Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 29 mesaj ] Sayfaya git 1, 2  Sonraki
Yazar Mesaj
  Yüksek Lisans Yapmayı Düşünüyorum ?
Mesaj 10 Şub 2008, 14:38 
Site Gezgini
Site Gezgini

Yüksek lisansa başvurmayı düşünüyorum ama bazı sorularım var.
Hem öğretmenlik yapıp hem yüksek lisans yapan var mı acaba???
Hangi üniversitedesiniz ve yüksek lisansa alınırken mülakat olmuş muydu?
Ales puanınız kaçtı??Kpds ye girmek gerekiyor mu??
Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Başa Dön

Mesaj 10 Şub 2008, 14:44 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

sen çok geç kalmışşsın arkadaş yukarıda saydıklarının hepsi gerekiyor ayrıca alesten 60 tan aşağı almaman gerekıyor, kpdsden en az 50 puan elinde hazır bulusun,ortalaman 4 lük sistemde 2,75 ten aşağı olmasın, yüzlükte 75, sonra yüksek lisans yapmak istediğin bölüme ve bölüm hangi üniversitedeysen ona göre zorluk derecesi değişir hocalarına göre yani :mrgreen: :+1:

Başa Dön

Mesaj 10 Şub 2008, 14:56 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim :) :mrgreen:

Başa Dön

Mesaj 10 Şub 2008, 19:50 
Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarı

ben gazide yüksek lisans yapıyorum arkadaşlar ve yüksek lisans öyle sanılan gibi zor da değil ama benim size tavsiyem kendi bölümünüzde yüksek lisans yapmanız mesela bilişim enstitüleri var oralarda bizim alanımıza yönelik güzel dersler var bunlarda yapabilirsiniz, tabi öğretmenseniz biraz zor oluyor çünkü hem öğrenci hem öğretmen olmak zor hakketen, üstelik her hafta yolda oluyorsunuz ,bunlara katlanmak zor olabiliyor bazen,
yüksek lisansta mutlaka mülakat olur ve başvuru çoksa araya tanıdık sokmazsanız ALES ve Dil puanınız ne kadar yüksek olursa olsun girmeniz çok zor, ama başvuru azsa girmek kolay, zaten bize yönelik olan bilişim enstitüleri daha yeni yeni kuruluyor ve bikaç tane üniversitede var bence tam zamanı.

Başa Dön

Mesaj 10 Şub 2008, 19:56 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

ben yükseklisansımı anadoluda yaptım. bizde mülakat yoktu. lesin %50 si, kpds veya üds nin %20 si not ortalamasının % 30 u toplanarak sıralama yapılıyor ona göre öğrenci alınıyordu. heö çalışıp hem yüksek lisans yapmak çok kolay değildi bence. özellikle tez aşaması çok yorucuydu. ve sonuçta elime maddi manevi pek bişey geçmedi. bazı dersler güzeldi ama evde de isteyen kolaylıkla o billgilere ulaşabilir. çok gerekli bi olay değilmiş yani :(

Başa Dön

Mesaj 10 Şub 2008, 19:58 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

Ben Fırat TEF kontrol dalında bitirdim bu sene y.lisansımı..(Mülakat vardı)
Hem öğretmenlik hemde y.lisans yapabiliyorsunuz. Bunun dışında hem ales hemde üds ye ihtiyacınız var...
Yapmanızı tavsiye ederim.. ama bahar dönemi alımlarını kaçırmışsınız...Artık eylüle

Onun için marta ales ve kpds veya üds girip
alesde en az 60
üds veya kpds en az 45 alamaya bakın..
Tabi bunun dışında lisans bilginiz ve not ortalamanız yüksek olması lazım ve mülakatta iyice bilgileriniz sergilemelisiniz..
Nasipse ben şimdi Eğtim Bilimlerimde Doktora başlayacam

www.elzismetpasa.k12.tr

En son mkavakli23 tarafından 10 Şub 2008, 20:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Mesaj 10 Şub 2008, 20:20 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

arwen yazdı:
ben yükseklisansımı anadoluda yaptım. bizde mülakat yoktu. lesin %50 si, kpds veya üds nin %20 si not ortalamasının % 30 u toplanarak sıralama yapılıyor ona göre öğrenci alınıyordu. heö çalışıp hem yüksek lisans yapmak çok kolay değildi bence. özellikle tez aşaması çok yorucuydu. ve sonuçta elime maddi manevi pek bişey geçmedi. bazı dersler güzeldi ama evde de isteyen kolaylıkla o billgilere ulaşabilir. çok gerekli bi olay değilmiş yani :(

Keşke diğer üniversitelerde de mülakat olmasa . Başvuru sonucu yaşadığım hayal kırıklığı ile Yüksek Lisanstan vazgeçtim. Torpiliniz varsa başvuru için taban puanları alın girersiniz. Eğer yoksa ALES ten 85 de alsanız bir şeye yaramıyor 70 puanlılar ortalaması ve dil puanı düşük olanlar mülakat ve bilim sınavı sonuçları ile önünüze geçiyor, giremiyorunuz . :( :x

Başa Dön

Mesaj 20 Şub 2008, 16:39 
Aktif Üye
Aktif Üye

bilmiyorum

Başa Dön

Mesaj 20 Şub 2008, 17:00 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

kendi üni.nizde y.lisans yaparsanız kabul edilme şanısınız artıyor, mülakata tabii tutulmayabilirsiniz. bir de sistemi bildiğiniz için daha rahat edersiniz. sınavlar için geç kalmış sayılmazsınız. 2.dönem ALES ve KPDS sınavları başvuruları daha geçmedi. osym den sürekli takip edin sınav takviminden. KPDS 17 mart ta başlıyordu sanırım. puanlara gelince üni.ye ve bölüme göre değişiyor. ama puanı düşünmeyin derim, hele de lisans ortlamanız iyiyse elinizden geleni yapın ve başvurun, puan stres yapar. cogullu hocamın dediği gibi en çok yoran da yol ki ben ilçeden ile gidiyorum: 1,5 saat. hele bir de sırf diploma olsun diye yapmıyorsunuz zor gerçekten. hem öğrenci hem öğretmen olmak yeni mezunsanız bi geçiş dönemi oluyor hem zor hem gzel; ama mezun olalı çok olduysa cidden zor. tekrar ders çelışmaya başlmak zor olurdu diye düşünüyorum. ben yeni mezunum bu arada, sadece öngörü...

Başa Dön

Mesaj 17 Tem 2008, 01:14 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

gözünüzü korkutmak istememem hem öğretmenlik hem yüksek lisans zor.. hele tez aşamasında kafayı sıyırmak üzere olabiliyorsunuz. 2 arada 1 derede kalıyorsunuz: okul diyor ki "yl de neymiş, senin 1.görevin öğretmenlik" ve üniversite diyor ki "boşveeer, öğretmenlik olur gider, sen yükselmeye bak". yani böyle garip bir durum...
niye mi yl? bilmem, kendimizi tatmin etmek için sanırım.. "çocuk da yaparım kariyer de.." hesabı galiba...

Başa Dön

Mesaj 17 Tem 2008, 01:29 
Site Gezgini
Site Gezgini

ben 2002 yılında marmara yüksek lisansa girdim lesin(ales) %50 si diploma notunun %20 si dil sınavının %10 bilim sınavının %15 i mülakattında %5 gibiydi yanlış hatırlamıyorsam.

Ama arkadaşlar gerçekten çok istrekli değilseniz çok zorr yanlış anlamasın yüksek yapmak değil öğrenci olmak bişeylerle uğraşma zor geliyo şahsen ben bi şekilde erteleye erteleye dondura dondura 2007 Aralığa kadar yüksek lisansa devam ettim bazı sebeplerden bitmedi 5 yıl süren yüksek serüveni tez aşamasında olumsuz bitmiş oldu af çıkarsa artık tez hazır :|

Başa Dön

Mesaj 17 Tem 2008, 01:37 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

yüksek lisans=ömür törpüsü...

Başa Dön

Mesaj 20 Tem 2008, 16:03 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

bogrt yazdı:
yüksek lisans=ömür törpüsü...

kesinlikle katılıyorum ama kaşındık işte...

Başa Dön

Mesaj 20 Tem 2008, 16:15 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

processor yazdı:
kaşındık işte...

insan bazen böyle kaşınıyor işte..
hani "huzur batması" gibi bi durum galiba.. :D

Başa Dön

Mesaj 20 Tem 2008, 16:23 
Site Gezgini
Site Gezgini
Kullanıcı avatarı

yüksek lisansa başvurusunda ısparta ve sakarya da mülakat pek fazla eki yapmıyo %5 gibi birşey tabi ales ve kpds sınavlarının sağlam olması lazım. ben şuanda muğla tef de yüksek lisansta kaydımı dondurdum. fakat oraya gitme işi zor gözüküyo şemdinli nere muğla nere ama akademik kariyer olayı çok güzel. İlk başta çalışmak zor geliyo insana ama bu bir hastalık kapılıp gidiyor insan....

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 29 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri