Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ] Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
  Re: UZAKTAKİ YAZICIYA BELGE GÖNDERME
Mesaj 09 Ara 2010, 21:45 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

2010 yılının en bomba sorusu ! yaw varmı böle bişey.

Ayrıca 2 adet 3.5 Hitachi 500 GB HDD bulunmaktadır.

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 22:02 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

neden olmasın araştırmak lazım şimdi
aklıma hemen hamachi geldi.
Belki hamachi sayesinde olabilir böle bişey ama

aklın yolu der ki!
Msn'den ya da mail ile yazdırılacak belgeyi gönder karşıdaki insan yazdırsın olma mı?

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 22:02 
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

wertyu6 yazdı:

:puhaha:

Müzik Kitabı Şarkıları

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 22:07 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

wertyu6 yazdı:

Bu yorum çok hoşuma gitti :P

Soru için Hocam;
VPN ile bir ağ oluşturulmuşsa olabilir.Yazıcı paylaşımı.

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 22:10 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

VPN zahmetli bir yol olabilir.Gerçekten böyle bişeye ihtiyaç duyuyorsanız ve karşınızdaki kişi size yardımcı olamıyorsa Teamwiever gibi programlar işinizi görebilir.

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 22:14 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

skipper_forum yazdı:
neden olmasın araştırmak lazım şimdi
aklıma hemen hamachi geldi.
Belki hamachi sayesinde olabilir böle bişey ama

aklın yolu der ki!
Msn'den ya da mail ile yazdırılacak belgeyi gönder karşıdaki insan yazdırsın olma mı?

bi kulak örneği vardır hocam bilirmisin?

bende şunu sorayım öyleyse
Nimet Çubukçunun odasındaki yazıcıya bağlanıp sorunlarımızı dile getiren metnin onun yazıcısından çıktısını alabilirmiyiz?

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 22:18 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

wertyu6 yazdı:

:++:

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 22:21 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

WindowsUn uzaktan erişim sistemiyle belgeyi onun yazıcısından çıkartabilirsiniz.

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 22:33 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

routerlar ve firewalllar sayesinde kesinlikle mumkun hocam. ama ne isine yarar bilemem :)

}

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 22:38 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

o zaman bilen birisi şu metni bi zahmet Nimet Çubukçunun odasındaki yazıcıya bi zahmet gönderiversin..

Alıntı:
Merhaba.
Başta sadece biz BT öğretmenlerinin şu anki durumunu ve yaşadığımız haksız uygulamaları yazacaktım ama geçmişte de yaşadığımız birçok haksızlık olduğundan onlara da değinmekte yarar var diye düşündüm.

Benimle aynı durumu yaşamış olduğuna inandığım tüm öğretmen arkadaşlarım adına:

Ortaokulda bilgisayarla tanıştım ve o yaşta mesleğimin bilgisayarla ilgili olması gerektiğine karar verdim. Diploma notum 5.00 ve liselere giriş sınavında aldığım puan bulunduğum yerdeki en iyi Anadolu lisesine geçecek düzeydeydi. Ben sırf üniversitede (istediğim bölüm bilgisayar mühendisliği idi) zorlanmayayım diye meslek lisesine gitmek istediğimi aileme, arkadaşlarıma söylediğimde aldığım cevaplar: "Saçmalama!", "Ne işi var senin gibi adamın oralarda?", "Hayatın kararır." vs. tarzında cevaplar oldu. İnat ettim. Lise müfredatının bilgisayar mühendisliği müfredatına benzer olduğunu araştırarak öğrendim. Kaydolmak istediğim liseye giderek işin ayrıntısını bir de müdürden dinleyeyim dedim. Müdür:

"Merak etme müfredatımız zaten diğer liselerle aynı. Siz sadece meslek derslerini ekstradan öğreneceksiniz. Yeri gelecek günde on saat ders alacaksınız. Gün gelir bilgisayar mühendisliğini istemezsen zaten sayısal bölümü olacağından diğer bölümleri de seçebilirsin" dedi.

Ben bu bilgileri arkama alarak ailemi zar zor ikna ettim ve istediğim liseye zafer kazanmış gibi kaydoldum.

İlk sene hazırlık. Birçok okuldaki gibi bir senelik kaliteli(!) bir İngilizce eğitimin ardından lise 1. sınıfa başladım. Tuhaf! Geçen sene 24 kişi olan sınıfımız birden 19 kişiye düşmüştü. Giden öğrencilerin çoğu varlıklı ailelerin çocuklarıydı. Ki bu ailelerin neredeyse tamamının bürokrasiyle de yakınlığı vardı. Çok takmadık bu durumu. Sonuçta meslek liselerinin durumu herkesin bakış açısıyla belli. İşe yaramaz değilsen işin yok meslek lisesinde.
Diğer dersler beni çok ilgilendirmiyordu. Bilgisayarla ilgili derslerde de, ilk sene bildiğim şeyler anlatıldığından çok zorlanmadan ve zevkle öğrencilik hayatıma devam ediyordum. Ta ki bir gün müdür yardımcısı sınıftan içeri girip:

"Gençler sistem değişti. Artık sadece bilgisayar öğretmenliğini seçebileceksiniz bölüm olarak. Ama merak etmeyin bilgisayar öğretmenliğini seçince size ek puan gelecek. Ha yine mühendisliği seçebilirsiniz ama puanınız düşer. Ek puan diye bir şey çıktı daha biz de tam olarak bilmiyoruz ne olduğunu ama zamanla işler rayına oturur" diyene kadar.

Ben ve arkadaşlarımın yaşadığı şoku kelimelerle tarif edemem. Sınıf mevcudunun on dokuza düşmesinin rengi belli olmuştu. Sistem? Ne sistemi, 15 yaşımdayım daha. O günler bu işin ayrıntısını araştırmaya çalıştık ama kimse tam olarak neyin ne olduğunu bilmiyordu. Böyle olmaz dedik ilk defa. Kaçmaya çalıştık mecburen düz liselere. Ne okulumuz naklimizi veriyor ne de düz liseler kaydımızı alıyordu. "Yapamazlar!", "Hangi kanunda kitapta yazar!", "Ben mühendis olmak istiyorum.", "Hayatımda öğretmenliği düşünmedim.","Neler oluyor?" derken hayatımız bir kaç kişinin eliyle düzenleniyordu. İstemediğimiz, tercih etmediğimiz bir hayat. Yine de içerimizde bir umut: "Ha yine mühendisliği seçebilirsiniz ama puanınız düşer." Olsun varsın düşsün. Biz de iki kat hatta üç kat fazla çalışır yine de kazanırız bilgisayar mühendisliğini.

Tek sınavın ilk senesi. Sene 1999. Sınav sade ÖSS. Mağdur yığınla.(O sene gerçekleşen sınav iptalini de hatırlatmakta yarar var). Bilinmeyen sistemin ilk kurbanları. Haberlerde ağlayanlar. Harika netler yaptığı halde bölüm dışı tercih yaptığı için sınavı kazanamayanlar... Ve benden iki yaş büyük ablam o ilk mağdurlardan. Lise: Turizm Otelcilik (yani meslek lisesi). Tercih edebileceği bölümler: Turizm öğretmenliği (4 yıllık), Turizm İşletmeciliği (4 yıllık), Turizim ve otelcilik (2 yıllık). İstediği bölüm: İngilizce Öğretmenliği (Bölüm dışı tercih) Söylenenler: "Sen netlerini iyi tut kazanırsın yine de." Sonuç: Hüsran! Sonuç hayattan çalınan bir sene.

Umut kaldı mı bende? ÖSS birincisi 191.842 ham puan almış. Hesaplıyorum. Ben olsam ÖSS birincisi, e diploma notum 5.00 olsa (bölüm dışı tercihe +15, bölümümüzü yani bilgisayar öğretmenliğini tercih edersek +52 puan geliyor. Ek bilgi vermek gerekirse düz liseden mezun olan 5.00 diploma notlu öğrenci +40 puan alıyordu) 191+15=206. 206 puana hiçbir üniversitede bilgisayar mühendisliği yok. Ben ÖSS birincisiyim ve diploma notum 5.00. Sonuç ortada. Umut? Artık fakirin ekmeği...

İsyan günleri başladı. Veliler ve öğrenciler Türkiye genelinde dilekçeler toplayarak duruma itiraz etmeye çalıştı. Dilekçelerin resmi olmayan özeti:
"Biz verdiğiniz ek puanı istemiyoruz, ama puanımız da kırılmasın istiyoruz. Bizi muaf tutun bu uygulamadan. Meslek liselerini tercih edecek olanlara bu seneden itibaren uygulayın bu yeni sistemi. Hiç olmazsa onların bir seçim hakkı olacak. Ama bizim yok. Olmadı."
Cevap gelmedi. İnanç da kalmadı.

Lise 2. sınıf benim için öğretmenliği kabul etme dönemi oldu. "Devlete sırtını dayama mantalitesi"ni istemeye istemeye sindirdim. Garanti iş sonuçta abi. Hem bak meslek liselerinde öğretmenlerin kazandığı paranın haddi hesabı yok. Boşveeeer mühendis olup ne yapacaksın? Dünyanın en kutsal mesleğine bu gözle bakılması utandırıcı olsa da ben de kabul ettim söylenenleri. Kabul etmeyip ne yapacaktım ki?

Lise son sınıfta bir yandan günde 10 saat eğitim, bir yandan dershane, sınava hazırlık derken geçti. 150 küsur ham puan ve +52 ile birlikte 202 puan aldım ÖSS'den. Bölüm tercih edeceğiz. Rehberlik servisine fikir vermesi açısından gittik arkadaşlarla: "Hocam zaten bölüm sayımız sınırlı. Yalnız arkadaşlarla kafamızı kurcalayan bir şey var. Öğretmenlik birçok isim altında birçok üniversitede var. Kimi Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliği, kimi Bilgisayar Kontrol Öğretmenliği ve 1999 yılından itibaren her üniversitede mantar gibi biten Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği. Aralarındaki fark ne? Hangisini tercih etmeliyiz? Hoca: "Valla çocuklar ben de farkı tam olarak bilmiyorum ama sonuçta hepsi öğretmenlik hangisi en iyi derseniz iyi üniversitelerde açılmış olanına bakın derim ben. BÖTE(Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitmenliği) ODTÜ'de var Boğaziçi'de var, Ege'de var, Marmara'da var daha ne düşünüyorsunuz tabi ki de BÖTE.

2001 yılında Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi BÖTE bölümüne kaydımı yaptırdım. Türkiye'nin büyük üniversitelerinden birindeydim. Ne güzel. Lisede aldığım kaliteli İngilizce eğitimi yetmemiş olacak ki üniversitede bir sene daha hazırlık okudum. Birinci sınıf YÖK dersleri ile geçti. Tabi bir de meslek liselerinde öğretmenlik yapamayacağımızı öğrenmekle. Evet, yine o sene alınan bir kararla eğitim fakültesinden mezun olan bilgisayar öğretmenleri sadece ilköğretim ve düz liselerde öğretmenlik yapabilecekti. Meslek liselerinde öğretmenlik yapmak için teknik eğitim fakültesinden mezun olmak gerekiyormuş. Üniversite sınavından aldığım puanla neredeyse tüm teknik eğitim fakültelerine girebiliyordum. Ama iyi üniversitelerde açılan bölüm daha iyi olduğundan ve aralarında bir fark olmadığı için o zamanlar, buradaydık işte. Kader tayini devam ediyordu. İki sene sonunda bilgisayara iyice soğuduktan sonra nihayet eğitim başlayacaktı. 2. sınıf artık bölüm derslerinin okutulmaya başlandığı seneydi ne de olsa. Yanıldım. Müfredatta havalı isimleri olan derslerin tamamı fos çıktı. Aldığımız bilgisayar eğitiminin içeriği o kadar boştu ki 2. sınıfın sonunda mevcudu 100 olan sınıfımızın 70 i hâlâ bilgisayar kullanmayı bilmiyordu. 3. sınıfta bilgisayar derslerinin toplam kredisi 7 idi. Yine müfredatta olan Kimya (Organik) 5 kredi. Evet, bölümle alakası olmayan bir ders, alakalı olanların toplamına yaklaşmıştı. Yalan söylediğimi düşünen arkadaşlara transkriptimi gösterebilirim. 4. sınıf stajla ve KPSS'ye hazırlanmakla geçti. Mezun olduk. Mezun olan 100 kişiden 50 si Office programlarını kullanmayı biliyordu artık.

Mezun olduktan sonra memleketimde bulunan üniversitenin eğitim fakültesinin dekanıyla konuşma fırsatım oldu. BÖTE ile ilgili konu açıldı. Bana söyledikleri:

"BÖTE yeni bir bölüm. Birden tüm üniversitelerde açıldı farkındaysan. Müfredat kesinlikle boşaltılmış vaziyette. Çünkü bölümün içeriği dolu olursa mezun olan gençlerimiz öğretmen olacakları yerde özel sektöre kayarlar. Bunlara sadece ilköğretim okullarında öğrencilere Word Excel Powerpoint ve biraz internet bilgisi verebilecek düzeyde eğitim verirsek mecbur devlete çalışacaklardır."
İsteyen bunun komplo teorisi olduğuna inanabilir. Ben bu acı açıklamaya yorum bile yapmak istemiyorum.

Öğretmenliğe ilk tercihime atanarak başladım. Bilgisayar öğretmenliğinden alım çok oldu o sene. Puanım Türkiye'deki birçok gözde okula yetecekken (88 puan) ben zorunlu hizmetimi yapıp bitirme adına tercihimi memleketimde bulunan E sınıfı bir ilçeyi isteyerek kullandım. Tam görevime ve bulunduğum yere alıştım derken göreve başlamamın ikinci ayında norm fazlası oldum. Daha normun ne olduğunu bilmeden. İkinci sene askerlik. Üçüncü sene yine hala norm fazlasıyım her an başka bir yere atanacağım korkusu. Dördüncü sene Allah’tan açık yok hiçbir yerde diyerek yine her an atanma korkusunu belki biraz daha törpülenmiş olarak yaşadım. İşin özü toplamda 4 sene norm fazlası olarak görev yaptım.

Öğretmenliğimin 4. senesi sonunda zorunlu hizmet muafiyeti geldi ve bulunduğum ilin merkezinde bir okula isteğimle tayin oldum. Bilişim Teknolojileri Dersi 21 saatti ve tam rahat ettim derken 4. ve 5. sınıflardan Bilişim Teknolojileri dersi kaldırıldı. Ders saatim 9 a düştü. İstemeden formatör olarak görevlendirildim. İstemeden diyorum çünkü birincisi hiç ek ders alamadan çalışmak istemiyordum doğru ama asıl sebebi okulumda kalmak isteğiydi.
Yeni okulumda göreve başlamamın bu sefer 3. ayında, 26 Kasım 2010 tarihinde norm fazlası olduğumu müdür bana ilettiğinde bir anda meslekten soğumama birçok insan hak verir sanıyorum. Ben bütün adaletsizliklere rağmen hâlâ yararlı olmak isteyen biriydim. Ama tükendim. Şu anda yine "İsteğim dışı nereye atanırım? Nasıl bir düzen kurabilirim? Kazandığım hak niye elimden alınıyor?” gibi sorularla kafam meşgul ve moralim sıfır. Sorulacak çok soru var biliyorum. Ama şu anda birçok BT öğretmenini ilgilendiren ve birçok yerde tartışılan/tartışılması gereken gündemdeki sorun: Bizim hemen hemen her yerde norm fazlası duruma düştüğümüz/düşeceğimiz. Benim aklıma gelen en önemli sorular:

1. Devletimiz her okula bu kadar bilgisayar alımı yaptıktan, okullarda teknolojik altyapı için bu kadar para harcadıktan ve bilgisayar öğretmenliğini gözde mesleklerden biri haline getirdikten sonra neden 4. ve 5. sınıflardan dersleri alıyor?
2. Madem bu derslerin 4. ve 5. sınıflardan çekilmesi planlanıyordu neden şu anda görev yaptığım okula norm verildi? Doğru olanı 4. ve 5. sınıflardan çekilen BT dersinin yeni haftalık ders sayısını okul bazında baştan belirleyip normları düzenlemek, ondan sonra tayin için okulları açmak değil miydi? Burada öğretmeni mağdur ederek devletimizin yapmayı amaçladığı şey ne?
3. 6, 7, ve 8. sınıflardan da yakında BT derslerinin çekileceği ve Fatih projesi ile birlikte BT sınıflarının lağvedileceği söylentilerine neden hiçbir açıklama yapılmıyor?
4. Derslerimizi elimizden alarak bizi formatör yani belki kaba ama asıl anlamıyla teknisyen/tamirci olmaya zorlayan, sonrasında bu hakkı da elimizden alarak bizleri madden ve manen zor duruma sokan sorumluların bizimle ilgili başka ne planları var?

Benden çok kötü durumda olan, hatta hâlâ atanamayan arkadaşlarımın olduğunu biliyorum. Ama haline şükret anlayışını yıkmamız lazım. Bence mağdur olan herkes mağdur olduğu konu hakkında interneti elinden geldiğince kullansın. Benim sorduğum bu soruları sizlerden ricam aklınıza gelen diğer soruları da ekleyerek, yine aklınıza gelen ilgili her yere göndermeniz. Ben bu yazımı ilgili her yere göndereceğim. Medya kuruluşlarına, köşe yazarlarına... kısacası aklıma gelen her yere. Siz bilgisayar öğretmenleri arkadaşlarımı da gündem oluşturma, sesimizi duyurma adına birlik olmaya ve üzerimizde oynanan haksız oyunlara karşı dur demeye çağırıyorum. Maalesef sessiz kaldıkça kimsenin bizim haklarımızı gözeteceği yok.

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 23:13 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

hemen pingliyorum ben. nmap'imi acip OS tespitini acik portlarini vs bi test edeyim. offline degilse direk kendisine gondericem uygun bi portundan.

ssh filan istermisiniz hocam ? yoksa kaldirmaz mi ? yok yok direkt text olarak gonderelim.. nasil olsa gene anlasilmayacak:S

}

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 23:22 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

opian yazdı:
tamam hocam hemen kendisini pingliyorum ben. nmap'imi acip OS tespitini acik portlarini bi test edeyim. offline degilse direk kendisine gondericem uygun bi portundan.

Çok iyi olur hocam. :+1:

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 23:23 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

mail e-posta gönderiliyorsa neden gönderilmesin ki, uzatan bilgisayarlar kontrol edilebiliyorsa mümkündür derim ben bu olaya

Başa Dön

Mesaj 09 Ara 2010, 23:26 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

GoMiNam yazdı:
mail e-posta gönderiliyorsa neden gönderilmesin ki, uzatan bilgisayarlar kontrol edilebiliyorsa mümkündür derim ben bu olaya

mümkünlü'de bu mümkün olabilir belki. :+1:

Başa Dön

Mesaj 10 Ara 2010, 18:15 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

VPN hocam.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 17 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 25 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri