Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
  repeater ile access point arasındaki fark nedir???
Mesaj 23 Eki 2010, 02:11 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Arkadaşlar her ikiside kablosuz bağlantıryı sağlamıyor mu? Her ikiside mesafeye göre birden fazla bilgisayarın internete bağlanmasını sağlamıyor mu? bilgi verirseniz sevinirim . Aceess pointide bizler sinyali güçlendirmek için kullanmıyor muyuz? kafam karıştı 2 makale okudum birisi 3 katlı binada repeater olarak seçmiş diğeri 4 katlı binada access point olarak

En son Türkiye58 tarafından 23 Eki 2010, 02:16 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Re: repeater ile access point arasındaki fark nedir???
Mesaj 23 Eki 2010, 02:16 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

sanirim aralarindaki tek fark repeater sinyali aldigi ip ile ayni ipden yayin yapiyor. ap'nin ise kendine ait bi ipsi var. ikisine de reset attiginizda matrixte kaymalar meydana geliyor demektir, birazdan isler sarpa saracak kacin diyebilirz diye devam ettirmek isterdim :D

}

Başa Dön

Mesaj 23 Eki 2010, 02:26 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

opian yazdı:
sanirim aralarindaki tek fark repeater sinyali aldigi ip ile ayni ipden yayin yapiyor. ap'nin ise kendine ait bi ipsi var. ikisine de reset attiginizda matrixte kaymalar meydana geliyor demektir, birazdan isler sarpa saracak kacin diyebilirz diye devam ettirmek isterdim :D

peki hocam bizde bir dene d-link 2100 ap var onun ayarını yaptım ben çalışıyor. Arkadaşın biride airtiesin bi modelini alacakmış ayarlayacakmış ikisi farklı olunca fazla zorluk çıkarır mı? :)

Başa Dön

Mesaj 23 Eki 2010, 02:29 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Birde şimdi kullandığımız d-link kabloyla bağlantılı. Ben bunu kablosuz olarakta çalıştırabilirmiyim. 2. 3.4. ..... kablosuz çalıştırabiliyoruz ama ilk ap yi de çalıştırabilirmiyiz. Yani ben ptesi gitsem kabloyu çıkarsam (modemde kablosuz) bi problem olur mu? şimdiye kadar denemedim ama denesem çalışmaya devam edre mi etmez mi?

Başa Dön

Mesaj 23 Eki 2010, 02:34 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

birebir deneyimim yok dostum fakat bir ongoru olarak kesinlikle marka model uyumsuzluğundan kaynaklanan bir sorun ortaya cikmamasi lazim. sacma olur yani..

}

Başa Dön

Mesaj 23 Eki 2010, 02:37 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

denemek 20 sn surer :)

}

Başa Dön

Mesaj 23 Eki 2010, 02:39 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

opian yazdı:
denemek 20 sn surer :)

:) pztesi inş.

Başa Dön

Mesaj 23 Eki 2010, 02:41 
Site Gezgini
Site Gezgini

Access Point (Erişim noktası) (ana istasyon da denir), kablolu bir Ethernet ağına kablosuz erişim sağlar. Access Point (Erişim noktası), hub’a, Switch (Anahtar)a veya kablolu Router (Yönlendirici)ye takılır ve kablosuz iletişim sinyalleri gönderir. Bu, bilgisayarların ve aygıtların kablolu ağa kablosuz olarak bağlanmasını sağlar. Erişim noktaları hücresel telefon kuleleri gibi davranır: bir konumdan diğerine geçebilir ve ağa kablosuz erişiminiz devam edebilir. Havaalanında, restoranda veya otelde genel kullanıma açık kablosuz ağ kullanarak Internet’e kablosuz bağlandığınızda, genellikle bir Access Point (Erişim noktası) aracılığıyla bağlanırsınız.
Repeater ise sadece uzun mesafe de veya farklı bir durumda zayıflamış olan sinyali güçlendirmeye yarar. "Access pointler" modeme, hub'a, Switch''e veya router'a kabloyla bağlandığından, yine sinyalin zayıflamış olma ihtimali olduğu için "repeater" özellikleri de olabilir/vardır (alıntıdır).

Başa Dön

Mesaj 23 Eki 2010, 09:53 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Tahminim repeater sinyali alır ve nerden geldiyine nereye gittiyine bakmaksızın yeniden tekrarlar, sadece güçkablosu vardır. Birnevi kablosuz kapsama alanını genişletir.
Ap ise (benim ilçe mem de vardı) kendine ait kontrol paneline erişip kablosuz ağı yönetiğim (şifreleme , ip yasaklama ,mac yasaklama , gelişmiş ayarlar, ağ geçidi vs ) tıpkı kablsuz modem gibiydi yetenekleri.Tahminm kablsuz modemden enbüyük farkı (belkide tek farkı) içinde modem yok interneti bir modemden kablo ile alıyordu ve onu wireeles teknolojisi ile dağıtıyordu

kablosuz modem= AP + kablolu modem (gibi bir eşitliğin doğruluk payı yüksek sanırım)

Kocasinan/Kayseri

Başa Dön

Mesaj 23 Eki 2010, 10:57 
Site Gezgini
Site Gezgini
Kullanıcı avatarı

alpaygunes yazdı:
Tahminim repeater sinyali alır ve nerden geldiyine nereye gittiyine bakmaksızın yeniden tekrarlar, sadece güçkablosu vardır. Birnevi kablosuz kapsama alanını genişletir.
Ap ise (benim ilçe mem de vardı) kendine ait kontrol paneline erişip kablosuz ağı yönetiğim (şifreleme , ip yasaklama ,mac yasaklama , gelişmiş ayarlar, ağ geçidi vs ) tıpkı kablsuz modem gibiydi yetenekleri.Tahminm kablsuz modemden enbüyük farkı (belkide tek farkı) içinde modem yok interneti bir modemden kablo ile alıyordu ve onu wireeles teknolojisi ile dağıtıyordu

kablosuz modem= AP + kablolu modem (gibi bir eşitliğin doğruluk payı yüksek sanırım)

teşekkürler hocam
AP de mac ayarları nasıl yapılır. makinaalrın sadece istediklerim bağlanabilmeli ve herhangi bir şifre filan istememeli...

Başa Dön

Mesaj 23 Eki 2010, 13:36 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

alpaygunes yazdı:
Ap ise (benim ilçe mem de vardı) kendine ait kontrol paneline erişip kablosuz ağı yönetiğim (şifreleme , ip yasaklama ,mac yasaklama , gelişmiş ayarlar, ağ geçidi vs ) tıpkı kablsuz modem gibiydi yetenekleri.[b][b][b]Tahminm kablsuz modemden enbüyük farkı (belkide tek farkı) içinde modem yok interneti bir modemden kablo ile alıyordu ve onu wireeles teknolojisi ile dağıtıyordu[/b][/b][/b]kablosuz modem= AP + kablolu modem (gibi bir eşitliğin doğruluk payı yüksek sanırım)

hocam birden fazla ap olduğunda mesela 4 tane bunları birbirine bağlamak için kabloya gerek kalmıyor okuduğuma göre ama benim tek merak ettiğim konu 4 katlı bina 1. kattaki ap yi illaki mecburen modeme kablolumu bağlamak zorundayız eğer böyle yaparsak bütün ap leri birbirine kablolu bağlamamız gerekir ki netten edindiğim bilgilere göre kablosuz bağlanıyor bunlar.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 101 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri