Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ] Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
  Windows'un (bilgisayarın) Hızını artırmak için Öneriler
Mesaj 27 Oca 2008, 19:23 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 07 Eki 2007, 17:34
Mesajlar: 177
Konum: LocalhostSizde önerilerinizi sıralarsanız bu tür sorulara cevap bulunmuş olsun. özellikle misafir ziyaretçiler için. OKUMAYA ÜŞENİYOSANIZ YÜKLEYİN AYNI ŞEY!..

1. Sistemin Açılıştaki Hızını Artırmak
"C:\Windows\Prefetch\" altındaki tüm dosyaları silebilirsiniz. Zamanla bunlar yine dolacaktır.
DİKKAT! başlat-çalıştıra regedit yaz çıkan ekranda
"HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\C ontr o l\Session Manager\MemoryManagment\PrefetchParameters\" Sağ penceredeki "EnablePrefetcher" değerini ( 5 ) ile 7 arasında bir değer yapın.

2. Başlangıç Dosyalarına Defrag
Windows XP’de ki hoş özelliklerden biri de açılış dosyalarını sabit diskin başlangıcına yerleştirme imkanı. Bu sayede sistem açılışı daha hızlı gerçekleşebiliyor. Bunun için:

"HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Dfrg\Bo otOp t imizeFunction" anahtarına girin. Burada "Enable"a çift tıklayın. Değer olarak "Y" girin.

3. Dizin Oluşturma Hizmetini Kapatmak
Dizin Oluşturma Hizmeti yüksek miktarda bellek kullanan küçük bir uygulamadır. Sabit diskteki dosyaları sık sık inceleyerek listeler ve arama işlemi yaptığınızda hızlı sonuç almanızı sağlar. Bunu kapamak için:

"Denetim Masası > Program Ekle/Kaldır > Windows Bileşenlerini Ekle/Kaldır" buradaki dizin oluşturma hizmetinin yanındaki işareti kaldırın.

4. Bazı Servisleri Kapatmak
Servisler bilgisayar açıldığında devreye giren ve işletim sistemine yardım eden uygulamalardır. Çok sayıda servis arka planda çalışmasına rağmen gereksiz yere bellek ve işlemci kullanımına sebep olur. Bunlardan bi tanesi Otomatik Güncelleştirmedir.Bunu önlemek için:

Çalıştır > services.msc > Otomatik Güncelleştirme i tıklayın karşınıza gelen pencerede başlangıç tipini "Devre Dışı" yapın. Aynı şekilde boşuna çalıştığını düşündüğünüz servisleri kapatabilirsiniz.

a-DHPC İstemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu
kapatabilirsiniz.

b-DNS İstemcisi: Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi
kapatabilirsiniz.

c- Nvidia Driver Help Service: Nvidia nın yardım Servisi eğer gerek
duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.

d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS): Eğer firewall kullanmıyorsanız ve
Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.

e-Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa
kapatın gitsin.

g-Taşınabilir Ortam Seri No: Bu servis portatif müzik çalarınızın seri
numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız
hemen durdurun)

h-Terminal Hizmetleri: Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve
sizde bunu kullanmıyorsanız kapatın.

j-Hata Bildirim Hizmeti: Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.

k-Otomatik Güncelleştirme: Windows un otomatik güncelleştirilmesini
istemiyorsanız durdurun.

5. Hata Raporu Göndermeyi Kapamak

Hata Raporlarının gönderilmesini ve her seferinde ekrana bir mesaj gelmesini istemiyorsanız:

· Bilgisayarım’a sağ tıklayarak, açılan menüden Özellikleri seçin.
· Açılan bölümde yer alan Gelişmiş i tıklayın.
· Hata Bildirimini tıklayın ve "Hata Bildirimini Devre Dışı Bırak"ı işaretleyin.

6. Dosya Arama Yardımcısını Kapamak
Arama yaparken Windows un klasik penceresini kullanmak istiyorsanız:

"HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ Curr e ntVersion\Explorer\CabinetState" Sağ pencerede sağ mouse tuşuna basarak "Dize Değeri" formatında yeni anahtar yaratın ve bu anahtara "Use Search Asst" adını verin. Değerini "no" yapın.

7. Messenger ı Sisteminizden Tamamen Kaldırmak
Messenger uygulamasını istemiyorsanız, sisteminizden tamamen kaldırmak için:

Çalıştır > "RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove" yazın.

8.Windows XP Internet Hız Sınırlamasını Kaldırmak
Dikkat! Sadece Windows Xp Professional için. Windows XP Prof. sadece 80 % internet hızını kullanıyor. İnternetinizin hızını 20 % çoğalta bilirsiniz. Bunun için:

Başlat > çalıştır > gpedit.msc > bilgisayar yapılandırıcısı > yönetim şablonları > ağ > Qus paket zamanlayıcısı > ayarlanabilen bant genişliğini sınırla > etkin > bant genişlik sınırı = 0 > uygula > tamam yapmanız yeterli.

9.Schedule Task ı Kapatın
I.E 6 sunucuya her bağlandığında "schedule task" çalıştırmak ister, bu da kullanıcıya Internet’te yavaş sörf olarak geri dönmektedir, zaten yavaş olan internet bağlantısını daha da yavaşlatmamak için bu özelliği kapatmakta fayda var. Bunun için:

"HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Explorer/RemoteComputer/NameSpace" anahtarında ki "{D6277990-4C6A-11CF-8D87-OOAA0060-F5BF}" alt anahtarını silin.

10. Menülerde Gezinme Hızının Artırılması
Menülerde gezinirken kısa bir gecikme yaşanır bunu regitry’de ki bir ayarın değiştirilmesiyle giderilebilir. Bunun için:

"HKEY_CURRENT_USER\ControlPanel\Destop" altıdaki "MenuShowDelay" dizesine çift tıklayıp 400 olan değeri "0" olarak atadığınızda sorun çözülecektir.

11.Ram'leri Etkin Kullanma
Eğer sistem hafızanız 512MB ya da üzerinde ise aşağıdaki registry yolunu izleyin ve "DisablePagingExecutive" değerini "0" yerine "1" yapın.

"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\C ontr ol\Session
Manager\Memory Management\DisablePagingExecutive"

Aynı zamanda Windows un I/O işlemlerinde kullancağı hafıza miktarını belirleyerekte genel sistem performansına katkıda bulunabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki registry yolunu takip edin ve "IoPageLockLimit" değerini sistem hafızanızla doğru orantılı olarak değiştirin.

"HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\C ontr ol\SessionManager\Memory Management"

4096 32MB ve altı.
8192 - 32+ MB hafıza.
16384 - 64+ MB hafıza.
32768 - 128+ MB hafıza.
65536 - 256+ MB hafıza.

Bunların yanı sıra menülerin show yapmasını engelleyerekte performansı olumlu yönde etkiliyebilirsin... Bunun içinde

başlat/çalıştır/regedit

HKEY_CURRENT_USER/Control Panel/Desktop un altında
MenuShow Delay değerinin 400 olan default unu "1" indirmen yeterli....

Bilgisayarım uzerinde sağ ok ozellikler gelişmiş performans ayarlarından da gereksiz olanları kaldırarakta sistemde performansı + yonde etkileyecek değişiklikler yapmıs olursun...

12.CD lerin Otomatik Açılması
Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir.

Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz.

XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\Cdrom anahtarına ulaşın Autorun kaydının değerini 0 yapın.

XP Pro İçin: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

14.Internet Explorer'ın Yeniden Kurulumu
Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın.

rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%\inf\ie.infü

15.Windows XP nin CD Yazma Programını Kaldırmak
Regedit HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explo
rer anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve adını NoCDBurning verin. Ve değerini 1 yapın.


16.Shared Document'i Kaldırın
Bilgisayarımdan Shared Document i kaldırmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\MyCo
mputer\NameSpace\DelegateFolders anahtarına ulaşın ve buradaki {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee} alt anahtarını kaldırın.

17.Windows XP'yi Hızdan Uçurun
Regeditden HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\PriorityControl anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini 1 yapın.


Sistem Ajanları
1.)Microsoft her zaman işini bilen bir sirket en azından bir guvenlik olayı çıkararak herkesi buna inandıran bir firma ama aciklara gelince kendi yaptıkları açıkları açıklamaktan her zaman kaçan bir firma.. nasılmı...

Xp kullanan arkadaslar bilirler ki xp de açılan kullanıcı o sisteme ait olan admin yada sınırlı kullanıcı olarak adlandırılır.Ve admin şifresini bilmek makinayı kurtarmanın her zaman en akıllıca yoludur...

peki sunu sormak istiyorum..biri sizin admin sifrenizi biliyorsa ve sizin bir server ınız varsa ne olur..dusunmek bile korkunc dimi...xp kullanan arkadaslar ... başlat / çalıştır/cmd ve enter yazdıktan sonra açılan dos ekranında net user yazıp enter a bastıklarında support_388945a0 adlı bir kullanıcı daha goreceklerdir sistemlerin tum xp kullanıcıları hangi xp kullanırsanız kullanın.. ve ilginç bir sey daha soylim kullanıcı ekranına bu kullanıcı adını yazın ve şifresini kendi şifreniz olarak girin bakın ne oluyor işletim sisteminiz karsınıza çıkıyor.. ve bu kullanıcının bir şifresi var yani bu kullanıcı adını yazıp şifreyi girdiğinde (tabii biliyorsanız) ve microsoft bunu biliyor..kendileriyle yaptıgımız gorusme sonunda bu portu kapattıklarını soylediler.bizde şifreyi istedik vermediler.. Sonuc itibariyle bu kullanıcının silinmesi gerekmekte..

command ekranındayken

net user support_388945a0 /del komutuyla kullanıcıyı silin sorun ortadan kalksın..

2.)"Windows XP`de Windows\System32" klasörlerin icinde 2 tane casus "program" var, bunlar MSe sizin üzerinizden bilgiler gönderiyor.

başlat/ çalıştır

Aynen bu sekilde iki komutu ard arda kopyalayiniz:

regsvr32.exe /u %windir%\system32\regwizc.dll
regsvr32.exe /u %windir%\system32\licdll.dll

bu arada bişey daha arasıra bilgisayarı yeniden başlatmak ta iyidir.
Bunların hepsi çeşitli kaynaklardan derlenmiş,denenmiştir ve zararı görülmemiştir.BENİM ÖZEL ÖNERİM KASPERSKY i hemen kaldırmanızdır
yüklemek için:


Eklentiler:
Eklenti Dosyanın Yasal Olmadığını Düşünüyorsanız, Lütfen Bildiriniz...!
[7.99 KiB]
windowsun hızını artırmak.rar

659 kere indirildi

_________________
https://youtu.be/7EinJw0u44E kanalım


En son response tarafından 05 Şub 2008, 15:44 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
Başa Dön
   
 
 
Mesaj 27 Oca 2008, 19:28 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 05 Ara 2007, 13:54
Mesajlar: 80
Konum: İstanbultşk hocam


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 27 Oca 2008, 19:48 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 05 Eki 2007, 20:24
Mesajlar: 219teşekkürler denedim bakalım işe yarıcak mı...

_________________
Sil Baştan Başlamak Gerek Bazen Hayatı Sıfırlamak, Sil Baştan Sevmek Gerek Bazen Herşeyi Unutmak...


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 27 Oca 2008, 20:07 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 06 Nis 2007, 22:34
Mesajlar: 731
Konum: KIRIKKALEteşekkürler ama biraz uzun gibi

_________________
http://www.binbirhatim.com/


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 27 Oca 2008, 20:36 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 22 Eki 2007, 15:49
Mesajlar: 186
Konum: Karabükteşekkürler

_________________
Hiçbir kere hayat bayram olmadı yada her nefes alışımız bayramdı...


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 27 Oca 2008, 20:39 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 27 Nis 2007, 15:52
Mesajlar: 459
Konum: Bursa / OsmangaziAcemi olan sakın Regedit'e dokunmasın :) Kasa elinizde kalır


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 27 Oca 2008, 21:17 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 24 Eyl 2007, 16:05
Mesajlar: 69
Konum: İstanbulBen bunları zaten yapmıştım.teşekkürler hocam paylaşım için.Ama bişeye açıklık getirebilir misiniz? Kaspersky ı neden kaldırmalıyız? Ama lütfen kasıyor demeyin, benim pc mi hiç kasmıyor ve memnunum.


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 28 Oca 2008, 01:56 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 07 Eki 2007, 17:34
Mesajlar: 177
Konum: Localhostzeyno77 yazdı:
Ben bunları zaten yapmıştım.teşekkürler hocam paylaşım için.Ama bişeye açıklık getirebilir misiniz? Kaspersky ı neden kaldırmalıyız? Ama lütfen kasıyor demeyin, benim pc mi hiç kasmıyor ve memnunum.


hocam kaspersky 7 vardı 2 gün önce kaldırdım sanki 512 ram takmışım gibi maşallah. Tabi sizde yüklü programlar ve mevcut ramınız da önemli. Hasılı kelam Kaldırmasanız da olur

_________________
https://youtu.be/7EinJw0u44E kanalım


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 29 Oca 2008, 12:11 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarıKayıt: 14 Eyl 2007, 16:38
Mesajlar: 2648hocam bunları nerden ve nasıl öğreniyorsunuz. bende bilgisayarda bu kadar çok şey bilmek istiyorum ama istemekten öteye gidemiyorum.9 yıldır sadece hayalini kuruyorum :oops:

_________________
Suskunum acıma inat!


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 29 Oca 2008, 12:51 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarıKayıt: 18 Tem 2007, 00:18
Mesajlar: 2481
Konum: TÜRKİYEnese1982 yazdı:
hocam bunları nerden ve nasıl öğreniyorsunuz. bende bilgisayarda bu kadar çok şey bilmek istiyorum ama istemekten öteye gidemiyorum.9 yıldır sadece hayalini kuruyorum :oops:


neşe hocam eğer vaktinizin çogunu pc başında geçirir ve araştırırsanız faydası olur kanaatindeyim

_________________
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
Resim


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 29 Oca 2008, 12:57 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 19 Ağu 2007, 18:59
Mesajlar: 583tgeşekkür ederiz hocam. bu tür bilgiler her zaman gerekiyor.


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 05 Şub 2008, 15:45 
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: 13 Oca 2008, 22:41
Mesajlar: 10Teşekkürler hocam.

_________________
Kaportacı hüsnü


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 05 Şub 2008, 16:50 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 27 Haz 2007, 00:36
Mesajlar: 212
Konum: -Yolcu-paylaşım için tşkler

_________________
GEÇMİŞİ UNUTMALISIN Kİ; GELECEĞE BAKASIN........


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 09 Şub 2008, 04:50 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 14 Eyl 2007, 17:30
Mesajlar: 97teşekkürler hocam. işin aslına kalırsa bunları her sistem kurulumunda yapıyorum ama sonra yine unutuyor sonra nette arayıp yeniden yapıyorum garip olsa gerek. birgün bunları kendi kendime yapar olacağım inşallah. saygılar


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 09 Şub 2008, 09:35 
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: 18 Tem 2007, 19:36
Mesajlar: 11çook teşekkürleer :)


Başa Dön
   
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 26 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-


Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri