Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 212 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sonraki
Yazar Mesaj
  Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 01:58 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 08 Eyl 2009, 21:02
Mesajlar: 312Arkadaşlar bizim okulda son sınıfta 9 tane öğrenci işletmeye gidiyor. Koordinatör öğretmen olarak sadece ben varım.Araştırdım ama yinede kaç saat ek ders alacağımı hesaplayamadım. Ben bu 9 öğrenci için kaç saat ek ders alırım.Müdürümüzün de fazla bilgisi yok bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Şimdiden teşekkürler...


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 02:20 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarıKayıt: 07 Nis 2007, 12:11
Mesajlar: 3762İdareniz 16 saat ücret verebilir. Mesleki ve Teknik Eğitim yönetmeliğini ve Öğretmen ve İdarecilerin ek derslerine ilişkin yönergeyi inceleyiniz.

_________________
Öğrenmek için Yaşa, Yaşamak için Öğren.

http://www.kirikhanktml.meb.k12.tr

Gazi Üniversitesi, TEF - I. Öğretim, 2004


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 15:05 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: 22 Şub 2008, 19:50
Mesajlar: 531büyükşehir sınırları içinde 20, bunun dışında 16 saate kadar ek ders ücreti verilebilir. mesleki teknik eğitim yönetmeliğini inceleyiniz.


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 15:20 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 29 Kas 2007, 16:06
Mesajlar: 872
Konum: Adana-Ankara-BartınMilli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü Koordinatör görevlendirme konusunda 20.10.2009 tarih ve 4566 sayılı görüş yazısı yayınladı.
İşletmelerde meslek eğitiminde koordinatör öğretmen görevlendirilmesi;
Meslekî ve Teknik Eğitim Yönetmeliğin “Koordinatör öğretmen görevlendirilmesi” başlıklı 267. maddesindeki; “İşletmelerdeki mesleki eğitimin planlı olarak yürütülmesi, programa uygunluğunun izlenmesi, ortaya çıkabilecek sorunların belirlenmesi, öğrencilerin başarı, devam-devamsızlık ve disiplin durumlarının izlenmesi ve rehberlikte bulunulması amacıyla kurumda atamaya esas alanı atölye, laboratuvar ve meslek dersleri öğretmenliği olan yönetici ve öğretmenlerden koordinatör öğretmen/öğretmenler görevlendirilir. Diğer alanlardan olan yönetici ve öğretmenlere bu kapsamda görev verilmez.
Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aşağıdaki esaslar dikkate alınır:
a) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) Kurumdaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra İşletmelerde Meslek Eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.
b) İşletmelerde meslekî eğitim ek ders görevi verilmesinde, işletmelerin kuruma uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısı ile bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır.
c) Kurumda, “İşletmelerde Meslek Eğitimi” adı altında verilecek ek ders saati sayısı; bir alan/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıf/sınıflardaki uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez.
d) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde; işletmelere öğrenci gönderen alan/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı derslerin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.
Grup sayısının belirlenmesinde, “Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri uygulanır.
e) Atölye ve meslek dersleri toplam ders yükü hesaplanırken alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şeflerine, ilgili mevzuata göre Planlama, Bakım, Onarım adı altında verilen ek ders görevi de eklenir.
f) Bir meslek alan/dalında, koordinatör öğretmen olarak görevlendirilecek yeterli sayıda atölye ve meslek dersleri öğretmeni yoksa bu alan/dala yakın branştaki öğretmene koordinatörlük görevi verilebilir.
g) Koordinatör öğretmenin görevlendirilmesi, öğrencinin işletmede bulunduğu günlerde yapılır. Bir öğretmene; aynı işletmede en fazla 12 öğrencinin koordinatörlük görevi verilebilir. Aynı öğrenci/kursiyerler için haftada birden fazla öğretmene, İşletmelerde Meslek Eğitimi ek ders görevi verilemez.
ğ) İl sınırları dışındaki işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilere koordinatörlük görevi, mahallinde alanla ilgili eğitim yapan kurumdaki öğretmenlerle karşılanır. Bunun mümkün olmaması hâlinde, öğrenci/kursiyerin kayıtlı olduğu kurumca görevlendirilecek öğretmenlerle bu görev yerine getirilir.
h) Sağlık meslek lisesi öğrencilerinin işletmelerdeki mesleki eğitim ders uygulamaları ve koordinatörlük görevine ilişkin esaslar, ilgili birimce belirlenir.
ı) Kurum yönetimi, koordinatör öğretmenlerin görevlerinin verimli şekilde yerine getirilmesi hususunda denetim ve rehberlik yapar.” hükümlerinde ve işletmelerde meslek eğitimi kapsamında koordinatör olarak görevlendirilen öğretmen ve yöneticilere ödenecek ek ders ile ilgili hükümler ise Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın “İşletmelerde meslek eğitimi” başlıklı 15. maddesindeki;
“(1) İşletmelerde meslek eğitimi yapılan okul ve kurumlarda görevli yönetici ve öğretmenlerin öğrenci, çırak ve aday çırakların işyerindeki uygulamalı eğitimini izlemek, programa uygunluğunu ve sistemin iş yerindeki işlerliğini sağlamak, meslekî rehberlikte bulunmak üzere yaptıkları bu görevler ek ders görevi sayılır.
(2) Bu dersler, ders dağıtım çizelgelerinde “işletmelerde meslek eğitimi” adıyla gösterilir ve işletmelerin okul ve kuruma uzaklığı, öğrenci, çırak ve aday çırak sayısı gibi kıstaslar esas alınarak okul ve kurum müdürlüğünce hazırlanacak ve millî eğitim müdürlüğünce onaylanacak programlara göre haftada;
a) Meslekî eğitim merkezlerinde;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 24 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 18 saati,
b) Diğer okul ve kurumlarda;
1) Büyükşehir belediyesi sınırları içindeki ilçelerde 20 saati,
2) Diğer il ve ilçelerde 16 saati,
geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir.
(3) Okul ve kurumun bulunduğu il veya ilçe merkezinde yeterli sayıda işletme bulunmaması halinde ilgili mevzuatına göre meslek eğitimi ve stajlarını kendi okullarında yapan öğrencilerin eğitiminde görevlendirilen yönetici ve öğretmenlerin ek ders görevleri de bu maddenin birinci ve ikinci fıkraları kapsamında belirlenir.” hükümlerde yer almıştır.
Bu doğrultuda, Meslek Lisesi öğrencilerinin işletmede meslek eğitiminde koordinatör öğretmen görevlendirilmesi hususundu tereddüte düşülmesine istinaden yayınlanan görüş yazısında,
1.İşletmede meslek eğitimi ek ders görevine esas haftalık ders yükünün hesabında o dalda öğrenim gören Öğrenci grup sayısı ile işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı derslerin haftalık sayısı dikkate alınacaktır.
2.Koordinatör öğretmen görevlendirilmesinde aynı işletmede aynı öğrenci grubunda öğrenci sayısının 12"yi geçmemesine, işletmenin kuruma uzaklığı ve ulaşım şartlarına dikkat edilecektir. (İşletmelerin kuruma uzaklığı aynı gün yerine getirilmesi gereken koordinatörlük görevinde işletmelerin aynı güzergâhla olup olmaması, işletmeler arasında ulaşım için ek zaman kaybı olup olmaması gibi durumlar ile her bir işletmelerdeki öğrenci sayısı dikkate alınmalıdır.)
3. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulunun 2009/80 nolu Kararına göre öğretmenin atandığı alanın aylık karşılığı okutacağı dersler göz önünde bulundurularak öğretmen görevlendirilmesi yapılacak, yeterli sayıda o meslek alanında öğretmen olmaması halinde yakın alan öğretmenlerinden görevlendirilme yapılabilecektir.
Açıklamalarına yer verilmiştir.


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 15:32 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: 12 Eyl 2008, 03:18
Mesajlar: 961Özetlersek 9 öğrenci 1 grup eder. bu da 24 saat * 1 grup =24 saat ders yükü demektir. dolayısıyle büyükşehirdeyseniz 20 saat, ilçedeyseniz 16 saat alma hakkınız var. ancak idare daha az vermek isteyebilir. maalesef böyle yapabilirler. mesela sizin okulda 1 bilişimci daha olsaydı 2 kişi yani 24 / 2= 12 er saat ekder alabilirdinizi.

_________________
MEMLEKET GENÇLERİNİ EKONOMİK VE SOSYAL HAYATTA DOĞRUDAN ETKİLİ KILABİLMEK İÇİN, GEREKLİ OLAN TEMEL BİLGİLERİ UYGULAMALI OLARAK VERME USULÜ, EĞİTİMİMİZİN ESASINI TEŞKİL ETMELİDİR. M. Kemal ATATÜRK


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 15:44 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 20 Oca 2010, 14:17
Mesajlar: 102teknik eğitim mezunuyum kadrom ilköğretimde. görevlendirme ile meslek lisesindeyim. f maddesine göre koordinatörlük görevi alabiliyorum herhalde. bizim okulda koordinatörlük görevi için 8 saat alabilirim. kadrom ilköğretimde olduğu için 15 saat maaş karşılığı 18 saat ek ders alabiliyorum. koordinatörlük görevinden gelen ek ders 18 saatimin üstüne mi eklenecek (toplam 26 saat) yoksa koordinatörlük göreviyle birlikte en fazla 18 saat mi ek ders alabilirim?


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 15:55 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarıKayıt: 07 Nis 2007, 12:11
Mesajlar: 3762Koordinatörlük görevinizle birlikte en fazla 18 saat alabilirsiniz. Kadronuz ilköğretimde olduğu için maaş karşılığınızla birlikte en fazla 30 saat ders alabilirsiniz.

_________________
Öğrenmek için Yaşa, Yaşamak için Öğren.

http://www.kirikhanktml.meb.k12.tr

Gazi Üniversitesi, TEF - I. Öğretim, 2004


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 15:56 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 20 Oca 2010, 14:17
Mesajlar: 102tşk.


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 15:57 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 29 Kas 2007, 16:06
Mesajlar: 872
Konum: Adana-Ankara-Bartınyeri gelmişken bende bir soru sormak istiyorum

benim 31 saat bir fiil derse giriyorum 20 saat maaş karşılığı.3saat yandan 6 saatte atölye şefliği toplam 11+3+6 =20 var cumarteside 8 saat işletme olmadığından okulda staj veriyorum 20+8 toplam 28 saat ek ders ediyor yalnız müdür bana 27 saat yazıyor ek ders. gerekçe olarak yukarda verdiğim yazıda yer alan 2. maddenin sonunda

"geçmemek üzere okutabilecekleri azamî ek ders saatleri kapsamında verilir."
buna dayanarak bana 27 yazıyor. benim burda kafama takılan hafta sonu verdiğimiz staj hafta içi maximum alabildiğim 27 saat içinde değerlendirilebilir mi? yoksa staj ayrımı değerlendirilmesi gerekiyor..


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 16:16 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 05 Tem 2007, 12:19
Mesajlar: 430
Konum: Sivas..............

_________________
Ve AŞK Evliliğin Elinden Tuttu...

www.yildizelicpl.meb.k12.tr

www.yildizelibtb.com


En son adem tarafından 13 Eyl 2013, 22:43 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 16:21 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarıKayıt: 07 Nis 2007, 12:11
Mesajlar: 3762Müdürünüz doğru yapıyor. Haftasonu yaptırdığınız staj çalışması normal ders gibidir ve normalde de ders programınızda gösterilmesi gerekir. Basitçe koordinatörlük ücreti gibi düşünebilirsiniz.
Sayın @adem'in okulu yanlış yapmaktadır ve denetimde zimmet çıkabilir. Halk eğitim kursları ayrı bir durumdur ve staj işlemleriyle ilgisi yoktur.
Eğer tatmin olmazsanız, yakın okullardaki uygulamaları araştırınız.

_________________
Öğrenmek için Yaşa, Yaşamak için Öğren.

http://www.kirikhanktml.meb.k12.tr

Gazi Üniversitesi, TEF - I. Öğretim, 2004


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 16:59 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 29 Kas 2007, 16:06
Mesajlar: 872
Konum: Adana-Ankara-Bartınİki farklı durum var şimdi yakuphan hocamın dediği daha doğru geliyor bana ama başka arkadaşlarada sorduğumda hafta sonu yapılan stajın ayrı tutulduğunu söylediler okulumda benden öncede hafta sonu ayrı tutuluyordu yukardaki yazıyı ben müdüre başka birşey için götürmüştüm (çeşke götürmeseydim :)) müdürde yazıyı iyice didikleyince olan bizim ek derse oldu :) bu durumda adem hocamın dediği gibi kesin bir şey yok aslında görüş istenip netlik kazandırılması gerekir ...bu arada yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar..


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 28 Şub 2010, 21:13 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: 22 Şub 2008, 19:50
Mesajlar: 531tam gün tam yıl kapsamında olan okullarda hafta içi 27 saat alıp hafta sonu da +10 saat daha alınabiliyor. ayrıca atölye ve bölüm şefleri sınıf öğr. ve kulüp alamadığı için en fazla 27 saat alabilirken şef olmayan meslek öğretmeni 27+2=29 saat hafta içi ve tam gün tam yıl kapsamında +10 saat de hafta sonu alabilir.


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 02 Mar 2010, 11:41 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 29 Kas 2007, 16:06
Mesajlar: 872
Konum: Adana-Ankara-Bartınyakuphan yazdı:
Müdürünüz doğru yapıyor. Haftasonu yaptırdığınız staj çalışması normal ders gibidir ve normalde de ders programınızda gösterilmesi gerekir. Basitçe koordinatörlük ücreti gibi düşünebilirsiniz.
Sayın @adem'in okulu yanlış yapmaktadır ve denetimde zimmet çıkabilir. Halk eğitim kursları ayrı bir durumdur ve staj işlemleriyle ilgisi yoktur.
Eğer tatmin olmazsanız, yakın okullardaki uygulamaları araştırınız.


Hocam yönetmelik incelemem sonucunda haftasonu yapılan stajın tam gün tam yıla göre kesinlikle normal ders gibi değerlendirilemeyeceğini anladım ve ek dersimi düzelttirdim.

Şöyleki;

Tam Gün Tam Yıl Eğitim Kapsamında Yürütülecek Faaliyetler ; (http://mevzuat.meb.gov.tr/html/39.html)

Madde 8- (Değişik : ŞUBAT 2009/2617 TD) Tam gün tam yıl eğitim uygulaması kapsamında;

f) İşletmelerde meslek eğitimine gönderilemeyen öğrencilerin okuldan mezun olabilmek için yapmakla yükümlü oldukları staj çalışmaları kapsar diyor. ve...

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
YÖNETİCİ VE ÖĞRETMENLERİNİN DERS VE EK DERS SAATLERİNE İLİŞKİN KARAR
(http://mevzuat.meb.gov.tr/html/26378_0.html)
Yetiştirme, okuma -yazma ve uyum kursları

MADDE 8- (1) Bu Kararla belirlenen azamî ek ders görevi ve ek ders görevinden sayılan ders saatleri dışında olmak üzere;

a) Ders yılı içinde;

2) Tam gün tam yıl eğitim yapılan meslekî ve teknik okul ve kurumlarda bu programlar için,


görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere haftada 10 saate kadar ek ders görevi verilebilir.

olay budur...


Başa Dön
   
 
  Re: Koordinatörlük Ek Ders Hesaplaması.
Mesaj 18 Eyl 2010, 22:42 
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: 25 Ara 2009, 14:23
Mesajlar: 2Arkadaşlar ben okulumda alan şefiyim ve tek öğretmenim. Bundan dolayı müdürümüz bana 34 saat teorik ders veriyor, 10 saatte şeflikten alıyorum ve 44 ü tamamlıyorum. son sınıfta işletmeye giden öğrencilerimiz olduğu halde öğretmen yetersizliğinden bana koordinatörlük vermiyo, önce derse girmen gerekir diyor. Bu uygulama doğru mu? Bununla ilgili herhangi bir yönetmelik mahkeme kararı veya yönerge var mı?


Başa Dön
   
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 212 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 17 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-


Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri