Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 
Yazar Mesaj
  OKULA CEP TELEFONU GETİRME!
Mesaj 03 Nis 2008, 12:32 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar ilköğretim ve Orta öğretimde okula cep telefonu getirmenin her hangi bir yaptırımı varmıdır?Bazı liselerde direk kayıt silindiği söyleniyor.Ama bunun her hangi bir dayanağı olduğu konusunda bilgisi olan arkadaşlar buraya yazabilirimi,yönetmelikte böyle bir başlık varmıdır,yada yeni çıkan bir uygulama?

Başa Dön

Mesaj 03 Nis 2008, 12:53 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

arkadaşlar hiçbir fikriniz yokmudur?Yapmayın etmeyin ya,sizin çocuklar okula telefon getirmiyor mu? :?

Başa Dön

Mesaj 03 Nis 2008, 12:58 
Yeni Üye
Yeni Üye

hocam yasal bir suçu yok burada bir müdür arkadaş ceza vermek istedi ama bir sonuç alamadı ancak velilerle işbrliği çerçevesinde okula girerken öğrenciler bırakıp giriyorlar çıkışta alıyorlar

Başa Dön

Mesaj 03 Nis 2008, 13:19 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Böyle bir haber var arkadaşlar

Okulda 'cep'e disiplin cezası 19 Ocak 2007

ANKA

Milli Eğitim Bakanlığı’nca yenilenen “Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikte, öğrencilere okulda ve sınıfta cep telefonu kullanımından kaynaklanan disiplinsiz davranışlarına ilişkin düzenlemelere yer verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı, lise öğrencilerinin cep telefonu kullanımından kaynaklı disiplinsiz davranışlarını önlemek amacıyla “Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği”nde kınama, kısa süreli uzaklaştırma, tasdikname ile okuldan atma ya da örgün eğitimin dışına çıkarma cezalarını, bilişim araçlarıyla gerçekleştirilen disiplinsiz davranışlara da uyarladı. Örgün eğitimin dışına çıkartılan öğrenciler, açık öğretim programları ve yaygın eğitim kurumlarına kayıt yaptırabilecek. Öğrenci eyleminden dolayı aldığı disiplin cezasının yanı sıra okul ve kişi mallarına verdiği zararı da ödeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nca yenilenen “Ortaöğretim Kurumları Ödül ve Disiplin Yönetmeliği” Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelikte, son günlerde sık sık kamuoyunun gündemine gelen, öğrencilerin cep telefonu kullanımının okullarda yarattığı disiplinsiz davranışlara ilişkin yeni hükümler konuldu. Yönetmeliği tanımlar kısmına “bilişim araçları” ifadesini koyan Bakanlık, bu araçları “ses ve görüntü kaydı yapma özelliği olan cep telefonu ve kamera ile bilgi toplama, saklama, tasarlama, işleme, aktarma ve çoğaltmada kullanılan bilgisayar, internet, ***** çalar, DVD, CD, çağrı cihazı” olarak tanımladı.

İZİNSİZ KONUŞAN KINANACAK

Bilişim araçlarıyla gerçekleştirilen disiplinsiz davranışlar dercesine göre yönetmelikte öngörülen cezaların herhangi birine çarptırılacak. Buna göre, “bilişim araçlarını, okul yönetimi ile öğretmenin bilgisi ve izni dışında konuşma yaparak, ses ve görüntü alarak, mesaj ve e-mail göndererek ve bunları arkadaşlarıyla paylaşarak eğitim-öğretimi olumsuz yönde etkileyecek şekilde kullanmak” eyleminden dolayı öğrenciler “kınama” cezasına çarptırılacak.

“Bilişim araçları ile yönetici, öğretmen, eğitici personel, memur, diğer görevliler ve ziyaretçiler ile öğrencileri rahatsız edici davranışlarda bulunmak” eylemini gerçekleştirilenlere, “okuldan kısa süreli uzaklaştırılma” cezası verilecek.

“ETİK” İHLALİN CEZASI TASDİKNAME

Yönetmelikte, bilişim araçlarının neden olacağı disiplinsiz davranışların “etik” derecesi de konuldu. Buna göre yönetici, öğretmen, eğitici personel, öğrenci, memur, diğer görevliler ve ziyaretçilere “etik olmayan” ses, söz ve görüntülerle zarar verici davranışlarda bulunan öğrenciler “okuldan tasdikname” ile uzaklaştırılacak.

ÖRGÜN EĞİTİMDEN DE ÇIKARTILABİLECEK

Öğrenciler, bilişim araçlarıyla gerçekleştirdikleri disiplinsiz davranışları nedeniyle örgün eğitimden çıkarılma cezasına da çarptırılabilecek. Bilişim araçları nedeniyle örgün eğitimden çıkartma cezasına çarptırılacak eylemin şekli, yönetmelikte şöyle ifade edildi:

“Bilişim araçları ile toplum değerlerine aykırı zararlı, bölücü, yıkıcı, ahlak dışı ve şiddet içerikli yasak yayınlar bulundurarak kişi ve kurumlarla ilgili ses, söz ve görüntüler alıp bunları çoğaltmak, sanal ortamlarda dinlemek, dinlettirmek, izlemek, izlettirmek, yaymak ve ticaretini yapmak.”

ÖRGÜN EĞİTİMDEN ÇIKARTILAN AÇIK LİSEYE KAYIT YAPTIRABİLECEK

Yönetmelikte, “örgün eğitim dışına çıkartılma” cezasına çarptırılan öğrencilerin akşam liseleri dışında devam zorunluluğu olan okullara kayıt yaptıramayacak. Açık öğretim programları ile yaygın eğitim kurumlarına bu öğrencilerin kayıtlarını alabilecek.

ZARAR DA ÖĞRENCİYE ÖDETTİRİLECEK

Yönetmelikte ayrıca öğrencinin zararı ödemesi de öngörüldü. Buna göre, verilen disiplin cezasının yanında okul ve kişi mallarına verilen zararlar, zarara yol açan öğrenciler tarafından ödenecek.

Başa Dön

Mesaj 03 Nis 2008, 13:20 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Buda aksiyondan bir haber

‘Cep’ler dersteyken cepte kalacak

Millî Eğitim Bakanlığı, okullarda cep telefonu kullanımı hakkında anket yaptı. Sonuçlara göre yeni düzenlemeler getiren bakanlık, disiplin yönetmeliğine ‘Bilişim Suçları’ maddesini ekledi.

--------------------------------------------------------------------------------

Türkiye geçtiğimiz aylarda Haydarpaşa Lisesi’nde cep telefonuyla kaydedilen görüntülerle sarsıldı. Okullardaki disiplinsizlik, şiddet ve suçları gözler önüne seren karelerde ders sırasında öğretmenin kürsüsünü kaldıran öğrencilerden, kız öğrencilere tacize varan davranışlara kadar birçok görüntü yansıdı ekranlara. Ardından Ankara’da bir özel okulun tuvaletinde gerçekleştirilen “uyuşturucu partisi” hafızalara kazındı.

Eğitim sisteminin kara deliklerinden biri de cep telefonu teknolojisi. Okullardaki bu vahim görüntülerin ardından cep telefonu kullanımının yasaklanıp yasaklanmayacağı tartışılmaya başlandı. Millî Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu bu tartışmalar ışığında, öğrenciyi koruyan, ama öğrenci tutum ve davranışına uygun davranmayanları da cezalandırmayı amaçlayan yeni düzenlemeyi hayata geçirdi. Uygulamanın hazırlanması aşamasında bakanlık geniş katılımlı bir anket düzenledi.

26 Ekim-10 Kasım 2006 tarihleri arasında düzenlenen ‘Bilişim Araçlarını Kullanma Anketi’ne toplam 70 bin 429 kişi katıldı. Anket sonuçlarına göre veli, öğrenci, okul yöneticisi ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ortak kanaati okullarda cep telefonu kullanımının sınırlanması gerektiği noktasında birleşiyor. Katılımcıların yüzde 83,5’i cep telefonlarının uzun süre kullanıldığında öğrencilerin beden ve ruh sağlığını olumsuz etkilendiği hususunda hemfikir. Yüzde 84,2’si ise cep telefonu kullanımının eğitim öğretim sürecini olumsuz etkilediği kanaatinde. 70 bin kişinin yüzde 83,5’i öğrencilerin okullarda cep telefonu kullanmasının sınırlandırılmasından yana. Ayrıca ses ve görüntü kaydı yapma özelliği olan cep telefonlarının okullara getirilmemesi gerektiğine inanıyor. Ankete katılanların yüzde 88,5’i cep telefonunun kötüye kullanımıyla ilgili caydırıcı yaptırımların artırılması gerektiği fikrini savunuyor.

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Başkanı Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak anket sonuçlarını ve uygulama kararını Aksiyon için yorumladı. Öğrencilerle ilgili bir kararın öğrencilere de açık bir ankete dayanarak verilmesini takdir ettiğini belirten Yeşilyaprak konuya sadece bir disiplin suçu olarak yaklaşılmamasının önemli olduğunu söylüyor. Uzun süre cep telefonu kullanımının beden ve ruh sağlığına olumsuz etkilerini yorumlayan Yeşilyaprak, beden sağlığına zararların herkes tarafından bilindiğini hatırlatarak ruh sağlığı üzerindeki etkileri şöyle açıklıyor: “Teknolojik araçlar bizim ülkemizde gerçek işlevleriyle değil, statü sembolü olarak kullanılıyor. Özellikle yetişkinler tarafından böyle olunca çocuklar tarafından da model alınıyor. Bu da satın alınarak sahip olunan şeylerle değerli olunduğu bilincini yerleştiriyor. Cep telefonları eğitim sürecinde ise dikkat dağılmasına sebep olduğu için olumsuz etkiye sahip.”

Gerekli önlemlerin öğrencilerin de fikri alınarak belirlenmesinin önemini vurgulayan Yeşilyaprak, karar sürecinde rol alan öğrencilerin uygulamada sorun çıkarmayacaklarını ifade ediyor. Bu yüzden Millî Eğitim Bakanlığı yeni uygulamada Ödül ve Disiplin Yönetmeliği’ne ‘bilişim suçları’ maddesi ekledi. Söz konusu yönetmeliğin “Disiplin Cezasını Gerektiren Davranışlar” başlıklı 12’nci maddesinde; “Bilişim araçları ile izinsiz ses ve görüntü almak, mesaj ve e-mail göndermek ve bunları arkadaşlarıyla paylaşarak amacı dışında kullanmak disiplin suçu sayılmıştır.” deniyor. Yani cep telefonundan çekilip serbestçe internet ortamı ve arkadaş çevresinde paylaşılan görüntüler artık öğrenciler için suç teşkil ediyor. Buna göre cep telefonuyla öğrencilerin birbirine gönderdikleri mesajlar şikayet konusu olursa, durum ‘Ödül ve Disiplin Kurulu’na götürülecek. Kurul, mesajları inceleyecek ve suç unsuru varsa öğrenciyi uyaracak, ayrıca durum öğrencinin ailesine bildirilecek. Aynı suçu tekrar işleyen öğrencinin okul ile ilişiği kesilecek. Bu öğrenci sadece uzaktan eğitim veren açık öğretim liselerine gidebilecek.

ÖĞRENCİLER İKİNCİ BÜYÜK PAZAR

Cep telefonlarının eğitim-öğretim ortamlarında amacına uygun kullanımıyla ilgili olarak valiliklerden bazı önlemlerin alınması istendi. Öğrencilere cep telefonlarının yerinde ve zamanında kullanılması yönünde eğitim verilmesi ve ders saatleri içerisinde öğretmen ve öğrenciler tarafından cep telefonlarının kapalı konumda bulundurulmasının sağlanması bunların başında geliyor. Ayrıca bakanlık, öğrencilerin haberleşmelerini sağlamak amacıyla okullara ankesörlü telefonların konulması yönünde valiliklere talimat verdi.

Diğer yandan cep telefonunun teknolojinin getirdiği kolaylıklardan birisi olduğu tartışılmaz. Yaklaşık 50 milyon cep telefonu abonesi bulunan Türkiye’de bugün okullarda cep telefonu kullanan 5 milyonun üzerinde öğrenci olduğu tahmin ediliyor. Yani pazarın yüzde 10’u ortaokul ve lise öğrencilerinden oluşuyor. Bu öğrencilerin günde ortalama 10 kısa mesaj gönderdiği varsayılırsa ortaya çıkan rakam yaklaşık olarak günde 7 buçuk milyon YTL. Bu durumda cep telefonu şirketlerinin ve servis sağlayıcıların herhangi bir yasaklama halinde izleyecekleri tutum şüphesiz sert olacak. Herhangi bir yasaklama durumunda çeşitli davaların açılması kuvvetle muhtemel.

Ayrıca bilişim alanında her türlü yeniliğin eğitime entegresini amaçlayan Millî Eğitim Bakanlığı’nın böyle bir yasak getirmesi zor görünüyor. Bu açıdan bakanlık okullarda cep telefonu kullanımının yasaklanmasından ziyade bilinçli kullanımının sağlanması yönünde adımlar atıyor. Şimdi öğrencilere ‘Cebinizi cebinizde tutun’ telkinleri yapılarak teknolojinin dengeli ve kontrollü kullanımı amaçlanıyor.

Başa Dön

Mesaj 03 Nis 2008, 13:23 
Aktif Üye
Aktif Üye

bizde de geçen haftaya kadar getirebiliyordu öğrenciler ama idareye teslim edip akşam çıkarken alıyorlardı. nedense geçen cuma müdür kesin bir dille artık okula cep tlf getirmemeleri konusunda öğrencileri uyardı

Başa Dön

Mesaj 03 Nis 2008, 13:42 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar ne teknolojiden uzak öğrencileriniz var ya :P

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 7 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri