Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 79 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki
Yazar Mesaj
  E-okulda ders dağıtım programı
Mesaj 24 Kas 2010, 17:54 
Aktif Üye
Aktif Üye

Haftalık ders programının hazırlaması için aşağıdaki verilerin e-okul sisteminde tamamlanmış olması gerekmektedir.
1-) Ders başlangıç ve bitiş saatleri ( IOK09001:Haftalık Ders Başlangıç ve Bitiş Saatleri )
2-) Şube tanımları (IOK03001: Şube Oluşturma)
3-) Seçmeli dersler (IOK09003: Dönemlik Seçmeli Ders Belirle)
4-) Ders öğretmenleri ve şubeleri (IOK09004: Şube Öğretmenleri Belirle)

Ders Dağıtım Programı Verileri
1-) Ders dağıtım için gerekli olan programını http://e-okul.meb.gov.tr/eokulfet.zip adresinden kişisel bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
2-) Ders dağıtım programını edinmişseniz, FET dağıtım programı için gerekli olan verilerin kiişsel bilgisayarınıza indirlmesini sağlamalısınız. Bu işlem için aşağıda bulunan indir butonunu kullanmalısınız. İndir butonu sırasında explorer dosyanın indirilemediğine dair bir uyarı vermiş ise başka bir bilgisayarda deneyiniz veya windows işletim sistemi kullanıyorsanız http://support.microsoft.com/kb/816868 adresini inceleyiniz.

E-Okul Sisteminde tanımlanmış ancak hatalı olma ihtimali olan veriler aşağıdadır. Aşağıdaki listeyi inceleyiniz, liste boş ise bir sonraki adım olan indirme işlemine geçiniz. Listede yer alan bilgilerin doğru, uygun olduğunu düşünüyorsanız bir sonraki adım olan indir işlemine geçebilirsiniz.
Öğretmenler Haftalık Toplam Ders Saati Sayısı

Ders dağıtımına başlamadan önce aşağıdaki listeden şubelerinizi ve şubelerinize ait girmiş olduğunuz verilerden oluşmuş listeyi inceleyiniz. Sınıf şube sayısını ve şube başına düşen haftalık ders saati toplamının mevzuattaki saatlere uygunluğunu kontrol ediniz.

FET Haftalık Ders Dağıtım Programında hazırlanmış verileri e-okula aktarma
1-) FET programında ders yerleşim işleminin ardından, FET programı Dosya menüsü - sonuçları bilgisayarıma aktar bölümü açılarak virgülle ayrılmış veri (text) seçilir.
2-) FET programının gelen soru ekranında herhangi bir değişiklik yapılmadan kayıt işlemi yapılır. Verilerin kaydedildiği klasör ekrana bilgi olarak gelecektir.
3-) FET programının sonuçları kişisel bilgisayarınıza kayıt ettiği klasör "fet-results" aşağıdaki gözat (browse) butonuna basılarak açılır.
4-) Herhangi özel bir değişiklik yapılmamış ise "fet-results\csv\mebeokuldangelendata" klasörü içinde bulunan "mebeokuldangelendata_timetable" dosyası seçilir.
5-) Yükle butona basılarak sonuçların e-okul sistemine gönderilmesi sağlanır. Bu sırada e-okulda tanımlı bir ders programı var ise silinmeyecektir.
6-) Sınıf / Şube seçimi bölümünden gönderilmiş olan program listelenebilir.
7-) Gönderilmiş haftalık ders programında listelenek, kontrol edildikten sonra bir problem yok ise e-okul tarafından geçerli olabilmesi için "E-okulda Geçerli Yap" butona basılır.
Uyarı: E-okulda geçerli yapı butonuna basılması ile e-okuldaki mevcut ders programı silinerek, yerine ekranda görünen yeni program oluşacaktır.

Başa Dön

Re: E-okulda ders dağıtım programı
Mesaj 24 Kas 2010, 18:07 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

*.fet xml file diye bir dsya istiyor. onu e-okuldan nasıl alacağız..

not: deneyenler , test sürümü olduğunu unutmasın..

Başa Dön

Mesaj 24 Kas 2010, 18:27 
Aktif Üye
Aktif Üye

vay be kaç zaman önce internet sitemde tanıtmıştım 1 kişi bile okumamıştı. FET i bir kaç kişiyede önermiştim kullanmamışlardı :) artık meb deyince kullanırlar.

Başa Dön

Mesaj 24 Kas 2010, 18:46 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar bu nasıl kullanılmaktadır ?
Ne kadar etkilidir ?

Başa Dön

Mesaj 24 Kas 2010, 19:31 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

bilgilendirme için teşekkürler :)

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Mesaj 24 Kas 2010, 19:40 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

bu ders dağıtım programının temel aldığı asıl program şudur:

FET (Free Timetabling Software)
http://www.lalescu.ro/liviu/fet/

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Mesaj 24 Kas 2010, 20:12 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Ders dağıtımınlarını yapmıştık , artık bir dahaki sene kullanılırız.

Şimdiden incelemek lazım

Başa Dön

Mesaj 24 Kas 2010, 20:36 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

değişik bir yapısı var ama daha da geliştirilmesi gerek bence hiç kullanışlı değil çok antika olmuş.

Başa Dön

Mesaj 25 Kas 2010, 18:32 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

programın açılış kısmında yazan açıklamalar:

M.E.B.
İLKÖĞRETİM OKULLARI DERS DAĞITIM PROGRAMI TEST VERSİYONU @ (22/09/2010)
Program İşleyişi
1- E-okul sisteminde Kurum İşlemleri modülünde bulunan ders başlangıç ve bitiş saatleri Tanımlı olmalıdır.
2- E-okul sisteminde Kurum İşlemleri modülünde bulunan şube ekle menüsünden şubeler tanımlanmalı veya kapalı ise kullanılacak sınıf şubeler aktif hale getirilmelidir.
3- E-okul sisteminde Kurum İşlemleri modülünde bulunan seçmeli dersler menüsünden okulun seçmeli dersleri tanımlanmalıdır.
4- E-okul sisteminde Kurum İşlemleri modülü içinde yer alan ders işlemleri - ders öğretmenleri tanımı yapılmalıdır.
5- E-okul sisteminde Kurum İşlemleri modülü içinde yer alan ders işlemleri - haftalık ders dağıtım programı ekranında bulunan indir bölümünden fet uzablı veri dosyası kişisel bilgisayarınıza aktarılmalıdır.
6- Bu program içinde bulunan Dosya menüsü Aç (E-okudlan alınan dosya) bölümünden kişisel bilgisayarınıza idirilmiş dosya aglır. (Bu işlem ile ders,sınıf,öğretmen tanımları bu programa aktarılır, elle yapılacak tanımlar soruna yol açacaktır. Veriler ile ilgili tüm düzenlemeler e-okuldan yapılmalı, bu programda sadece kısıtlamalar ve ayarlamalar yapılmalıdır.)
7- Özellikle Zaman bölümünde bulunan işlemler ile dersler, öğretmenler ve sınıflar ile ilgili kısıtlamalar ve düzenlemeler yapılabilir. Çizelgeyi oluşturmak için haftalık çizelge bölümü aglarak oluştur seçilir. Sonuçlar aynı bölümdeki diğer seçeneklerden takip edilebilir. Uygun olmayan kısıtlamalar seçilmiş ise dağıtım oluşmayacak veya çok bekleyecektir.
En geç ortalama 1 dakika içinde bir ders programının oluşması beklenmektedir. Daha uzun süren dağıtımlar için kısıtlamalar yanlış tanımlanmış olabilmektedir.
8- Bazı kısıtlama bölümlerinde yer alan % ifadeleri işlemlerin hangi oranda dikkate alınacağını belirtmektedir. %100 kurala mutlaka uyulması gerektiğini belirtir. Daha az yüzdeler kısıtlamanın önemine göre azaltılmalıdır. Örneğin bir dersin öğleden sonra olması istenmiş ise %95 lik bir oran verilerek bunu uyulması istenir ancak çizelge oluşmuyor ise 20 denemeden sonra bu kuralın önemsenmeyeceği anlamına gelir.
9- Çizelge oluşmuş ise Dosya - bilisayarıma aktar menüsünden sonuçlar kişisel bilgisayarına, gelen mesajdaki klasörler içine atılacaktır. Bu dosyalar içinde oluşmuş çizelgenin yazdırılabilir (HTML) formattaki birçok dökümü ve e-okula aktarılacak csv çözümleri oluşacaktır.
Bu çözüm csv klasöründeki "mebeokuldangelendata_timetable" dosyasi e-okul yükleme ekranından e-okula aktarılır.
Örnek ayar: Bir öğretmen pazartesi öğleden sonra ders alamayacak ise veri menüsünden zaman sabitleri- öğretmenler- bir öğretmenin uygun olmayan zamanları bölümüne girilir. Buradan öğretmen seçilerek uygun olmayan zamanları gelen tabloda işaretlenir. Ayarlar tamamlandıktan sonra haftalık çizelge bölümü açılarak oluştur seçilir ve ders programı hazırlanır.

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Mesaj 02 Ara 2010, 12:19 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

saolun hocam okulda inceleyim...

Başa Dön

Mesaj 05 Ara 2010, 21:34 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Bana da geçn müdür yardımcımız söyledi, incele çözmeye çalış dedi, programı kurdum .fet uzantılı dosyayı indirdim biraz kurcaladım ama hiç bişey anlamadım :? Çok karmaşık geldi :o

Başa Dön

Mesaj 05 Ara 2010, 23:06 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

fet uzantılı dosyayı e okulda indiriyorsunuz. fet programını bilgisayarınıza indirip e okuldan aldıgınız fet uzantılı dosyayı import edip dağıtımla ilgili istediğiniz kısıtlamaları belirleyip dağıtımı yaptıktan sonra farklı kydet diyerek fet uzantılı bir dosya elde ediyoruz ve bu dosyayı e okula tekrardan yüklüyoruz. dağıtım otomatik olarak e okuldaki ders programı bölümüne gelmiş oluyor. programın özü bu ancak program daha tam çevrilmemiş şu anki halihazır halini kullanabilmek için programcı olmak gerek gibi geliyor bana :)

Başa Dön

Mesaj 06 Ara 2010, 21:49 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Haftalık Ders Dağıtım Programı Kullanım kılavuzu:
https://e-okul.meb.gov.tr/Dokumanlar/E- ... KLAVUZ.pdf

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Mesaj 06 Ara 2010, 22:13 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

arkadaşlar yaklaşık bir saattir e okuldan programı ve açıklamaları inceliyorum. Programı indirdim, dosyayı indirip ders programını oluşturdum. Ders programının oluşturulması çok kısa sürdü, yaklaşık 45 saniye.(bu tabi okullara ve kısıtlamalara göre değişir.)
- Tamamen çevrilmeye ihtiyacı var.
- Daha çok görselliğe ihtiyacı var.(e-okuldaki açıklamada "Program görsel öğelerden çok sunduğu seçenekler ile önplana çıkmaktadır." deniliyor.) - Birinci kademenin de programını yapıyor(birinci kademenin programının yapılmasının sakıncası serbest etkinlikler, beden eğitimi gibi dersler sabah saatlerinde ve/veya üst üste olabiliyor.)Tabi program yaptı diye buna uyulacak diye bir şey yok.
ben okulda ders programını yaparken branş öğretmenlerinin girdiği dersler hariç birinci kademenin programına müdahele etmiyorum.
-çok karışık değil bence, kolay bile denebilir.
-bilgilerin e-okuldan alınıp tekrar e-okula yüklenebilmesi en büyük artısı

Başa Dön

Mesaj 06 Ara 2010, 22:19 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

yeni sürümde artık test versiyonu diye yazmıyor
KASIM 2010:
http://e-okul.meb.gov.tr/eokulfet.zip

M.Niyazi Saral

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 79 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri