Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ] Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
  Opel Corsa 1.3 Dizel Sarı İkaz Lambası
Mesaj 05 Mar 2010, 19:08 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar bugün okuldan eve dönerken arabamın ikaz lambalarından biri yanmaya başladı.

İkaz lambası sol menüde, sarı renkte ve bir araba resmi var, üzerinde de ingiliz anahtarı tarzı bir işaret var.

Ayrıca bu ikaz lambasının yanmasından bi kaç saniye sonra arabanın yakıt lambası yandı.

Yakıt lambasını anladım, mazotu azaldı demek.

Fakat bu sarı ikaz lambasını anlamadım. Arabayı çalıştırmadan önce kontağı yarım çevirince önceden bu ikaz lambası sönüyordu, şimdi sönmüyor ve çalıştırdıktan bir kaç saniye sonra tekrar yanmaya başlıyor.

Arıza ne olabilir? Acaba yakıtın azalmasıyla bi ilgisi var mı? Daha ilk arabam olduğu için pek bi bilgim yok. Kitapçığı da elimde yok. Ne yapmam lazım?

Aracım 2004 model Opel Corsa 1.3 CDTI Dizel.

Başa Dön

Re: Opel Corsa 1.3 Dizel Sarı İkaz Lambası
Mesaj 05 Mar 2010, 19:23 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

yakında söner hocam. aracın bakım zamanının geldiğini gösteriyor. aracın bakımını yaptırdıysan umursama.

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 19:33 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Motorla ilgili o ikaz lambazi sanirim.

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 19:41 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

onozkara yazdı:
yakında söner hocam. aracın bakım zamanının geldiğini gösteriyor. aracın bakımını yaptırdıysan umursama.

hocam 5-6 ay önce bakım yapıldı, yani aracı aldığımda bakım yapılmıştı.

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 19:45 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

KM göstergesinde de IsPn yazıyorsa servis zamanı gelmiştir.
Eğer yeni yaptırdıysanız opel servisinde silmemişlerdir. Götürüp sildirin. Pek önemli değil bence.

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 19:48 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

bakım yapıldığı zaman servis lambasını sıfırlamamışlardır hocam. araç her 15000 km de bir otomatik olarak yakar bu lambayı bakım yapılması için. demekki sizin araç için en son sıfırlandığından bu yana 15 000 km olmuş. söylediğim gibi 2-3 gün içerisinde söner lamba umursamayın. benimde opel astra dizel aracım var. aynı sorun bendede vardı

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 19:48 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

hocam yolun düşünce uğra bir servise arıza kodunu okuttur. sorun ne nerde arıza koduyla çıkar ortaya

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 20:13 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

Bende de 2009 u var.Servis ışığını sıfırlama yönergesi ile ilgili bir şeyler okumuştum kılavuzda.Bir bakın isterseniz...bir de motor ve sanzıman arızasında hemen servise gidilmesi gerektiği anlamına gelen bi ışık vardı.Sizin ışık eğer ikincisi ise acilen servise gidin bence.Kılavuzda yanımda yok ki.

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 20:28 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

turkuazxyz yazdı:
Bende de 2009 u var.Servis ışığını sıfırlama yönergesi ile ilgili bir şeyler okumuştum kılavuzda.Bir bakın isterseniz...bir de motor ve sanzıman arızasında hemen servise gidilmesi gerektiği anlamına gelen bi ışık vardı.Sizin ışık eğer ikincisi ise acilen servise gidin bence.Kılavuzda yanımda yok ki.

şanzıman arızası için nasıl bir ışık yanar hocam? öğrendiğinde yazarsan sevinirim.

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 20:34 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

onozkara yazdı:
bakım yapıldığı zaman servis lambasını sıfırlamamışlardır hocam. araç her 15000 km de bir otomatik olarak yakar bu lambayı bakım yapılması için. demekki sizin araç için en son sıfırlandığından bu yana 15 000 km olmuş. söylediğim gibi 2-3 gün içerisinde söner lamba umursamayın. benimde opel astra dizel aracım var. aynı sorun bendede vardı

hocam bu sarı ikaz lambası aldığımdan beri yanmıyordu. yani kontağı yarım çevirdiğimde yanıyordu ve ben sönmesini bekliyordum. sönünce de kontağı tam çevirip arabayı çalıştırıyordum ve bir daha yanmıyordu bu lamba.

ama şimdi kontağı yarım çevirdiğimde bu ışık yanıyor ve kontağı tam çeviridiğimde sönüp 3-5 saniye arabayla gittikten sonra tekrar yanmaya başlıyor ve sönmüyor.

dediğin gibi 15000 kilometrede bu lamba yanıyor olabilir ama henüz 15000 kilometre olmadı.

peki hocam siz bu sarı ikaz lambası uyarısı için ne yaptınız. yani umursamadınız da kendiliğinden mi geçti?

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 20:56 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

fakir karışım zengin karışım olabilir.
yakıttan da yanabilir

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 21:14 
Aktif Üye
Aktif Üye

bütün opelcilerde aynı sorun

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 21:18 
Site Gezgini
Site Gezgini

bu arıza zannediyorum kızdırma bujisi arızası fiyatı ucuz ben defalarca değiştirdim

Başa Dön

Mesaj 05 Mar 2010, 21:28 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

hoff, yarın bi tamirciye götürmeyi düşünüyorum. inşallah ek ders de buna gitmez :(

araştırdığım kadarıyla muhtemelen bir sorun var ama tech2 denen bir cihaza bağlanması gerekiyormuş. bu cihaz arızanın ne olduğunu gösteriyormuş. inş büyük bir arıza değildir.

Başa Dön

Mesaj 06 Mar 2010, 01:54 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

mirayabravci yazdı:
onozkara yazdı:

hocam bu sarı ikaz lambası aldığımdan beri yanmıyordu. yani kontağı yarım çevirdiğimde yanıyordu ve ben sönmesini bekliyordum. sönünce de kontağı tam çevirip arabayı çalıştırıyordum ve bir daha yanmıyordu bu lamba.

ama şimdi kontağı yarım çevirdiğimde bu ışık yanıyor ve kontağı tam çeviridiğimde sönüp 3-5 saniye arabayla gittikten sonra tekrar yanmaya başlıyor ve sönmüyor.

dediğin gibi 15000 kilometrede bu lamba yanıyor olabilir ama henüz 15000 kilometre olmadı.

peki hocam siz bu sarı ikaz lambası uyarısı için ne yaptınız. yani umursamadınız da kendiliğinden mi geçti?

hocam en son bakımı yaptırdığınızda servis ayarını sıfırlamamışlardır. (eğer yetkili serviste yaptırmadıysanız muhtemelen sıfırlamazlar) önceki sıfırlamaya göre 15000 kilometre dolmuştur o nedenle yanmıştır. bendede aynı sorun vardı, ikaz ışığı bir süre yandı ve sonra söndü. ustaya sordum sorun olmaz istersen bilgisayara bağlayıp silebilirz dedi. bağlatmadım bikaç gün içinde kayboldu. söylediğim gibi durum ama sen yinede için rahat etmesi için bir servise göster.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 16 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: fatih22222, karex, mitto, senolak, YuLiaN ve 54 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri