Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 21 mesaj ] Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
  Dal için öğrenci sayısı ve koordinatörlük. Acil!
Mesaj 05 Eyl 2009, 14:04 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Arkadaşlar, şu anda 11. sınıfa geçen 24 öğrencimiz var. Okulumuzda web tasarım dalı aktif olarak açık. Bir de teknik servis dalımız var. Ama teknik servis dalını yeterli öğretmen olmadığı için öğrenci almayaraktan aktif etmemiştik ama resmi olarak açık. İstediğimiz zaman öğrenci alıp faaliyete geçirebiliriz. Bu yaz 3 öğretmen daha geldi. Artık teknik servis dalını da öğrenciler isterse faaliyete geçirebiliriz. Sınıfı şube olarak ayırmadan sadece dal derslerinde ayrılmalarını sağlayacağız. Yani tek sınıfa iki dal olacak.
Gelelim sorulara;
1-Teknik servis dalına 8 öğrenci almamız yeterli olur mu? Benim bildiğim alan açmak için 12 olması gerekir ancak valilik onayıyla 8 öğrenci için de sınıf da açılabilir alan da. Ama dal için valilik oluruna gerek varmı dır. Zira sınıf açılmayacak sadece o dal için 8 öğrenci yeterli olurmu, valilik oluru olmadan.
2- Diyelim ki teknik servis dalına 12 ve web dalına 12 öğrenci seçildi ve 12. sınıfa geçtiler. İşletmede beceri eğitimi ders yükü hesaplanırken, her dal için 48 saat olarak belirlenebilir mi? Yoksa bir dalda öğrenci sayısı birden fazla grup oluşturamadığı için 24 ssat olarak mı belirlenir? Özetle 2 dal olmasına rağmen öğrenci sayısı iki grup oluştarabildiği için 24+24=48 midir ders yükü. Karışık oldu ama umarıl anlamışsınızdır:) Böyle uyugulama yapan veya bilgisi olan arkadaşlardan görüş bekliyorum.

Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği 267. mad. bendlerini inceledim. Siz de yorumlarsanız sevinirim.
"c) Kurumda, “İşletmelerde Meslek Eğitimi” adı altında verilecek ek ders saati sayısı; bir alan/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıf/sınıflardaki uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez."

d) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde; işletmelere öğrenci gönderen alan/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı derslerin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.

En son alpozturk2002 tarafından 08 Eyl 2009, 12:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Re: Dal için öğrenci sayısı ve koordinatörlük. Acil!
Mesaj 06 Eyl 2009, 05:33 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Teknik servis dalınız varmış. En az 8 öğrenci tercih ettiği taktirde bu dalda eğitim yapabilirsiniz. Sınıf ayrımı olmayacak tabiki. Sadece Dal derslerinde sınıf bölünecek. Zaten aynı dal varkende 24 öğrenciyi gruplara ayırıyordunuz. Aynı şey. Sadece gruplara farklı ders anlatacaksınız. Valilik yada herhangi onay gerekmez. Alan dalların onayları valiliğin teklifi ile Genel müdürlük ve bakanlıktan gelir. Zaten dal onayınız daha önce gelmiş söylediğinize göre.

2. soru ise beinm yorumum: Bi fark olmaz. Çünkü sınıflarda diyor.
d) ( Değişik bend: 20.9.2008/27003 RG) İşletmelerde meslek eğitimi ek ders görevine esas olacak haftalık ders yükünün belirlenmesinde; işletmelere öğrenci gönderen alan/dallardaki sınıfların işletmelerde eğitimi yapılan uygulamalı derslerin haftalık ders saati sayısının bu sınıflardaki grup sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak sayı, ders yükü olarak kabul edilir. Grup sayısının belirlenmesinde, Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.

Başa Dön

Mesaj 06 Eyl 2009, 06:19 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Egunay hocam açıklamalarınız için teşekkür ederim. Bir kaç şey daha sormak istiyordum.
Diyelim ki, web dalında 16 öğrenci, teknik serviste 8 öğrenci olsun. Hem day açısından hem de sınıf açısından bakıldığında 8 öğrenci 1 grup, 24/8=3 grup eder. Norm kadro yönetmeliğinde belirtilen gruplandırma yöntemine göre web dalında 16 öğrenci 2 grup eder. teknik servis dalındaki 8 öğrenci 1 grup eder ve toplamda 3 grup oluşur. Şimdi bu sınıfın işletmelerde beceri eğitimi ders yükü hesaplanırken şu yolu mu izlemek gerekir? İşletmelerde Beceri Eğitimi ders saati haftalık 24 saattir. 24 * grup sayısı. Sonuç olarak işletmelerde beceri eğitimi ders yükü 24*3=72 saat eder. Ancak Aynı maddenin c bendi şöyle geçiyor: "c) Kurumda, “İşletmelerde Meslek Eğitimi” adı altında verilecek ek ders saati sayısı; bir alan/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıf/sınıflardaki uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez."
Buradaki ifadeye göre 24 saat*2 =48 saat. Yani 48 saatten fazla koordinatörlük olamayacak bahsettiğimiz sınıf için.

Başa Dön

Mesaj 06 Eyl 2009, 06:47 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

72*2=144 saat toplam kordinatorluk dağıtılır hocam....

Başa Dön

Mesaj 06 Eyl 2009, 21:07 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

fatherboard yazdı:
72*2=144 saat toplam kordinatorluk dağıtılır hocam....

Hocam tek sınıf olacak son sınıfta ve 24 öğrenci var. iki dal olsa da olmasa da 48 i geçemiyoruz bahsettiğim yönetmeliklere göre. 72*2=144 ü biraz daha açar mısınız.

Başa Dön

Mesaj 06 Eyl 2009, 21:58 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

alpozturk2002 yazdı:
Ancak Aynı maddenin c bendi şöyle geçiyor: "c) Kurumda, “İşletmelerde Meslek Eğitimi” adı altında verilecek ek ders saati sayısı; bir alan/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıf/sınıflardaki uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez."
Buradaki ifadeye göre 24 saat*2 =48 saat. Yani 48 saatten fazla koordinatörlük olamayacak bahsettiğimiz sınıf için.

Hocam bu hesapta bir yanlışlık yok. C bendindeki ifadeden anladığım kadarıyla sadece bir dal veya sınıf için uygulamalı meslek derslerinin ders yükünün 2 katını geçemez diyor. Web tasarımı 1 sınıfınız var ise, 2*24 saatten 48 saat yapar. Birde teknik servis dalınız var ise 2*24 =48 saat yapar.
Her iki dalınki birlikte hesaplanacak olursa toplam 96 saat geçilemez. Benim anladığım bu.

Eğer son sınıftaki uygulamalı derslerin tamamını düşünecek olursak toplam 29 saatlik uygulamalı ders vardır ki, buna göre düşünecek olursak her iki dalda maksimum 116 saat koordinatörlük saati verilebilir. Benim c bendinden anladığım bu.

Başa Dön

Mesaj 08 Eyl 2009, 02:57 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Must@f yazdı:
alpozturk2002 yazdı:
Ancak Aynı maddenin c bendi şöyle geçiyor: "c) Kurumda, “İşletmelerde Meslek Eğitimi” adı altında verilecek ek ders saati sayısı; bir alan/dalda işletmeye öğrenci gönderilen sınıf/sınıflardaki uygulamalı meslek dersleri toplam ders yükünün iki katını geçemez."

Hocam bu hesapta bir yanlışlık yok. C bendindeki ifadeden anladığım kadarıyla sadece bir dal veya sınıf için uygulamalı meslek derslerinin ders yükünün 2 katını geçemez diyor. Web tasarımı 1 sınıfınız var ise, 2*24 saatten 48 saat yapar. Birde teknik servis dalınız var ise 2*24 =48 saat yapar.
Her iki dalınki birlikte hesaplanacak olursa toplam 96 saat geçilemez. Benim anladığım bu.

Eğer son sınıftaki uygulamalı derslerin tamamını düşünecek olursak toplam 29 saatlik uygulamalı ders vardır ki, buna göre düşünecek olursak her iki dalda maksimum 116 saat koordinatörlük saati verilebilir. Benim c bendinden anladığım bu.

Değerli hocam, bahsettiğimiz sınıfta teknik servis dalında 12 webde 12 öğrenci var. 12 öğrenci 1 grup eder. 1x24=24 saat . grupsayısıyla çarpıldığı için.

Başa Dön

Mesaj 08 Eyl 2009, 03:11 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Ben yorumumda şöyle:
Koordinatörlük içinde dallardaki öğrenci sayısına bakılmaz. Sınıftaki öğrenci sayısına bakılır.
tservis : 12 öğr
web : 12 öğr.
toplam 24 öğrenci var sınıfta. 24 öğrenci 3 grup olur.
İşletmelerde beceri eğitimi ders saati: 24
Ders yükü: 24 * 3 = 72 (Yön: md.267/d)
En fazla verilebilecek ücret: 72*2= 144 (Yön: md.267/c)

Başa Dön

Mesaj 08 Eyl 2009, 12:52 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

egunay hocam. 144 saatin tamamı koordinatör öğretmenlere dağıtılabilir mi? Bizim idare bunu hayatta tabul etmez. Bizim okulda normlar belirlenirken meslek dersleri hep 2 grup olarak hesaplandı. 24 öğrenci için 2 grup. okulun atölye imkanlarını düşünerek bunu yaptılar bunda sorun yok. O halde işletmelerde beceri eğitimine gidecek olan sınıf 2 grup diyelim.(Aslında 3 grup dediğiniz gibi) 24*2=48 saat olarak hesaplayıp bunu ekders olarak paylaştırıyorlar. Yani 48 i de ikiyle çaparak en fazla 96 saat ücreti dağıtabilirler mi? Bu durumda olupda bunu yapanlar var mı bildiğiniz. Teşekürler.

Başa Dön

Mesaj 09 Eyl 2009, 01:29 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

guncel

Başa Dön

Mesaj 09 Eyl 2009, 02:09 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Normlar belirlenirken okulun imkanlarına bakılmaz. Yönetmeliğe bakılır. Yönetmelikte:
-------------
d) Mesleki ve teknik örgün ve yaygın eğitim kurumlarında uygulamalı atölye ve laboratuvar derslerine ilişkin ders yükü, haflalık ders çizelgesine göre her bir sınıfta okutulan ders miktarının grup sayısı ile çarpımı sonucunda bulunur. Ancak, her şubede 4'ten fazla grup oluşturulamaz. Gruplar,

1) 9 uncu sınıflarda; 10-21 öğrenciye kadar 1, 21-31 öğrenciye kadar 2, 31-41 öğrenciye kadar 3, 41 ve daha fazla öğrenci için 4,

2) 10,11 ve 12 nci sınıflarda; 8-16 öğrenciye kadar 1, 16-24 öğrenciye kadar 2, 24-31 Öğrenciye kadar 3, 31 ve daha fazla öğrenci için 4,

olacak şekilde oluşturulur.
-----------------
denilmektedir.
Ücret olayına gelirsek benim dediğim ücret en fazla verilebilecek ücret. Ancak bazı idareciler bu ücreti ödemeye yanaşmaz. TAbi bu arada çalışma koşullarınız da önemli. Kaç işletme var, işletmelerin okula uzaklı ne, ulaşım imkanları, büyükşehirdemisiniz- ilçedemisiniz bunlar önemli. Yönetmelik md 267yi tamamen okuyun.

Eğer 30-40bin nüfuslu bir ilçede yapıyorsanız koordinatörlüğü, işletme sayısı az, aynı işletmede staj yapan öğrenci sayısı fazla vb. durumlar varsa tabiki müdürün 144 saat ücret ödememesi normal sayılır. Ancak tam tersi bi durumda bir büyükşehirde işletme gününde 50-60km yaparak işletmeleri dolaşıyorsanız ücretinizde buna göre yüksek olması gerekir.

Aslında yönetmelikte şu kadar ücret verilir diye yazmıyor. Yönetmelik üst sınırı koymuş. İdarecilerden ise canları nasıl isterse öyle yorumlayıp, az ücret vermeye kalkışanlar oluyor.

Başa Dön

Mesaj 28 Ara 2011, 12:33 
Yeni Üye
Yeni Üye

okulumuzda web tasarımı son sınıf 7 öğrencimizle devam ediyoruz. grup oluşturamadığımız için koordinatrlük ücreti alamazmıyız? eğitim öğretime devam ettiğimiz için 1 grup oluştu varsayıp ona göre hesaplanması grekmez mi?

Başa Dön

Mesaj 28 Ara 2011, 22:36 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Konuyu inceleyince kendi açtığım bir konuymuş. 2 yıldan fazla olmuş. İnceleyince o zaman ne kadar eksikmişim mevzuat konusunda onu farkettim:)
Gelelim sorunuza. Mes. ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin Alan/Dal açma-kapama, Kayıt-Kabul ve Nakiller, Norm yönetmeliğinin grup oluşturma ile ilgili maddeleri incelemek gerekir. Vaktim olursa sizin için incelerim. Hatırladığım kadarıyla, sınıf açma olayında başlangıç sayısı önemli. Yani 12 kişi başladıysanız 7 ye düşse de bir sıkıntı olmaz diye biliyorum. 24 saat koordinatörlük hakkınız sabit bence. Ancak sayı daha da düşerse en yakın okula nakil edilirler veya valilik oluru gerekebilir

Başa Dön

Mesaj 29 Ara 2011, 01:24 
Yeni Üye
Yeni Üye

12 kişi başladık,7 ye düştü.Bu sene başında ilçeye yazı yazdık öğrencilerimizi meslek lisesine göndermek için.meslek lisesinin fiziki ortamı müsait olmadığı gerekçesiyle okulumuzda devam ettik.Yani ilçenin izni var. Fakat müdürümüz grup oluşturamadık gerekçesiyle, okulda 2 bilgisayar öğretmeniyiz 3'er saat koordinatörlük verdi.Aynı okulda muhasebe bölümü öğretmenlerine 1 grup varken 12'şer saat vermesi insanı rahatsız ediyo. Müdüre madem devam ediyoruz kaymakam oluruyla devam edelim dediysemde, onluk bişey olmadığını söyledi:) .Bu şekilde devam etmeyi uygun gördü. Yazılı olarak kendisine bu eşitsizliğin sebebini sorduğumuzda yine aynı cevabı aldık. Grup oluşturamadığımız için!
Sizin bahsettiğiniz yönetmelikte ilgili konularda aşağıdaki satırları yazdım. Yoruma açık gibi. Siz olsanız benim durumumda ne yaparsınız? Şimdiden teşekkürler...

kayıt-kabul ve nakiller;
Bir alanda 8’den az öğrencinin bulunması durumunda ise mevcut öğrencilerin tercihleri doğrultusunda belirlenecek bir dalda eğitim-öğretime devam edilir.
norm yönetmeliği;
11 ve 12 nci sınıflarda; 8-16 öğrenciye kadar 1, 16-24 öğrenciye kadar 2, 24-31 öğrenciye kadar 3, 31 ve daha fazla öğrenci için 4,
olacak şekilde oluşturulur.

Başa Dön

Mesaj 29 Ara 2011, 22:01 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Öğrenci sayısı 8 in altında olsa da başlangıç sayısı önemli bence. Ancak forumda, bellibir grup oluşturarak başladıktan sonra öğrenci eksilmesinden dolayı grup sayının dönem ortasında düşmesi ile ilgili konular açılıştı. Yanlış hatırlamıyorsam, öğrenci azaldığı için grup sayısının dönemortası da olsa düşmesi gerektiği kanaati oluşmuştu. Örneğin, 24 öğrenci ile 3 grup oluşturarak başladınız. Dönem ortasında 1 öğrenci tasdikname aldı diyelim. 23 e düşünce 2 gruba düşer. Öteyandan sizin olay bundan biraz farklı. Sonuçta Valilik olur vermiş ve ne olursa olsun bir sınıf var. 1 GRUP olarak değerlendirilmesi gerekir diye düşünmekteyim. Sadece 1 öğrenci eksik (8-1=7) diye o kadar ücretin kesilmesi ne kadar hakkaniyetlidir? 8 olunca 12 er saat ücret 7 olunca 3 er saat. Tamamen saçmalık. Sonuçta sayı tumasa da grubu valilik onayı oluşturmuş bulunmaktadır. Bence Genel Müdürlüğünün görüşü istenebilir. Müdürünüz tamamen işgüzarlık yapıyor bana göre. Bizim okulda olacaktı da bizim yaş ortalaması 50 olan okulda neye uğradığını şaşırırdı:) Bu arada madem grup oluşturulamıyor müdürünüze göre, o zaman 3 saat ücreti neye dayanarak veriyor. 3 ü hangi hesaplama ile ortaya koymuş. Bunu sorabilirsiniz. Grup oluşturulamıyorsa hiç vermemesi gerekir o zaman. Başka yöntem olarak bilişimden kimse koordinatölük almasın. Protesto edin. 3 saat için yapmayız, sadaka mı veriyorsunuz deyin. Siz yapmazsanız belki bir yaptırım olur. Ancak sizin öğrencilerin koordinatörlüğünü başka öğretmenlere yaptırarak kendince altta kalmayabilir. Ya da meslekçi idarecilere yaptırır. Meslekçi idareci yoksa kendisi de meslekçi değilse diğer meslekçi öğretmenlerin tutumu çok önemli.Onların asil davranarak size destek olmak için bu görevi üstlenmemeleri gerekir. Buna örnek olacak olaylar bizim ildeki başka bir okulda olmuştu.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 21 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri