Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 19 mesaj ] Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
  wireless şifresi kendiliğinden değişir mi
Mesaj 28 May 2010, 23:27 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

merhaba arkadaşlar,
okulumuzda wireless özelliği olan tplink marka bi modem var.
ama şifresi(WEP 64-bit) ben değiştirmeden kendisi ara sıra(genelde yaklaşık bir ay gibi) değişiyor. artık şifreyi soran arkadaşlara, modem ayar arayüzünden şifreyi öğrenip, söylemekten(onlar da sormaktan) sıkıldık.
ve şifrenin değişmiş hali genelde ardışık harfler halinde.
sizin hiç başınıza böyle bişey geldi mi?
acaba elektrik gidince falan böyle bişey yapabilir mi? biri arayüze girip(arayüze giriş de şifreli) şifreyi değiştirdiğini pek zannetmiyorum.ardışık harfler bana bişeylerin otomatik olduğunu hissettiriyor ama ne oluyor da böyle oluyor acaba?..
tecrübeleriniz ve fikirleriniz için şimdiden teşekkürler..

Başa Dön

Re: wireless şifresi kendiliğinden değişir mi
Mesaj 29 May 2010, 15:38 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

konuyu yanlış zamanda açtım galiba. tayin yoğunluğundan kimsenin ilgisini çekmedi herhalde.. :)

Başa Dön

Mesaj 29 May 2010, 15:45 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Hocam siz kendinize bir sorun;
Hiç wireless bağlantı şifresi kendiliğinden değişirmi?Yani komik bir durum bu.
Bence siz modem şifresini değiştirip, Ayarların ve şifrende içinde bulunduğu bin dosyasını bir yedekleyin.modem reset düğmesini sıcak mühürle kapatın.

En son COBOL tarafından 29 May 2010, 20:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Mesaj 29 May 2010, 20:19 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

sorun yüksek ihtimal modem idare tarafından ara sıra resetleniyor ve her rest sonrası farklı bir wireless şifresi otomatik olarak belirleniyor. onu anladım da, reset sonrası adsl şifresini gibi ayarları girenler wireless şifresini girmeyi hep unutuyorlar galiba.
peki COBOL hocam,
modemin tüm ayarlarını yaptığımıza emin olduktan sonra bahsettiğiniz ini dosyası oluşturup bi daha reset atıldıktan sonra modem ayarlarını bu ini dosyasından otomatik yükleyebilirmiyiz pratik olarak? nasıl?

Başa Dön

Mesaj 29 May 2010, 20:49 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

HHocam resetleme işleminden sonra modem sayfa şifreside varsayılan şifre haline gelir vetüm adsl şifrelerini ve ayarlarıda tekrardan girmek gerekir.
Elektrik kesintilerinde bu bilgiler geçici olarak saklanır ve elektrik geldiğinde herşey normaldir.Halbuki resetleme işleminde sadece wireless değil tüm bilgiler ve şifreler yokolur.Modem satınalındığı güne döner.Gelelim sorunuza.
Ayarlarınız normal ve tamam ise ;
Ayarları kayıt için;

Modemin sayfalarından birinde mutlaka "save ve load" gibi menülerin bulunduğu bir sayfa bulunması gerekir.Siz save diyeceksiniz size bilgisayarınızın neresine kaydedileceğini belirten bir pencere açılır bir isim verirsiniz tamam dersiniz.
Ayarları yüklemek isterseniz;

Load dendiğinde dosyayı sisteminizde gösterirsiniz.garantili olsun diye save ve restart yaparsınız.Biraz sonra modem bağlantıyı sağlar ve işlem biter.
bin uzantılı dosya 1 yada 2 kb kadardır.
Not:Bu dosya güncellediğiniz modem şifresini adsl ve wireless şifrelerini içerir.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bu arada modem resetten sonra modem default şifresi ile giriş yapacaksınız ve *.bin ayar dosyası yüklendikten sonra bu ayar dosyası modem şifresini de değiştireceğinden dolayı yeni şifre ile modem arayüzüne ulaşmanız mümkün olacaktır.
Başarılar.
kusura bakmayın ini dosyası değil. bin uzantılı olacakmış. Yeni baktım.En azından benim kulladığım modelde bu şekilde.

Başa Dön

Mesaj 29 May 2010, 23:08 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

teşekkür ederim COBOL hocam.
bahsedettiğiniz ayar yedek dosyasını evdeki bilgisayarda denedim. dediğiniz gibi bin dosyası(backup.bin) ama benim ayarlar epey yüklü galiba ki 80 KB.
gayet pratik bir yöntem. aslında önemsiz sanıp bakmadığımız menüler ne kadar da işi kolaylaştırıyormuş, bunu bi kez daha anladım.
tekrar teşekkürler...

Başa Dön

Mesaj 29 May 2010, 23:32 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Senede bir modemin sitesine bakıp modem upgrade edebilirsiniz.Her ne kadar korktu isemde modemin içeriğini herhangi bir olumsuzluğa karşın FTP ile download edip(tedbir) daha sonra firmware menüsünden upgarede ettim. Gerçi işleyişinde fark olmadı bir kaç menü eklendi ve ayrıca girilen sitelerin logunu saatli olarak (saatini ayarlayamadım isede ) tutmaya başladı.
Teknoloji harika bir şey ya...

Başa Dön

Mesaj 30 May 2010, 14:44 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

sorunla uğraşmak yerine ortadan kaldır.

MAC Filtrelemesi yap. laptoplarda kablolu ve kablosuz olarak 2 tane MAC adresi var. sabit PC lerde 1 tane.

Başa Dön

Mesaj 30 May 2010, 14:47 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

ilginç...modemden öle bir ayar olmasın?

Başa Dön

Mesaj 30 May 2010, 15:16 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

runalone yazdı:
ilginç...modemden öle bir ayar olmasın?

günümüzde kullanılan tüm modemlerde MAC filtreleme var:)

Başa Dön

Mesaj 30 May 2010, 15:30 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Yinede yapısı uygun modemlerde mac filtrelemesine ek olarak atanan bant genişiliğinin alt limit 64 kb ta kadar bantgenişliği atanabildiğini belirteyim.
Yineden wireless olarak modeme yapılan bağlantılarda bağlanılan modem wi-fi mac adresini bulabilmeme rağmen wi-fi IP adrese rastlamadım yada bulamadım.Arkdaşalr bu konuda bilgisi olan varmı?
özetle ;
wi-fi modem yayınların bir mac adresi var. ama neden wi-fi modemlere yapılan bağlantının bizim tarafımızın değil ama wifi modemin bir ıp adresleri yok?Benmi bulamadım acaba...?

Başa Dön

Mesaj 01 Kas 2010, 04:57 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

arkadaşlar konu budaklanmaya başladı. eğer adsl şifreniz değiştiriliyorsa pclerin mac adreslerini modem içine ekleyin. kurtulun .demek istedim.

herhalde pclerin mac adreslerini de değiştirecek hali yoktur:)

TP_LINK modem versiyonu yazarsanız daha yakın yardımcı olabiliriz.

konu wifi modemlerin yani geçiş tüneli kullanan yerde Wifi mac adresi aramanın konumuzla alakası yok.

Başa Dön

Mesaj 01 Kas 2010, 11:48 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

ben daha önce hiç duymadım modem arayüz şifresini sadece senmi biliyorsun??

Başa Dön

Mesaj 29 Mar 2011, 20:19 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

tayinci yazdı:
ben daha önce hiç duymadım modem arayüz şifresini sadece senmi biliyorsun??

ben ve idareden bikaç kişi biliyor diye biliyorum ama bilenlerin de sırf bizi uğraştırmak için böyle bişey yapacağını zannetmiyorum.
yoksa bilmediğimiz biri gıcıklık olsun diye mi yapıyor aylardır?..
anlamadım... :(

Başa Dön

Mesaj 29 Mar 2011, 20:31 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

rustuarslan yazdı:
arkadaşlar konu budaklanmaya başladı. eğer adsl şifreniz değiştiriliyorsa pclerin mac adreslerini modem içine ekleyin. kurtulun .demek istedim.

herhalde pclerin mac adreslerini de değiştirecek hali yoktur:)

TP_LINK modem versiyonu yazarsanız daha yakın yardımcı olabiliriz.

konu wifi modemlerin yani geçiş tüneli kullanan yerde Wifi mac adresi aramanın konumuzla alakası yok.

tplink modeli 54M Wireless ADSL2+ Router .
mac adrese filtresi koyarsam işin altından kalkamam. çünkü öğretmenler okula farklı laptoplar/telefonlar getirip internete girmek istediklerinde sıkıntı daha da artacak..
napsam acaba?.. soruna aylardır bi çözüm bulamadım... :(

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 19 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: cumalisav02 ve 82 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri