Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ] Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
  Yeni Ek Ders Yönetmeliği (ÖNEMLİ)
Mesaj 01 Nis 2007, 19:01 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Yeni ek ders genelgesini umarım okumuşsunuzdur...Durum hiçte içaçıcı değil :(

27.02.2007 tarihli genelge önemli değişiklikler içeriyor.Bunlardan biri de şu:Ek dersler artık haftalık hesap edilecek.Önce maaş karşılığı doldurulduktan sonra ek ders işlemeye başlıyacak.

Örnek vermek gerekirse 23 Nisan haftasında bir sınıf öğretmeninden 3 yerine 7 saat ücret kesilecek.Nasılmı gelmediğiniz her gün için gelmediğiniz kadar ders saati +1 saat ek dersinizden kesiliyor..

mesela önceden ek ders
pazartesi =4
salı=3
çarş.=4
perş=3
cuma=4
toplam=18 saat

şeklinde ayarlanırdı..Dolayısıyla yukarıdaki çizelgeye göre, pazartesi gelmeyen öğretmenden 4 saat ek ders, salı günü gelmeyen öğretmenden ise 3 saat ekders kesilirdi...Pzartesi ve salı gelmeyenden 7 saat kesilirdi.

şimdi ise

diyelimki pazartesi 6 saat dersiniz var ve gelmediniz

6 saat ek ders + 1 saat 10a 1 den = toplam 7 saat ekdersiniz kesilecek..

salı günüde gelmezseniz ve o günde 6 saat dersiniz varsa 2 gün için

6 saat ekders + 10'a 1 den 1 saat + pazartesiden kesilen 7 saat = 14 saat ek ders

kesilir....

pazartesi salı gelmeyen öğretmene göre ikisini karşılaştırırsak

eski sistem = 7 saat
yeni sistem=14 saat ek ders kesilir...

Diyelimki öğretmenin

3 saat dersi ve rehberlik saati olsun..

o gün öğretmenin

3 saat ek ders + 2 saat rehberlik + 1 saat 10'a 1 den = 6 saat ek dersi gider..

Sevklerde de durum aynı.Haftanın bir günü sevk alan bir formatör öğretmeninden 6+1 kesilecek.Örnek 3 saat girmedi iseniz bu haftalık toplam ek ders ücretinizden 4 saat olarak kesilecek.

Çok gerip bir ek ders yönetmeliği...Hiç iyi olmadı, ama böyle bir yönetmeliği hakettikte..

öyle öğretmenler biliyorumki her bayramdan, seyrandan 2 gün önce memleketine giden ve 2 gün sonra dönen, en ufak birşeyde sevk alan ...vs...sağolsunlar böyle bir duruma kadar götürdüler bizi..

Aynı zamanda öyle öğretmenler varki 5 yıldır 2 gün izin kullanmış...Bence bu öğretmenlere haksızlık ediliyor..Adam yıllarca izini kullanmamış ama bi hastalansa haketmediği bir muamele ile karşılaşacak..bir günde onca para kaybedecek..

BENCE BU YÖNETMELİK KALDIRILMALI....inşallah dava açılmıştır ve mahkemeden döner...

Başa Dön

Mesaj 01 Nis 2007, 19:37 
Aktif Üye
Aktif Üye

umarım birşeyler olur çünkü çok kötü olmuş. mutsuz öğretmen=mutsuz öğrenci..

Başa Dön

Mesaj 01 Nis 2007, 22:22 
Aktif Üye
Aktif Üye

ya bu nasıl iş.bizim haftalık 14 saat dersimiz bile yok.bu ekdersi nereden kesecekler peki..

Başa Dön

Mesaj 02 Nis 2007, 09:06 
Yeni Üye
Yeni Üye

1 gün izne ihtiyacı olan tüm hafta gelmeyecek...hayırlı olsun memleketime :!:

Başa Dön

Mesaj 02 Nis 2007, 09:23 
Yeni Üye
Yeni Üye

EVET BENCE GHOST ARKADAŞIMZIN SON AÇIKLAMALARI gerçekten kayda değer hak ettiğmiz için başımıza geliyor... Hayırlısı
SAYGILAR...

Başa Dön

Mesaj 02 Nis 2007, 09:56 
Site Gezgini
Site Gezgini
Kullanıcı avatarı

çok kötü, çok üzücü :cry:

Başa Dön

Mesaj 02 Nis 2007, 17:27 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

sbil hocam sizdende kesemezler heralde..maaş karşılığını dolduramayandanda keserlerse , biz gider bodruma yerleşiriz... :D

Başa Dön

Mesaj 02 Nis 2007, 22:57 
Aktif Üye
Aktif Üye

:D

Başa Dön

Mesaj 05 Nis 2007, 23:53 
Site Gezgini
Site Gezgini

geçici görevlendirmeyle okul formatörüyüm (bilgisayar öğretmeniyim normalde),
derse girme zorunluluğum yok, izinli olduğum gün ek dersim kesilirken nasıl bir uygulama yapılacak bilen var mı? (y. lisans nedeniyle bir gün izinliyim haftada) çünkü şu gün şu kadar derse girmiyor diye bi şey bende.

şimdiden sağolun.

Başa Dön

Mesaj 06 Nis 2007, 00:35 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

YENİ EK DERS YÖNETMELİĞİ NE GÖRE

16- Kararın 23’üncü maddesinde; “(1) Bu Kararın 10, 14 ve 21’inci maddelerindeki ek ders saati sayıları haftanın çalışma günlerine eşit olarak dağıtılır. Eşit dağıtılamaması hâlinde kalan ek ders saati sayısı eşit olarak pazartesi ve cuma günlerine eklenir.” hükmüne yer verilmiştir.
Buna göre, yalnızca Kararın 10, 14 ve 21’inci maddelerinde belirtilen görevlilerin ek ders saati sayıları haftanın çalışma günlerine eşit olarak dağıtılacak, bunun dışında kalanların ek ders saati sayıları, öncelikle aylık karşılığı kısmı değerlendirilmek üzere o hafta okuttukları derslerin tamamı üzerinden belirlenecektir.
Şöyle ki; sınıf öğretmenliği alan öğretmenleri de dâhil olmak üzere, öğretmenlerin hafta içinde okuttukları dersler aylık karşılığı ders görevlerini doldurdukları saate kadar aylık karşılığı olarak değerlendirilecek, bunun üzerine okuttukları dersler ise ek ders ücreti karşılığında değerlendirilecektir. Yüz yüze eğitim kapsamında aylık karşılığı ders görevini doldurmayan öğretmenlere, yine yüz yüze eğitim kapsamında ek ders ücreti ödenmeyecektir. Bu nedenle, bu durumdaki öğretmenlerin ek ders saatleri önceden belirlenmeyecek, o hafta içinde okuttukları ders saati sayıları esas alınarak hafta sonunda belirlenecektir. Herhangi bir nedenle ders görevini yerine getiremeyen öğretmenin yerine derse girenler de bu görevi öncelikle aylık karşılığı olarak yerine getirecektir.
............
GENELGEDE ESASLARIN SADECE 10,14,21.MADDESİNDE BAHSEDİLENLER DİYOR.
ESASLARA BAKTIĞIMIZDA
MADDE 10- (1) İlgili mevzuat hükümleri ile tespit edilen inceleme, araştırma, planlama, programlama, yönetim, denetim, eğitim ve öğretim gibi görevlerinden;
a) Bakanlık merkez teşkilâtında görevli; müsteşar, müsteşar yardımcısı, talim ve terbiye kurulu başkanı ve üyeleri, teftiş kurulu başkanı, strateji geliştirme başkanı, genel müdür, I. hukuk müşaviri, genel müdür yardımcısı, bakanlık başmüfettişi, bakanlık müfettişi, bakanlık müfettiş yardımcısı, bakanlık müşaviri, hukuk müşaviri, savunma sekreteri, basın ve halkla ilişkiler müşaviri, daire başkanı, müdür, şube müdürü, talim ve terbiye kurulu uzmanı, eğitim uzmanı, malî hizmetler uzmanı, savunma ve sivil savunma uzmanı, uzman, şef ve raportörlerin haftada 15 saati,
b) Bakanlık taşra teşkilâtında görevli; millî eğitim müdürü, millî eğitim müdür yardımcısı, şube müdürü, tesis müdürü, sivil savunma uzmanı, uzman, ilköğretim müfettişi, ilköğretim müfettiş yardımcısı ve şeflerin haftada 15 saati,
c) Azınlık okullarında görevli olanlar dâhil her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarından;
1) Tam gün tam yıl eğitim yapılan okul ve kurum müdür ve müdür başyardımcılarının, bu eğitimin fiilen yapıldığı süre ile sınırlı olmak üzere, haftada 30 saati,
2) Yatılı ve pansiyonlu okulların müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 30 saati,
3) Her türdeki anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, kız ve erkek teknik öğretim okul ve kurumları, özel eğitim okul ve kurumları ile okul öncesi eğitim kurumları müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 25 saati,
4) Diğer örgün ve yaygın eğitim kurumları ile azınlık okullarının müdür ve müdür başyardımcılarının haftada 20 saati,
5) Yatılı ve pansiyonlu okulların müdür yardımcılarının haftada 22 saati,
6) Her türdeki anadolu liseleri, fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, spor liseleri, kız ve erkek teknik öğretim okul ve kurumları, özel eğitim okul ve kurumları ile okul öncesi eğitim kurumları müdür yardımcılarının haftada 20 saati,
7) Diğer örgün ve yaygın eğitim kurumları ile azınlık okulları müdür yardımcılarının haftada 18 saati,
ç) Müdür yetkili öğretmenlerin yarıyıl ve yaz tatillerinde haftada 12 saati, ders yılı içerisinde ise haftada 3 saati,
d) Her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumları rehber öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 18 saati,
e) Rehberlik ve araştırma merkezleri ile özel eğitim okul ve kurumlarında gezerek özel eğitim görevi ve grup gözetimi ve eğitimi görevi verilen engelliler sınıf öğretmenlerinin ders yılı süresince haftada 15 saati,
f) Olgunlaşma enstitülerinin öğrenci bulunmayan “Araştırma”, “Tanıtım ve Pazarlama” ve “Tasarım” bölümlerinde görevli öğretmenlerin ders yılı süresince haftada 15 saati,
ders niteliğinde yönetim görevi sayılır ve fiilen görev yapma karşılığında ek ders ücreti ödenir.
(2) Bu madde kapsamında ek ders ücretinden yararlandırılanlardan durumları birden fazla özelliğe uyanlara yapılacak aynı nitelikteki ödemede, sadece miktarı fazla olan dikkate alınır.
........................
MADDE 14- (1) Yaygın eğitim enstitüsü, açık öğretim okulu, gençlik ve izcilik eğitim tesisleri, akşam sanat okulu müdürlükleri, televizyon ve radyo programları ile göze ve kulağa hitap eden üç boyutlu araçlarla eğitim-öğretim yapılan, ders araç ve gereçleri üretilen, Bakanlığa bağlı okullara gündüzlü ve yatılı olarak alınacak öğrenci adaylarına uygulanacak seçme ve yarışma sınavları için soru kitapçığı ve test hazırlanan akşam sanat okulları yöneticilerine haftada 20, öğretmenlerine haftada 18 saat ek ders ücreti ödenir.
...............
MADDE 21- (1) Bakanlık merkez teşkilâtında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilâtında ise Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenlere; 16 ncı maddede belirtilen görevler ile izinli ve raporlu olunan süreler hariç olmak üzere, görevlendirmeye ilişkin onay tarihinden itibaren, Bakanlık merkez teşkilâtındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dâhil haftada 18 saat ek ders ücreti kadrolarının bulunduğu kurumca ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, unvanı, görev süresi ve yapacağı görev ile diğer hususlar belirtilir.
(2) Bu madde kapsamında ek ders ücretinden yararlandırılan personel aslî görevi için öngörülen ek ders ücretinden ayrıca yararlandırılmaz ve öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak görevlendirilmeleri bu madde kapsamında değerlendirilmez.
.............
DİYOR
BURADAKİ ÜÇ MADDEDE BELİRTİLENLER ARASINDA BRANŞ ÖĞRETMENİ VE SINIF ÖĞRETMENİ YOK.

Özetle:

BURADAN ŞU ANLAŞILIYOR.DERSE GİRMEDEN EK DERSİ ÜCRETİ ALANLARIN NEREDEYSE TAMAMININ EK DERS ÜCRETLERİ HAFTANIN GÜNLERİNE EŞİT OLARAK DAĞILIRKEN ALAN VE SINIF ÖĞRETMENLERİ İÇİN BÖYLE BİR ŞEY YOK....
Örnek olarak bir rehber öğretmeni sevk alarak bir gün gelmediğinde sadece o günkü ücreti giderken sınıf vee alan öğretmeninin ki haftalık hesap edilecek.

not: bu yazı alıntıdır

Burada yazılana göre yorumlarsak, formatör öğretmen olarak , rehber öğretmenler gibi algılanıyorsak, bizede uygulanacak olan, okula gitmediğimiz güne göre 3 veya 4 saat ek dersimiz kesilir..

Başa Dön

Mesaj 07 Nis 2007, 10:38 
Yeni Üye
Yeni Üye

parmaklarına sağlık.

Başa Dön

Mesaj 08 Nis 2007, 14:02 
Site Gezgini
Site Gezgini

cevabınınz için teşekkür ederim...

Başa Dön

Mesaj 09 Nis 2007, 01:19 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Yeni değişen ek ders yönetmeliğini incelediğinizde artık girilen derslere gün olarak değil de hafta olarak bakılması ona göre değerlendirilmesi esas alınıyor. Biz öğretmenler Haftalık maaş karşılığı 15 saat derse girme zorunluluğumuz var bunun üzerindekileri ek ders olarak alabiliriz. Bu duruma göre haftalık değerlendirilmesi izin veya sevk alan öğretmenleri maddi olarak olumsuz etkileyecek olsada bence temelde doğru bir uygulama. Bu yönetmelik çıktığından beri okulumuzda ders esnasında sevk veya izin alan öğretmen neredeyse kalmadı biliyor musunuz? Eski düzende ise bunun haddi hesabı yoktu öğretmenim sabahtan yatıyor öğlende dersi var derse geliyor ders esnasında da sevk alıp ben sevkliyim diyerek hastaneye gidiyordu çok büyük bit suistimal vardı şimdi ise bu durum ortadan kaldırılmış oldu. Belki bana kızacak send öğretmensin diyeceksiniz ama işi biraz düşündüğümüzde bu bu durumun haklı yönleri olduğunu göreceğiz.

Bu arada yanlış yöneleride var tabiki. Mesala görevli izinli olduğunda, seminere gittiğinde, yarışmalara, gezilere gittiğinde de artık ücret ödenemeyecek bu çok büyük bir yanlış sen öğretmeni görevli izinli sayacak, seminere alacaksın ücret ödemeyeceksin bu okulda büyük karmaşaya neden olur.

Aslında sistem genelde hep böyle işliyor bir tarafı düzeltelim derken bir taaftan açık veriliyor.

Başa Dön

Mesaj 09 Nis 2007, 09:36 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

hocam söylediklerinize katılıyorum..bu uygulama sizin baktığınız yönden 100% doğru..ancak iyi niyetli öğretmenleri ise mağdur eden bir uygulama.İyi bir düzenleme yapılması gerekiyor.MEB in yapmış olduğu en büyük hata bir uygulamaya başlarken, tüm yönlerini ortaya koyup, hatasız bir uygulama gerçekleştirememesi.MEB her konuda olduğu gibi bu konudada acele etmiş.Eğitim ile ilgili hiçbir mevzu aceleye getirilmemeli ve çok iyi düşünülerek gerçekleştirilmelidir.

Başa Dön

Mesaj 02 Nis 2008, 07:42 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

bide bu habere bakınız sizinki eskiden kalma heralde http://www.memurlar.net/haber/94692/

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 26 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 33 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri