Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 43 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
  Arabam neden çok yakıyor?
Mesaj 08 Oca 2010, 09:28 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

arkadaşlar bende uno 70 s 1400 motor araba var. LPG'li. yalnız hem bu forumda hemde arkadaş çevresinde konuşulanları duyuyorum onlara göre benim araba çok yakıyor.

20 lt gaz ile 145 km gidebiliyorum şehiriçi.
40 TL benzin ile 60 KM gidebiliyorum

Diğer arkadaşlarla görüşüyorum. Adam Depoyu doldurmuş 150 TL benzinle 550- 600 KM gidiyorum diyor. Dİğer bir arkadaşımda 93 model BMW var 2000 motor Sıralı sistem LPG var onda onun arabası benimkinden az yakıyor. Hava filtresini değiştirdim Bujileri değiştirdim gaz ayarını yaptırdım ama hala aynı. Neden çok yakıyor olabilir.

Başa Dön

Re: Arabam neden çok yakıyor?
Mesaj 08 Oca 2010, 09:32 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

hocam yanlışlık var herhalde 40lt benzinle 60 km gidiyosun hocam uçak bile daha fazla gider eğer öyleyse problemdende öte birşey var ..benim 1.6 motor bile 50lt şehir içi 450km şehir dışı 730km yapıyor

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 09:33 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Aracınızı kısa mesafelerde kullanıyorsanız çok yakar. Motor ısınmadan siz gideceğiniz yere varıyorsunuz zaten.

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 09:34 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

cubido yazdı:
hocam yanlışlık var herhalde 40lt benzinle 60 km gidiyosun hocam uçak bile daha fazla gider eğer öyleyse problemdende öte birşey var ..benim 1.6 motor bile 50lt şehir içi 450km şehir dışı 730km yapıyor

hocam yanlışlık var ama malesef sizde var. yanlış anlamışsınız. LT hatırlamadığım için oraya 40 TL yazmıştım.

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 09:37 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

esesim26 yazdı:
Aracınızı kısa mesafelerde kullanıyorsanız çok yakar. Motor ısınmadan siz gideceğiniz yere varıyorsunuz zaten.

bilmiyorum olabilir. Okul ev arası 6 KM. Okul çarşı arası 3-4 km. Ev çarşı arası 8 KM. Normalde bu şekilde gidiyorum. GEnelde okul-ev, okul-çarşı veya direk ev-çarşı gidiyorum. tabi sürekli ışıklarda da duruyorum. ama aynı yolları diğer arkadaşlarımda yapıyor. hem onlar çarşı da oturdukları halde daha az yok gidiyorlar.

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 09:40 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

evet yanlışlık bendeymiş ama 40 tl ile 60 km gitmeside abes çok çok az tl ve lt farketmiyo sonuçda doğru.

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 09:40 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

mkaratas yazdı:
arkadaşlar bende uno 70 s 1400 motor araba var. LPG'li. yalnız hem bu forumda hemde arkadaş çevresinde konuşulanları duyuyorum onlara göre benim araba çok yakıyor.

20 lt gaz ile 145 km gidebiliyorum şehiriçi.
40 TL benzin ile 60 KM gidebiliyorum

Diğer arkadaşlarla görüşüyorum. Adam Depoyu doldurmuş 150 TL benzinle 550- 600 KM gidiyorum diyor. Dİğer bir arkadaşımda 93 model BMW var 2000 motor Sıralı sistem LPG var onda onun arabası benimkinden az yakıyor. Hava filtresini değiştirdim Bujileri değiştirdim gaz ayarını yaptırdım ama hala aynı. Neden çok yakıyor olabilir.

Hocam yanlışın var herhalde

20lt gaz=40 tl(son zamla) 40/145=27,5 krş/km

40/60=66 krş/km

Normalde hocam ben olması gerekeni yazıyorum. 1.6 motor araç için km de 20 krş(gazla), 35 krş(benzinde) şehir içinde,

15 krş(gazla), 25 kr(benzinde) şehir dışında. Daha aşağısını yazanlara ben itibar etmiyorum. Km'de 10krş diyenler hikaye anlatıyor gibi geliyor bana. Saygılar.

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 09:46 
Aktif Üye
Aktif Üye

bence yanlışlık yok bendede uno var normal şehirler arası 13 kuruş sa şehiriçi 30 kuruştan aşşağı değil nasıl bi motorsa arkadaş şehirler arası şehir içi 2,5 kat fark var yau :mrgreen:

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 09:47 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

fanfatih yazdı:
Hocam yanlışın var herhalde

20lt gaz=40 tl(son zamla) 40/145=27,5 krş/km

40/60=66 krş/km

Normalde hocam ben olması gerekeni yazıyorum. 1.6 motor araç için km de 20 krş(gazla), 35 krş(benzinde) şehir içinde,

15 krş(gazla), 25 kr(benzinde) şehir dışında. Daha aşağısını yazanlara ben itibar etmiyorum. Km'de 10krş diyenler hikaye anlatıyor gibi geliyor bana. Saygılar.

yok hocam yanlış varsa arabada var. dedğim gibi yakıyor ve 1 defalık olayda değil. ondan söylüyorum. Senin arabanda benim arabam arasında 145 km de 10 TL fark var. işte bende bunun nedenini öğrenmeye çalışıyorum.

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 09:49 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

pc555 yazdı:
bence yanlışlık yok bendede uno var normal şehirler arası 13 kuruş sa şehiriçi 30 kuruştan aşşağı değil nasıl bi motorsa arkadaş şehirler arası şehir içi 2,5 kat fark var yau :mrgreen:

evet doğru söylüyorsun. Şehirler arası 20 LT gaz ile 170 KM den fazla yaptım.

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 10:05 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

hocam bende 1,4 motor broadway var.
12 lt opetin gazı (24 tl ediyor.) ile 140 km yaptım. Büyük çoğunluğu uzun mesafe. 170 bin yakıyor.

şehir içi en fazla 190 bin yakar.
şehir dışı da 150-160 bin arası.

Yakıt tasarrufu
1-Aracı düzgün kullanın - Saldırgan araç kullanmak, emniyetli kullanmaya oranla, üçte bire kadar daha fazla yakıt harcatır. Ani hızlanmalardan ve frenlerden kaçının.
2-Yüksek viteste kullanın - Vites ne kadar yüksek olursa motor hızınız o kadar düşer, bu da yakıt verimliliğini arttırır.
3-Yüksek hızlardan kaçının - Ne kadar hızlı giderseniz, rüzgar direnci o kadar artacak ve sadece hızı sabit tutmak için bile aracınız daha fazla yakıt harcayacaktır.
4-Deponuzu tam doldurmayın - Yakıt deposunun tam olarak doldurulması fazladan ağırlık ve yakıt tüketimini anlamına gelir. Ayrıca yola çıkmadan güzergahı tespit edin.
5-Lastiklerinizi doğru basınçta tutun - Doğru şişirilmiş lastikler daha emniyetli ve uzun ömürlüdür. Ayrıca, az veya çok şişirilmiş lastikler patlamaya daha müsaittir.
6-Klimayı az kullanın - Klimalar, motorun gücünden yararlanarak çalıştığı için gereksiz yere klima çalıştırmaktan kaçınılmalıdır.
7-Fazla yük taşımaktan kaçının - Taşıdığınız her fazla kilogram tüketimi artırır. Bagaj taşımak için kullanmıyorsanız üst bagajınızı sökün.
8-Gereksiz rölantiden kaçının - Rölantide çalıştırmak sizi hiçbir yere götürmez. Motorun ısınması için 30 saniye yeterli olacaktır. Kuyrukta iseniz veya birini bekliyorsanız motoru kapatın.
9-Doğru yağı kullanın - Her zaman önerilen motor yağını kullanın.
10-Hava filtrelerini kontrol edin - Hava filtreleri pisliklerin motorunuza zarar vermesini önler. Tıkanmış bir hava filtresini değiştirmek yakıt tasarrufunu artırabilir.

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 10:10 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Özellikle soğuk nedeniyle araçların daha çok yakıt tükettiği kış aylarında yakıt tasarrufu daha önemli hale geliyor.

Uzmanlara göre, ekonomik sürüş tekniklerini kullanan kişiler, bir yılda yüzde 20'ye kadar yakıt tasarrufu sağlıyor. Ancak bunun için otomobil kullanılırken, bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor.

Bir otomobilin daha az yakıt tüketmesi için her şeyden önce yazlık ve kışlık bakımları ile periyodik kilometre bakımlarının kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiği belirtiliyor.

Lastiklerin de yazın yaz, kışın ise kış şartlarına uygun olması, eskiyerek izleri silinmiş tekerlerin patinaj nedeniyle yakıt sarfiyatını artıracağı düşünülerek kullanılmaması, yakıt ekonomisini etkiliyor.

İşte sürücülerin yakıt tasarrufu için dikkat etmesi gereken ayrıntılar:

''-Zorunlu olmadıkça otomobilinizi 2000-3000 devir aralığında kullanın

-Hep yeşil ışıklarda geçmek, kırmızıya yakalanmamak için kentlerdeki 'yeşil dalga' hızlarına dikkat edin

-Çok uzun süre yananlar hariç, kırmızı ışıklarda kesinlikle motoru stop etmeyin

-Otomobilinizin bagajında su bidonu benzeri ağırlık yapacak gereksiz yükler bulundurmayın

-Şehir içinde, kırmızı ışığı görür görmez gazdan ayağınızı çekin ve aracınızı ışığa kadar ek benzin yakma durumundan kurtarın.

-Ani ve aşırı gaza basmalardan, gereksiz ani frenlerden kaçının.''

Makine Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mete Kalyoncu, bu konulara dikkat edilmesi durumunda otomobilin yüzde 10 ile yüzde 20 arasında daha az yakıt tüketeceğini vurguladı.

Otomobilin yüzde 20 daha az yakıt tüketmesinin kişiye hatırı sayılır bir katkı sağlayacağını vurgulayan Kalyoncu, şunları kaydetti:

''Akaryakıta yüzde 20 herkes için önemlidir. İvmeli araç kullanmayan, yoldaki yeşil dalgaları gözetip kırmızı ışığa yakalanmayan ortalama bir sürücü, yıl sonunda büyük bir tasarruf sağlayabilir. Ortalama bir otomobilin ayda 200 liralık akaryakıt tükettiğini düşünürsek, sürücü, bir yılda yakıta 2 bin 400 lira vermektedir. Bunun tasarruf edilecek yüzde 20'si 480 liraya gelecektir. Yılda yaklaşık 500 lirayı da kimse sokağa atmak istemez.''

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 10:20 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. şayet bu ilk araba kullanışım değil malesef. Yani diğer kullandığım araçlarda yakıt bu şekilde değil. O saydıklarınızdan bir tek yağ markasından emin değilim. Birde asıl merak ettiğim motordan herhangi bir ayar yaptırmam gerekiyor mu? Haftaya sanayiye gidecem ama orada bir sorun için gidiyoruz adam dünya kadar sorun çıkartıyor. Sırf para koparmak için sağlam parçalara arızalı diyor değiştirmeye çalışıyorlar. O yüzden şunlara sadece bak demek istiyorum. acaba nerelerde sorun olabilir.

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 10:39 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

hocam arabanın temiz olmasıda önemli. motor çok yıpranmışsada olabilir. benim araba 94 model 100 bin yeni geçtik. eğer çok hor kullanılmışsa ondanda olabilir. şimdi yaptığınız km hepsi şehir içi sayılır. çünkü arabanın motoru ısınana kadar şehiriçi gibi yakar. yalnız öyle bile olsa en fazla 200 bin yakması lazım. eğer servisiniz böyleyse , o zaman en iyisi bi orjinal tofaş servisine gitseniz daha iyi olur.
motorun ek ayarları varmı tam bilemiyorum. bildiklerim buji ayarı , düzenli bakım(5000 km de bir) , yağını , suyunu kontrol ediyoruz. :)
yalnız iyi bi motor ustası herşeyini çözer. o yüzden çok tutulan bi ustaya gidin bence.

Başa Dön

Mesaj 08 Oca 2010, 11:27 
Süper Üye
Süper Üye

Kış şartlarında fazla yakması normal ama

UNo harbi fazla yakıyormuş.

bende 45 tl gazla 220 km yaptım yani 0,204 tl/km oluyor.

ama çoğunluğu şehir içi ve 1-2-3 viteste kullandık.

yeni öğreniyor olmamızda etkiler sanırım.

Toyota Corolla 2007 Plusline 1.4 D 4D

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 43 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 75 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri