Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 
Yazar Mesaj
  koordinatörlük ders saati sayısı
Mesaj 04 Mar 2010, 10:27 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 20 Şub 2008, 11:57
Mesajlar: 4232 öğretmeniz 10 tane öğrencimiz var bu durumda öğretmen arkadaşımla ben kaç saate kadar ekders alabiliriz


Başa Dön
   
 
  Re: koordinatörlük ders saati sayısı
Mesaj 04 Mar 2010, 10:34 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 29 Kas 2007, 16:06
Mesajlar: 872
Konum: Adana-Ankara-Bartınhocam yeriniz yurdunuz neresi ilçedemisiniz ildemi ?

Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü Koordinatör görevlendirme konusunda 20.10.2009 tarih ve 4566 sayılı görüş yazısı yayınladı.
İşletmelerde meslek eğitiminde koordinatör öğretmen görevlendirilmesi;
Meslekî ve Teknik Eğitim Yönetmeliğin “Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi” başlıklı 267. maddesindeki; “İşletmelerdeki mesleki eğitimin planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devam-devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla kurumda atamaya esas alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenlerden koordinatör öğretmen/öğretmenler görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez.
Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:
a) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) Kurumdaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra İşletmelerde Meslek Eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.
b) İşletmelerde meslekî eğitim ek ders görevi verilmesinde, işletmelerin kuruma uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısı ile bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır.
c) Kurumda, “İşletmelerde Meslek Eğitimi” adı altında verilecek ek ders saati sayısı; bir alan/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıf/sınıflardaki uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez.
d) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde; işletmelere öğrenci gönderen alan/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı derslerin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.
Grup sayısının belirlenmesinde, “Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri uygulanır.
e) Atölye ve meslek dersleri toplam ders yükü hesaplanırken alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerine, ilgili mevzuata göre Planlama, Bakım, Onarım adı altında verilen ek ders görevi de eklenir.
f) Bir meslek alan/dalında, koordinatör öğretmen olarak görevlendirilecek yeterli sayıda atölye ve meslek dersleri öğretmeni yoksa bu alan/dala yakın branştaki öğretmene koordinatörlük görevi verilebilir.
g) Koordinatör öğretmenin görevlendirilmesi, öğrencinin işletmede bulunduğu günlerde yapılır. Bir öğretmene; aynı işletmede en fazla 12 öğrencinin koordinatörlük görevi verilebilir. Aynı öğrenci/kursiyerler için haftada birden fazla öğretmene, İşletmelerde Meslek Eğitimi ek ders görevi verilemez.
ğ) İl sınırları dışındaki işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere koordinatörlük görevi, mahallinde alanla ilgili eğitim yapan kurumdaki öğretmenlerle karşılanır. Bunun mümkün olmaması hâlinde, öğrenci/kursiyerin kayıtlı olduğu kurumca görevlendirilecek öğretmenlerle bu görev yerine getirilir.
h) Sağlık meslek lisesi öğrencilerinin işletmelerdeki mesleki eğitim ders uygulamaları ve koordinatörlük görevine ilişkin esaslar, ilgili birimce belirlenir.
ı) Kurum yönetimi, koordinatör öğretmenlerin görevlerinin verimli şekilde yerine getirilmesi hususunda denetim ve rehberlik yapar.” hükümlerinde ve işletmelerde meslek eğitimi kapsamında koordinatör olarak görevlendirilen öğretmen ve yöneticilere ödenecek ek ders ile ilgili hükümler ise Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “İşletmelerde meslek eğitimi” başlıklı 15. maddesindeki;
“(1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.
(2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce onaylanacak programlara göre haftada;
a) Meslekî eğitim merkezlerinde;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,
b) Diğer okul ve kurumlarda;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati,
geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir.
(3) Okul ve kurumun bulunduğu il veya ilçe merkezinde yeterli sayıda işletme bulunmaması halinde ilgili mevzuatına göre meslek eğitimi ve stajlarını kendi okullarında yapan öğrencilerin eğitiminde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin ek ders görevleri de bu maddenin birinci ve ikinci fıkraları kapsamında belirlenir.” hükümlerde yer almıştır.
Bu doğrultuda, Meslek Lisesi öğrencilerinin işletmede meslek eğitiminde koordinatör öğretmen görevlendirilmesi hususundu tereddüte düşülmesine istinaden yayınlanan görüş yazısında,
1.İşletmede meslek eğitimi ek ders görevine esas haftalık ders yükünün hesabında o dalda öğrenim gören Öğrenci grup sayısı ile işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı derslerin haftalık sayısı dikkate alınacaktır.
2.Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aynı işletmede aynı öğrenci grubunda öğrenci sayısının 12"yi geçmemesine, işletmenin kuruma uzaklığı ve ulaşım şartlarına dikkat edilecektir. (İşletmelerin kuruma uzaklığı aynı gün yerine getirilmesi gereken koordinatörlük görevinde işletmelerin aynı güzergâhla olup olmaması, işletmeler arasında ulaşım için ek zaman kaybı olup olmaması gibi durumlar ile her bir işletmelerdeki öğrenci sayısı dikkate alınmalıdır.)
3. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunun 2009/80 nolu Kararına göre öğretmenin atandığı alanın aylık karşılığı okutacağı dersler göz önünde bulundurularak öğretmen görevlendirilmesi yapılacak, yeterli sayıda o meslek alanında öğretmen olmaması halinde yakın alan öğretmenlerinden görevlendirilme yapılabilecektir.
Açıklamalarına yer verilmiştir.


forumda arama yaparsanız daha çok bilgi bulabilrsiniz...
teknik-ve-meslek-liseleri-evrak-ve-dokumanlari-f161/koordinatorluk-ek-ders-hesaplamasi-t40638.html


Başa Dön
   
 
  Re: koordinatörlük ders saati sayısı
Mesaj 14 Mar 2010, 13:29 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarıKayıt: 07 Nis 2007, 12:11
Mesajlar: 376210 öğrenciniz olduğu için tek grubunuz var demektir. Bu durumda bu öğrencilerin işletmelerde beceri eğitimi için 24 saatlik ücret ödenebilir. Buradan hareketle her birinize 12 saat ek ders ücreti verilmelidir.

_________________
Öğrenmek için Yaşa, Yaşamak için Öğren.

http://www.kirikhanktml.meb.k12.tr

Gazi Üniversitesi, TEF - I. Öğretim, 2004


Başa Dön
   
 
  Re: koordinatörlük ders saati sayısı
Mesaj 22 Eyl 2010, 17:24 
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: 09 Şub 2010, 22:26
Mesajlar: 3Merhaba. Benim sorum şu... Okulda benden başka bilgisayar öğretmeni yok. İdare, ders programımda 24 saatlik işletmelerde beceri eğitimi dersini göstermek ve bana 24 saatten 16 saat ek ders ödemek istiyor.Zaten toplam 39 saat dersim var. 22 öğrencim ve 6 işletmem var . Bu işte bir yanlışlık var gibi yardımcı olursanız sevinirim.


Başa Dön
   
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 4 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 8 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-


Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri