Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 40 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
  Üniversitede Öğretim Görevlisi Olmak...
Mesaj 23 Eyl 2009, 15:36 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Merhaba arkadaşlar, başlıktan da anlaşılacağa üzere böyle bir yol var önümde. Bunun için fırsatım var ancak nedir ne değildir tam bilmiyorum. MEB kadrosunu bırakmam gerekicek sanırım, bıraktığımda öğretim görevlisi olursam haklarım ne olacak? Böyle bir geçiş bana neler kazandırıp, neler kaybettirecek?
Bu konuda her açıklamayı dinlemeye hazırım, yorumu olan?..

Başa Dön

Re: Üniversitede Öğretim Görevlisi Olmak...
Mesaj 23 Eyl 2009, 16:12 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

hocam bildim kadarıyla istifa etmen gerekicek üniversitenin avantajları var bikere karşında seni anlayan her türlü muhabbet edecen gençler oluor çoluk çocukla uraşmıon:)) ama şöle kötü yanı var tatilleri fazla deil ayrıca bana göre daha kötüsü tayin olayı olmuor veya çok zor karar senin hocam ama hayatın için önemli bi karar vericen hayırlısı ne ise o olsun...

Başa Dön

Mesaj 23 Eyl 2009, 17:19 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Üniversitede öğretim üyesi olarak çalışmanın;
Artıları
1-) Hitap edilen kişiler bambaşka olacak(ki en önemli faktör bu osla gerek).
2-) Aldığımız eğitimi işimizde kullanırken daha düşük seviye işler yerine, belki biraz daha merakla belki biraz daha hevesle istediğimiz konularda çalışabileceğiz. En azından yerinde saymak yerine kendimizi geliştirebileceğimiz alanda çalışacağız.

Eksileri
1-) Vize ve final haftaları ertesi haricinde yoğun bir tempoda çalışılıyor(Gerçi şu anda mesleğimin dışında eğitimim için çırpınıyorum o yüzden pek fark olmayacak gibi, ayrıca yükselme imkanı nedeniyle belki zevk alarak çabalayacağım).
2-) Tatil konusu evet ama yazları bazen uzadıkça sıkıcı olabiliyor, 20-30 gün de yeterli olabilir belki...

Maddelerştirince 2 konuyu nereye koyacağımı bilemedim;
1- Maddi açıdan ne getirir ne götürür?
2- İş güvencesi, devamlılık şansı nasıl bilmiyorum. Kadro konusu hakkında hiç bilgim yok, bu soruları cevaplayabilecek var mı?

Başa Dön

Mesaj 23 Eyl 2009, 17:52 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Önemli bir konu.

Başa Dön

Mesaj 01 Eki 2009, 14:53 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Merhaba.
hocam bende sizinle aynı aşamadayım kadro durumu nasıl, özlük hakları aynımıdır meslek içine girmeyince bilinmiyor.
muvaffakiyet süreci nasıl işliyor uzun sürermi acaba bilgi olan varmı...

Başa Dön

Mesaj 01 Eki 2009, 22:38 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Eski hocam ama yeni akrabam olacak bir hocamdan bilgi alacağım bu konuda, ah bir ulaşabilsem, buradan bilgilendiririm ama geçen bir kaç günde ilköğretimden çok soğudum ben.

Başa Dön

Mesaj 01 Eki 2009, 23:06 
Süper Üye
Süper Üye

-öncelikle araştırma görevlisi olarak başlayıp akademik olarak ilerleyecekmisiniz yoksa direk öğretim görevlisi olarak mı başlayacaksınız?

-Araştırma görevlisi olarak başlarsanız profesörlüğe kadar yolu var ve yar doç.luktan itibaren üniversiteye temelli yerleşmiş sayılırsınız. Yani doktor ünvanı alan birinin bile garantisi yoktur.

-Öğretim görevliliğinde ise maaş açısından meb deki öğretmenlikle başabaşdır. Yükselmek diye birşey yoktur yani şuan siz öğretim görevlisi olarak başka biride araştırma görevlisi olarak aynı bölüme girseniz onu ilerde yanınızda profesör olarak görebilirsiniz.

-Diğer bir husus ise tayin olayıdır. Öğretim görevlisi olarak girerseniz üniversitenizin bulunduğu ilde üniversitenizin keyfi kadar 3 yıl 5 yıl 10 yıl 20 yıl çalışacaksınız.Tayin hakkınız yoktur.Fakat araştırma görevlisi olarak girerseniz yar. doç. prof gibi ünvanları almaya başladıktan sonra diğer üniversitelere geçmeniz mümkün olabilmektedir.

Eğer kendinize güveniyosanız gidin derim fakat Mebin kadrosu gibi garanti değildir Her an üniversitenin çıkarma olasılığını düşünün.

Başa Dön

Mesaj 01 Eki 2009, 23:16 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Hocam öncelikle hakkınızda hayırlısı olsun.

Bence önemli bir konu da şudur: Üniversiteye geçtiğinizde tekrar öğretmenliği dönüş şansınız nedir? Böyle bir hakkınız olacak mı? Bunu bir araştırın. Olur ya (İnşallah olmaz ama) baktınız sevmediniz işi ve geri dönmek istiyorsunuz. Sonra her ikisinden de mahrum olmayın.

Sonuç her ne olursa olsun hakkınızda hayırlısı ne ise o olsun hocam.

Başa Dön

Mesaj 02 Eki 2009, 22:36 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Hocam öğretim görevlisi sonucu belli oldu bugün;kazandım.. şimdi sanırım 2 seçenek var.

1- Muaffakiyeti bekleyip (tabi nasıl veriliyor hala net bir bilgi yok elimizde) kurumlar arası geçiş - güvenli bir yol geri dönüşü kolay
2- istifa edip hemen göreve başlamak (riskli sanırım geri dönüş açıktan atama)-

daha geniş bir bilgiye sahip olan , kendisi ya da tanıdığı bu süreci geçirenler yardımcı olabilirmi.tşkler.

Başa Dön

Mesaj 02 Eki 2009, 22:53 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

hakankor yazdı:
Hocam öğretim görevlisi sonucu belli oldu bugün;kazandım.. şimdi sanırım 2 seçenek var.

1- Muaffakiyeti bekleyip (tabi nasıl veriliyor hala net bir bilgi yok elimizde) kurumlar arası geçiş - güvenli bir yol geri dönüşü kolay

daha geniş bir bilgiye sahip olan , kendisi ya da tanıdığı bu süreci geçirenler yardımcı olabilirmi.tşkler.

hayırlı olsun hocam
biraz bilgi verirsen sevinirim, öğretim görevlileri sözleşmeli mi oluyor? kalıcı mı?
öğretim görevlisi olmak için ne gibi şartlar var? hangi sınavlardan geçtin? maaşı ne kadar? yükselmesi nasıl? ileride başvursam mı kararsızım, şu an asker öğretmenim
tayini çok zor diyorlar, ne gibi artıları eksileri olur dersin?

Başa Dön

Mesaj 02 Eki 2009, 23:00 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Rüzgara Karşı yazdı:
hakankor yazdı:

hayırlı olsun hocam
biraz bilgi verirsen sevinirim, öğretim görevlileri sözleşmeli mi oluyor? kalıcı mı?
öğretim görevlisi olmak için ne gibi şartlar var? hangi sınavlardan geçtin? maaşı ne kadar? yükselmesi nasıl? ileride başvursam mı kararsızım, şu an asker öğretmenim

bende bu konuda bılgı sahıbı olmak ıstıyorum

Başa Dön

Mesaj 03 Eki 2009, 00:47 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

blackpeace83 yazdı:
Rüzgara Karşı yazdı:
hakankor yazdı:

hayırlı olsun hocam

bende bu konuda bılgı sahıbı olmak ıstıyorum

Meslek yüksek Okulunda başlayacağım inş. Myo lar için dil şartı yok sadece ales ten yüksek puan alacaksınız mezuniyet notuda etkliyor tabi.
önceden mülakat sözlüydü şimdi hem yazılı hem sözlü oldu...pek bi şartı yok aslında , umarım isteyenlerde olabilir...

Başa Dön

Mesaj 03 Eki 2009, 00:49 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

alesten kaç almıştın?
mülakatta neler sordular hocam? yazılı sınavda neler var?
tayin durumu nasıl? ve maaşlar?
sözleşmeli mi oluyor öğretim görevliliği, kalıcı mı?

Başa Dön

Mesaj 03 Eki 2009, 11:31 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Ayrıca eğitim fakültesinde öğretim görevlisi iken, doktora yaparak Yrd. Dç olabiliriz yanılmıyorsam, değil mi?

Başa Dön

Mesaj 03 Eki 2009, 12:01 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

evet hocam doktarayı bitirirsen kadro açılıyor kendi ünv.ya da başka bir yerde, başvurarark olursun.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 40 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 121 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri