Faz-1/Faz-2/Faz-3 Kurumsal Windows 10 İmajı MBR/UEFI - SSD/HDD (Kararlı Sürüm ve +++ özellikler)

Kodla Büyü
Öğrenci olmana rağmen yapabildiklerin ve bilgi-beceri düzeyin takdire şayan.
Sırayla cevaplamak gerekirse:
1-) Windows 7 ler belli bir süreliğine windows 10 a yükseltilebiliyordu. O ara en az bir kez windows 10 çalıştıan makinalar sonrasında win 7 ye geri dönseler dahi tekrar win 10 geçince etkinleştirme sıkıntısız gerçekleşir. Şu anda etkinleştirme sıkıntılarının çoğunluğu microsftun bu durumu ortadan kaldırması gibi görünüyor. Bir ihtimal tahtanın arkasındaki ürün etiketindeki lisans anahtarını girersen etkinleşebilir. Şu an legal olarak yapılabilecek birşey yok. Ama internetten 20 tl gibi fiyatlarla windows ürün anahtarı alınıp etkinleştirilebilir, legal yolu bu. toplu alımda daha uygun olabilir.
2-)Dokunmatik klavye konusunda birşey diyemiyeceğim, çünkü kullananlar bu tür sıkıntıları pek dile getirmedi. Ama geçernlerde bir hocam benzer bir durumdan bahsetmişti. Bilgisyarın açılışını tam yapması için beklemek faydalı olabilir.
3-) Bilgisayarım gibi sistem kısayollları kullanıcı bazlı çalışmaktadır. Silinmesi kullanı bazlı engellemek pek mümkün değil. Ama görev çubuğundan da yada başlat menüsünden de bilgisyarıma giriş yapılabilir.

USB Raptor a gelince. Bu öncelikle imaj usb si üzerindeki usb raptor klasörü içindekiler kullanılarak okul bazlı ayarlar yapılır ve istenildiği kadar usb anahtar oluşturulabilir. Bu klasör daha sonra başka biryere kopyalanabilir. Bu klasörde imajla beraber usb raptorün otomatik kurulması için birkaç dosya vardır. bunlar imaj klasörüne atılır ve imaj kurulurken aynı anda usb raptor de kurulur. kurulum sonrası tek tek kurma gibi bir durum söz konusu değil.
Yani bu işlemi yapmak için tahtaları tekrardan imaj yüklemen gerekebilir.

Bir kere usb raptor lü kurulum yaptıktan sonra tahtayı kendi içinde sıfırlasan dahi usb raptor devreye girer.

Bunun için bilgiler.pdf yi ve usb raptor klasörü içindeki bilgilendirmeleri okumalısın.

Kolay gelsin sayın hocam ;)
Hocam yanıt verdiğiniz için teşekkürler. 1 Tane akıllı tahtaya Windows 10 kurmadım. Tedbir amaçlı. İyi ki de formatlamamışım. Aklıma bir fikir geldi: Anakarta gömülü lisansları görüntülemek.

BİOS’a Gömülü Lisans Anahtarı Bulmak

ShowKey Plus ile aldığım lisans anahtarını girmeye çalıştığımda hatalarla karşılaştım. Aklıma ise format atmadığım Windows 7 kurulu Faz 1 akıllı tahtaya RWEverything programını kurarak Bios’a gömülü lisans anahtarlarını görüntülemek geldi. Bu sayede hem ShowKey Plus programının göstermiş olduğu lisans anahtarının doğru olup olmadığını hem de akıllı tahtanının arkasındaki etikete bakmadan lisans anahtarını görebileceğim.

Eğer RWEverything programından alacağım lisans anahtarı farklı olur ise hemen akıllı tahtalarda deneyeceğim. Olumlu veya olumsuz sonuç alırsam buraya yazarım Hocam.

Formattan Sonra USB Raptor Kurulumu

Hocam ilk mesajımda yazdığım gibi USB’ler yeni alındı. Ondan dolayı format sırasında imaja yerleştirme imkanım yoktu. Dün forumdan bir Bilgi alamayınca bugün okulda bir yöntem denedim ve olumlu sonuç aldım:

Bir bilgisayardan USB Raptor programını açtım. Şifreyi belirledim ve 1 tane USB’ye dosyaları oluşturup programı aktif ettim.

USB’ye oluşturulan 1 gizli key dosyası ile 1 not belgesini masaüstüne kaydettim. Diğer 21 USB’ye bu 2 dosyayı yapıştırdım ve programla tüm USB’ler uyumlu çalıştı.

Farklı bir Bilgisayarda oluşturulan USB’lerin çalışıp çalışmayacağını test ettim. İlk başta çalışmadı çünkü program default Ayarlar ile açılıyordu. USB’lerin kurulumunu yaptığım bilgisayarda USB Raptor’un kayıt dosyalarına baktım ancak bir sonuca ulaşamadım.

2. Bilgisayardaki USB Raptor şifresi ile 1. Bilgisayardaki USB Raptor şifrelerini aynı yaptım. Bu sayede 1. Bilgisayarda hazırlamış olduğum USB’ler 2. Bilgisayarda da uyumlu şekilde çalıştı.

Tek yapmam gereken: Tüm akıllı tahtaları açıp, ağ üzerinden paylaşacağım USB Raptor programını C Diskine kopyalamak ve şifreyi değiştirmek. İlk başta imajla kurmak daha kolay ancak formattan sonra da bu yöntem ile işlerimiz birazcık daha kolaylaşabilir.

Bu arada 1. Bilgisayarda USB’ler hangi harf ile açılıyorsa Akıllı tahtalarda da o harf ile açılmasını sağlayın. USB harfini Disk Yönetimi’nden değiştirebilirsiniz.

Herkese tekrardan kolay gelsin.

Son düzenleme:
Öğrenci olmana rağmen yapabildiklerin ve bilgi-beceri düzeyin takdire şayan.
Sırayla cevaplamak gerekirse:
1-) Windows 7 ler belli bir süreliğine windows 10 a yükseltilebiliyordu. O ara en az bir kez windows 10 çalıştıan makinalar sonrasında win 7 ye geri dönseler dahi tekrar win 10 geçince etkinleştirme sıkıntısız gerçekleşir. Şu anda etkinleştirme sıkıntılarının çoğunluğu microsftun bu durumu ortadan kaldırması gibi görünüyor. Bir ihtimal tahtanın arkasındaki ürün etiketindeki lisans anahtarını girersen etkinleşebilir. Şu an legal olarak yapılabilecek birşey yok. Ama internetten 20 tl gibi fiyatlarla windows ürün anahtarı alınıp etkinleştirilebilir, legal yolu bu. toplu alımda daha uygun olabilir.
2-)Dokunmatik klavye konusunda birşey diyemiyeceğim, çünkü kullananlar bu tür sıkıntıları pek dile getirmedi. Ama geçernlerde bir hocam benzer bir durumdan bahsetmişti. Bilgisyarın açılışını tam yapması için beklemek faydalı olabilir.
3-) Bilgisayarım gibi sistem kısayollları kullanıcı bazlı çalışmaktadır. Silinmesi kullanı bazlı engellemek pek mümkün değil. Ama görev çubuğundan da yada başlat menüsünden de bilgisyarıma giriş yapılabilir.

USB Raptor a gelince. Bu öncelikle imaj usb si üzerindeki usb raptor klasörü içindekiler kullanılarak okul bazlı ayarlar yapılır ve istenildiği kadar usb anahtar oluşturulabilir. Bu klasör daha sonra başka biryere kopyalanabilir. Bu klasörde imajla beraber usb raptorün otomatik kurulması için birkaç dosya vardır. bunlar imaj klasörüne atılır ve imaj kurulurken aynı anda usb raptor de kurulur. kurulum sonrası tek tek kurma gibi bir durum söz konusu değil.
Yani bu işlemi yapmak için tahtaları tekrardan imaj yüklemen gerekebilir.

Bir kere usb raptor lü kurulum yaptıktan sonra tahtayı kendi içinde sıfırlasan dahi usb raptor devreye girer.

Bunun için bilgiler.pdf yi ve usb raptor klasörü içindeki bilgilendirmeleri okumalısın.

Kolay gelsin sayın hocam ;)

Mustafa hocam imaj için teşekkür ederiz.
Bizde okulumuzda bir aylık test aşamalarını yaptıktan gerekli eklemelerimizi yaptıktan sonra diğer tahtalara imaj attık fakat öğrenci kardeşimizin bahsettiği dokunmatik sorunu birkaç tahtada ortaya çıktı.
Sadece bu tahtalarda ortaya çıkan sorunu tekrar imaj atmama rağmen gideremedim. Sorun şu tahtanın alt bölümünde masa üstü simgeleri dokunmatik ile çalışmıyor. Bazı sınıflarda bu sorunu tahtaya ilk olarak Windows başlangıç tuşuna basarak aşıyoruz, dokunmatik devreye giriyor ama bazı tahtalarda bu da sorunu çözmüyor. Şu anda tahtalar kullanılamıyor. Bende farklı bir imaj kullanmak istemiyorum. Acaba dokunmatik driver larını tekrar mı kursak. Hangi dosyalar acaba bunlar.

@SosyalMedyaBerke imajla beraber kurulan USB Raptor için oluşturulacak anahtarlar, usb bellek bazlıdır. yani dosya kopyalayarak çoğaltamazsın. Zaten gerek de yok, usb raptor kullanarak amahtar oluşturmak ard arda ve hızlıca yapılabiliyor. Bizde hocalar bu işlemleri kendileri dahi yapabiliyor. Eğer sen usb raptorü kendin kurarsan, usb bellek bazlı korumayı devre dışı bırakmış oluyorsun. bunu da öğrenciler dosyaları kopyalayarak çoğaltabilir, o zaman usb raptor ün anlamı kalmaz. Eğer usb raptorü kendin kuracaksan ayarlarını iyice öğrenmelisin. Çünkü imajla beraber usb raptor kurulumunda bir çok ayarı ben kodlarla ayarlıyorum.

@boomla faz 1 ler için elimde bulunan driveri ve uygulama yazılımlarını imaj yükleme konumuna attım(TOUCH_SCREEN.rar) Ordan indirip teker teker deneyebilirsin. Hem hangisinin sağlıklı çalıştığını öğrenmiş oluruz.

@exelsior hocam öncelikle teşekkür ederim imaj için. Benim okulda tüm tahtalara sorunsuz imaj attım tek tahtada sorun yaşıyorum. Tahta açılır açılmaz kendiliğinden biosa giriş yapıyor. Bunu nasıl çözebilirim.

hocam imaj için cok tsk ederim öncelikle. Başka bir imaj da denedim, bu imajıda denediğimde şoyle bir hata veriyo, hard disklemi alakalı bioslamı bilemiyorum.Akıllı tahta daha once düzgün olmasada calısıyodu.şimdi su hatayı veriyor ne yapmam gerekir. daha once basına gelmiş arkadaşlar varmı. önerileriniz nelerdir

Ekli dosyalar

• IMG_20191105_164252.jpg
    IMG_20191105_164252.jpg
    142.3 KB · Görüntüleme: 50
Link sabittir hocam, en son imajdır.
Mustafa hocam bir tahta güncelleme alınca tüm tahtalarla paylaştığını okumuştum sanırım. Anca bizim hiç bir tahta güncelleme almıyor. Etkinleştirme sorunu yok ama günceleştirmeyi elle bile denesem hata veriyor. Fatih ağından kaynaklanan bir sorun olabileceğini düşünerek telefonumdan bağlanarak denedim ama yine de güncelleme gerçekleşmedi. Güncelleştirme yapamıyor muyuz?

Mustafa hocam bir tahta güncelleme alınca tüm tahtalarla paylaştığını okumuştum sanırım. Anca bizim hiç bir tahta güncelleme almıyor. Etkinleştirme sorunu yok ama günceleştirmeyi elle bile denesem hata veriyor. Fatih ağından kaynaklanan bir sorun olabileceğini düşünerek telefonumdan bağlanarak denedim ama yine de güncelleme gerçekleşmedi. Güncelleştirme yapamıyor muyuz?
Son sürümde güncellemeler bilinçli olarak kapatılmıştır.

@exelsior hocam okulumuzda 25 adet Faz 2 etkileşimli tahtaya içinde bulunan atak 2.0 la beraber yükledim. Sorunsuz çalışıyor. Emeğinize sağlık. Çok teşekkür ederim.

Güncelleştirme yapılırsa sorun mu oluşuyor?
Derse başlarken güncellemeleri beklemek...
Lazım olduğunda telefonun internetini paylaştığınızda güncellemelerin arka planda mobil veriden indirilmesi...
Yeni gelen güncellemelerin sistemi bozma ihtimali... (microsoftun bu konuda yeterince sabıkası var)

Yani sorunsuz bir sistemin kapalı devre çalışması daha stabil olacaktır.
Gücellemeleri açmanın yolları illaki vardır ama tavsiye etmem.

@exelsior hocam faz1 ve faz2 tahtalar için winsetupfromusb ile bir multiboot hazırlamayı düşünüyorum.

Faz1 ler için Win7 clonzilla imajları var, faz2 içinse sizin imaj zaten dört dörtlük.

Winsetupfromusb hem linuxleri hem windowsu boot edebiliyor zaten.

Sormak istediğim şu, ayarlar klasöründeki text dosyalarından uefi.txt, tamtemizlik.txt ve imajyenile.txt dosyalarını aktifleştirsem "ilk format" ve "imaj yenileme" işlemlerinde sorun olur mu?

Flaş ntfs olacak, faz2 ler için uefi de sizin sisteminiz için sorun teşkil etmiyor zaten.

Winsetupfromusb yöntemi işe yaramadı hocam. kurulum cmd ekranı başlamıyor.kurum arka planda mı yapılıyor diye şüphelendim ama denemedim.
IMG_20191118_095358.jpg

@exelsior hocam faz1 ve faz2 tahtalar için winsetupfromusb ile bir multiboot hazırlamayı düşünüyorum.

Faz1 ler için Win7 clonzilla imajları var, faz2 içinse sizin imaj zaten dört dörtlük.

Winsetupfromusb hem linuxleri hem windowsu boot edebiliyor zaten.

Sormak istediğim şu, ayarlar klasöründeki text dosyalarından uefi.txt, tamtemizlik.txt ve imajyenile.txt dosyalarını aktifleştirsem "ilk format" ve "imaj yenileme" işlemlerinde sorun olur mu?

Flaş ntfs olacak, faz2 ler için uefi de sizin sisteminiz için sorun teşkil etmiyor zaten.
Tam temizlik aktif olduğundan her seferinde diski komple silecektir. Yani imaj yenileme çalışmayacaktır, her seferinde ilk yükleme gibi davranacaktır. Ama Winsetupfromusb programı bu txt doayalarına erişim vermeyebilir, bunda tam emin değilim.

Winsetupfromusb yöntemi işe yaramadı hocam. kurulum cmd ekranı başlamıyor.kurum arka planda mı yapılıyor diye şüphelendim ama denemedim. Ekli dosyayı görüntüle 64582
Sanırsam Winsetupfromusb programı isoları gerçek birer boot diski gibi simule edemiyor. Bizim txt dosya değişiklikleri ve özelleştirmeler gibi işlemlerimiz için iso yu yazdırdıktan sonra flash üzerinde değişiklikler yapıyoruz. Yani iso muz pasif değil. Bu nedenle özgün olarak tek usb belleğe direkt yazdırılması önemli.

@exelsior hocam öncelikle sana emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Mevcut kullanıcıyı tam yetkili ve parolasız hale getirmenin veya doğrudan admin olarak parolasız açmanın en kolay yolu nedir? Admin hesabıyla açtığımda da masaüstü ve program yükleme hususunda sıkıntı yaşadım. Yani tamamen serbest moda geçmenin en kolay yolu. :)

Sanırsam Winsetupfromusb programı isoları gerçek birer boot diski gibi simule edemiyor. Bizim txt dosya değişiklikleri ve özelleştirmeler gibi işlemlerimiz için iso yu yazdırdıktan sonra flash üzerinde değişiklikler yapıyoruz. Yani iso muz pasif değil. Bu nedenle özgün olarak tek usb belleğe direkt yazdırılması önemli.
Aynen dediğiniz gibi hocam, boot.wim deki özelleştirmelerden dolayı normal bir kurulum gibi devam edemiyor, multiboota eklemek ya da orjinal boot.wim ile kurulum özelleştirmelerden dolayı mümkün görünmüyor, iso yapısı faklı, o nedenle en sağlıklı yöntem rufus ile tek flaşa yazdırmak,. Ben acaba işe yarar mı diye denemek istedim, tecrübe etmiş olduk.
Bugün bir okulun daha tüm tahtalarına kurulum yaptım. Emeğinize sağlık hocam, sistemi sorunsuz kullanıyoruz.
Keşke faz1 içinde böyle bir imaj olsa süper olurdu, malum faz1 ler daha sıkıntılı cihazlar.

Aynen dediğiniz gibi hocam, boot.wim deki özelleştirmelerden dolayı normal bir kurulum gibi devam edemiyor, multiboota eklemek ya da orjinal boot.wim ile kurulum özelleştirmelerden dolayı mümkün görünmüyor, iso yapısı faklı, o nedenle en sağlıklı yöntem rufus ile tek flaşa yazdırmak,. Ben acaba işe yarar mı diye denemek istedim, tecrübe etmiş olduk.
Bugün bir okulun daha tüm tahtalarına kurulum yaptım. Emeğinize sağlık hocam, sistemi sorunsuz kullanıyoruz.
Keşke faz1 içinde böyle bir imaj olsa süper olurdu, malum faz1 ler daha sıkıntılı cihazlar.
Doğru mı yanlış mı bilmem ama faz1 lerinde sabit diskleri ssd lerle değişim yapılacakmış. Öyle olursa rahat çalışır.

hocam faz 2 tahtalara imaj attim. ancak dynede giremedik. quicktime 7.0.4 guncellenmeli hatasi aldim. tum tahtalarda quicktime kaldirip son surumu tekrar kurdum. duzeldi

Hocam eğer sistemi güncellerseniz vlc yi de ekler misiniz, bugün bir tahtada denedim de mpc ye açık ara fark atıyor.

Doğrudur hocam eskiden bu codec olayından dolayı ben de çok kullandım mpc yi ama vlc tüm codecleri bünyesinde toplayınca gerek kalmadı,son 5 yıldır vlc kullanıyorum çok memnunum. mpc ile bir filmi açtığımızda (mp4,mkv farketmeksizin) ses hem boğuk geliyor hem de tüm ses ayarlarını en sona getirsem de duymakta zorlanıyoruz. Bugün vlc yi kurunca anladım, valla ne yalan söyleyim hocam mpc ile işkence çekiyormuşuz :D vlc açık ara önde dememin sebebi buydu, hem net hem de yüksek ses aldık, hatta sesini kısarak izledik. Ayrıca dokunmatik ekranlar için kaydırma hareketleri (ileri-geri sarma, ses açma-kısma) çok kullanışlı.

Hocam bugünden itibaren tahtalarda Windows’u Etkinleştir Hatası gözükmeye başladı (Faz 1). Burada anlatılan tüm yöntemleri denedim olmadı. Sorunun Windows Update ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Update’i hizmetlerde de bulamadım tekrardan. Windows Update’i nasıl açabilirim?

Geri