1 km menzilli wireless usb modem

Kodla Büyü

Libertad

Aktif Üye
Arkadaşlar internette bol miktarda bu tür cihazlar var daha önce bu cihazları kullananlar var mı gerçekten 1 km mesafeli mi masa üstü pc'de kullanacağım...

Hasari hocam maldan anlıyor, şaka bir yana bu cihazı ben de kullandım. Varlığından haberiniz olmayan sinyalleri görebiliyorsunuz. 1 km çeker mi? Çeker ama boş arazide, işin içine binalar girince iş değişir.

usb bağlantı noktasında sıkıntı oluyor. Bende bir adet vardı en ufak dikkatsizlikte kırılıyor bilginiz olsun. bi ara resmini çekip gösteririm. Adamlar sanki kırılsın diye üretmiş :)

bende de var bunlardan, 3 farklı model. laptop a göre çekim gücünü baya artırıyor, 1 km açık havada çekebilir.

pazardan 3 metre domates alamayız. yani bu tip aygıtların menzili ölçülürken çöl gibi hiçbir sinyalin olmadığı düz bir yerden ölçüyorlar. şehir içinde birçok parazit sinyal ve beton duvarlar arasında elbette 1 km değildir. almadan önce ya denemeli ya kullanan birisine sormalısınız.

bu cihazdan bende aldım ve bugün ilk denememi yaptım. ortalama 100- 150 metre karşımızda internet cafeden çekmek istiyordum neti. önceden airties 2410 usb wireless kullanıyordum ve sadece 1 kademe çekiyordu ama işimide görüyordu. kötü havalarda kopma oluyordu. bu gün aldığım yeni ürünü taktım ama hayal kırıklığına uğradım uzatma kablosuyla balkona kadar taşımama rağmen yine 1 kademe çekiyor.

bu arada int. cafe ile aramızda bina yok sadece modem dükkanın içinde o kadar.

memnun kalan arkadaşlar ek olarak bir şey mi yaptınız acaba.

xodeda' Alıntı:
evet hasari hocam aynısı
Bilgisayara takar takmaz kendisi sürücüyü bulup yüklüyor win7 ve win8 böyle xp içinse sürücüyü ekstradan yüklemek gerekiyor. Win7 ve win8 daha iyi verim alınabilmesi için cd ile gelen yazılımı yükleyin readlink olması lazım bu program ile bağlanın windowsun varsayılan kablosuz ağ yöneticisini kullanmayın.

galiba duruma göre farklılıklar gösteriyor bu ürün win 7 kullanıyorum ve zaten kendi cd sini kurdum ve kendi programından bağlandım.
neyse. en azından kopmalar olmaz inşallah.

xodeda' Alıntı:
galiba duruma göre farklılıklar gösteriyor bu ürün win 7 kullanıyorum ve zaten kendi cd sini kurdum ve kendi programından bağlandım.
neyse. en azından kopmalar olmaz inşallah.
Kafanı yorma hocam piyasadaki en iyi cihazlardan birini aldın diğer cihazlar muhtemelen onuda çekmezdi.

evet galiba öyle. teşekkür ederim cevaplar için. iyi geceler.

Başka başlıkta yazmıştım, uzun uzun. Ubiquiti Picostation M2HP aldım. Engelsiz arazide karşılıklı iki cihaz ile 4-5 km test edenler olmuş. Ben evin yan dış duvarına koydum. 200 metre civarda, android telefonla bağlanabiliyorum. Arada bir bina olmasına rağmen, 100 m ötede bir evin içinden laptop bağlanabiliyor v.s.

Aynı cihazı bir okulda daha kullanarak tek cihazla 24 derslikli bir binanın %95'ine, okul bahçesine, okul çevre sokaklarına, okulun tek katlı ek binalarının tamamına internet dağıtabiliyorduk.

Dünyada en üst seviye cihazlardan, markalardan biri. Piyasada 300-600 tl arası değişiyor fiyatı.

Bu işin sınırı yok. İlçede mobese kurarken 3,5-4 km mesafe için Radwin marka özel antenli kablosuz cihaz kullanmışlardı. Tabi 40x40 anten vardı. Bu bahsettiğim Ubiquiti'yi de çeşitli antenlerle takviye edebiliyorsunuz.

Daha ucuz cihazlar hakkında tecrübem yok.

eya hocam pahalı cihazlarda dediğiniz gibi olabilir fakat ben sadece 100 mt için düşünmüştüm ve aldığım üründe anlattığım gibi çıktı. bilemiyorum belkide üründen ürüne değişiyordur.

xodeda' Alıntı:
eya hocam pahalı cihazlarda dediğiniz gibi olabilir fakat ben sadece 100 mt için düşünmüştüm ve aldığım üründe anlattığım gibi çıktı. bilemiyorum belkide üründen ürüne değişiyordur.
Sinyali etkilen bir çok etken var yakın mesafede olan iki tane AP bile birbirinin sinyalinin zayıflamasına sebep olabilir özellikle farklı kanallarda çalışıyorsa ayrıca bölgede elektrik telleri varsa bunlarda etken birde her cihazın yayın kalitesi farklı oluyor bakıyorsun modemin tek anteni var bu antende 2 dp bir başkasına bakıyorsun 3dp, 5dp ve 7dp şeklinde olan modem antenleri var. Sinyal eğer internete girmeniz için hala yeterli değilse modem anteni değişiyorsa daha kaliteli bir anten alıp takılabilir.

NOT:Bazı eski modemlerin anteni değiştirilemiyor.

arkadaşlar, bir öğrencimde görmüştüm
uydu antenin lnb sini söküp yerine dandik bir wireless alıcı takıp anten yönünü direk karşı tepedeki otellere çevirip beleş internetini çekiyordu. açık arazide tabiki, mesefede en az 1-2 km.

serdengecti' Alıntı:
usb bağlantı noktasında sıkıntı oluyor. Bende bir adet vardı en ufak dikkatsizlikte kırılıyor bilginiz olsun. bi ara resmini çekip gösteririm. Adamlar sanki kırılsın diye üretmiş :)
:+1:
Çekim güçleri laptoptan daha iyi ama kablonun girdiği yer kırılsın diye üretilmiş demek doğru.

Ayrıca bina içine girdi mi, dar alanlarda, 4-5 duvar geçemiyor. Yani bina içinde dar alanlarda 4 duvardan sonra sinyal yakalamanız çok zor.

alfa awus 306 h orjinal versiyonu denedim. dark ın bağlantı sağlayamadığı network adını gösterdiği yerde 4 kademe bağlantı buluyor. ayrıca aircrack işlerini de yapabiliyor. güzel alet beğendim.

gokhan_keskin55' Alıntı:
http://www.dark.com.tr/network/router-ap/dark-300mbit-802-11n-wifi-kablosuz-kapsama-alani-arttirici-adaptorsuz-tasarim.html

Bu ürünü kullanan arkadaş var. Laptopla bağlanamadığı yerde bu ürün full çekiyor ayrıyetten eve diğer odalara da kablosuz olarak dağıtıyor...
Ürün güzelmiş ama o mesafeden internet sinyalini yakalayıp dağıtamaz yakın olsaydı iyi olurdu.

evet arkadaşlar aldığım bu ürün 100 metre mesafeden hiçbir engel yokken sinyali bile bulamamaya başladı. arada bir buluyordu sadece o da çok düşük sinyal. en sonunda 7 günüm dolmadan iade ettim.
ben şahsen alacak olanlara tavsiye etmiyorum.

Atheros chipset li bir ürün bulun. Daha önce belirttiğim gibi alfa awus marka ürünleri kullanabilirsiniz. malesef dark ürünleri çok narin :)

serdengecti' Alıntı:
Atheros chipset li bir ürün bulun. Daha önce belirttiğim gibi alfa awus marka ürünleri kullanabilirsiniz. malesef dark ürünleri çok narin :)

hocam bağlanmak isteğim modemle aramız 100-150 mt mesafede, modemin dükkanın içinde olması dışında( sadece 1 duvar) bir engel yok ve bende şu anda airties 2410v model usb wireles var. 5mt uzatman bablosuyla balkona kadar çekip bağlanıyorum. sadece bir kademe çekiyor ve bazen bağlantı gidiyor. hava şartlarına göre kafasıan göre takılıyor sanırım. bahsettiğiniz ürünü siz kullandınız sanırım. Dark ı da çok övdüler ama sonuç hüsran.
elimdeki airties ürününden farkı olmayacaksa almak istemem.
siz ne dersiniz acaba verim alırmıyım.

xodeda' Alıntı:
evet arkadaşlar aldığım bu ürün 100 metre mesafeden hiçbir engel yokken sinyali bile bulamamaya başladı. arada bir buluyordu sadece o da çok düşük sinyal. en sonunda 7 günüm dolmadan iade ettim.
ben şahsen alacak olanlara tavsiye etmiyorum.

Çok önemliyse verdiğiniz paranın karşılığını fazlasıyla verecek olan Ubiquiti anlattığınız şartlarda işinizi fazlasıyla görür. Ben 280 TL'den almıştım. Ama 4-5 komşu neti paylaşınca parası 1 senede çıkmış oldu.

Geri