Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 431 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1 ... 25, 26, 27, 28, 29  Sonraki
Yazar Mesaj
  Re: AdemHoca UEFI Multiboot 2016 - Usb Format
Mesaj 19 Kas 2016, 23:39 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

aslında isminin ne oldugu önemli değil istediğinizi yazabilirsiniz. windows kurulum sırasında win7kur u seçtiğinizde sources klasöründe install78664.wim isimli dosyayı arayacak bu isimde bir wim bulursa hemen onu açacak. bulamazsa bulamadım nerede bana wim i göster diyecek. sizde dilediğiniz ismi verdiğiniz wim dosyasını gösterip kurulumu başlatacaksınız. eğer benim verdiğim isimleri yazarsanız windows kur sırasında size wim nerede diye sormaz direk kuruluma başlar. varsayılan isimlerin ne olması gerektiğini yazdım zaten. win7aiotüm versiyon içereni direk çalıştırmak için adını install78664.wim olarak değiştirmelisiniz. ben şahsi usb belleğimde insatall1.wim install2.wim gibi isimler veriyorum. bulunamadı deyince manuel gösteriyorum işime geliyor :)

Başa Dön

Mesaj 20 Kas 2016, 00:35 
Yeni Üye
Yeni Üye

Anladım hocam teşekür ederim

Başa Dön

FİRADİSK ile ISO’ları NT6 İşlemine tabii tutmadan çalıştırma
Mesaj 20 Kas 2016, 23:24 
Site Gezgini
Site Gezgini

Adem Hocam’ ın müsaadesiyle mevcut sistemde ISO ile kurulum hakkında bir bilgiyi burada paylaşmak istiyorum.
Adem hocamın sistemiyle ISO kurulum yapacağımız zaman Win7-Win8.1-Win10 ISO dosyalarını BlueLife ın yaptığı programla ISO larımızı NT6 işlemine tabi tuttuktan sonra iki dosya oluşur
Eklenti:
dosyalar.JPG
dosyalar.JPG [ 13.33 KiB | 853 kere görüntülendi ]

Bu dosyalar MENU.lst dosyasından aşağıdaki Grup4DOS komutuyla çağrılır.

title Windows7 KASIM2015 AIO(ISO)
if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
set ISOFILE=/ISO/WIN7/NT6BOOT.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

Soru : Peki herhangi bir siteden indirilen ISO dosyası, NT6 işlemine tabi tutulmadan direkt ISO olarak kurulum yaptırılabilir mi?

Cevap : Evet! Firadisk ile bu mümkün.

Bunun için AdemHoca UEFI Multiboot 2016 sisteminde ne yapılması gerekir?
Yapılması gerekenler:
1-Size verdiğim Firadisk.rar dosyasını multiboot sisteminizin olduğu flash belleğin kök dizinine açınız
Eklenti:
Eklenti Dosyanın Yasal Olmadığını Düşünüyorsanız, Lütfen Bildiriniz...!
[437.27 KiB]
FiraDisk.rar

203 kere indirildi

Eklenti:
USB_KOK_DIZIN.JPG
USB_KOK_DIZIN.JPG [ 35.35 KiB | 853 kere görüntülendi ]

2- ISO klasörü içinde WIN7 diye bir klasör oluşturun ve herhangi bir siteden indirdiğiniz ISO yu bu klasörün içine WIN7.iso ismiyle kaydedin
Eklenti:
ISO_WIN7_KLASORU.JPG
ISO_WIN7_KLASORU.JPG [ 118.58 KiB | 853 kere görüntülendi ]

3-USBMENU.lst dosyasına aşağıdaki kodları ekleyiniz
Eklenti:
[2.6 KiB]
USBMENU.rar

80 kere indirildi

title Windows7 SP1 x86_64 AIO TR 13IN1_MAYIS2016(ISO)
debug off
set MYISO=WIN7.iso
dd if=()/firadisk/au.xml of=()/AutoUnattend.xml
dd if=()/firadisk/spaces.txt of=()/firadisk/ISONAME.CMD
write ()/firadisk/ISONAME.CMD SET MYISO=\\iso\\WIN7\\%MYISO%\r\n
map --mem (md)0x800+4 (99)
map /ISO/WIN7/%MYISO% (0xff)
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
map --hook
write (99) [FiraDisk]\nStartOptions=cdrom,vmem=find:/ISO/WIN7/%MYISO%;\n\0
chainloader (0xff)/BOOTMGR || chainloader (0xff)

İşlem tamam. Şimdi ne oldu?

Firadisk programı sizin için sanal bir CD-ROM sürücü oluşturur ; /ISO/WIN7/ altındaki WIN7.iso yu bu sanal sürücüye yükler ve WIN7.iso nun kurulumunu buradan yapacaktır.

Bunu niçin anlattım derseniz, bazı arkadaşlar NT6 işleminin ne olduğunu bilmedikleri için bu yol daha basit ve kullanışlı olacaktır diye düşündüm.

Eğer NT6 işlemi hakkında bilgi isterseniz paylaştığım 2015_10_07_Nt6IsoSetup.rar dosyası içinde gerekli açıklama mevcut arkadaşlar!
Eklenti:
[4.46 MiB]
2015_10_07_Nt6IsoSetup.rar

117 kere indirildi

pdf dosyasından bir şey anlamaz iseniz aşağıda verdiğim linkten videoyu izleyin arkadaşlar
https://www.youtube.com/watch?v=SIzy58z3ia0

Adem hocam eğer bu paylaşımım konusunda bir problem varsa hemen kaldırırım,sonuçta sistem sizin sisteminiz ve şu an ben sizin sistemi kullanıyorum! amacım işleri biraz daha kolaylaştırmaktı :)

Başa Dön

Mesaj 21 Kas 2016, 00:22 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

Güzelmiş... :+1:

Başa Dön

Re: FİRADİSK ile ISO’ları NT6 İşlemine tabii tutmadan çalıştırma
Mesaj 21 Kas 2016, 21:24 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

crasadure yazdı:

emeğine sağlık hocam teşekkürler...

Başa Dön

Mesaj 18 Ara 2016, 10:52 
Aktif Üye
Aktif Üye

2017 versiyonu olacaksa ağdan imajı bulup yüklesek iyi olurdu. Usb mizde 10gblık yer açılırdı

Başa Dön

Mesaj 18 Ara 2016, 11:36 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

ebolukcu yazdı:
2017 versiyonu olacaksa ağdan imajı bulup yüklesek iyi olurdu. Usb mizde 10gblık yer açılırdı

Acronis ile ağdan imaj recovery yapabilirsiniz hocam. tüm versiyonlarda var bu.
imajı ağda paylaşım yapılan bir klasöre atıyorsunuz gerekli kullanıcı adı ve şifreler ile kaynak bilgisayarın ip adresnini acroniste ilgili alanlara girerek ağdan iamjı çekebilirsiniz, ama usb ye göre çok yavaş oluyor ben 1 2 kez kullandım vaz geçtim.. yarım saat ile 1 saat arasında sürüyor ağ üzerindeki yoğunluğa göre

Başa Dön

Mesaj 20 Ara 2016, 11:47 
Yeni Üye
Yeni Üye

sayın hocam mebden indiremiyoruz drive a atabilirmisiniz

Başa Dön

Mesaj 21 Ara 2016, 15:08 
Aktif Üye
Aktif Üye

ademola yazdı:
ebolukcu yazdı:

Acronis ile ağdan imaj recovery yapabilirsiniz hocam. tüm versiyonlarda var bu.
imajı ağda paylaşım yapılan bir klasöre atıyorsunuz gerekli kullanıcı adı ve şifreler ile kaynak bilgisayarın ip adresnini acroniste ilgili alanlara girerek ağdan iamjı çekebilirsiniz, ama usb ye göre çok yavaş oluyor ben 1 2 kez kullandım vaz geçtim.. yarım saat ile 1 saat arasında sürüyor ağ üzerindeki yoğunluğa göre

Hocam bizim usb den açılan acroniste network seçeneği yok. Bulamadım ben

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 16:01 
Site Gezgini
Site Gezgini

ademola hocam;
bugün sizin multibootla ile wim kurulumu yaparken şöyle bir sorunla karşılaştım..
Biliyorsunuz önceden ben burada Firadisk ile ISO Kurulum diye bir başlıkta sizin sistemi kullanarak nasıl ISO dan kurulum yapılabileceğini yazmıştım..Bugüne kadar da hep ISO dan kurulumla işlerimi yaptım...
Bugün de bir WIM ile sistem kurulumunu deneyeyim dedim..
WIM ile kurulum seçeneğine tıklayıp kuruluma başladım ve boot.wim dosyası bana hangi sistemi kuracağımı sordu bende Win7 64bit seçeneğini seçtim sonra boot.wim Firadisk'i devreye sokarak sanal sürücüye ISO yüklemeye çalıştı. Tabii ISO olmadığından WindowsKey okunamadı dedi ve RESET attı.Bende kök dizindeki unattend.xml dosyasını Firadisk klasörünün içine taşıdım ve Firadisk klasörünü Firadisk1 olarak değiştirdim. Bu şekilde olunca WIM den kurulum sorunsuzca başladı ve disk formatlama ekranına kadar geldim..Gördüm ki Firadisk klasörü ve unattend.xml dosyası kök dizinde iken WIM ile kurulum seçeneği Firadisk'i görüyor...Bunun nedeni sizce nedir? Boot.wim ile alakalı olabileceğini düşündüm ama ! Siz ne dersiniz?

Başa Dön

Mesaj 19 Oca 2017, 16:48 
Yeni Üye
Yeni Üye

merhabalar. böyle bir çalışma hazırladığınız için teşekkür ediyorum sizlere.

benim sormak istediğim birşey var önceki birçok sayfaları okudum ama cevap bulamadım;

biliyorsunuz sergei 'nin winpe çalışmaları var. win8.1 win10. bende sergei'nin winpe 10 iso 'su var. bunu uefi menüye nasıl ekleyebiliriz? bu iso uefi mbr içeriyor , araştırdım ancak bulamadım, illaki forumda kullanan vardır yardımcı olursanız çok sevinirim

Başa Dön

Mesaj 19 Oca 2017, 17:27 
Yeni Üye
Yeni Üye

bir sorum daha olacak;

eklenecek windows dosya adları varya hani ;
windows 8 kur sources\install88664.wim
windows 7 kur sources\install78664.wim
gibi, ben yerden tasarruf sağlamak adına wim 'leri esd 'ye çevirdim. bizden istenen örneğin install88664.wim dosya adını değiştirebilme şansımız varmı? nasıl editleyebilirim? booticep rogramıyla bcd dosyaları üzerinde ufak tefek oynamalar yapabiliyorum, belirttiğim bu bölüm hangi dosyada geçiyor hangi programlarla açılabiliyor yardımcı olurmusunuz acaba

Başa Dön

Mesaj 20 Oca 2017, 22:32 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

stan0ne yazdı:
merhabalar. böyle bir çalışma hazırladığınız için teşekkür ediyorum sizlere.

benim sormak istediğim birşey var önceki birçok sayfaları okudum ama cevap bulamadım;

biliyorsunuz sergei 'nin winpe çalışmaları var. win8.1 win10. bende sergei'nin winpe 10 iso 'su var. bunu uefi menüye nasıl ekleyebiliriz? bu iso uefi mbr içeriyor , araştırdım ancak bulamadım, illaki forumda kullanan vardır yardımcı olursanız çok sevinirim

Isonun içindeki wim dosyasını usb ye kopyalayın. Ve bu wim i açmak için bootice.exe ile efi klasöründeki bcd dosyasını duzenleyin. Biraz karışık deneme yanılma yapmak gerekiyor

Başa Dön

Mesaj 20 Oca 2017, 22:36 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

stan0ne yazdı:
bir sorum daha olacak;

eklenecek windows dosya adları varya hani ;
windows 8 kur sources\install88664.wim
windows 7 kur sources\install78664.wim
gibi, ben yerden tasarruf sağlamak adına wim 'leri esd 'ye çevirdim. bizden istenen örneğin install88664.wim dosya adını değiştirebilme şansımız varmı? nasıl editleyebilirim? booticep rogramıyla bcd dosyaları üzerinde ufak tefek oynamalar yapabiliyorum, belirttiğim bu bölüm hangi dosyada geçiyor hangi programlarla açılabiliyor yardımcı olurmusunuz acaba

Hocam wim dosyalarını ESD ye dönüştürdünuz ya. Şimdi o dosyanın uzantısını değiştirin elle .esd yi silip .wim yapın sorunsuz çalışacaktir. yalnız eski bilgisayarlar esd sıkıştırmayı açarken çok zorlanıyor

Başa Dön

Mesaj 25 Oca 2017, 21:50 
Site Gezgini
Site Gezgini

Adem hocam bir sorum olacak, bu acronisle sizin verdiğiniz tib dosyasını recovery disk ile flasha yazdığımız gibi başka bir tib dosyasını yazamıyormuyuz. denedim olmadı benmi yapamadım acaba.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 431 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 25, 26, 27, 28, 29  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri