Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
  Ücretli Öğretmenlerin Sigorta Gün Sayısı
Mesaj 19 Oca 2010, 18:26 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

meb bu yılın başında ücretli öğretmenler için sigortanın 7,5 saate 1 gün yatması ile ilgili genelgeyi, yeni bir genelge ile uygulamadan kaldırıldı

ücretli öğretmenlerin sigortası aylık 30 güne kadar yatabilecek

yen çıkan genelge:

http://atama.meb.gov.tr/daireler/mevzua ... asp?id=110

http://atama.meb.gov.tr/daireler/mevzua ... ilmasi.pdf

kaldırılan genelge: http://tkb.meb.gov.tr/Genelge/2005/2001-39%20Ders%20ücreti%20Görevlendirmede%20Sigorta.htm

yeni uygulama ile ilgili yazı: http://akdeniz.meb.gov.tr/ankara/zincir ... eti111.pdf

İlgili kanundaki ifade:

SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK

SİGORTASI KANUNU

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?Me ... XmlSearch=

Prime esas kazançlar

MADDE 80- (Değişik: 17/4/2008-5754/47 md.)

j) (Ek: 31/7/2008-5797/1 md.) Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların prim ödeme gün sayısı 30 günü aşmamak kaydıyla, bir takvim ayı içerisinde hak kazandıkları brüt ek ders ücreti toplam tutarının, prime esas günlük kazanç alt sınırına bölünmesi sonucu bulunur. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda tam sayıdan sonraki küsuratlar dikkate alınmaz. (1)

4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamındaki sigortalıların prime esas kazançları aşağıdaki şekilde belirlenir.

–––––––––––––

(1) 31/7/2008 tarihli ve 5797 sayılı Kanunun 12 nci maddesiyle bu bendin 15/10/2008 tarihinde yürürlüğe gireceği hüküm altına alınmıştır.

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Re: Ücretli Öğretmenlerin Sigorta Gün Sayısı
Mesaj 19 Oca 2010, 18:28 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

2010'un ilk yarısı verilerine göre hesaplama

Asgari Günlük Kazanç (Bir günlük prime esas kazancın alt sınırı)

01/01/2010-30/06/2010 arasında

24,30 TL (Asgari ücretin 30'da 1'i)

kaynak:

http://www.sgk.gov.tr/sgkshared/Yurtdis ... ranlar.doc

ayda 120 saate giren bir ücretli öğretmenin brüt aylık kazancı 120*8,03362=964,0344 TL olur (asgari geçim indirimini bu hesaba karıştırmayın, o zaten kesilen gelir vergisinden düşülür)

SGK'nın 2009/37 sayılı genelgesinde verilen (Brüt Aylık Kazanç / Asgari Günlük Kazanç = Gün Sayısı) formülüne göre

964,0344 / 24,30 = 39,672197530864197530864197530864 üstte genelgede yazdığı üzere bulunacak miktar 30 günden fazla ise 30 gün olarak alınacak, bu şekilde yapılacak hesaplamalarda tam sayıdan sonraki küsuratlar dikkate alınmayacaktır

buna dayanarak tersten işlem yaparsak aylık brüt kazanç 30 * 24,30 = 729 TL (bu da zaten şu anki asgari ücrete denk geliyor) eşit veya yüksek olursa o ay için 30 gün sigorta primi yatmalıdır. bu da şu an aylık 91 ders saatine girenler (brüt kazanç 731,059420) için o ay sigorta priminin 30 gün yatması anlamına geliyor

ders ücreti için bakınız:

Öğretmenlerin Brüt ve Net Ek Ders Ücreti

mevzuat-yonetmelik-f25/ogretmenlerin-brut-ve-net-ek-ders-ucreti-t32271.html

"Sigortalılık İşlemleri" konulu 2009/37 sayılı SGK genelgesi

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/0 ... OD=AJPERES

2.2.8- Usta Öğretici ve Kamu İdarelerinde Ders Ücreti Karşılığı Görev Verilenler 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının (f) bendi ile Milli Eğitim

Bakanlığı tarafından düzenlenen kurslarda usta öğretici olarak çalıştırılanlar, kamu idarelerinde ders ücreti karşılığı görev verilenler sigortalı sayılmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanlar ile 657 sayılı Kanunun 89 uncu maddesine göre her derecedeki eğitim ve öğretim kurumları ile üniversite ve akademi (askeri akademiler dahil), okul, kurs veya yaygın eğitim yapan kurumlarda ve benzeri kuruluşlarda öğretmen veya öğretim üyesi bulunmaması halinde ücret ile ek ders görevi verilenlerden 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine tabi olmayanlar (a) bendi kapsamında sigortalı olacaklardır.

5510 sayılı Kanunun 80 inci maddesinin birinci fıkrasının (j) bendi ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların prim ödeme gün sayısı 30 günü aşmamak kaydıyla, bir takvim ayı içerisinde hak kazandıkları brüt ek ders ücreti toplam tutarının, prime esas günlük kazanç alt sınırına bölünmesi sonucu bulunacaktır. Bir aylık süredeki gün sayısı (Brüt Aylık Kazanç / Asgari Günlük Kazanç = Gün Sayısı) formülüne göre hesaplanacak, bulunacak miktar 30 günden fazla ise 30 gün olarak alınacak, bu şekilde yapılacak hesaplamalarda tam sayıdan sonraki küsuratlar dikkate alınmayacaktır.

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Mesaj 23 Tem 2010, 11:47 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

2010'un ikinci yarısı verilerine göre hesaplama

Asgari Günlük Kazanç (Bir günlük prime esas kazancın alt sınırı)

1/7/2010 – 31/12/2010 tarihleri arasında ise; Günlük kazanç alt sınırı 25,35 TL (Asgari ücretin 30'da 1'i)

kaynak:

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/!ut/p/ ... FAGP4xWE!/

ayda 120 saate giren bir ücretli öğretmenin brüt aylık kazancı 120*8,3223=998,676 TL olur (asgari geçim indirimini bu hesaba karıştırmayın, o zaten kesilen gelir vergisinden düşülür)

SGK'nın 2009/37 sayılı genelgesinde verilen (Brüt Aylık Kazanç / Asgari Günlük Kazanç = Gün Sayısı) formülüne göre

998,676 / 25,35 = 39,395502958579884 üstte genelgede yazdığı üzere bulunacak miktar 30 günden fazla ise 30 gün olarak alınacak, bu şekilde yapılacak hesaplamalarda tam sayıdan sonraki küsuratlar dikkate alınmayacaktır

buna dayanarak tersten işlem yaparsak aylık brüt kazanç 30 * 25,35 = 760,5 TL (bu da zaten şu anki asgari ücrete denk geliyor) eşit veya yüksek olursa o ay için 30 gün sigorta primi yatmalıdır. bu da şu an aylık 92 ders saatine girenler (brüt kazanç 765,651600) için o ay sigorta priminin 30 gün yatması anlamına geliyor

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Mesaj 27 Eki 2010, 15:52 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

son durum maalesef şöyle:

Ek Ders karşılığı görevlendirilenlerin, sigorta prim ödeme gün sayısı nasıl hesaplanır?
http://www.memurlar.net/haber/176108/

Öğretmen ihtiyacının giderilememesi durumunda, Ek ders karşılığı eğitim kurumlarında görevlendirilecek öğretmenlerin sigorta prim ödeme gün sayısının hesaplanmasının nasıl yapılacağı Milli Eğitim Bakanlığının başvurusu üzerine Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından belirlendi. Ayrıntılar için tıklayınız.

Maliye Bakanlığının 09.07.2010 tarihli ve 10283 sayılı yazısına göre; Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanlar dışında Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 9 uncu maddesinin (a) fıkrasının (2) nci bendi çerçevesinde okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 30 saate kadar ek ders ücreti karşılığında çalıştırılanların prim ödeme gün sayıları aşağıdaki şekilde tespit edilecektir.

Bilindiği üzere, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fırkasının (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlardan kısmi zamanlı olarak çalıştırılanların prim ödeme gün sayılarının nasıl tespit edileceği hususunda aynı Kanunun 80 inci maddesinin birinci fıkrasının (h) ve (j) bendinde;

“h) Sigortalıların günlük kazançlarının hesabında esas tutulan gün sayıları, aynı zamanda, bunların prim ödeme gün sayılarını gösterir. Ancak, işveren ve sigortalı arasında kısmî süreli hizmet akdinin yazılı olarak yapılmış olması kaydıyla, ay içerisinde günün bazı saatlerinde çalışan ve çalıştığı saat karşılığında ücret alan sigortalının ay içindeki prim ödeme gün sayısı, ay içindeki toplam çalışma saati süresinin 4857 sayılı İş Kanununa göre belirlenen haftalık çalışma süresine göre hesaplanan günlük çalışma saatine bölünmesi suretiyle bulunur. Bu şekildeki hesaplamada gün kesirleri bir gün kabul edilir.

j) Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders ücreti karşılığında ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların prim ödeme gün sayısı 30 günü aşmamak kaydıyla, bir takvim ayı içerisinde hak kazandıkları brüt ek ders ücreti toplam tutarının, prime esas günlük kazanç alt sınırına bölünmesi sonucu bulunur. Bu şekilde yapılacak hesaplamalarda tam sayıdan sonraki küsuratlar dikkate alınmaz.” denilmektedir. Böylelikle, münhasıran Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalıştırılanların prim ödeme gün sayısının diğer sigortalılardan farklı bir yöntemle belirleneceği hüküm altına alınmıştır.

Bu itibarla, sosyal güvenlik yönünden 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fırkasının (a) bendi kapsamında sigortalı olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ek ders ücreti karşılığında çalıştırılanlardan;

1-İlgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalışanların prim ödeme gün sayısının 30 günü aşmamak kaydıyla, bir takvim ayı içerisinde hak kazandığı brüt ek ders ücreti toplamının prime esas günlük kazanç alt sınırına (brüt asgari ücret) bölünmesi suretiyle tespit edilecektir.

2-Uzman ve usta öğretici statüsü dışında çalışanların prim ödeme gün sayısının ise, bir takvim ayındaki ek ders saati toplamının 7,5 saate bölünmesi suretiyle tespit edilecektir.

Ahmet Kandemir

Memurlar.net Öğretmenler Bölüm Sorumlusu

Resim

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Mesaj 27 Eki 2010, 16:10 
Yeni Üye
Yeni Üye

esim ücretli okul öncesi. gecen ay 16 eylülde göreve başladı. 18 gün sigorta yatmış.

Başa Dön

Mesaj 19 Oca 2011, 17:13 
Aktif Üye
Aktif Üye

Eşim bu sene de (maalesef) ücretli öğretmenlik yapıyor. Bugün sigorta dökümünü aldığımda eylül için 4 ekim için 16 kasım için 13 aralık için 18 gün prim yatmış. Eşim hafada 30 saat derse giriyor. Eylül ayında 30 Ekim ayında 118 Kasım ayında 97 Aralık ayında 135 saat derse girmiş. Ücretli öğretmenin prim hesabı
Bu itibarla, sosyal güvenlik yönünden 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fırkasının (a) bendi kapsamında sigortalı olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ek ders ücreti karşılığında çalıştırılanlardan;

1-İlgili mevzuatı çerçevesinde uzman ve usta öğretici olarak çalışanların prim ödeme gün sayısının 30 günü aşmamak kaydıyla, bir takvim ayı içerisinde hak kazandığı brüt ek ders ücreti toplamının prime esas günlük kazanç alt sınırına (brüt asgari ücret) bölünmesi suretiyle tespit edilecektir.

2-Uzman ve usta öğretici statüsü dışında çalışanların prim ödeme gün sayısının ise, bir takvim ayındaki ek ders saati toplamının 7,5 saate bölünmesi suretiyle tespit edilecektir

yazısının 2 maddesine göre mi yapılıyor?

çünkü geçen sene ve ondan önceki sene ayda 96 saat giren bir öğretmen 30 gün prim ödeniyordu. İptal mi oldu? Tayin olduğum ilçeye sordum onlar 30 gün prim yatırıyorlarmış.Bolu'ya soruyorum Toplam ekdersin 7,5 saate bölünmesi ile hesaplanıyor diyorlar.

Eğer böyleyse ücretli öğretmenliğin statüsü usta öğreticiden aşağı mı?

ACİL YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM

Başa Dön

Mesaj 19 Oca 2011, 17:50 
Aktif Üye
Aktif Üye

Bilen yok mu???

Başa Dön

Mesaj 20 Oca 2011, 07:27 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

ozkan_misirli yazdı:
Eşim bu sene de (maalesef) ücretli öğretmenlik yapıyor. Bugün sigorta dökümünü aldığımda eylül için 4 ekim için 16 kasım için 13 aralık için 18 gün prim yatmış. Eşim hafada 30 saat derse giriyor. Eylül ayında 30 Ekim ayında 118 Kasım ayında 97 Aralık ayında 135 saat derse girmiş. Ücretli öğretmenin prim hesabı

2-Uzman ve usta öğretici statüsü dışında çalışanların prim ödeme gün sayısının ise, bir takvim ayındaki ek ders saati toplamının 7,5 saate bölünmesi suretiyle tespit edilecektir

yazısının 2 maddesine göre mi yapılıyor?

çünkü geçen sene ve ondan önceki sene ayda 96 saat giren bir öğretmen 30 gün prim ödeniyordu. İptal mi oldu? Tayin olduğum ilçeye sordum onlar 30 gün prim yatırıyorlarmış.Bolu'ya soruyorum Toplam ekdersin 7,5 saate bölünmesi ile hesaplanıyor diyorlar.

Eğer böyleyse ücretli öğretmenliğin statüsü usta öğreticiden aşağı mı?

ACİL YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM

maalesef üstte verdiğim 27 Ekim 2010, 14:52 tarihindeki mesajda yer alan yazıya göre öyle

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri