Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Hocam yinede bir kullanıcı adı ve parolası bilgisi bulunsuz.

Parolasız paylaşımda da kullanıcı adı ve parola istiyor ama herşeyi kabul ediyor.

Sanırsam ISO dosyasında sıkıntı vardı, şu an upload ediyorum 1 saate biter.

Hocam ağdan imaj atarken maygun.wim dosyası bulunamadı diyor sebebi neyden kaynaklanıyor olabilir

@red_d hocam senin uzun zamandan beri takip ettiğini biliyorum. Dediklerinin farkındayım. Bir amacımda şu anda yeni imajın yaygınlaşmasını engellemek, sadece sınırlı sayıda işi yapabilenlerin deneyio tecrübe etöeleri ve geri bildirimde bulunmaları ki öyle de oluyor. Bu hafta bir güncelleme daha yaptım. Bir güncelleme daha yolda. Ama iso dosyasını yayınlamadım, hepsini bir yüklüyeceğim. Sanırsam artık pek pürüz de kalmadı. Böyle devam ederse dediğin şekilde usb den yüklemeyi açacağım.
O nedenle o şekilde isteyenleri eski imaja yönlendiriyorum.

Ayrıca bir özellik daha eklenecek, bu sayede hiç usb bellek gerekmeden mevcut eski imajın yüklü olduğu windows çalışırken ağdan imaj güncellemesi alınabilecek.

Bunlar bittikten sonra, başka birşey çıkmazsa yayınlayacağım ve mühim bir eksiklik olmadığı sürece artık güncelleme yapmayacağım. Gerçekten yoruldum.
Böylece tüm Türkiye tam özellikli tek imajı yükleyecek ve sürüm farklılıkları olmayacak.

Sizler gibi değerli katılımcı hocalarımdan istediğim ise burda kullanımların anlaşılması için anlatımlarda bulunmanızdır. Yetişemiyorum.

Saygılarla...

Son düzenleme:
@exelsior hocam Allah senden razı olsun, yorulduğunun farkındayım. Sistemi tam olarak paylaşmama nedenini şimdi daha iyi anlıyorum. Maksat ileri seviye sistem bilgisine sahip insanların geri bildirimlerini almak ve herkes için sorunsuz bir sistem yayınlamak.

Haklısınız, ben ve benim gibiler bu konularda yeterli bilgiye sahip değiller. Bu son söylediğinizi başta söylemiş olsaydınız emin olun insanlar sistemi neden paylaşmadığınızı tam olarak anlayacak ve size hak vereceklerdi.

Bu mesajlar da anlaşılmanıza vesile olur inşallah.

Emeklerinize ve yardım eden tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim. Beklemede ve takipteyiz hocam.

hocam merhaba öncelikle imaj için teşekkür ederim emeğinize sağlık ama ben sizin paylaştığınız https://drive.google.com/drive/folders/1_wOOyanI0v_XlNRMg9qBMbYo4Yizn11T

Bu bağlantıda ki usb den imaj için olan isı dosyasını indirdim ve usb mi kurdum. Tahtaya sorunsuz imaj yüklendi ve yeniden başlatıldığında
Siyah ekran Intel UNDI ,PXE 2.0 (build 083) hatasını alıyorum ve tahta akrsinlikle açılmıyor daha önce böyle bir sorun yoktu sorun neyden kaynaklı yardımcı olurmusnuz lütfen

Hocam bios boot sıralamanızı kontrol edin, varsayılanlara dönüş yapın.
Ağdan önyükleme yapmaya çalışıyor.

Yeni özellikler ve güncellemeler(henüz yayınlanmadı):
  • D: sürücüsü dosya aktarımında sorun vardı, düzeltildi.
  • Usb raptor kilit programına süre ile kapatma eklendi. Bu süre kurulum esnasında değiştirilebiliyor. (Artık ciddi ciddi tüm okulda usb raptor kullanmayı düşünüyorum, kararlı ve işlevsel, uan anahtar oluşturmak çok kolay, kurulun zaten imajla beraber...)
  • Usb bellekten önyükleme yapmadan yerel yada ağ klasöründen imaj güncelleme. Artık f7 ye basma ve klavye kullanmaya da gerek yok. (Sadece daha önce bu imajın yüklü olduğu bilgisayarlar için geçerlidir, artık biosunuza unutulmayacak bir parola koyup kimsenin f7 ile boot seçeneklerine erişmemesini sağlamak güzel bir güvenlik önlemi. Biz zaten artık istersek hiç kullanmayabiliriz.)
Tüm bunları son güncellemeyle beraber yayınlayacağım.

Hocam yüreğinize sağlık, güzel bir çalışma olmuş.
Ağdan imaj yüklemede önce bir kurtarma bölümü oluşturup imaj dosyalarını buraya kopyalayıp sonra restore etmeye başlıyor anladığım kadarıyla, imaj dosyalarını yerel diske kopyalamadan direkt restore yapabilir miyiz? Ağdan.

Okuldan bilgisayarbilişim.net e girilmiyor mu?
Hocam yüreğinize sağlık, güzel bir çalışma olmuş.
Ağdan imaj yüklemede önce bir kurtarma bölümü oluşturup imaj dosyalarını buraya kopyalayıp sonra restore etmeye başlıyor anladığım kadarıyla, imaj dosyalarını yerel diske kopyalamadan direkt restore yapabilir miyiz? Ağdan.
ImajiDirektUygula.txt ayar dosyasıyla yapabilirsiniz.

Hocam imaj klasörünü ağ paylaşımına açıp ağ paylaşımlarının hepsi açık olduğu hâlde, aynı kattaki tahtalar birbirini görmüyor, disk temizlendi fakat bu sefer göremediği için tahta öylece kalakaldı, ne yapabilirim

USB RAPTOR kilit programının, imaj ile birlikte anahtar teslim nasıl kurdurulacağını anlattığım videoyu yayınladım.

Bu şekilde imaj kurulursa ayrıyetten kilit programı kurmaya gerek yok, tahta sıfırlansa dahi aynı ayarlarla geri yükleniyor.

Dahası daha önceden de bahsettiğin önyükleme yapılmaksızın sistem yedeği imajını güncelleme aracı ile artık, f7 ve klavye kullanımına da gerek kalmıyor.

Ve tüm bu özellikler sayesinde herhangi bir akıllı tahtayı Wake On LAN ile uzaktan açıp, uzak masaüstü ile bağlanıp, imaj güncelleme işlemini başlatabilirsiniz. O akıllı tahtaya verdiğiniz isim her zaman muhafaza edilir, sistem yenilense dahi uzak masaüstü bağlantısında aynı bilgisayar adını kullanarak erişebilirsiniz.

Az kaldı, son denemeleri yapıyorum, kendi okulumda da artık USB Raptor uygulamasına geçeceğim. Malum atak da özellikle usb anahtar oluştururken öğretmenler çok sıkıntı yaşıyor, marka algılanmıyor vs... İş yükü oluşuyordu.

Not: Video da 6 dak için 3600 saniye rakamı görünüyor, burda hata yapmışım aslında 360 olacak varsayılan değer.

Usb raptor kuruluma hazırlığı çok basit, buyrun izleyin:

Son düzenleme:
Usb den kurulum yapmaya çalışıyorum böyle bie hata alıyorum nedeni ne olabilir?

Ekli dosyalar

• IMG_20190403_131151.jpg
    IMG_20190403_131151.jpg
    238.1 KB · Görüntüleme: 37
Usb den kurulum yapmaya çalışıyorum böyle bie hata alıyorum nedeni ne olabilir?
Sistem test aşamasında olup tamamen kararlı hale geldiği zaman usb den kurulum aktifleştirilecektir. Usb den kurulum verilene kadar sistem sadece ağ üzerinden kurulabilir. Lütfen konuyu takip ederek bekleyiniz.

Bu imajı kurduktan sonra Ekran çözünürlüğünü değiştirebilmek için ne yapmam gererek ?

SCRACH göstercem ama menüler kod blokları çok küçük. Çözünürlüğü değiştirmeliyim

USB RAPTOR kilit programının, imaj ile birlikte anahtar teslim nasıl kurdurulacağını anlattığım videoyu yayınladım.

Bu şekilde imaj kurulursa ayrıyetten kilit programı kurmaya gerek yok, tahta sıfırlansa dahi aynı ayarlarla geri yükleniyor.

Dahası daha önceden de bahsettiğin önyükleme yapılmaksızın sistem yedeği imajını güncelleme aracı ile artık, f7 ve klavye kullanımına da gerek kalmıyor.

Ve tüm bu özellikler sayesinde herhangi bir akıllı tahtayı Wake On LAN ile uzaktan açıp, uzak masaüstü ile bağlanıp, imaj güncelleme işlemini başlatabilirsiniz. O akıllı tahtaya verdiğiniz isim her zaman muhafaza edilir, sistem yenilense dahi uzak masaüstü bağlantısında aynı bilgisayar adını kullanarak erişebilirsiniz.

Az kaldı, son denemeleri yapıyorum, kendi okulumda da artık USB Raptor uygulamasına geçeceğim. Malum atak da özellikle usb anahtar oluştururken öğretmenler çok sıkıntı yaşıyor, marka algılanmıyor vs... İş yükü oluşuyordu.

Not: Video da 6 dak için 3600 saniye rakamı görünüyor, burda hata yapmışım aslında 360 olacak varsayılan değer.

Usb raptor kuruluma hazırlığı çok basit, buyrun izleyin:

Quicktime sıkıntılı son yüklediğimde.Kontrol edebilir misiniz?

Bu imajı kurduktan sonra Ekran çözünürlüğünü değiştirebilmek için ne yapmam gererek ?

SCRACH göstercem ama menüler kod blokları çok küçük. Çözünürlüğü değiştirmeliyim
Görüntü ayarlarından ölçek ve düzeni %125 veya %150 yapabilirsiniz onun harşicinde çözünürlük ayarı düşürülemiyor. yönetici olarak açılmadıgı için

grup ilke yöneticisini açıp, ordan denetim masası altında ekran kısmında görüntü ayarlarını devreye alabilirsiniz.

Yanıtlar için teşekkürlerler. Hallettim ölçeğin yüzdelik oranını değiştirdim dediğiniz gibi. Diğer öneriyi de sonra denerim

Bu hafta birkaç aksilik çıktı. imaj dosyasında kurtarılamaz bir hata oluştu ve tekrar imaj oluşturmak zorunda kaldım.
Ama güzel özelliklerde hayata geçirdim.
İmajda uzak masaüstü balantısı mevcuttu ama bazı windows özellikleri kısıtlanıyordu.
TightVNC ekledim ve bu şekilde uzak masaüstü bağlantısı ile Imajla yenile yapılarak tahta uzaktan sıfırlanabiliyor.
ISO dosyası içerisinde hem ağ IP tarama hem de WOL yapan bir yazılım ekledim.

USB raptor artık belli bir zaman sonra tahtayı kapatıyor. Bu zaman kurulumda değiştirilebiliyor. Ayrıca USB raptor de uzaktan kilidi açılabiliyor.

Örneğin 8A sınıfındaki tahtada bir sorun olduğu haberi geldi. Tahta kapalı ise ve önceden wol yazılımı ile uzaktan o tahtayı açıyoruz(bios dan wol etkinleştirmesi gerekir). TightVNC ile o tahtaya aynı ağdaki bir bilgisayardan bağlanabilirsiniz.
Bağlandığınızda ekranın usb raptor ile kitli olduğunu göreceksiniz, öyle ki kullandığınız bilgisayarın kilidini açtığınızda aynı anda uzaktaki tahtanın bu kilidi de açabilir(isterseniz more_settings.ini de direkt bir tam broadcast adresi vererek tüm tahtaları aynı anda açabilirsiniz de) ve tahtayı rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.
Uzaktan bağlandığınız bilgisayardan kendi bilgisayarınızdaki imaj paylaşım klasörüne bağlanıp ordaki MAYGUN_OnyuklemesizSistemYedegiGuncelleyici.exe uygulaması ile anında sistem üzerindeki yedek imajını güncelleyebilirsiniz.
Üstelik imaj paylaşım klasöründe bilgisayaradi.txt dosyası var ise ve içerisinde bir ad yerine sadece bir soru işareti(?) var ise o esnada bilgisayar adını belirlemek için anlık olarak giriş de yapılabilir.
İşlem bitince windows kurtarma seçeneği ile Imajla Yenile yi çalıştırınca sıfırlama işlemi başlar ve işlem bitince tekrar bağlanmaya hazır olarak açılır.

Sadece usb ile imaj atma yapan çoğunluğun işine yaramayacak ama kullanabilen için muazzam kolaylık olacağını düşünüyorum.

Bir sıkıntı olmazsa pazartesi yükleyeceğim inşallah.

Son düzenleme:
Usb raptor ün ağdan kilidinin açılıp kapatılması hakkında açıklama yapmak istedim.

Öncelikle bu olayın mantığı biraz farklı, öyle sınıf yönetim yazılımlarında olduğu gibi açık bilgisayarları gösterip istediğimizin kilidini aç kapa yapamıyoruz.

Usb raptor ün bu özelliğini örnekle açıklamak istiyorum. Örneğin bir ofiste 15 çalışan var bir de şefleri. Hepsinin bilgisayarında usb raptor kurulu. Şef kendi bilgisayarına usb anahtarını taktığı anda diğer 15 bilgisayarın da kilidi açılıyor. Burada bir bilgisayar master, diğerleri slave olmuş oluyor. Master bilgisayarda more_settings.ini içinde ofisteki ağın yayın(broadcast) adresi yada teker teker her bilgisayarın ip si mevcuttur.

Şimdi imajın kurulu olduğu bilgisayarlara usb raptor kurulumu aktif edilirse, slave olarak kuruluracaktır.

Usb bellekteki anahtar oluşturmak için kullanılan usb raptor herhangi bir bilgisayarda öncelikle ilkayarlariyap.exe çalıltırılarak aktif edilir ve okul parolası ayarlanır ise master olarak çalışacaktır. Ağ güvenlik duvarı izni isterse vermeyi unutmayın. Master olarak çalışan usb raptor ün kilidi açıldığında more_settings.ini de belirtilen ip lerde çalışan usb raptorlerin kilidi de açılır. Master usb raptorün kilidini açmak için ya bir usb anahtar ya da ekrana tıklanınca gelen kutucuğa parola yazmak yeterlidir. Yani illa usb anaharınızın yanınızda olmaaı gerekli değildir. Aynı şekilde master usb raptor kilidi devreye girince, slave olanlar da devreye girecektir. Bunun yerine, uzak masaüstü bağlantısı ile o bilgisayar yeniden de başlatılabilir ya da slave bilgisayardaki usb raptor exit yapılıp, program files (x86) klasöründen tekrar çalıştırılabilir.

WakeMeOnLan adlı yazılım ise ağı tarayarak etherneti aktif olan bilgisayarları gösterir ve kayıtlı tutar. Wol sinyali gönderir.

TightVNC viewer le ağ adı yada ip si bilinen(WakeMeOnLan daki kayıtlı listede mevcut) bilgisayar uzaktan erişilebilir.

Tüm bu yazılımlar ücretsiz ve lisans gerektirmeyen yazılımlardır.

Denemelerde uab raptor ün başlagıçta biraz gecikmeli olarak devreye girdiğini farkettim.

Bir yol biliyorum ama başlangıçta ilk sıraya almanın önerilen daha farklı bir yolu var mıdır acaba? Bu konuda sizlerden tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum. Paylaşmadan önce bunu halletmem lazım.

Denemelerde uab raptor ün başlagıçta biraz gecikmeli olarak devreye girdiğini farkettim.

Bir yol biliyorum ama başlangıçta ilk sıraya almanın önerilen daha farklı bir yolu var mıdır acaba? Bu konuda sizlerden tecrübelerinizi paylaşmanızı bekliyorum. Paylaşmadan önce bunu halletmem lazım.

Genelde kurulumdan sonra başlangıçta yüksek öncelik atanabiliyor ama bu işe yarar mı denemek lazım hocam

Hocam Faz 2 için bir tahtaya USB Bellek üzerinden 1709 sürümü yükledim. Kurulum sırasında ağ kablosu takılı değilmiş. Kurulum bitince kabloyu taktım ama şimdi etkinleştirmiyor windowsu. Nasıl düzeltebilirim acaba?

Hocam öncelikle imajlarınız için çok çok teşekkür ediyorum. Emeğinize sağlık. Ben 1. dönem başında okulumuz ET'lerine USB üzerinden sizin imajınızı sorunsuz yükledim. Fakat şu an da ETlerde açılış yöneticisinde UEFİ USB mi göremiyorum. Bios ayarlarına girdiğimde de UEFİ ön tanımlıları yükle seçeneği de çıkmıyor. Sorun gider den girdiğim zaman imaj yenileyebiliyorum ama ilk açılışta flashımı görmüyor.Neden olabilir?

Ellerinize sağlık hocam yeni imaji dört gözle bekliyorum. bir sorum olacaktı Scratch neden yok imajda hocam. Varsa son imajda yorumlarda kaçırdım kusura bakmayın. Kolay gelsin

Geri