Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 41 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
  Re: 4. ve 5.sınıflarda BT dersine girebiliyormusunuz
Mesaj 05 Eyl 2009, 00:18 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

bence de sorun yok kendi okullarımızda girilebiliyor ama görevlendirmeyle baska okula gönderildiğimizde birinci kademenin (4-5) derslerine giremiyoruz. yani kadrolusuda giremiyor...

Başa Dön

Mesaj 05 Eyl 2009, 00:28 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Değerli öğretmenlerim, hüsn-ü zan yapalım diyeceğim ama bu daha da vahim sonuçlar çıkarır.
Şöyle ki, yönetmelikte "ücretli öğretmen" 1. kademenin dersine giremez diye bir şey diyordu sanırım. İdareniz ücretli ile sözleşmelinin farkını bilmiyorsa idarecilikten de anlamıyor demektir. daha vahim...

Bizde gördüğüm bir çok yerde sözleşmeli öğretmenler 4 ve 5.sınıf dersine giriyor.
Geçen yılda forumda aynı konu vardı. ulabilirsen buraya ekleyeyim.

ücretli öğretmen : girdiği saat başına ücret alır ve ayrıyeten maaş almazlar.
sözleşmeli öğretmen : maaş + ekders. basit olarak kadrolu öğretmenden farkı SSKlı ve çakılı kadro olmasıdır.

Başa Dön

Mesaj 15 Eki 2009, 17:20 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

hocam ben kendım 2009-2 atamayım sözleşmeliyim ben kenı okulumda gırıyıyorum hem dortlere hemde beslere ayrıca bızım ekıpten dıger bılgısayarcı arkdaslar bır ıkı uc e bıle gırebılıyor zannedersem sızın ıdarenın işine gelmemiş bazı şeyler.hakkını ara gırebılıyosun

Bu güzelim memlekette hürriyet

Başa Dön

Mesaj 15 Eki 2009, 17:31 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

bu da ne ki ben kadroluyken giremiyordum yerime kim giriyordu biliyor musunuz söyleyeyim de gülün Ücretli öğretmen giriyordu.

burası Türkiye, bazen başınızdaki adam sizden kat kat aşağıda bi beyine sahip olabiliyo...

ben çok uğraştım kavgalı oldum sinirim bozuldu en sonunda da o şehirden bir an önce kaçma yollarına baktım ve kurtuldum.

Allah böyle müdürlerin saçmalıklarından hepimizi korusun

Başa Dön

Mesaj 15 Eki 2009, 17:56 
Süper Üye
Süper Üye

Müdür paya sıkmışşş...

Başa Dön

Mesaj 15 Eki 2009, 18:20 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

ben de ücretli öğretmen giremez diye biliyorum sözleşmeli girebilir

Başa Dön

Mesaj 15 Eki 2009, 23:30 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

okulda tek bilgisayar öğretmeniyim,4.-5.-6.-7. sınıfların bilgisayar derslerine 3 senedir ben giriyorum

Başa Dön

Mesaj 16 Eki 2009, 15:29 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

sözleşmeli öğretmenler için kısıtlama yok

ücretli ingilizce öğretmeni 4. ve 5. sınıfa girebilir

fakat diğer branşların ücretli öğretmenleri 4. ve 5. sınıfa giremez

http://www.memurlar.net/haber/37522/

T.C.

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI

Personel Genel Müdürlüğü

SAYI : B.08.0.PGM.0.23.01.02.32 / 42/61-75735 15.12.2005

KONU : Ek Ders Ücreti karşılığı ders okutanlara verilemeyecek görevler

İLKÖĞRETİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

İLGİ: a) Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği

b) Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul Pansiyonları Yönetmeliği

c) Milli Eğitim Bakanlığına Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine ilişkin esaslar

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında ek ders karşılığı ders okutmak üzere görevlendirilenlerin, ilköğretim okullarının 1 ve 5'inci sınıflarında özel bilgi, beceri ve yetenek isteyen beden eğitimi, müzik, resim-iş, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, iş eğitimi ve bilgisayar derslerini okutamayacakları; bunlardan sınıf öğretmenliği alanında görevlendirilenlerin, derslerine diğer branş öğretmenlerinin girdiği saatlerde bu saatlere rastlayan ders görevlerini yapmış sayılıp sayılmayacakları; bunlara belleticilik ve öğrencileri yetiştirme, sınavlara hazırlama kursları ile ders dışı eğitim çalışması kapsamında görev verilip verilmeyeceği ile yerine getirdikleri ders görevine bağlı olarak ayrıca ders dışı hazırlık ve planlama görevi karşılığı ek ders ücretinden yararlandırılıp yararlandırılmayacaklarına ilişkin tereddütlerin giderilmesi bakımından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Bilindiği gibi ilgi (a) yönetmeliğin 64'üncü maddesinde; "İlköğretim okullarında dersler sınıf veya branş öğretmenleri tarafından okutulur.

Öğretmenler, kendilerine verilen sınıfın veya şubenin derslerini, programda belirtilen esaslara göre planlamak okutmak, bunlarla ilgili uygulama ve deneyleri yapmak, ders dışında okulun eğitim-öğretim ve yönetim işlerine etkin bir biçimde katılmak ve bu konularda kanun, yönetmelik ve emirlerde belirtilen görevleri yerine getirmekle yükümlüdürler.

İlköğretim okullarının 4 ve 5'inci sınıflarında özel bilgi, beceri ve yetenek isteyen beden eğitimi, müzik, resim-iş, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil, iş eğitimi ve bilgisayar dersleri branş öğretmenlerince okutulur. Ancak branş öğretmenlerince karşılanamaması halinde bu dersler yüksek öğrenimlerini söz konusu branşlarda yapan sınıf öğretmenleri ve sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile okutulabilir. Bunun da mümkün olmadığı durumlarda söz konusu dersler sınıf öğretmenince okutulmaya devam edilir." hükmüne yer verilmiştir.

Diğer taraftan ilgi (b) yönetmeliğin 10'uncu maddesinde "Yatılı ve pansiyonlu okullarda, öğrencilerin yeme, yatma, dinlenme, eğitim, öğretim, etüt çalışmaları ve benzeri hizmetlerinin yürütülmesinde belletici görevlendirilir. Belleticiler, okulda görevli öğretmenlerden, yeterli sayıda öğretmen olmaması halinde aynı yerleşim yerindeki diğer eğitim kurumlarında görevli öğretmenlerden, yeterli sayıda öğretmen olmaması halinde aynı yerleşim yerindeki diğer eğitim kurumlarında arasından istekli olanlara öncelik verilerek okul müdürünün teklifi ve milli eğitim müdürünün onayı ile görevlendirilir..." denilmiştir. İlgi (c) Esasların 13'üncü maddesinde de; "Yatılı ve pansiyonlu okullarda görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere her belleticilik görevi için 4 saat ek ders ücreti ödenir.

Bunlardan 24 saatle süreyle nöbet tutanlara ilave olarak 2 saat daha ek ders ücreti ödenir. Ancak bir günde 3'den fazla belletici görevlendirilmez ve bunlara ayda ödenecek ek ders ücreti 48 saati geçemez" hükmüne yer verilmiştir.

Ayrıca esasların 16'ıncı maddesinde ise; "Ders dışı izcilik, beden eğitimi ve spor çalışmaları, halk oyunları ve güzel sanatlarla ilgili dallarda fiilen çalışma yaptıran yönetici ve öğretmenlere; aylık karşılığı ders, ek ders, ders niteliğinde yönetim ve ders dışı hazırlık ve planlama görevi saati sayısına bakılmaksızın, gündüz ücreti üzerinden haftada azami 6 saat ek ders ücreti ödenir. Ancak, bir ders yılında bu kapsamda ödenecek ek ders saati sayısı, okulun bir ders yılındaki toplam ders saati sayısının % 8'ini geçemez.

Bu etkinliklerde görev alacak yönetici ve öğretmenlerde aranacak nitelikler, her bir etkinlik için aranılacak en az öğrenci sayısı ile benzeri diğer hususlar, Millî Eğitim Bakanlığı'nca belirlenir. Etkinlik programları, okul müdürlüklerince hazırlanır ve milli eğitim müdürlüklerince onaylanır." hükmü yer almaktadır.

Yukarıda belirtilen hükümlerin incelenmesi sonucunda ilköğretim okullarının 4 ve 5'inci sınıflarında söz konusu derslerin okutulması ile ders dışı eğitim çalışmaları ve belleticilik görevlerinin yürütülmesinin sadece bakanlığımız öğretmen kadrolarında bulunanlar tarafından yerine getirilebileceği, dolayısıyla bakanlığımız öğretmen kadrolarında bulunmayan ek ders ücreti karşılığı ders okutmak üzere görevlendirilenlere bu kapsamda görev verilmesinin mümkün olmayacağı değerlendirilmektedir.

Yine söz konusu görevlilerin ücretlerinin, fiilen yerine getirdikleri ders görevleri karşılığında ödenebileceği göz önünde bulundurulduğunda bunlardan sınıf öğretmenliği alanında görevlendirilenlerin derslerine diğer branş öğretmenlerinin girdiği saatlerde bu saatlerine rastlayan ders görevlerini yapmış sayılmaları da mümkün gözükmemektedir.

Ayrıca ders ücreti karşılığı ders okutmak üzere görevlendirilenlerin ders dışı hazırlık ve planlama görevi karşılığı ders ücretinden yararlandırılmaları mümkün olmadığı gibi, bu görevlilere, öğrencileri yetiştirme ve sınavlara hazırlama kurslarında görev verilmesi de mümkün bulunmamaktadır.

Bilgililerinize arz ederim.

Remzi KAYA

Genel Müdür
*********************************************************************************************
yukarıdaki yazıdan sonra çıkan aşağıdaki yazıya göre, Ücretli İngilizce öğretmenleri bile 4. ve 5. sınıflarda derse girebiliyorlar:

http://www.iskenderun-meb.gov.tr/index. ... oku&no=673

TÜM İLKÖĞRETİM OKULU MÜDÜRLÜKLERİNE

Konu : İlköğretim 4-8’inci Sınıflarında

Görevlendirilecek İngilizce Öğretmenleri.

İlköğretim 4-8’inci sınıflarında görevlendirilecek İngilizce öğretmenleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Genel Müdürlüğünün 15/02/2008 tarih ve 2156 sayılı yazısı ilişikte gönderilmiştir.

Bilgilerinizi ve Bakanlığımız yazısı doğrultusunda işlem yapılması hususunda gereğini önemle rica ederim.

Osman YILDIRIM

Müdür a.

Şube Müdürü

EK : Bakanlığımız Yazısı ( 1 sayfa )

T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

İlköğretim Genel Müdürlüğü

Sayı : B.08.0.İGM.0.08.01.01-320/2156

Konu : İlköğretim 4-8’inci Sınıflarda

Görevlendirilecek İngilizce Öğretmenleri

HATAY VALİLİĞİNE

(İl Milli Eğitim Müdürlüğü)

İlgi : a) Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği,

b) Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen ve Yöneticilerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Esaslar,

c) Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar,

d) 07/02/2008 tarihli ve B.08.0.PGM.0.23.01.01.40-339/7984 sayılı yazı.

İlköğretim okullarının 4 ve 5’inci sınıflarında özel bilgi, beceri ve yetenek isteyen ; beden eğitimi, müzik ,görsel sanatlar, din kültürü ve ahlak bilgisi,yabancı dil ve bilgisayar derslerinin kimler tarafından ne şekilde okutulacağı İlgi (a)Yönetmelik’in 64’üncü maddesinde belirtilmiştir.

Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında eğitim-öğretim faaliyetleri; öncelikle kadrolu öğretmenlerle yürütülmeye çalışılmakta bunların sayısının yetersiz olduğu durumlarda da eğitim kurumlarının tür ve derecelerine göre ihtiyaçlar doğrultusunda sözleşmeli öğretmen, usta öğretici ve ek ders ücreti karşılığında öğretmen görevlendirilmesi yapılabilmektedir.

Bilindiği gibi, İlgi (b) Esaslar İlgi (c) Kararın yürürlüğe girmesiyle yürürlükten kaldırılmıştır. Bu bakımdan konu hakkında günün şartlarına göre yeni bir değerlendirme yapılmış ve ilköğretim 6,7 ve 8’inci sınıflarında uygulamaya konulacak olan Seviye Belirleme Sınavında (SBS) yabancı dil sorularına yer verilecek olması da göz önüne alınarak, bundan böyle ilköğretim okullarının 4 ve 5’inci sınıflarındaki İngilizce derslerinin İlgi (c) Kararın 9’uncu maddesi kapsamında görevlendirilenler tarafından da okutulması Personel Genel Müdürlüğünün İlgi (d) yazısı ile uygun görülmüştür.

Ancak, öğretmenlik mesleğine lisans düzeyindeki mezunların atandığı göz önüne alındığında, İngilizce derslerini okutmak üzere ilköğretim 4-8’inci sınıflarda görevlendirileceklerin öncelikle alan öğretmenliğine atanabilecek durumlardaki lisans mezunlarına öncelik verilerek seçilmesi, bunun mümkün olmadığı durumlarda diğer yüksek öğrenimlilerden faydalanılmasının eğitimin kalitesinin artırılması bakımından daha faydalı olacağı değerlendirilecektir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

İbrahim ER

Bakan a.

Genel Müdür

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2009, 18:02 
Yeni Üye
Yeni Üye

gokçeoğretmen merhaba!ben bilgisayar programcılığı mezunuyum.ve 2 yıldır ücretli bilgisayar derslerine giriyorum.ama 1.kademeye malesef giremiyorum.yönetmelik değişti diye benden 4-5 leri aldılar.bana bu konuda yardımcı olabilirmisin.eğer böyle bi hakkım varsa bende girmek istiyorum.çünkü ders saatim çok az.bana bu yönetmelik hakkında bilgi verirsen çok sevinirim.şimdiden çok teşekkürler... :)

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2009, 18:05 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

öz-c@n yazdı:
bence de sorun yok kendi okullarımızda girilebiliyor ama görevlendirmeyle baska okula gönderildiğimizde birinci kademenin (4-5) derslerine giremiyoruz. yani kadrolusuda giremiyor...

Hocam ya siz yanılıyorsunuz yada bizim okul suç işliyor. Bizim okulda geçen sene 4 ve 5. sınıfların Din Kültürü derslerine başka bir okuldan görevlendirme gelen arkadaş giriyordu.

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2009, 18:07 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

herşey idareye kalmış durumda... bzna da anasınıfından 8.sınıflara kadar okuldaki tüm sınıfları verdiler......

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2009, 18:11 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

oznurkayacan yazdı:
gokçeoğretmen merhaba!ben bilgisayar programcılığı mezunuyum.ve 2 yıldır ücretli bilgisayar derslerine giriyorum.ama 1.kademeye malesef giremiyorum.yönetmelik değişti diye benden 4-5 leri aldılar.bana bu konuda yardımcı olabilirmisin.eğer böyle bi hakkım varsa bende girmek istiyorum.çünkü ders saatim çok az.bana bu yönetmelik hakkında bilgi verirsen çok sevinirim.şimdiden çok teşekkürler... :)

Hocam yukardaki yönetmeliği dikkatli okursanız ilköğretim 1. kademe derslerinde (yani 4 ve 5. sınıflarda) yalnızca İngilizce öğretmenleri ücret karşılığı branş derslerine girebilirler. Diğer branşlar için kadrolu yada sözleşmeli olma şartı vardır.

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2009, 18:12 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

bilgisayarcım yazdı:
herşey idareye kalmış durumda... bzna da anasınıfından 8.sınıflara kadar okuldaki tüm sınıfları verdiler......

Anasınıfı derken :D

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2009, 18:15 
Yeni Üye
Yeni Üye

ilçelerdeki bazı okullarda ücretli bilgisayar öğretmenlerine 1.kademeye girme hakkı veriyorlarmış ama ben bu yönetmeliği bulamadım.bulan varsa lütfen yardım etsin...bu fırsattan yararlanalım. :+1:

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2009, 18:22 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

KöfteHoRr yazdı:
bilgisayarcım yazdı:

Anasınıfı derken :D

bildiğimiz 1.sınıf öncesi sınıf öğretmenim :D

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 41 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri