Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 
Yazar Mesaj
  Sözlü NOTU NASIL BELİRLENİR???
Mesaj 21 Oca 2011, 18:16 
Süper Üye
Süper Üye

arkadaşlar;elimde sınavlarda ki not ortalamaları 100 üzerinden 10 puan olan bir öğrenci mevcut ve ben bunun karnesine notunun 0 sıfır düşmesini istiyorum sözlü notlarını;45 in altında vermeyin-verilmez gibi bi yönetmelik-madde varmıdır__??benim bildiğim genel ORTALAMASINI bozmayacak seviyede olmalı sözlü notu;bu durumda ben buna 25 versem;bii sıkıntı olur mu???görüşlerinizi bekliyorum..saygılar..

Başa Dön

Re: Sözlü NOTU NASIL BELİRLENİR???
Mesaj 21 Oca 2011, 18:22 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

sözlü (kanaat) notu senindir, senin gözlemlerin yani, ben çok kişiye 1 notunun en düşüğü olan 25 verdim, sorun olmuyor, maddeyi de buluruz sınıf geçme yönetmeliğinden ...

Başa Dön

Mesaj 21 Oca 2011, 18:28 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Sözlü Sınavlar

Madde 21 � (Değişik:5.10.2007/26664 RG,) Bir dönemde öğrencilere her dersten en az bir sözlü sınav puanının verilmesi esastır. Haftalık ders saatine ve dersin özelliğine göre; ders saati sayısı üç ve daha fazla olan dersler için üçten, bir ve iki saat olan dersler için ikiden fazla sözlü puanı verilemez. Zümre Öğretmenler Kurulunda sözlü sınav sayısı belirlenir. Sözlü puanı, öğrencilerin sosyal etkinliklerdeki çalışmaları, derse hazırlıkları, ders içindeki etkinlikleri ve dersle ilgili araştırma ve proje çalışmaları değerlendirilerek verilir. Sözlü puanı verilen öğrenciye sonuç anında bildirilir. Sözlü sınav için başlı başına bir ders saati ayrılmaz.

http://mevzuat.meb.gov.tr/html/25664_0.html

Başa Dön

Mesaj 21 Oca 2011, 18:30 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

şöyle ki; bırakmak istediğin ögrencileri performans ödevi vermiş gibi gösterip ödev teslim edilmedi diyerekten 0 verip içini rahatlatabilirsin...

Başa Dön

Mesaj 21 Oca 2011, 18:31 
Süper Üye
Süper Üye

tamam hocam çok teşekkürler...verecem sıfırı zaten koymuştum kafaya da bi arkadaş dedi;yok 45 in altında verme sakın;sorun olur;müfettiş hesap sorabilir vs...vs...o yüzden içime kurt düştü...ama rahatladım şimdi...teşekkürler tekrar..

Başa Dön

Mesaj 21 Oca 2011, 19:33 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

45'ten az vermek her ne kadar yönetmeliklere göre yasak olmasa da, bunu müfettişlere ya da konuyu soran birisine açıklamanız zor olacaktır.
45'ten az vermek bu öğrenci sene içinde hiçbir şey yapmadı demektir ki bu durum karşısında siz neler yaptınız, hangi önlemleri aldınız sorusu ortaya çıkacaktır. Şahsen ben öğrenci ne kadar kötü olursa olsun 45'ten az bir sözlü notu vermem, vereni de uyarırım. Bizler öğretmeniz, bu bizim mesleğimiz, öğrenci ile aramızdakini kişileştirmek ne bize ne de öğrenciye bir şey kazandırır.
Yönetmelik maddesinde de dediği gibi sözlü notu öğrencinin yazılı notuna göre verilmez. Öğrenci eğer derse kitap defter getiriyorsa, az da olsa derse katılıyorsa, çeşitli sosyal etkinliklere katılıyorsa 45'ten az sözlü notu vermek uygun olmaz diye düşünüyorum.

http://www.kirikhanktml.meb.k12.tr

Gazi Üniversitesi, TEF - I. Öğretim, 2004

Başa Dön

Mesaj 21 Oca 2011, 20:13 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

hocam yazılı notlarının ortalamasından aşağı veremezsin hata veriir. Vermek istersende nedenini belirten bir yazı yazman gerekir

Başa Dön

Mesaj 21 Oca 2011, 20:51 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Sözlü notu kısmında İlköğretim ve Ortaöğretim arasında fark vardır.

İlköğretimde sözlü notu verilirken ortalamanın çok üzerinde veya çok aşaığısında not verilmez.

Ortaöğretimde sana kalmış 0-100 arasında istediğine istediğin notu verebilirsin.

Daha ayrıntılı bilgi için Ortaöğretim veya İlköğretimde Sınıf Geçme Yönetmeliklerine bak.

Başa Dön

Mesaj 22 Oca 2011, 18:39 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Ortaöğretimde çatır çatır veririm 45'den aşağı...

Başa Dön

Mesaj 22 Oca 2011, 19:03 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

ben verdim bişey olmadı :) niye verilmesin ya öyle bişey olsa zaten eokulda 45 den başlardı sözlü notları :) o zman tümden kaldırsınlar üniv gibi vize final olsun.

Başa Dön

Mesaj 22 Oca 2011, 19:11 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

İlköğretimde not yok bildiğim kadarıyla. Ortaöğretimdede sözlü notunun nasıl verileceğini (yönetmelik) yukarıda bir arkadaş yazmış.
Ortaöğretim için konuşursak; dikkat etmek gereken konular var.
- 0-100 arası sözlü puanını öğretmen ilgili yönetmelik hükümlerine göre vermeye tek yetkilidir, kimse öğretmene karışamaz. Ancak müfettiş veya müdür bir gün sorabilir. Cevabınız olsun.
- Bu tür sorunlar yazılı veya uygulamalı sınavların zorluk derecesinin çok kolay-çok zor olmasından kaynaklanır. Çok kolay herkesin 90-100 alacağı veya çok zor herkesin 15-20den az puan alacağı sınavlar yapmayın. Yaparsanız sözlü verirken zorlanırsınız.
- Mümkün olduğunca 45ten aşağı sözlü notu vermeyin.
- İllaki bir öğrencinin ortalama notunu belli bir puanda tutmak istiyorsanız (25 aşağısı gibi) mümkün olan en yüksek sözlü puanını verin (25-30 vb.), sözlü puanı olarak 0-5 gibi sözlü vermeyin.
- İllaki bazı öğrencilerin notunu düşürmek için 0-5 gibi sözlü puanı vermem lazım diyorsanız benim tavsiyem bundan sonra yazılı sınavların zorluk derecesini biraz arttırmanız olur. Böylece sözlü notu verirken rahat edersiniz.
- Sözlü puanı verdikten sonra öğrencinin ortalasını 44 ise, ortalamayı ya 41-42ye çekin yada 45 yapın. Ancak 44te bırakmayın.

Başa Dön

Mesaj 22 Oca 2011, 20:04 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

birkaç sene öncesine kadar yazılı notundan daha aşağıya sözlü verilemiyordu ama artık değişti. istediğiniz gibi verebilirsiniz notu hocam. ben genelde en az 45 veriyorum. tabi 45 verdiğimde ortalaması 2 olmayacaksa.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 12 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri