan neden,o sıralarda yani 1873'te henüz çok gerilerde olan daktilo teknolojisi ve ürünleri karşısında daktilo kullanıcılarının yan yana iki tuşa art arda hızla bastığında harflerin birbirine karışmasıydı, bu yüzden üreticiler daktilo yazanları yavaşlatmak zorundaydı. Gerçekten de Q klavyede en çok kullanılan harfler insanın güçlü olduğu sağ ele göre ve toplu halde verilmek yerine hem klavyeye dağıtılmış ve hem de sol ele göre dizayn edilmiştir,yani harflerin dizilimi hızı azaltacak niteliktedir.

Daktilolardaki gelişmeler bu karışma sorununu ortadan kaldırınca 1932'de daha verimli olacak şekilde düzenlenmiş klavyelerle yapılan denemeler yazı yazma hızımızın iki katına çıkacağını ve harcanacak çabanın % 95 azalacağını gösterdi. Ama artık QWERTY klavyeler siperlere yerleşmişti. QWERTY klavyeyle yazan yüz binlerce daktilocunun, daktilo öğretmeninin, daktilo ve bilgisayar satıcısının, üreticisinin kazanılmış hakları, 60 yılı aşkın bir süredir klavyeleri etkili hale getirme yönündeki bütün girişimlerle çatışıyor.

QWERTY klavyelerinin öyküsü size komik gelebilir ama buna benzer pek çok durumda daha ağır ekonomik sonuçlar söz konusu olmuştur.
İlginç değil mi?...

Bu sayede yavaş olduğu düşünülen parmakların ve sol elin de zamanla hızlanması ve zayıf parmak ve zayıf elin Q klavye kullananlar için söz konusu olmaması sonucu daha hızlı yazılması durumu ortaya çıkmış olamaz mı?

F klavye kullananların sol elleri, sol serçe parmakları hala yavaş ama bir Q klavye kullancısının sol eli ve sol serçe parmağı artık yavaş değil. Çünkü en sık kullanılan parmaklar olduğu için daha fazla idmanlılar. Bu yüzden Q klavye kullanıcısının zayıf parmağı yok ama buna karşın bir F klavye kullanıcısının zayıf parmakları hala zayıf. Bu şekilde de olamaz mı?

Q ya da F fark etmez bence biriyle on parmak yazabilmek sonuçta bir meziyet. Ben de ticaret lisesinden kalma f çiyim. Halimden de memnunum. Ha bu mesajı da yaklaşık 10 dakikada yazdim. Çünkü cep telefonlarında f klavye yok. Zaten olsa da pc deki hıza ulaşılmaz. Ama şimdiki gençlere bakıyorum da mesaj yazarken 10 parmak rekorları kırıyorlar.

bence 2 klavye birden olmuor çakışma durumu olur diye düşünüyorum yani alışma zorluğu olur da biz daha bi tanesini halledemedik haklsınız disiplinli çalışıp bu işi çözmek lazım..aynen saz çalmak gibi..

eras63' Alıntı:
bence 2 klavye birden olmuor çakışma durumu olur diye düşünüyorum yani alışma zorluğu olur da biz daha bi tanesini halledemedik haklsınız disiplinli çalışıp bu işi çözmek lazım..aynen saz çalmak gibi..

Her iki klavyeyi de kullanan tanıdıklarım var. Sorun olmadığını söylüyorlar ama ben çekiniyorum F öğrenirsem karıştırırım diye. Bana Q yetiyor, şimdilik.

Disiplinli çalışmak konusunda aynen öyle saz çalmak gibi.

Cilala, parlat, cilala, parlat...

Bu kadar hız ne için sorabilirmiyim. forumda bile yazdığımız mesajlar birer gülücüğü zor geçerken bu kadar hız tutkusu neden anlamış değilim
.
evet türkçe 10 parmak yazabilmek için F klavye EN UYGUN TUŞ DİZİLİMİNE SAHİP,
evet F KLAVYE ile dünya rekoru kırıyoruz hızlı yazma konusunda da

acaba yazdıklarımızın ne kadarı dolu, ne kadarı o 10 parmak programındaki alıştırma metinleri kadar BOŞ....
.
8 parmak yazmak neyinize yetmiyor. yada 10 parmak yazamayanlar ne kaybediyor? çoğu zaman 100 kelimeyi geçmeyen mesajlarımız ve 160 karakterlik twitlerimiz için 10 parmak değilde 2 parmak yazsak ne kaybederiz...

sen bilgisayar derslerine sahip çıkamadıktan sonra, derslerim gitti diye şikayet dilekçeni 10 parmak yazsan kime ne fayda...

BaRBaRYaN' Alıntı:
Bu kadar hız ne için sorabilirmiyim. forumda bile yazdığımız mesajlar birer gülücüğü zor geçerken bu kadar hız tutkusu neden anlamış değilim
.
evet türkçe 10 parmak yazabilmek için F klavye EN UYGUN TUŞ DİZİLİMİNE SAHİP,
evet F KLAVYE ile dünya rekoru kırıyoruz hızlı yazma konusunda da

acaba yazdıklarımızın ne kadarı dolu, ne kadarı o 10 parmak programındaki alıştırma metinleri kadar BOŞ....
.
8 parmak yazmak neyinize yetmiyor. yada 10 parmak yazamayanlar ne kaybediyor? çoğu zaman 100 kelimeyi geçmeyen mesajlarımız ve 160 karakterlik twitlerimiz için 10 parmak değilde 2 parmak yazsak ne kaybederiz...

sen bilgisayar derslerine sahip çıkamadıktan sonra, derslerim gitti diye şikayet dilekçeni 10 parmak yazsan kime ne fayda...
Mesele sadece hızlı yazmak da değil zaten. Bence en büyük fayda klavyeye bakmadan yazmak

herkesin kendini bilinçli bir kullanıcıya dönüştürmesi gerektiğine inanıyorum aynen yukarıdaki iki arkadaşımız barbaryan ve serdemirin dedikleri gibi..hem bilinç olacak hem de teknik olarak yeterlilik...bence o zaman kimse tutamaz..yani güçlerin birleşimi ya da kuvvetler birliği..veya bm :++:

Geri