Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 52 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki
Yazar Mesaj
  Teknoloji Fakülteleri, Teknik Eğitim Fak. Yerine Açılmış
Mesaj 13 Kas 2009, 06:58 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Teknoloji Fakülteleri, Kapatılan Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültelerinin Yerine Açılmış

http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/ ... 1113-4.htm

13 Kasım 2009 CUMA
Resmî Gazete
Sayı : 27405

BAKANLAR KURULU KARARI

Karar Sayısı : 2009/15546

Bazı yükseköğretim kurumları bünyesinde bulunan teknik eğitim fakülteleri, mesleki eğitim fakülteleri, mesleki ve teknik eğitim fakülteleri, ticaret ve turizm eğitim fakülteleri ile Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesinin kapatılması ve aynı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak yeni fakülteler kurulması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulması; Millî Eğitim Bakanlığının 28/9/2009 tarihli ve 25377 sayılı yazısı üzerine, 28/3/1983 tarihli ve 2809 sayılı Kanunun ek 30 uncu maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 2/11/2009 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Abdullah GÜL

CUMHURBAŞKANI

Recep Tayyip ERDOĞAN

Başbakan

C. ÇİÇEK B. ARINÇ A. BABACAN F. N. ÖZAK

Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bak. ve Başb. Yrd. Devlet Bakanı V.

H. YAZICI F. N. ÖZAK B. YILDIRIM F. ÇELİK

Devlet Bakanı Devlet Bakanı Devlet Bakanı V. Devlet Bakanı

E. BAĞIŞ S. A. KAVAF C. YILMAZ S. ERGİN

Devlet Bakanı Devlet Bakanı Devlet Bakanı Adalet Bakanı

S. ERGİN B. ATALAY B. ATALAY M. ŞİMŞEK

Milli Savunma Bakanı V. İçişleri Bakanı Dışişleri Bakanı V. Maliye Bakanı

N. ÇUBUKÇU M. DEMİR R. AKDAĞ B. YILDIRIM

Milli Eğitim Bakanı Bayındırlık ve İskân Bakanı Sağlık Bakanı Ulaştırma Bakanı

M. M. EKER Ö. DİNÇER N. ERGÜN T. YILDIZ

Tarım ve Köyişleri Bakanı Çalışma ve Sos. Güv. Bakanı Sanayi ve Ticaret Bakanı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı

E. GÜNAY V. EROĞLU

Kültür ve Turizm Bakanı Çevre ve Orman Bakanı

2/11/2009 TARİHLİ VE 2009/15546 SAYILI

KARARNAMENİN EKİ

KARAR

MADDE 1 - (1) Ekli listede belirtilen yükseköğretim kurumları bünyesinde bulunan ve aynı listenin (A) sütununda gösterilen fakülteler kapatılmış ve (B) sütununda yer alan fakülteler aynı yükseköğretim kurumlarına bağlı olarak kurulmuştur.

(2) Bu Karar uyarınca kapatılan fakülteler, mevcut öğrencilerin mezuniyetlerine kadar eğitime devam eder.

(3) Bu Kararın uygulanmasında ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve uygulama esaslarını belirlemeye Yükseköğretim Kurulu yetkilidir.

MADDE 2 - (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 - (1) Bu Karar hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Eki için tıklayınız.
http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/ ... %20ekk.rar

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Re: Teknoloji Fakülteleri, Teknik Eğitim Fak. Yerine Açılmış
Mesaj 13 Kas 2009, 07:19 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Resim

Hayırlı uğurlu olsun, bakalım neler değişecek...

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 09:57 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi mezunuyum. Şimdi bizim bu fakülte kapatılmış. Acaba bizim şu yeni durumumuz ne olacak acaba.

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 10:05 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Benim bildiğim kadarıyla Teknik Eğitim Fakültelerinin kapatılmasının gerçek sebebinin buralardan mezun olan öğrencilerin öğretmenlik mesleğinden başka bir mesleği yapamamasıydı. Binlerce mezunu yıllarda atanamayan fakülteler haline gelmişti bu fakülteler. Bu fakültelerin bölümlerinden mezun olanlara neredeyse 10 yıldır atama yok(Bilgisayar Bölümleri hariç).
Buradaki amaç Bu fakültelerin isimlerinden eğitim fakültesi ibaresini kaldırıp, diplomaların mühendisle tekniker arasında yetkiye sahip diplomalar arasında yer almasını sağlamak.
Dolayısıyla buralardan mezun olanların diplomalarının piyasada bir geçerliliği olacak. Dolayısıyla sadece öğretmenlik yapabilirsin ama biz öğretmen almıyoruz deniyordu şimdiye kadar. Dolayısıyla yıllardır atanamayan bu üniversite mezunlarının diplomalarının bir kağıt parçasından farkı yoktu.
Bakalım inşallah geçmişe dönük olarakta şu anda istihdam edilemimiş bütün teknik eğitim fakültesi mezunlarınada yarar bu karar.

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 10:44 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Geçmişe dönük yarayacağını zannetmiyorum hocam. Nitekim burdan mezun olanlar artık öğretmen olmayacaklar. Mühendislik fakültesi benzeri uygulama mühendisi yetiştirecek. Derslerde değişecek. Eğtim dersleri kaldırılıyor. Mevcut derlerde değişecek diye biliyorum.

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 11:02 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Benim anlayamadığım o zaman hangi üniversitelerde Bilgisayar Öğretmenliği kaldı. Şimdi MEGEP kapsamındaki okullara kaynak olarak bu okullardan mezun olan öğretmenler meslek liselerine atanabiliyordu.
Mesela Bilgisayar Sistemleri Öğretmenliğinde okuyanlar Meslek Liselerine Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olarak atanıyordu. Daha Meslek Liselerindeki Bilişim Teknolojileri alanlarına 100'lerce bilişim öğretmenine ihtiyaç var.

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 11:10 
Süper Üye
Süper Üye

O zaman bilgisayar öğretmenliği olarak sadece böte mi kaldı yani.. Meslek liseleri için teknik öğretmen yetiştirilmediğine göre yakında böte tef diye bir şey de olmaz galiba..

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 11:41 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

oziie yazdı:
O zaman bilgisayar öğretmenliği olarak sadece böte mi kaldı yani.. Meslek liseleri için teknik öğretmen yetiştirilmediğine göre yakında böte tef diye bir şey de olmaz galiba..

Mantıklı bir yaklaşım. Durum onu gösteriyor.

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 14:56 

Must@f yazdı:
oziie yazdı:

kendinize vazife çıkarmayın arkadaşlar. teknoloji fakülteleri hem öğretmen hem mühendis yetiştirecek. bundan dolayı bilgisayarcıların çoğu yine öğretmen olacaktır...

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 14:57 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Şu anda muallakta ama uzun bir süredir TEF'lerin artık öğretmen yetiştirmeyeceğini söylüyorlardı hocalar. Bakalım sonu nereye varacak bu işin.

Bu arada @isikayhan Hocamı da tebrik ediyorum sabahın beşinde altısında Resmi Gazete okuyup, haberi bizimle paylaştığı için. :) :roll:

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 15:14 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

share_ yazdı:
Must@f yazdı:
oziie yazdı:

kendinize vazife çıkarmayın arkadaşlar. teknoloji fakülteleri hem öğretmen hem mühendis yetiştirecek. bundan dolayı bilgisayarcıların çoğu yine öğretmen olacaktır...

Eğer Teknoloji fakülteleri öğretmen yetiştirmezse bu işi BÖTE'liler yapacaktır. Ama eğer Teknoloji Fakülteleri Öğretmen yetiştirirse BÖTE'liler ilköğretime devam edecektir. Doğrusu da budur.
Sanki size kalsa BÖTEliler Meslek Lisesinde derse gireceğine bu dersler boş geçsin diyecek kadar katı bir yaklaşım var.
Doğrusu bu pek tasvip edilecek bir durum değil.

http://kpsscikmissorulari.blogspot.com
http://100temeleserozetleri.blogspot.com
http://hastanedoktor.blogspot.com

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 15:17 

evet size katılıyorum. doğrusu dediğiniz gibi. teknik öğretmenler meslek lisesinde, böte ilköğretimde olmalıdır ki amaçlarıda budur. ama ben dersler boş geçsin demedim.

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 15:20 
Süper Üye
Süper Üye

share_ yazdı:
Must@f yazdı:
oziie yazdı:

Kendimize ne vazifesi çıkarıyormuşuz anlamadım? Tef in de holiganları mı var nedir :!:
Ben habere bakarak bir soru sordum - sadece böte mi bilgisayar öğretmeni yetiştirecek diye. Neyse.

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 15:22 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

teflerde sadece bilgisayar bölümüm yok sayın hocalar..Adı değişen fakultelerden mesleki eğitim kurumlarında gene atama yapılacaktır...
Böteli arkadaşlar hemen durumdan vazife cıkarmasın tefler kapatıldı die metal,motor veya ahşap öğretmneleride atanmayacak o zaman onun yerinede böteci arakadaşlarımız girer...:)))

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 15:31 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

konu ile ilgili daha önce çıkmış rapor özeti, söyleşi ve bazı haberler:

TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTELERİNİN YENİDEN YAPILANDIRLMASI
RAPOR ÖZETİ: http://www.obitet.gazi.edu.tr/tek_fak.htm

Teknik Eğitim Fakültelerinin Teknoloji Fakültelerine Dönüşümü
http://www.tekev.org/index.php?option=c ... &Itemid=94

TEF'ler, Teknoloji Mühendisliği Fakültelerine dönüştürülmeli...
http://www.memurlar.net/haber/53249/

Teknoloji fakülteleri geliyor
http://www.memurlar.net/haber/127427/

Teknik Eğitim Fakülteleri sorununa çözüm
http://www.memurlar.net/haber/142687/

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 52 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 24 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri