Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Yeni Özellik!
Imaj kurulumundan önce Masaüstüne Kendi Kısayollarınızı Ekleyebilirsiniz.

• Bunun için USB ortamındaki imajı kullanacaksanız, \MAYGUNimg klasörü içine (maygun.wim dosyasının yanına) istediğiniz *.url ya da *.lnk uzantılı kısayolları atmanız yeterlidir.
  • Ağ paylaşım klasöründen imaj alıyorsanız, imaj dosyasının yanına (maygun.wim dosyasının yanına) istediğiniz *.url ya da *.lnk uzantılı kısayolları atmanız yeterlidir.
  • Kısayolların düzgün çalışıp, çalışmaması sizin sorumluluğunuzdadır.

Hocam öncelikle elinize sağlık. Faz-1'e de özel çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?

Ayrıca çalışmalarınıza
V-Sınıf'ın yeni versiyonunu ve
Ortaöğretim Genel Müdürlüğünün yeni yayınladığı ET uyumlu Ders Kitaplarını da eklerseniz güzel olur.

http://ogmmateryal.meb.gov.tr/etkilesim.php

Hocam artık masaüstünde olmasını istediğiniz kısayolları, USB belleğe ekleyebiliyorsunuz.

Ah hocam sen nerdeydin. Bende geri bildirim almak iççn bekliyorum. Bugün sağolsun FreePC nickli hocam haberdar etti ve bende hemen sürücü dosyalarını bulup, imaja ekledim. Faz-1 lerde ürün anahtarı bios a gömülümü değil mi bilmiyorum. Eğer tahta üzerinde ürün anahtarı etiketi var ise onunla bir kez etkinleştirmek gerekebilir.

Yönetici işlemleri için öncelikle bu konunun ilk mesajındaki 3. videoyu izle. Ayrıca iso içindeki Bilgiler.txt dosyasını da bir okursan faydalı olacaktır.
Faz1'de ürün anahtarı biosta yüklü değil. Tahtanın arka ortasından windows lisans etiketi var.
Faz1'de etkinleştirme yapmak için 3 seçenek var.
1. Daha önce windows 10 yüklenmiş ve yasal olarak lisanslanmış ise bazen kurulumda otomatik bazende sadece sorun gider seçeği ile etkin olur. Yasal windows 10 yok ise sonraki 2 seçenek.
2. Eğer üzerinden orijinal windows 7 yüklü ise gatherosstate.exe dosyası ile lisans xml dosyası alıp format sonrası bu dosyaya ile etkinleştirme yapılabilir.
3.xml dosyası almadan windows 10 yüklediniz ve daha öncede yasal olarak windows 10 etkinleştirilmemiş ise o zaman tahtayı yerinden söküp arkasındaki lisans anahtarı alıp etkinleştirme sayfasından ğrğn anahtarı değiştir seçeneği ile bu lisans anahtarını girerek sorunsuz etkinleştirme yapabilirsiniz.

hocam elinize sağlık çok güzel olmuş indirdim su an bir tahtada uyguladım benim daha önce de yaşadığım sorun windows 10 ile ilgili bunda da sürmüş o da giderilirse bizler için gerçekten rahatlık olmuş usb bellek taşımadan. örneğin tarayıcıda iki parmağımla ekranı büyütebiliyorum ama geri küçültemiyorum internet tarayıcı ekranlarını öğretmenler bunu kullanıyorlar ve interneti siteleri büyültüp küçültüyorlar en çok bununla ilgili bana geliyorlar ama gördüğüm kadarıyla bu sıkıntı bunda da var iki parmak olayı tam verimli değil gibi tesekkürler tekrardan

Faz1'de ürün anahtarı biosta yüklü değil. Tahtanın arka ortasından windows lisans etiketi var.
Faz1'de etkinleştirme yapmak için 3 seçenek var.
1. Daha önce windows 10 yüklenmiş ve yasal olarak lisanslanmış ise bazen kurulumda otomatik bazende sadece sorun gider seçeği ile etkin olur. Yasal windows 10 yok ise sonraki 2 seçenek.
2. Eğer üzerinden orijinal windows 7 yüklü ise gatherosstate.exe dosyası ile lisans xml dosyası alıp format sonrası bu dosyaya ile etkinleştirme yapılabilir.
3.xml dosyası almadan windows 10 yüklediniz ve daha öncede yasal olarak windows 10 etkinleştirilmemiş ise o zaman tahtayı yerinden söküp arkasındaki lisans anahtarı alıp etkinleştirme sayfasından ğrğn anahtarı değiştir seçeneği ile bu lisans anahtarını girerek sorunsuz etkinleştirme yapabilirsiniz.
Evet hocam, elimde faz-1 et olmadığından sormuştum. @FreePc hocamla ayrıntılı görüşüp, gerekli bilgileri Bilgiler adlı dökümanda paylaştım. Sağolun.

Son düzenleme:
hocam elinize sağlık çok güzel olmuş indirdim su an bir tahtada uyguladım benim daha önce de yaşadığım sorun windows 10 ile ilgili bunda da sürmüş o da giderilirse bizler için gerçekten rahatlık olmuş usb bellek taşımadan. örneğin tarayıcıda iki parmağımla ekranı büyütebiliyorum ama geri küçültemiyorum internet tarayıcı ekranlarını öğretmenler bunu kullanıyorlar ve interneti siteleri büyültüp küçültüyorlar en çok bununla ilgili bana geliyorlar ama gördüğüm kadarıyla bu sıkıntı bunda da var iki parmak olayı tam verimli değil gibi tesekkürler tekrardan
Hocam böyle bir durumun varlığından şu anda haberim oldu, bunun bir sorun olup olmadığından da emin değilim. Kendi okulumda faz-2 lerde hiç böyle bir taleple karşılaşmadım.
Sizinki Faz-1 mi Faz-2 mi, yoksa başka ET mi? Bu dokunmatik insan arayüz aygıtlarının çalışması ile ilgili donanımsal olabilir de.

Ayrıca bu imaj çalışması faz-1/faz-2 Etkileşimli Tahtalara yönelik hazırlanmasına karşın, farklı marka ve özelliklerde Etkileşimli tahtalara da kurulum yapabilir.
Herhangi bir donanım çakışması, mavi ekran hatası vermez. Ama ek sürücüler yüklenmesi gerekebilir.

@exelsior hocam elinize sağlık sistem gayet güzel olmuş, kurulumu otomatikleştirmeniz de gayet kullanışlı olmuş. Konuyu okudum ve aklıma birkaç şey takıldı.

Bulunduğum ilçede kendi okulumda faz2 intel 250gb ssd Win8.1 uefi tahtalar mevcut, onlara yüklemede sorun olmaz ama bazen liseden çağırıyorlar ve oradaki tahtalar faz1 eski sürüm,ssd bile yok 500gb hdd takmışlar, sanırım uefi olarak kurulmamış ve bir arkadaş faz1 tahtaların hepsine zamanında vestelden aldığı Win10 imajı yüklemiş, hatta tam yükleyememiş beni çağırdı hallettik.
Kontrol etmedim ama forumda yazılanlara göre faz1 lerde key biosa gömülü değilmiş, bu durumda faz1 tahtaların keyleri gitmiştir. Tahtayı söküp arkasında yazan key i almaksa çok zor olacak sanırım, gerçi arkasından kasıt nedir tam anlamadım. Tahtayı incelemek lazım.

Bir de faz1 ler her nedense donanım yeterli olmasına rağmen Win10 pek stabil çalışmıyor, açılış yavaş, sistem kendini toparlamakta güçlük çekiyor. Daha çok Win7 için tasarlanmış gibi. Hazırladığınız imajı faz1 lere yüklesek sorun olur mu? Faz1 ler uefi olarak kurulur mu yoksa onlar içinde ayrıca bir legacy usb hazırlamak daha mı iyi olur? En azından faz1 ler konusunda aldığınız geri bildirimlere göre genel durum nasıl?

Not: BT öğretmeni değilim, sadece bu işlerden biraz anladığım ve BT öğretmeni ilgilenmediği için biraz da meraklı olduğum için işler bana kalacak gibi.
Not2: Memlekete selamlar :)

Son düzenleme:
@exelsior hocam elinize sağlık sistem gayet güzel olmuş, kurulumu otomatikleştirmeniz de gayet kullanışlı olmuş. Konuyu okudum ve aklıma birkaç şey takıldı.

Bulunduğum ilçede kendi okulumda faz2 intel 250gb ssd Win8.1 uefi tahtalar mevcut, onlara yüklemede sorun olmaz ama bazen liseden çağırıyorlar ve oradaki tahtalar faz1 eski sürüm,ssd bile yok 500gb hdd takmışlar, sanırım uefi olarak kurulmamış ve bir arkadaş faz1 tahtaların hepsine zamanında vestelden aldığı Win10 imajı yüklemiş, hatta tam yükleyememiş beni çağırdı hallettik.
Kontrol etmedim ama forumda yazılanlara göre faz1 lerde key biosa gömülü değilmiş, bu durumda faz1 tahtaların keyleri gitmiştir. Tahtayı söküp arkasında yazan key i almaksa çok zor olacak sanırım, gerçi arkasından kasıt nedir tam anlamadım. Tahtayı incelemek lazım.

Bir de faz1 ler her nedense donanım yeterli olmasına rağmen Win10 pek stabil çalışmıyor, açılış yavaş, sistem kendini toparlamakta güçlük çekiyor. Daha çok Win7 için tasarlanmış gibi. Hazırladığınız imajı faz1 lere yüklesek sorun olur mu? Faz1 ler uefi olarak kurulur mu yoksa onlar içinde ayrıca bir legacy usb hazırlamak daha mı iyi olur? En azından faz1 ler konusunda aldığınız geri bildirimlere göre genel durum nasıl?

Not: BT öğretmeni değilim, sadece bu işlerden biraz anladığım ve BT öğretmeni ilgilenmediği için biraz da meraklı olduğum için işler bana kalacak gibi.
Not2: Memlekete selamlar :)

Hocam tamda senin durumunda olan hocalarım için bu durumu düşünüp, ona göre bir çözüm eklemiştim. Ama bu biraz karışık görülebilir. Senin örneğin üzerinden anlatmak ise daha kolay.
Şimdi faz-1 lerde uefi desteği yok. Bırakın faz-1 i, faz-2ler için bile vestel kurumsal Windows 10 imaj hazırlamadı. Bu çalışma o boşluğu doldurmak için kurumsal olarak yapılandırıldı.
Şimdi faz-2 lere uefi olarak yükleme yapmak için bir usb belleğe, faz-1 lere bios olarak kurulum yapmak için bir tane daha usb belleğe ihtiyacın var. Çünkü uefi ve bios kurulumlarda usb hazırlama şekli farklı. Bunı dökümanda belirttim.

Ama tek usb bellek ile hem uefi, hem bios destekli kurulum yapmak istersen, yanş hem faz-1 e hemde faz-2 ye kurulum yapmak istersen bu da mümkün.
Şöyleki usb belleği bios/mbr düzeninde hazırlayacaksın. Bu usb bellek ile faz-1 ve faz-2 lere bios/mbr düzeninde önyükleme yapabilirsin, ikisinde de çalışır sorun olmaz.Ama devamında Faz-2 ilere bu şekilde kurulum yaparsan BIOS destekli, MBR disk düzeninde bir kurulum olur, bu çalışır ama olması gereken UEFI destekli GPT disk düzeninde kurulumdur.
Bu durumda faz-2 lere kurulum yapmadan önce aynı usb belleğin içine UEFI.txt dosyası oluşturursanız, kurulumu illaki eufi/gpt düzeninde yapacaktır. Faz-1 lerde kullanmadan önce bu dosyayı silmeli, yada farklı bir ad vermelisin. Bu şekilde tek usb bellek ile iki tür cihaza kurulum yapabilirsin.

Uzan lafın kısası, faz-1 e göre bir usb bellek oluşturup, faz-2 ye bu usb bellekle kurulum yapmadan önce içinde UEFI.txt olmasını sağlamalısınız. Faz-1 lere kurulum yapmadan önce de içinde UEFI.txt olmamalıdır.

Faz-1 lerde windows 10 performansına gelince, faz-2 lerdeki gibi performanslı olmayacağı aşikar. Donanım müsait. İlk bir iki kullanım sonrası daha hızlanacaktır. İmaj zaten arındırılmış ve temiz kurulum. Sanal makinede denedim performansı iyiydi. Birkaç arkadaştan aldığım gerş bildirime göre Win7 ye göre yüklenmesi daha yavaş olabilir ama kullanıma engel olacak kadar bir sorun oluşturacağını düşünmüyorum. Siz bu imajı kurup, önceki kurulu windows 10a göre nasıl çalıltığını söyleyebilirsiniz.

Etkinleştirme kısmını dökümanda açıkladım. Eğer üzerinde kurulu windows 10 usulüne göre etkinleştirilmişse, zaten direkt etkşileşecektir. İllegal olarak etkinleştirilmişse ki malesef bu tür yönelimlerde mevcut, etkinleşmeyebilir. Lütfen dökümanın etkinleştirme bölümünü inceleyiniz.

Son düzenleme:
@exelsior hocam çok teşekkür ederim,fırsat bulunca denemeler yapıp geri bildirim yaparım, hatta kurulum için aklıma başka bir yöntem daha geliyor, tek usb-tek iso yeterli, eğer işe yararsa sizi bilgilendiririm.

@exelsior hocam çok teşekkür ederim,fırsat bulunca denemeler yapıp geri bildirim yaparım, hatta kurulum için aklıma başka bir yöntem daha geliyor, tek usb-tek iso yeterli, eğer işe yararsa sizi bilgilendiririm.

Hocam tek usb ile tek düzen bios/mbr olarak her cihaza kurulum zaten yaptırabiliyorum. UEFI.txt yöntemi ile her cihaza hakettiği kurulumu yaptırmak önemli.
Çoğu hazırlanan faz-1/faz-2 imajlar da tek düzen bios/mbr kurulum yapıyor.

Ama bu imajın önemli bir ayrıcalığı da bu. Uefi neden önemli derseniz:
https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/device-experiences/oem-uefi

@exelsior hocam ilk denemeleri yaptım, 4 ET ye yükledim, arkadaşlar da beğendi, geribildirim yapayım. Elimde faz2 ET ler olduğu için rufusla flaşı uefi olarak hazırlayıp kurulumu yaptım.Gerçi kurulum neredeyse tamamen otomatik olduğu için bir şey yapmama gerek kalmadı :D

İnternete bağlı olan ET lerde Windows aktivasyonu otomatik olarak gerçekleşti. İnternete bağlı olmayan ET leri de telefonun internetini kullanarak etkinleştirdim. Sistem faz2 ET lerde gayet stabil çalışıyor. ET leri bir süre kullandıktan sonra ihtiyaç duyulan ya da eksikliğini gördüğüm program,ayar vs olursa yine geribildirim yaparım.

Kurtarma seçeneklerini videoda gösterdiğiniz gibi denedim, sadece C: bölümünü recovery yaptı, sorunsuz çalıştı, sanırım tüm diski recovery yapma seçeneği de vardı (m'ye basıp durdurduktan sonra) ama vaktim olmadığı için deneyemedim. Kurtarma yaptıktan sonra Windows keyi silindiği için ve internet bağlantısı da olmadığı için yine telefonun interneti ile Windows u sorunsuz etkinleştirdim. İnternet bağlantısı olan arkadaşlarda recoveryden sonra sorunsuz etkinleştirme olacaktır.

Usb 2.0 kullanmama rağmen kurulum çok kısa bir sürede (toplamda 15 dk kadar) tamamlandı. 7.7 GB wim dosyasının yüklenmesi usb 2.0 la bile toplamda 5 dk civarında sürüyor. Usb 3.0 siparişi verdim bile :D Bu hızla 5 katlı okulun tüm tahtalarını formatlamam 1 günümü ancak alır.

Denemem gereken 2 yöntem kaldı. Birincisi faz1 ler için bios/mbr olarak bir flaş hazırlayıp faz1 yüklemesi yapmak ve yine bios/mbr ayarlı flaştan UEFI.txt yöntemi ile faz2 lere UEFI imaj yüklemek. Bu yöntemlerde sorun çıkacağını sanmıyorum, siz zaten gerekli kodlamaları uygun bir şekilde yazmışsınızdır ama deneyip geribildirimde bulunmak her zaman faydalıdır. Konuyu okuyanların da aklında soru işareti kalmamış olur.

Faz1 bios/mbr kurulumu ve faz2 UEFI.txt yöntemlerini denedikten sonra geribildirim yaparım hocam, çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:
@exelsior hocam ilk denemeleri yaptım, 4 ET ye yükledim, arkadaşlar da beğendi, geribildirim yapayım. Elimde faz2 ET ler olduğu için rufusla flaşı uefi olarak hazırlayıp kurulumu yaptım.Gerçi kurulum neredeyse tamamen otomatik olduğu için bir şey yapmama gerek kalmadı :D

İnternete bağlı olan ET lerde Windows aktivasyonu otomatik olarak gerçekleşti. İnternete bağlı olmayan ET leri de telefonun internetini kullanarak etkinleştirdim. Sistem faz2 ET lerde gayet stabil çalışıyor. ET leri bir süre kullandıktan sonra ihtiyaç duyulan ya da eksikliğini gördüğüm program,ayar vs olursa yine geribildirim yaparım.

Kurtarma seçeneklerini videoda gösterdiğiniz gibi denedim, sadece C: bölümünü recovery yaptı, sorunsuz çalıştı, sanırım tüm diski recovery yapma seçeneği de vardı (m'ye basıp durdurduktan sonra) ama vaktim olmadığı için deneyemedim. Kurtarma yaptıktan sonra Windows keyi silindiği için ve internet bağlantısı da olmadığı için yine telefonun interneti ile Windows u sorunsuz etkinleştirdim. İnternet bağlantısı olan arkadaşlarda recoveryden sonra sorunsuz etkinleştirme olacaktır.

Usb 2.0 kullanmama rağmen kurulum çok kısa bir sürede (toplamda 15 dk kadar) tamamlandı. 7.7 GB wim dosyasının yüklenmesi usb 2.0 la bile toplamda 5 dk civarında sürüyor. Usb 3.0 siparişi verdim bile :D Bu hızla 5 katlı okulun tüm tahtalarını formatlamam 1 günümü ancak alır.

Denemem gereken 2 yöntem kaldı. Birincisi faz1 ler için bios/mbr olarak bir flaş hazırlayıp faz1 yüklemesi yapmak ve yine bios/mbr ayarlı flaştan UEFI.txt yöntemi ile faz2 lere UEFI imaj yüklemek. Bu yöntemlerde sorun çıkacağını sanmıyorum, siz zaten gerekli kodlamaları uygun bir şekilde yazmışsınızdır ama deneyip geribildirimde bulunmak her zaman faydalıdır. Konuyu okuyanların da aklında soru işareti kalmamış olur.

Faz1 bios/mbr kurulumu ve faz2 UEFI.txt yöntemlerini denedikten sonra geribildirim yaparım hocam, çok teşekkür ederim.

Hocam daha önceden bu imajı kullandığınız ET ler, USB ile açtığınızda öncelikli olarak ilk yüklemede ET üzerine yerleştirdiği imajı kullanır. USB den yeni imajı almaz, c: yi yeniler ve D: ye dokunmaz.
İsterseniz USB belleğe ImajYenile.txt oluşturursanız, ET üzerindeki imajı USB deki ile günceller, c: yi temizler, d: ye dokunmaz.
ya da TamTemizlik.txt oluşturursanız, aynı ilk kullanımdaki gibi diski komple temizler. Ayrıntılar bilgiler dökümanında yazılı.

Hocam, yeni majın hızlıca aktarılması için şöyle bir yöntem de ilginizi çekebilir ve USB den imaj yenilemeden daha hızlı olabilir.
wim imaj dosyasını, aynı ağdaki bir bilgisayarda paylaşıma açın. Mini önyükleme ortamıyla USB oluşturun, yada elinizdeki mevcut imajlı usb içindeki imaj dosyasını silin yada adını değiştirin mesela _maygun.wim yapın ki algılamasın. USB belleğin içine TamTemizlik.txt yada ImajYenile.txt den hangisi işinizi görüyorsa atın.

Süreç şöyle işleyecek, ET yi usb den başlattığınızda o ET de ilk kez imaj atacaksanız zaten diski sıfırlayacak, yok daha önceden bu imaj uygulanmış ise TamTemizlik.txt yada ImajYenile.txt hangisini attıysanız onu görüp ET içindeki imajı kullanmayacak, USB içindeki imajıda algılayamayacak ve otomatik olarak ağdan imaj alma işlemini başlatacak ve size ağ yolunu soracak. Atıyorum \\bilgisayaradi\klasor şeklinde yol girip, gerekiyorsa kullanıcı adı ve parola girerseniz imajı almaya başlayacak. Fatih ağı 1gb/sn hızında ve çok hızlı aktarım yapar. Üstelik her tahta başında usb den imaj aktarımı için 2-3 dakika daha beklemek zorunda kalmazsınız. Siz diğer sınıfa geçinceye kadar imajı almış olur zaten.

Otomatik süreç dışına çıkarak, menülerle de yapabilirsiniz.

O ET ye daha önce bu imaj yüklü ise windows tümleşik kurtarma ortamı ile de yapabilirsiniz. (TamTemizlik.txt yada ImajYenile.txt yöntemleri içinde \MAYGUNimg klasörü olan takılı bir USB bellek gerektirir)

Hocam soruları sabırla cevapladığınız için teşekkür ederim. Şimdi ben anladıklarımı yazayım, siz hatam varsa düzeltin lütfen.

Halihazırda sizin sisteminizin yüklü olduğu bir ET ye windows recoveryden yenileme yaparsak sadece C: dizinini yeniler, D: ye dokunmaz.
Halihazırda sizin sisteminizin yüklü olduğu bir ET ye imajlı önyükleme ye sahip bir USB ile tekrar yükleme yaparsak usb deki imajı kullanmayıp ET deki recoveryden yine sadece C: dizinini yeniler. D: dizinine dokumaz.

imajlı önyüklemeli bir USB nin Anadizine->

TamTemizlik.txt : Usb deki imajı kullanarak (sanırım) ilk kurulum gibi tüm bölümleri yeniler ( en çok bu lazım olacak galiba)

ImajYenile.txt : Diyelim ki sistemi güncellediniz ve biz yeni bir usb hazırlayıp ET leri güncelleyeceğiz, usb nin anadizinine ImajYenile.txt attık, bu durumda gizli recovery bölümündeki eski imajı yenisiyle değiştirir ve C: dizinine yeni imajı kurar. Diğer gizli sistem bölümleri (msr/asr) ve D: dizinine dokumaz.

Dtemizle.txt : C: dizini ile birlikte D: dizinini de temizlemek istiyorsak bunu kullanacağız. Gerçi TamTemizlik.txt de aynı işi yapıyor gibi.

Ek olarak Masaüstü arkaplan resmini (kurulum esnasında) değiştirmek istiyorsak MAYGUNimg klasörüne (maygun.wim in yanına) DuvarKagidi.jpg adıyla istediğimiz herhangi bir resimi atabiliriz (çözünürlüğüne de dikkat etmek gerek). Ve yine aynı klasör içinden masaüstüne kısayol (.lnk) ya da internet sitesi (.url) ekleyebiliriz.

Evet hocam, aynen dediğiniz gibi.
Ek bilgi olarak:
Bu imajın hiç yüklenmediği ET ye ilk kurulumda TamTemizlik.txt olmasada, diski temizleyip, tüm bölümleri yeniler. Daha önce bu imajın yüklendiği ET lerde ise aynı işlemin yapılması için TamTemizlik.txt gerekir.

ImajYenile.txt sadece, ET üzerindeki imajın bölümü de temizler ve yerine yenisini koyar.
DTemizle.txt sadece D: sürücüsünü de temizlemeyi de sağlar.
Windows sürücüsü c: her zaman temizlenir.
System (efi) bölümü de her zaman tazelenir.
Windows recovery bölümüde her zaman tazelenir. Çünkü bu bölüm imajdan güncellenir.

Daha önce eski bios düzeninde(önerilmeyen) yüklenen faz-2 de, usb bellek uefi olarak önyüklenirse(boot edilirse) yada tam tersi durumda disk yapıları farklı olduğundan diski komple temizler.

Bunlar otomatik sürecin varsayılanlarıdır. txt dosyaları ile şekillendirilebilir.

Bunların dışında manuel modda nelerin yapılıp, yapılmayacağına siz karar verebilirsiniz.

Eğer ImajYenile.txt ile DTemizle.txt beraber kullanacaksanız bunların yerine TamTemizlik.txt de kullanılabilir. Zaten TamTemizlik.txt var ise diğerleri geçersiz olur.

Ayrıca imajlı ve mini önyükleme isoları ile windows tümleşik kurtarma ortamında çalışan kodladığım kısımlar birbirinin neredeyse aynıdır.

Bu kısım nasıl nerden çalıştırılırsa çalıştırılsın içinde MAYGUNimg adlı bir klasör olan bir sürücü bulur ise içindeki txt dosyalarına göre otomatik süreci şekillendirebilir, bu klasör içinde imaj var ise USB den imaj alma seçeneği de aktif olur ve imaj yanında kısayolllar, duvar kağıdı var ise onları da kullanır.

Diyelimki windows tümleşik kurtarma ortamı çalıştırmadan önce boş bir usb belleğe MAYGUNimg klasörü oluşturup, içine imaj, duvar kağıdı ve kısayollları atıp, ana dizine ImajYenile.txt atarsanız. ET deki imajı, usb deki ile yenilenecektir.
Ha bunun ne faydası var derseniz, daha önce bu imajın uygulandığı ET lere, imaj yenilemek hatta TamTemizlik.txt işlemi için dahi rufus ile önyüklenebilir usb bellek hazırlamanıza gerek yoktur. Direk güncel isoyu indirdikten sonra içindeki imajı alıp usb ye atmak daha kısa sürer.
Tüm bu teferruatlı yöntemler iş kolaylaştırıcı ama uzmanlık isteyen işlemlerdir. İsteyen kullanır faydasını görür isteyen de kullanmayabilir.

Mesela aklıma gelen muhtemel bir durum var.

İmajda gerektikçe bazen windows üzerinde bazende kodladığım kısım üzerinde güncellemeler yapıyorum. Bazıları ufak, bazıkarı farkedilir güncellemeler. Hem ISO önyükleme ortamı hemde wim imaj dosyasının içerisindeki windows tümleşik kurtarma ortamı ile ilgil bazı bölümler güncelleniyor.

Şimdi yeni güncel imajlar yayınladığımda, arkadaşlar da o isolarla ET lere önyükleme yaparlarsa, otomatik süreçte yeni imajı yüklediklerini sanacaklar ama ET üzerindeki eski imajla yenileme yapılacak. Zaten işlemin böyle yapıldığı ekranda da yazacak ama gözden kaçacaktır.

ImajYenile.txt kullanmayı öğrenene kadar da bana hocam imajda güncelleme yok diye sorunlar bildirilecek. Yada manuel moda geçerek ET başında bekleyerek aynı işi görecekler.

İnşallah o zaman kadar anlaşılır da arkadaşlar birbirlerine yardımcı olurlar.

Son düzenleme:
Hani uzman değilim hocam ama orta düzeyde bilgisayar bilgisine sahip herkesin yapabileceği şeyler, gayet rahat anladım. Soruları da emin olmak için sordum zaten. Güzel anlatımız içinse ayrıca teşekkür ederim. Ben yine aklıma gelen senaryoları yazarım hocam, her şeye bir çözüm bir açıklama yapıyorsunuz zaten. Geribildirimler devam edecektir. Şu yazılı haftasını atlatayım faz1 lere geçiş yapacağım.

@exelsior hocam aklıma şöyle bir senaryo geldi, sormak istedim.

Diyelim ki elimizde tek flaş var ve 2 tür ET var. Anlattığınız UEFI.txt yöntemini uygulayacağız.

Usb yi rufusla bios\mbr olarak ayarladık, içine UEFI.txt dosyasını oluşturduk, faz2 ye taktık, başlangıçta F7 ye basıp flaşı (örneğin) [uefi]:sandisk şeklinde açıp tahtayı uefi olarak formatladık. Sorun yok.

Sonra usb anadizinindeki UEFI.txt yi silmeden ya da silmeyi unutup aynı flaşı faz1 ET lere takıp bios/mbr olarak başlattık.

Bu durumda sistem ne yapar?

1- bios/mbr modunda başlatıldığı için UEFI.txt yi algılasa da faz1 ET lere normal mbr kurulumu yapar.

2- UEFI.txt yi algılayıp kurulumu uefi şeklinde yapmaya çalışır ve hata verir.

Kısaca faz1-faz2 geçişlerinde UEFI.txt sil/oluştur işlemini her seferinde yapalım mı yoksa silmemize gerek yok, usb yi hangi modda başlattıysak kurulumu ona göre mi yapar?

@exelsior hocam aklıma şöyle bir senaryo geldi, sormak istedim.

Diyelim ki elimizde tek flaş var ve 2 tür ET var. Anlattığınız UEFI.txt yöntemini uygulayacağız.

Usb yi rufusla bios\mbr olarak ayarladık, içine UEFI.txt dosyasını oluşturduk, faz2 ye taktık, başlangıçta F7 ye basıp flaşı (örneğin) [uefi]:sandisk şeklinde açıp tahtayı uefi olarak formatladık. Sorun yok.

Sonra usb anadizinindeki UEFI.txt yi silmeden ya da silmeyi unutup aynı flaşı faz1 ET lere takıp bios/mbr olarak başlattık.

Bu durumda sistem ne yapar?

1- bios/mbr modunda başlatıldığı için UEFI.txt yi algılasa da faz1 ET lere normal mbr kurulumu yapar.

2- UEFI.txt yi algılayıp kurulumu uefi şeklinde yapmaya çalışır ve hata verir.

Kısaca faz1-faz2 geçişlerinde UEFI.txt sil/oluştur işlemini her seferinde yapalım mı yoksa silmemize gerek yok, usb yi hangi modda başlattıysak kurulumu ona göre mi yapar?

Hpcam flashı faz-1 e göre bios/mbr düzeninde ayarlarsak
Faz-2 ye takınca listede örn uefi: sandisk şeklinde görünmez sadece sandisk gelir. Bu usb uefi destekli başlatılamaz. Herzaman bios/mbr olarak başlar.
İçnde uefi.txt var ise uefi/gpt olarak kurulum yapar, yoksa bios/mbr olarak.

Faz-1 e takmadan önce uefi.txt silmezseniz, faz-1 e de uefi/gpt düzeninde yükleme yapar. Ve bildiğim kadarıyla faz-1 lerde uefi desteği yok. İmaj yükleyip tamamlandığında windows başlamaz, usb takılıysa tekrar usbden başlayabilir.

Faz-2 lere takmadan önce uefi.txt koymazsanız, kurulumu bios/mbr olarak yapar ve ama yinede çalılır. Lakin uefi desteği olan cihazlarda uefi/gpt olarak kurulum önerilir.

Anlaşıldı hocam çok teşekkür ederim. Bu arada ImajYenile.txt yöntemini denedim, MAYGUNimg nin içine DuvarKagidi.jpg atıp imajı yeniden yükledim. Usb deki imajı ve yeni duvar kağıdını kullanarak tekrar yükledi. Sorunsuz kurulum yaptı.

merhabalar.
Sizin sistemi kurdum çok güzel çalışıyor.
şöyle bir sorun yaşadım. Usb 3.0 flash ile 20gb lık dosya kopyaladığımda farkettim ki çok yavaş kopyalıyor.
Normalde 60-120MB arası kopyalama hızı vardı şimdi 4-20mb . sanki usb 3.0 driver i tam olmamış
ama sistemde driverlar düzgün görünüyor.

Faz1-Faz2 Windows 10 İmaj (MK-V5.6) (20 Mart - Güncel) bu sistemi kurmuştum geçen hafta aynı flash ile yüksek hızlarda kopyalamıştı
nasıl bir çözüm önerirsiniz.
şimdiden Teşekkürler

@nasri hocam, dediğiniz olayın imajla bir ilgisi yok gibi görünüyor. Tüm sürücüler çalışmakta.
Ben de az önce denedim 130-150mb/sn yüksek hızada aktarım yaptım, birkaç arkadaşa da sordum onlar da yüksek hızla aktarım yapabildiklerini söyledir.

Ama yinede sizde oluşan bu duruma kayıtsız kalmak istemem. Usb belleğinizin marka/modeli, dosya sistemi, tam olarak nerden nereye kopyalama yaptığınızı açıklarsanız katkı sağlayabilirim.

Geribildirim:
Bios/mbr olarak formatlanmış usb ile UEFI.txt yöntemi faz2 ET ler üzerinde denendi.
Sonuç: sorunsuz kurulum.
Not:Aynı usb ile faz1 kurulumu yapacak arkadaşlar usb anadizininden UEFI.txt dosyasını silmeyi unutmasınlar.

@exelsior cevap için teşekkürler.
WD 1TB usb3,0 harici harddisk te 20gb z-kitap var onları DATA bölümüne kopyalarken böyle oldu.
Sonrasında başka dosya denedim(İSO dosyası) bu sefer 60mb ile kopyaladı. ilginç bir durum.
Sanırım benim HDD den kaynaklı bir durum.
Sistem güzel. sizin ve @Emsile Hocamın sistemlerini kurdum. İkiside çok iyi biraz deneyecez sonrasında tüm okula yükleyecem.
Diğer bilişimci arkadaşlara da tavsiye ettim.
Sistemle ilgili kullanım yorumlarımı ara sıra yaparım.

@exelsior cevap için teşekkürler.
WD 1TB usb3,0 harici harddisk te 20gb z-kitap var onları DATA bölümüne kopyalarken böyle oldu.
Sonrasında başka dosya denedim(İSO dosyası) bu sefer 60mb ile kopyaladı. ilginç bir durum.
Sanırım benim HDD den kaynaklı bir durum.
Sistem güzel. sizin ve @Emsile Hocamın sistemlerini kurdum. İkiside çok iyi biraz deneyecez sonrasında tüm okula yükleyecem.
Diğer bilişimci arkadaşlara da tavsiye ettim.
Sistemle ilgili kullanım yorumlarımı ara sıra yaparım.

Hocam ben USB bellek sanmıştım ama diskmiş. Diskler hareketli parçalara hasip olduklarından dolayı aktarım hızları dosyaların bulunduğu sektöre, birim ayırma buyutuna, çekilen güce göre değişebilir. Ayrıca okuma ve yazma hızları da farklıdır. Diskten ET ye aktarım hızlı olabilirken, ET den taşınabilir diske aktarım daha yavaş olabilir.

Ama size, sizi bu işlemden de kurtarabilecek güzel bir önerim var.
Aynı ağa bağlı ve mesai saatlerinde sürekli açık olabilecek bir bilgisayar yada bir ağ diskiniz var ise z-kitapları onun üzerine koyup paylaşıma açabilirsiniz.
Bu paylaşıma ait bir kısayol oluşturup, bu kısayolu imaj USB sine dahil ederseniz, kurulan her tahtada masaüstünde eklediğiniz kısayol görünür ve hocalar z-kitaplara erişebilir.

z-kitaplar güncellenirse yada değişir, ekleme çıkarma yapmanız gerekir ise paylaşım klasöründe gerekli değişikliği yaparsınız. Böyle bir durumda tüm tahtaları dolanmanıza da gerek kalmaz.

@exelsior hocam bir sorum olacak.
Faz2 ET lerde Bios/mbr + UEFI.txt kurulum yöntemi ile direk GPT yöntemi arasında hız farkı var mı?

Geri