Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 69 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
  Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 11:45 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 07 Haz 2007, 21:33
Mesajlar: 403Bildiğiniz üzere norm yönetmeliğinde okullara bt rehber öğretmen normu verilmesiyle ilgili madde de değişiklik oldu. Bugün bu maddenin altının doldurulması için bir arkadaşım aradı ve yönetmelik için çalışma yaptıklarını, sahada çalışan öğretmenlerin görüşüne ihtiyaç duyduklarını söyledi. Bende bilişim öğretmenlerinin takip ettiği bu platformda görüşleri almak ve kendisine iletmek istiyorum.
Bt rehberliğini savunan birisi değilim bunu da öncelikle belirteyim. Bu değişiklik olduysa en azından bizim görüşlerimizle şekillensin istiyorum. Bt rehberliği normu okullarda neye göre belirlenmeli? Kriter ne olmalı? Görüşlerinizi bekliyorum.


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 11:53 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 15 May 2007, 13:41
Mesajlar: 211Hamit Hoca ne derse onu yapsınlar. Çok seslilik koroda güzel olur. Her kafadan ayrı ses çıkması gürültüdür. Hamit Bey 10 numara 5 yıldız herkesin derdini bilen donanımlı birisidir.


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 12:01 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 20 Eki 2007, 14:47
Mesajlar: 417
Konum: Amasyamevzuat-yonetmelik-f25/norm-kadro-yeni-yonetmelik-oneriler-t156601.html hocam bu konuda baya bi öneri var :++:


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 12:03 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 06 Nis 2012, 20:05
Mesajlar: 591hocam öncelikle bürokratik adımlar en aza indirgenmeli. yani okul ilçeye, ilçe ile, ilde bilmem ne genel müdürlüğüne yazarak işleyiş olmamalı. bu şekilde iş birilerinin insiyatifine bırakılırsa sorunun çözümünde çok da mesafe alamaz bu yenilik. BT Rehberliği olayına gelirsek, dersimizin artmayacağını, tam aksine yok olup gitme yolunda ilerlemekte olduğu hepimizin malumudur. BT Rehberliği olmadan MEB Bürokratlarının bizim kara kaşımıza, kara gözümüze olan sevdasından dolayı ilgili yönetmeliği çıkaracağını da hiç sanmam. Yani al gülüm ver gülüm olayı söz konusu olacaktır. Şahsen BT Rehberliğinin kadro haline getirilirse bu olay biraz daha kalıcı bir şekilde çözülmüş olacaktır.


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 12:17 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİFKayıt: 19 Eki 2009, 11:07
Mesajlar: 2715benim bildiğim tek şey var. btr kursundan belge alanlara norm verilmemesi. görevlendirme olarak çalışmaları. bilişim teknolojileri öğretmeni geldiğinde norm dolmalı.


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 12:36 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 16 Şub 2010, 10:28
Mesajlar: 951Şahsen ben btr olmak istiyorum. İsteğe açık yapsınlar isteyen btr kadrosuna geçsin isteyen öğretmenlikte kalsın.

_________________
لا إله إلا الله محمد رسول الله - FeTiH 1453
Çanakkale 18 Mart - 2007 - I.Öğretim


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 12:40 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 28 May 2013, 16:24
Mesajlar: 124Bence,Btr ye norm verilecekse bu açıkça belirtilmeli,Çıkan yazı halen ne anlama geliyor kesin bir şekilde bilmiyoruz.Ayrıca rehber öğretmenler gibi çalışma saatleri standart olmalıdır.Ayrıca okulda yapacağımız işler belirtilmelidir.Nöbet verilebilir mi,sınıf verilebilir mi,kurs vb işler belirtilmeli.Bazı okullarda 15 tahta varken bazılarında 50 60 tahta var,burada da nasıl norm belirlenecek açıkça yazılmalı.İlkokullarda dersimiz yok orası muamma ,nasıl norm verilecek ?Norm inisiyatif dışında olmalıdır.


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 12:42 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 17 Tem 2007, 12:56
Mesajlar: 198Bence kurs alarak verilen kişilere norm vermesinler. Görevlendirme usuluyle çalışılsın kadro verilecekse de sene şartı olsun şu kadar çalışıldıktan sonra norm verilsin onlara. Peki BÖTE lilere meslek lisesinde-bilgsiayar bölümü olmayanlar için- norm verilecek mi?

_________________
Yaşamanın sırlarını bileydin
Ölümün sırlarını da çözerdin;
Bugün aklın var, bir şey bildiğin yok:
Yarın, akılsız, neyi bileceksin?
Ö.H.


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 13:03 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 14 Mar 2008, 20:44
Mesajlar: 164
Konum: SöylememBakanlığın yeni lab. açmayarak, ders kitabı göndermeyerek, müfredatı düzenlemeyerek dersimize bakış açısı ortada. En azından norm olayı çözülür ve adam akıllı bir görev tanımı yapılırsa bu bir kazanımdır. Lise ve ilkokullarda norm açılması tayin ve yeni atama bekleyen tüm hocalarımızı rahatlatır.

Dikkate alınırmı bilemem ama;
1. Çalışma saatleri net ve adaletli olmalı, okuldan okula değişmemeli. (Haftalık Ders + Fatih BTR = 30 Saat)
2. Nöbet, Kurs, Kulüp, Egzersiz vs. diğer öğretmenlerle aynı olmalı.
3. Görev tanımı keyfiyetten uzak, net ve anlaşılır olmalı.
4. Ders yüküne göre Fatih BTR tercihi öğretmene bırakılmalı.
5. Ekders ders yüküne göre hesaplanmalı, hazırlık ve planlama dahil edilmeli.
6. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri dışında norm verilmemeli. (Kurs, Yan Alan v.s.)

En önemlisi bizlerin öğretmen olduğu unutulmamalı ve hak ettiğimiz değer gösterilmeli. Sayın yetkililer bizler çok yüksek puanlarla fakültelere yerleştik ve ağır bir eğitimle mezun olduk. Özveri ve idealislikten taviz vermeyen, gerekirse tamircilik ve teknisyenlik yapan her bir öğretmenime lütfen öğretmen olduğunu hissettirin.


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 13:08 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 10 Eyl 2008, 11:46
Mesajlar: 577
Konum: Kahramanmaraş/Afşin1. Yönetmelik hükümleri açık ve net olmalı, herhangi bir bürokratik yorumlamaya açık olmamalı.
2. Kadro ve sayısını belirleme de okuldaki ders yükü akıllı tahta sayıları göz önünde bulundurulmalı.
3. Okuldaki ders yükü doldurulmadan BTR kadrosu verilmemeli.
4. Her 20-25 Akıllı tahta için bir Kadro verilebilir. Bununla birlikte BTR sorumluluğu arttırılabilir.
5. Çalışma saatleri ile ilgili ders saatleri içerisinde olması aynen devam etmeli.
6. Nöbet sınıf öğretmenliği kulüp gibi görevlerin verilip verilmeyeceği açıkça belirtilmeli.(bence olması iyi olur)
7. Görev ve sorumlukları net olarak belirtilmeli. İdarenin verdiği diğer görevleri yapar gibi ucu açık ifadeler olmamalı.
8. Kadro verilmesinde öncelik Bilişim Tek. Öğretmenlerinin olmalı. Daha sonra sertifika alanlar olabilir.
9. Kadro aynı müdür, müdür yrd. gibi olmalı öğretmen ihtiyaca ve isteğe göre BTR ye geçip geri öğretmenliğe geçebilmeli.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar.


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 13:11 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 20 Eki 2007, 14:47
Mesajlar: 417
Konum: Amasyaaklıma ilk kalemde gelenler

1. FATİH projesi uygulanan okullarda öğrenci sayısı 100 ve üzeri olan tüm okullarda 1 BTR normu verilsin. Öğrenci sayısı müdür yardımcılarında olduğu gibi 500 üstünde 2, 1000 üstünde 3 norm diye devam etsin.
2. BTR’lerin çalışma saati çalıştıkları okullara göre değil öğretmenler gibi yada rehber öğretmen gibi maksimum 30 ders saati olsun. Eğer fazlası yapılacaksa ekderse tabi olsun. Örneğin Anadolu Liselerinde haftalık 40 saat ders var. Bu durumda okul idaresi ve öğretmenin karşılıklı anlaşması doğrultusunda 40 saat BTR görevi yürüten öğretmen 18 değil 28 saat ekders alsın.
3. İsteyen BTR öğretmenine ders görevinin yanında Sınıf Rehber Öğretmenliği, Nöbetçi Öğretmenlik, Belletici Öğretmenlik, Ders Dışı Egzersiz, Destekleme ve Yetiştirme Kursu, Okul Sosyal Kulüp görevleri verilebilsin. (Aslında bu maddede şahsi fikrim Nöbet verilmesin çünkü BTR'ler en çok tenefüslerde görev yapıyorlar. Tenefüslerde gelen öğrenci ve öğretmeni nöbetçiyim deyip geri çevirmek kanımca yanlış olacak.)
4. FATİH projesi altyapısı tamamlanmamış okullarda (örneğin akıllı tahta takılmış, fiber internet gelmemiş ve tablet dağıtımı yapılmamış gibi) akıllı tahtaların sayısı ancak 10’dan az olması durumunda 2. Okula görevlendirilebilsin.
5. Okulun Bilişim Teknolojileri ders yükü 15 üzerindeyse okula +1 norm verilmeli.
6. Varolan ders yüküne göre ekders hazırlanırken hazırlık+planlama dahil edilmeli.
7. Alan dışı 100 saatlik kurs alıp BTR olan öğretmenler Türkiye geneli bir sınava alınmalı. Gerekirse bu sınav uygulamalı olmalı. Bu saatten sonrada alan değişikliği yapıp BTR olmak isteyen tüm öğretmenler bu sınava tabi tutulmalı.
8. BTR, okulda uygulanan teknoloji altyapılı tüm projelerde danışmanlık ve ekip liderliği yapmalı.
9. BTR’nin asli görevi bozuk teknolojik aletleri (bilgisayar, akıllı tahta, tablet vb) tamir etmek değil bakanlığın yürüttüğü FATİH projesiyle alakalı personel ve öğrenciyi gerekli bilinç düzeyine ulaştırmak olmalı. Projenin aksayan yönlerini, personel ve öğrenciden gelen talepleri vb raporlandırıp belirli zaman aralıklarında bakanlığa sunmalı.
10. (EN ÖNEMLİSİ) BTR’lere alanıyla ilgili Android, Ardunio, C++, Java, Pardus, Tahta-Tablet-Fiber Altyapı Donanım ve Ağ Bilgisi gibi hizmetiçi seminerler etkin bir şekilde verilmeli.


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 13:35 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 03 Eki 2007, 13:01
Mesajlar: 158maverick07 hocam " Bildiğiniz üzere norm yönetmeliğinde okullara bt rehber öğretmen normu verilmesiyle ilgili madde de değişiklik oldu. Bugün bu maddenin altının doldurulması için bir arkadaşım aradı ve yönetmelik için çalışma yaptıklarını, sahada çalışan öğretmenlerin görüşüne ihtiyaç duyduklarını söyledi. " demişsiniz. Formun çok sık takipçisi olamayışından dolayı bilmiyorum galiba lütfen yanlış anlamayın. Siz kimsiniz ve görüş isteyen arkadaşınız kim. yada bilen biri beni aydınlatırsa çok sevinirim. hepinize iyi günler...


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 13:54 
Süper Üye
Süper ÜyeKayıt: 17 Ağu 2011, 07:58
Mesajlar: 17161- Yıllardan beridir acaba bu sene norm fazlası oldum mu olmadım mı düşüncesinden kurtarılmalı Bilgisayar Öğretmenleri.
2- Norm kadro verilmeli ders saatine bağlı olmaksızın.
3- Müdür yardımcısı gibi görevleri ve görev sınırları belli olmalı. Ucu açık olmamalı.
4- İlkokullara da norm verilmeli. Sonuçta FATİH geldi, gelecek, gelmekte. Sıkıntılar mutlaka olacaktır. önlem açısından ilkokullara da norm verilmeli.
5- Bu sayede hem yeni atama hem de il içi il dışı tayinleri için oldukça yarar sağlayacaktır.


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 14:06 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 10 Ara 2013, 21:47
Mesajlar: 144pigacu yazdı:
Bakanlığın yeni lab. açmayarak, ders kitabı göndermeyerek, müfredatı düzenlemeyerek dersimize bakış açısı ortada. En azından norm olayı çözülür ve adam akıllı bir görev tanımı yapılırsa bu bir kazanımdır. Lise ve ilkokullarda norm açılması tayin ve yeni atama bekleyen tüm hocalarımızı rahatlatır.

Dikkate alınırmı bilemem ama;
1. Çalışma saatleri net ve adaletli olmalı, okuldan okula değişmemeli. (Haftalık Ders + Fatih BTR = 30 Saat)
2. Nöbet, Kurs, Kulüp, Egzersiz vs. diğer öğretmenlerle aynı olmalı.
3. Görev tanımı keyfiyetten uzak, net ve anlaşılır olmalı.
4. Ders yüküne göre Fatih BTR tercihi öğretmene bırakılmalı.
5. Ekders ders yüküne göre hesaplanmalı, hazırlık ve planlama dahil edilmeli.
6. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri dışında norm verilmemeli. (Kurs, Yan Alan v.s.)

En önemlisi bizlerin öğretmen olduğu unutulmamalı ve hak ettiğimiz değer gösterilmeli. Sayın yetkililer bizler çok yüksek puanlarla fakültelere yerleştik ve ağır bir eğitimle mezun olduk. Özveri ve idealislikten taviz vermeyen, gerekirse tamircilik ve teknisyenlik yapan her bir öğretmenime lütfen öğretmen olduğunu hissettirin.

Bu hususlar çok önemli tamamen katılıyorum.. hele hele en önemlisi çalışma saatleri okul saatleri içerisinde değilde 30 saat olarak belirlenmeli yoksa bazı günler 10 saat okulda kalınabiliyor yazık . Çalışma saatler net olmalı bu keyfi duruım ortadan kaldırılmalıdır.


Başa Dön
   
 
  Re: Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği Normu
Mesaj 05 Ara 2016, 14:11 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 22 Haz 2016, 15:23
Mesajlar: 74Ya btr yi isteyen adamın kafasında hayalinde nasıl bir btr var acaba? Arkadaşlar istisna okullar olabilir ama çoğu müdür müdür yrd hatta öğretmen ayak işleri yaptırıyo ya! Hala btr diyorsunuz derse sahip çıkalım yeter ne btr si geleceği olmayan saçma sapan bi görevlendirmeyi meslek edinmek istiyorsunuz ya! Atanamayan öğretmenler kurtuluşu bunda arıyorlar onları da anlıyorum bende atama bekledim ama sırf atanamayan bt öğrt kalmasın diye mesleğimi itibarsızlaştıramam! İsteyen btr olup teknikerliğe devam etsin ben öğretmenim ve bundan vazgeçemem. Btr şöyle böyle diye övüp kendinizi kandırmayın yıllardır btr de formatörlükte aynı


Başa Dön
   
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 69 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Alexa [Bot], Google [Bot] ve 33 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-


Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri