Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 
Yazar Mesaj
  ANADOLU MESLEK LİSESİ DERS SAATLERİ ???
Mesaj 10 May 2012, 13:55 
Aktif Üye
Aktif Üye

Çerçeve Programa göre 12. Sınıf öğrencileri 26 saat Alan - Dal dersi seçerler deniliyor. Peki Yeterli işletme olmazsa ve öğrencilerin bir kısmı okulda işletmelerde beceri eğitimi dersi alırlarsa bu sayı 16 saate düşüyor ve 10 saat de secmeli ders secmek gerekiyor.
Bu uygulamayı nasıl yapmayı planlıyorsunuz arkadaşlar?
1- Aynı sınıf farklı derslere nasıl girecek?
2- Bir Sınıfta işletmelerde beceri eğitimi dersi nasıl hem 16 hemde 24 saat gösterilebilir?(e okulda)

Eklentiler:
aaa.jpg
aaa.jpg [ 191.47 KiB | 2070 kere görüntülendi ]

En son ilter1081 tarafından 10 May 2012, 14:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Başa Dön

Re: ANADOLU MESLEK LİSESİ DERS SAATLERİ ???
Mesaj 10 May 2012, 14:11 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

İşletme yeterli olmazsa öğrenciler okulda 24 saat İBE dersi yapar 16 saat değil.
Eğer 16 saat meslek dersi verilmesi kararı verilirse, o zaman 16 saat ders görürler(İBE değil meslek dersi) ve İBE yapmadıkları için mezun olabilmek için yaz stajı yapmak zorundalar.

Başa Dön

Mesaj 10 May 2012, 14:14 
Aktif Üye
Aktif Üye

Sayın hocam, yeni çerçeve programda okulda kalırlarsa 16 saat işletmelerde beceri eğitimi görürler diyor.12 saat de seçmeli ders alınır görünüyor. Resimdeki gibi...

Başa Dön

Mesaj 11 May 2012, 11:24 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

ilter1081 yazdı:
Sayın hocam, yeni çerçeve programda okulda kalırlarsa 16 saat işletmelerde beceri eğitimi görürler diyor.12 saat de seçmeli ders alınır görünüyor. Resimdeki gibi...

Çerçeve programda 16 saat İBE görürler diye birşey kesinlikle yok. İBE(İME) yi mesleki ve teknik eğitim yönetmeliği düzenler.
Alıntı:
16**/26
Hocam ** ın anlamı çizelgenin en altında yazıyor. 16 seçerseniz İBE yapılmaz.
Alıntı:
** İşletmelerde beceri eğitimi uygulaması yapılmayan ancak bu eğitimi yönetmelik gereği staj yoluyla
tamamlayan kurumlarda uygulanır.

Orada yazan 16 saat şu anlamda. Eğer 12. sınıf meslek ders saati sayısını 16 seçerseniz; Aynen ATL-TL sınıflarında olduğu gibi 16 saat meslek dersleri (İBE değil !) verilir. SEçmeli dersleri(12 saat) kültür derslerinden seçilmesi (üniversite sınavı için) tavsiye edilir. Dolayısıyla bu sınıflar İBE yapmaz. Bu nedenle yaz stajı yapmaları zorunludur. Aynı nedenle eğer okulunuzda EML yoksa koordinatörlükte olmaz. Benim tavsiyem 12. sınıflara 24 saat meslek dersi kısmını seçin ve işletmeye gönderin 3 gün.
http://mevzuat.meb.gov.tr/html/24804_0.html
Alıntı:
Madde 191- İşletmelerdeki meslekî eğitim ders yılı başında başlar, ders yılı sonunda biter. Haftada üç gün işletmede beceri eğitimi, iki gün ise kurumda veya eğitim biriminde teorik eğitim yapılması esastır.

Başa Dön

Mesaj 11 May 2012, 11:37 
Yeni Üye
Yeni Üye

İlter hocamın anlatmak istediği şu, 12. sınıfların bir kısmını okulda bırakıyorduk okulun işlerini yapmak için onları 300 saatlik yaz stajına yolluyorduk. Diğer kısımda işletmeye gidiyordu madde 191 kapsamında. Anadolu Meslek Liselerin çerçeve programı değişti ve yeni programa göre son sınıflara bu uygulamayı nasıl devam ettire biliriz. Anadolu meslekte çalışan arkadaşlarda aynı sorunu yaşayacak. Müdürümüz ya hepsi staja gitsin yada hepsi okulda kalsın haksızlık olmasın diyip topu İlter hocama attı...

Başa Dön

Mesaj 11 May 2012, 11:58 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

bizim hepsi staja gidiyor. Müdürünüz işten sıyrılmanın yolunu bulmuş gibi :mrgreen:

Başa Dön

Mesaj 11 May 2012, 13:24 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Hepsi İBE görsün, imkan yoksa işyeri bulabilenler İBE gitsin, diğerleri okulda 24 saat İBE yapacak.

Başa Dön

Mesaj 14 May 2012, 17:33 
Aktif Üye
Aktif Üye

egunay yazdı:
Hepsi İBE görsün, imkan yoksa işyeri bulabilenler İBE gitsin, diğerleri okulda 24 saat İBE yapacak.

Sayın hocam peki sınıfı ikiye bölüp bir kısmını işletmeye gönderir, bir kısmını okulda tutarsak nasıl olur ???

Başa Dön

Mesaj 04 Ara 2012, 00:12 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

hocam benim sorum biraz konu dışı ama merakımdan soruyorum.
anadolu meslek liseleri için anadolu liseleri sınavına girmemiz gerekiyormu.
teknik eğitim mezunuyum

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri