Akıllı Tahtalar ve Diğer Projeleriniz İçin İmaj Sistemi

Kodla Büyü

omerbilgin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
NOT: Konu taslaktır tam bitmemiştir.
Arkadaşlar 2 haftalık çalışmalarım sonucu birtakım bilgiler edindim bu bilgileri bu konuda derleyip toparlayayım dedim.

AMACIMIZ:
1- Tüm akıllı tahtalara tek seferde toplu imaj yüklemek
2- Oluşturduğum sisteme ek olarak öğretmen arşivini tek bir yere yükleyerek tüm akıllı tahyalarda kullanılabilir olmasını sağlamak.
3.
4.

ÖNERİLEN MALZEMELER:
1- bir adet okulunuzda bulabileceğiniz mümkün olan en iyi bilgisayar ram olarak 4 gb den aşağı olmasın ama mecbursanız oda yeter. Disk olarak da 300 gb den yukarı olsun.
2- USB çoklayıcı ben 4 portlu bir aparat aldım (usb maos + klavye + usb bellek + yedek alacaksam 1 usb bellek daha takabiliyorum)
3- Mümkünse usb q klavye ben F le uğraşıp durdum)
4- usb maos
5- Eğer USB belleğe yedek alacaksanız 32 GB flash bellek a101 de veya bimde 29 TL ye satılıyor ben ondan birtane aldım.
6- 4 gb lik usb belleklerden 1-2 tane varsa elinizin altında dursun lazım oluyor. ben 16 gb lik migroslarda buldum 14 TL ye 2 tane aldım.
7- Son olarak imajını alacağınız güzel bir akıllı tahta. Bunu önceden kurduğunuz ve özelleştirdiğiniz haliyle de kullanabilirsiniz veya ben bu anlatım bitince bütün bu anlattığım herşeyin imajını yayınlamayı düşünüyorum ama bana güvenmeyin çok mıncıkladım :)

Yaptığım çalışmaları sırayla anlatayım.
1- TÜM PLANLARIM İÇİN ÖNCE SERVER KURDUM (içine a- centos vps, b- windows 2008 vps c- clonezilla server)
gelecekte yapmayı planladığım bütün işler için okulda bulduğum 4 gb ram 300 gb diskli bir makineyi alıp sanallaştırdım. Bu makineyi rem ve disk olarak yükselteceğim ilerde.

SANALLAŞTIRMA:
https://www.proxmox.com/en/downloads/ca ... images-pve
Yukarıdaki linkte Proxmox 3.4 isoyu indirip bir dvd ye yazdım. Ardından makineye kurulum yaptım.
Kurulum sırasında network ayarı soruyordu onu ben mevcut akıllı tahtamın aldığı ipye göre şu şekilde ayarladım.
ip: 10.55.1.155
subnet: 255.255.255.128
Gateway: 10.55.1.129

Ardından proxmoxumuza giriş yapıyoruz: https://10.55.1.155:8006/
Kullanıcı adı: root
PAss: 123456 yapmıştım ben siz ne yaptıysanız o olacaktır.

Proxmox server içine sanal pc ler oluşturdum. Sıralama önemli değil ilk oluşturduğum.
https://openvz.org/Download/template/precreated buradan başka işletim sistemlerini de indirip kurabilirisniz.
benim kullandığım: http://download.openvz.org/template/pre ... _64.tar.gz

Bunu öncelikle bilgisayraımızza Putty indirip ana makineye bağlanarak çekmek gerekiyor adım adım anlatayım resimli anlatım şuan yapamıyorum ilerde yaparım.

putty indir: http://the.earth.li/~sgtatham/putty/lat ... /putty.exe
Host name: 10.55.1.155
port 22
putty.png

entere basıp giriş yapınca user pass soracak
root (enter)
123456 (enter) yazdıklarınız gorunmez şifreyi yazıp entere basın.

cd /var/lib/vz/template/cache/ bu dizin openvz templateleri için kullanılır. ilerde windows için isodan yüklemeyi de anlatacağım.

dosyamızı direk sunucuya çekelim.
wget http://download.openvz.org/template/pre ... _64.tar.gz

A- SANAL PC KURULUMU (CENTOS) CLONEZİLLA YEDEK ALMA YERİMİZ OLACAK
Ardından browserimize girip kurulum yapacağız.

Resim olarak ekliyorum.
proxmox-ct1.png

proxmox-ct2.png

proxmox-ct3.png

proxmox-ct4.png

proxmox-ct5.png

Resimlerdeki gibi ayarları yapıp kurunca 3-5 sn de makinemiz hazır sol tarafta görüp üzerine sağ tıklayıp start dediğimizde çalışır.

-------------------------------
B-TÜM AKILLI TAHTALARDA ÖĞRETMEN ARŞİVİ KULLANMAK İÇİN WİNDOWS KURULUMU:
Öncelikle Proxmox ana serverimize iso download etmeliyiz Putty ile ana servere bağlanalım. 10.55.1.155
giriş yaptıktan sonra:
cd /var/lib/vz/template/iso/
wget http://xxx iso dosyanızı kendiniz bi yerden bulun buraya yazmayayım.

Ardından proxmoxumuza browserden giriş yapalım.
https://10.55.1.155:8006/

Aşağıdaki resimlerdeki sırayla windows VPS kurulum ayarını yapalım ardından sanal makinemizi başlatım normal windows kurar gibi kurulum yapacagız.
proxmox-vm1.png

proxmox-vm2.png

proxmox-vm3.png

proxmox-vm4.png

proxmox-vm5.png

proxmox-vm6.png

NOT: Sol tarafta vpslerin üzerine makine açıldıktan sonra sağ tıklayıp CONSOL butnuna basarsanız kurulum ekranını görebilirisniz. Adım adım ilerleyiniz.

Kurlum bitince network ayarlarını ben şu şekilde yaptım.
10.55.1.158 ana ip
diğer ayarlarını resim olarak ekleyeceğim.

C- CLONEZİLLA SERVER İSOYU VPS OLARAK KULLANMAK:

Daha önce de söylediğim gibi amacımız tek bir makine ile birçok işi yapmak bu sebeple proxmox ile sanallaştırdık ve birçok işimize yarayacak ana makine nekadar iyi olursa okadar daha çok işimize yarayacak.

Önceki bölümde iso download ederek windows kurmayı anlattım aynı işlemin benzerini DRBL server iso download ederek yapacağız.

Ana makinemize ssh ile bağlanalım: 10.55.1.155
cd /var/lib/vz/template/iso/
wget http://free.nchc.org.tw/drbl-live/stabl ... -amd64.iso

Ardından yine create VM yapacağız bu kez linux seçeceğiz.
resimlerle yapayım.
drbl-1.png

drbl-2.png

drbl-3.png

drbl-4.png

drbl-5.png

Ardından makineye sol taraftan sağ tıklayıp start dediğimizde drbl server açılacak detaylı kullanımını sonra anlatacağım.

2- CLONEZİLLA LİVE İLE AKILLI TAHTA YEDEĞİNİ ALMAK

Clonezilla live indirmek için tıklayın: http://free.nchc.org.tw/clonezilla-live ... 2-i586.iso
Bunu usb belleğe yazdırıp akıllı tahtaya bağladıktan sonra açılışta usb den boot ederek aktif edebilirsiniz.

Bunun amacı akıllı tahtanın yedeğini almak veya restore etmek. Biz önce yedek alacağız. Bu yedekleme için birkaç seçenek var
başka bir USB diske yedek almak
Ağda başka bir servere yedek almak (yukarıda kurduğumuz centosu bunun için kullanacağız)
veya direk usb belleğe kurulabilir biçimde yedek almak başka bir tahtaya takıp direk kurulum yapabiliyorsunuz.

Neyse biz ssh üzerinden network üzerindeki SERVERİMİZİN içindeki Centos sanal makineye yedek alacağız.
İP Adresimiz neydi? 10.55.1.156

Bunun resimlerini akıllı tahtadan direk telefonla çekmem lazım açılışta ip ayarı vs de yapılıyor çünkü onu da sonra eklerim.

3- ALINAN YEDEĞİN AKILLI TAHTALARIN HEPSİNE BİRDEN KURULUMU
Ben açıkçası bu kısımda çok sorun yaşadım. Halen de istediğim gibi çözmüş değilim. Sorun aslında aldığım yedeğin yüklenirken Clonezilla da hangi parametrelerle yüklenmesi gerektiğini tam olarak bilmeyişimden kaynaklanıyor.

Halen de tam manasıyla öğrenmiş değilim. Deneme yanılma yoluyla birtakım tecrübeler edindim bunları burada yazacağım.

Yukarıda Centos kurulu bir sanal makinemizden bahsettik. Bu makine içerisine bir imajımızı aldık. Artık kurulum yapmaya hazırız.
Bu kısımda DRBL server isomuzu boot ettiğimiz sanal makinemizi sağ tıklayıp starta basarak çalıştırıyoruz.
[Devamını yarın resimli ekleyeceğim]

Ben imajımı iki aşamada yükledim. Benim imajım daha önce elime geçen izmirde kullanılan imajı biraz değiştirip kendime uyarlayıp bazı partitionlarını silerek tekrar imaj alarak elde ettiğim bir imajdır.

Elimde şu şekilde bir imaj var diyelim kısaca:
sda1 (ne olduğunu hala anlamadığım akıllı tahta partition)
sda2 (Windowsun yüklü olduğu c: sürücüsü)
sda3 (bu kısım normal akıllı tahtalarda farklı ben silerek birleştirdim)

İki aşamalı yüklemeyi şu şekilde yapıyorum.
1- sda1 yüklemek için örneğin 20 akıllı tahtaya işlem başlatacağım. Bunun için uzman kipini seçip aşağıdaki seçenekler dahilinde kurulum yapıyorum.
ilk kısımda : -g auto, -e1 auto, -e2, -r, -j1, -j2
sonraki kısımda: -j0 (imajdaki yapıyı kullanmak gibi bir seçenek bu)
Detaylı bilgi şu sayfada: http://www.dedoimedo.com/computers/clonezilla.html
Bu sayfada -c de kullanmış adam ama o işlemin başlaması için onay vermek anlamında aslında bir yönden avantajlı okulda öğrenciler varsa tahtaların bir kısmı kapatılıp açılıyorsa yanlışlıkla pxe modunda başlarsa araya girip onlarda istemeden formatlanabilir. Ama sizin kontrolünüzde olan bir sistemde bence gerek yok.

2- sda1 yi yüklemek için beginner modunda çok bişey seçmeden kuruyorum şuan aklımda yok yarın resimli hatta mümkünse videolu çekimler yapmaya çalışırım.

Kısaca sda1 (tahtaların açılması hariç) yükleme için 10-15 dk sda2 için (tahtaların açılması hariç) 25-30 dk süre yeterli geliyor.
Toplamda 40-50 dk da yükleme hallolmuş oluyor. Tabi bu konuda birkaç akıllı uslu öğrenciden yardım alın siz işlemi başlattıktan sonra özellikle klavye takıp pxe modunda başlatmak da biraz zaman alıyor. Bunu öğrencilerinize yaptırabilirsiniz.

Clonezillanın şöyle bir güzelliği var siz 20 olarak belirlediyseniz 19 akıllı tahta olsa bile başlamıyor 20. tahta sisteme dahil olunca işlem başlıyor.

Devamını yazacağım..

Hocam daha yeni başladım :)
Bu neki adım adım size okula sistem kurmayı anlatacağım inaşallah. konu bitince en alta konu bitti yzarım frısat buldukça ekliyorum.

aynenbadi' Alıntı:
karışık geldi :?

Hocam emeğiniz için tşkrlr. Bununla tam olarak ne yapıyorsunuz acaba? Biraz daha açıklayıcı olursa sevinirim...

Hocam asıl amaç tüm akıllı tahtalara tek seferde ağ üzerinden format atmak.

Ama 2. ve 3. amaçlarım da var örnek ağ üzerinde bir bilgisayara yüklediğim öğretmen arşivini tüm akıllı tahtalardan erişerek öğretmenlerin kullanması.
Anlatım tam bittiğinde herşey daha oturur şuan biraz karışık geldiğinin farkındayım. Fakat çok detay var fırsat buldukça ekleyeceğim.

gulages72' Alıntı:
Hocam emeğiniz için tşkrlr. Bununla tam olarak ne yapıyorsunuz acaba? Biraz daha açıklayıcı olursa sevinirim...

konu ile ilgili hiç bilgisi olmayanlar için yani benim gibiler için biraz daha açıklayıcı bilgi yazarsanız çok sevinirim.
serverdan ne yapmayı planlıyorsunuz mesala....

Hocam Clonezillayı hiç duydunuz mu bilmiyorum acronis gibi birşey. Özelliği şu ağ üzerinden tüm bilgisayarlara aynı anda imaj yükleyebiliyor. Bende açıkçası henüz %100 başarı elde etmiş değilim.
Ancak denemelerim sonucu bu tip bir servere ihtiyaç duydum çünkü ağ üzerinden yedek alırken ssh sever ihtiyacı var. Bunun için windows üzerine bişeyler kurmak yerine sanal PC lerle çalışıyorum.

diablosman' Alıntı:
konu ile ilgili hiç bilgisi olmayanlar için yani benim gibiler için biraz daha açıklayıcı bilgi yazarsanız çok sevinirim.
serverdan ne yapmayı planlıyorsunuz mesala....

Şuan okuldayım ve tüm bilgisayarlara başlatayım deidm (daha önce 2 tahtayı birlikte deniyordum.) fakat çoğu tahta sistemi algılayamadı başlamadı format yeniden başka yöntemle deniyorum.

güzel paylaşım ...videolu olsa tadından yenmez..... gerçi resimlide güzel.....

Şuan 16 tahta aynı anda formata başladı 33 tahta var fakat hepsi gormediği için önce 16 tanesine atayım bakayım dedim.

16 tahtanın c: sürücüsünün imajı atılıyor 20 dk diyor. Bitince bakalım diğerleirne de yapabilirmiyim.

Maşallah ... Bekar miyiz hocam ... Hafta sonunu bile verdiğine göre ya yeni atamasın ya da idealistligini kaybetmemiş bir eğitim neferisin. Çok takdir ettim seni, başarılarının devamını diliyorum

Ben takipteyim, emekleriniz için teşekkür ediyorum...

Hocam evliyim 1 çocukluyum :)
Allaha çükür uğraşmayı seviyorum hanım bu işten muzdarip ama yapacak bişey yok :)

elrond' Alıntı:
Maşallah ... Bekar miyiz hocam ... Hafta sonunu bile verdiğine göre ya yeni atamasın ya da idealistligini kaybetmemiş bir eğitim neferisin. Çok takdir ettim seni, başarılarının devamını diliyorum

Birde hocam hafta içi okul kalabalık iş yapılmıyor ki. Dersler devam ediyor. Hafta sonu da 4 ten sonra boşaldı valla.

Hocam bu islemi altyapisi tamamlanmış bir okulda mi deniyorsunuz ? 1. Faz mi 2. Faz mi altyapi ?

hocam faz1 network vs herşey var sadece accesspointşer çalışmıyor.

Şuan denedim bi yerde bir hata yapmış olabilirim. 16 tahtanın 5 i tam olarak kurulmuş tekrar 10 tahta için bi işlem daha başlattım. Bitince bakalım hepsi olacakmı.

Sormamın sebebi 1 yıldan daha uzun süredir faz1 de ağdan imaj atma işlemi yapıyordum fakat 2. Faz altyapıda access pointler aktif oluyor ve cihazların konfigurasyonu nedeniyle internet erişimi tahtalarda yok. Ip otomatik alamıyor ve elle verilen ip lerde ağdan çıkış yapamıyor. 2. Faza fiber internet gelene kadar da mümkün olmadığı firma tarafından söylendi.

Siz çözüm bulabildiniz mi onu merak etmiştim

Öyle birşeyle karşılaşmadım henüz.

Şuan okulun büyük bir kısmını imaj attım tümüne birden atmadım nolur nolmaz belki sorun olur yarın ders var en azından okulun yarısı çalışsın.
Fakat bundan sonra tek seferde bütün okula imaj atabilirim.

BAzı tahtalar hariç onlarda nedenini anlamadığım bir durumdan ötürü bir sorun var. algılamıyor sistemi ona daha sonra gerekirse usb bellekle atarım diye düşünüyorum.

nosTRa' Alıntı:
Sormamın sebebi 1 yıldan daha uzun süredir faz1 de ağdan imaj atma işlemi yapıyordum fakat 2. Faz altyapıda access pointler aktif oluyor ve cihazların konfigurasyonu nedeniyle internet erişimi tahtalarda yok. Ip otomatik alamıyor ve elle verilen ip lerde ağdan çıkış yapamıyor. 2. Faza fiber internet gelene kadar da mümkün olmadığı firma tarafından söylendi.

Siz çözüm bulabildiniz mi onu merak etmiştim

Konu genel taslak olarak oturdu resimlerle ve video ile destekleyebilirsem daha anlaşılır olacaktır.
Sorularınız varsa veya anlaşılmayan yerler varsa sorun güncelleyeyim.

Birde neden bu işte bir PC yi server yapıp kullandığımı soranlar oluyor aklıma gelenleri yazayım buraya belki başka fikirlerde oluşablir.

1- Serveri öğretmen arşiv deposu olarak kullanmak için
2- Serveri tahta imajının yüklenip gerektiğinde tekrar kurulması için depo niyetine kullanmak için.
3- Akıllı tahtalara toplu değil de mesela sadece biri arızalandı onu geri yüklemek için de aynı serverdeki yedeği kullanabileceğim.
4- Veya akıllı tahtaların sadece D: sürücülerini toplu bi şekilde silmek için yine bu sistemi kullanabileceğim.
5- aynı şekilde yalnız C: sürücüsünüde güncellemek için kullanabileceğim. İmajımı yenilersem vs..
6- Okulda idarede kullanılan PClerin özellikle bazı özel yazılımların olduğu Pclerin yedeklemesinde de bu serveri değerlendirebileceğim.
7- Ayrıca aynı marka model kasaların veya notebookların imajlarını da bu serverde saklayıp gerektiğinde formatı için kullanabileceğim.
8- Ağ üzerinde idarecilere özel döküman deposu yaparak gerektiğinde tüm idarecilerin aynı dökümanlara erişebilmesini sağlayabileceğim.
vs. vs.

Daha başka ne olabilir bilmiyorum

bu kadar karmaşık bir konuda bi taraftan uygulamasını yapıp bi taraftan buradaki içeriğe emek verdiğiniz için tebrik ederim. böyle durumlarda insan hangisi olmadı, niye olmadı diye hem yoruluyor hem sinirleniyor.

çalışmanız için de ayrıca tebrikler.

Gece 1 de eve gittim. Sabah bi geldim format atıp çalıştırdıgım makineler açılmıyor. Clonezilla serveri açık unutmuşum PXE modunda açılanlar kendini bidaha formatlamaya çalışmıs..

Gülermisin Ağlarmısın :)

Gerçi sistemi çözdüm artık gerisi sıkıntı olmaz inşallah. Şimdi şu hatalı olanları tekrar hallediyorum

Geri