1.6 Ford Fiesta Yarı Otomatik

Kodla Büyü

mcht43

Site Gezgini
Benzinli 2015 model Ford Fiesta 1.6 titanium yarı otomatik vites araba almayı düşünüyorum. İnternette şanzımanı konusunda çok olumsuz yorum var. Kullanan arkadaşlardan yorumları bekliyorum.

powershit sa sorun çıkarabilir, klasik otomatikler uzun ömürlü
Neye dayanarak söylüyorsun hocam. Mümkünse teknik olarak bilgi verin.
3 senedir sorunsuz kullanmaktayım. Powershift tam otomatik değildir çift kavramalı yarı otomatiktir. Tıpkı CVT (Honda, Volvo vs.) ve DSG (Wolksvagen, Skoda vs.) şanzıman gibi ama tam otomatik gibi vites geçişlerini hissettirmez.
Diğer şanzımanlara göre focuslarda özellikle 80-100 bin civarında kalkış ve 2. vitese geçişlerde titreme yapmaya başlayabilir. O Nedenle almadan önce şanzımanı detaylıca kontrol ettirin. diğer aksamlarını anlatmaya gerek yok

3 senedir sorunsuz kullanmaktayım. Powershift tam otomatik değildir çift kavramalı yarı otomatiktir. Tıpkı CVT (Honda, Volvo vs.) ve DSG (Wolksvagen, Skoda vs.) şanzıman gibi ama tam otomatik gibi vites geçişlerini hissettirmez.
Diğer şanzımanlara göre focuslarda özellikle 80-100 bin civarında kalkış ve 2. vitese geçişlerde titreme yapmaya başlayabilir. O Nedenle almadan önce şanzımanı detaylıca kontrol ettirin. diğer aksamlarını anlatmaya gerek yok
Yıllardır sektörü takip ediyorum, DSG, poweshift hepsi arızaya yatkın, arıza çıkarırsa da masrafları büyük, bunla ilgili yabancı kaynaklar da var, Autobild dergileri vs.

benim baktıklarım 30 bin km civarında. bu titreme çok belli oluyor mu bide expertizde çıkar mı sorunlu olup olmadığı

benim baktıklarım 30 bin km civarında. bu titreme çok belli oluyor mu bide expertizde çıkar mı sorunlu olup olmadığı

Şanzıman üzerine ayrı bir testi mevcutsa çıkar tabiki hocam. İstanbulda Bosch Car'da yaptırmıştım ben.
30 binde ise gönül rahatlığı ile alın derim.

Yıllardır sektörü takip ediyorum, DSG, poweshift hepsi arızaya yatkın, arıza çıkarırsa da masrafları büyük, bunla ilgili yabancı kaynaklar da var, Autobild dergileri vs.

Hocam o zaman senin mantıkla gidersek hiç otomatik araç almayalım. Doğru düzgün kullandıktan sonra niye sorunlu olsun. Sorunlu olanlar mekanik olarak kusurlu oluyor onu da zaten şirketler geri çağırıyor. (Daha öncesinde Ford da olmuştu)
Genel sıkıntı şu; çok fazla dur-kalk yaparsan şanzıman ısınıyor. Sonunda da hata verip kendini kilitliyor. Renault larda ki EDC ve DSG böyle ne yazıkki. Powershiftte ise titreme yapıyor.

ekspertizde hiç bir şey çıkmaz , hikayeden iş.
Adamlar size aldıkları mesuliyete dair imzalı onaylı belge veriyorlar hocam. Bişey çıkmayacak olsa neden böyle bir riske girsinler, yapmayın lütfen.

Bu konuda Tüketici Hakem Heeti yetkilidir ve emsal niteliğinde birçok karar var hocam.

Şanzımanın veya motorun 2km bozulup bozulmayacağına kimse garanti veremez, ekspertiz firması hiç veremez.

Geri