Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 24 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
  Re: Öğrencilere Nasıl Davranmalı?
Mesaj 07 Oca 2010, 20:38 
Süper Üye
Süper Üye

hocam ben de geçenlerde bu forumda konu açtım biraz çetrefilli bir konu tatışılır... seyrine bıraktım :)
ayrıca bu dönem öğrencilere Genetiği Değiştirilmiş Ogrenci (GDO) diyesim geliyor :D
hocam sanırım bunlar 28 Şubatın meyvesi liseli çokcuklar (ki bunlar 97 li yıllarda bunlar ilkokula başladı :D )
bu nesil kayıp 10 yıl gerekir yeni jenerasyondan teemiz bir toplum çıkar :wink:
yorumlarım bu şekilde seyrine bıraktım ben sana da tavsi,ye ederim :+1:

Başa Dön

Mesaj 07 Oca 2010, 20:39 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

delianlı,

arkadaşlar fikirlerini beyan etmişler gerçi de ben de naçizane fikirlerimi sunmak istedim (kaale alınır da okunursa memnun olurum)

4,5 yıldır meslek lisesinde görev yapıyorum. günümüzde ki meslek lisesinde okuyan öğrenci profili düşünülürse (çoğunluğu için konuşuyorum), malesef elene elene en sona kalan hatta ve hatta ilköğretimde öğretmenleri tarafından bi şekilde 8 yıllık ZORUNLU eğitimi tamamlatılmış öğrencilerin eğitim görüyorlar.

lisede öğretmenliğimin ilk zamanlarında öğrencilerle nasıl bir ilişki kuracağım konusunda çok kararsızlıklar yaşadım. ılımlı davranıyordum tepeme çıkıyorlar, sert davranıyordum alınıyordular. ilerleyen süreçte (4,5 yıllık tecrübelerimle :P), ilk başlar okullar açıldıktan sonra 1-2 ay sözel anlamda sert davranıyorum ve nelere cok kızdığımı, okulun, bölümün ve şahsi kurallarımı tek tek bir kez daha söylüyorum, şayet bu kurallara uymadıklarında da ne gibi şeylerle karşılacaklarını zaman içerinde gösteriyor ve tekrar söylüyorum.

bir öğrenciye hele ki liseye gelmiş 15-18 yaşındaki bir kişiye vurmak o kişiyi düşman edinmektir. bir öğrenciye tokat atmaktansa ona tokat gibi sözler söylemek daha etkili oluyor.

zaman zaman sert davranmanın yanında, hakeden öğrencilere ısmarlanacak bir bardak çay bile öğrencilerinizin size karşı tavrını ciddi manada değiştiriyor.

özellikle problemli öğrencilerle başbaşa konuşmak, onların dilini kullanmak onlarda büyük etki yaratıyor.

bir diğer husus da, öğrencilere isimleriyle hitap etmek;
şayet dersine girmediğiniz bir öğrencinize ismiyle hitap ederseniz o öğrenci bile, hocam benim adımı biliyor diyerekten size karşı önceki hareketlerine karşı daha saygılı davranmaya başlıyor.

Başa Dön

Mesaj 07 Oca 2010, 20:40 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

bir özbek atasözü der ki 'Dayakla ayı bile molla olur'.

Başa Dön

Mesaj 07 Oca 2010, 20:45 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

muratbedel yazdı:

önemli olan elimizdeki malzemenin ayı değil insan olduğunun farkında olmak :D

Başa Dön

Mesaj 07 Oca 2010, 20:48 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

rtyucel yazdı:
muratbedel yazdı:

önemli olan elimizdeki malzemenin ayı değil insan olduğunun farkında olmak :D

insanlıktan nasiplerini almış olsalardı arkadaşımız zaten bu konuyu açmazdı.
iki ayaklı hayvanlarla uğraşanlar bilir.

Başa Dön

Mesaj 07 Oca 2010, 20:58 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

mirayabravci yazdı:

lisede sevemiyorum ki :!:

Lisede gerçekten durum çok zor. İl ve ilçe mebin baskılarından korkmayıp disiplin kurallarını adam gibi uygulayan adam gibi bir idare yoksa olan öğretmene oluyor. idaresi düzgün liselerde 9. sınıfta hem başarısız hem de ahlakı bozuk öğrenciler eleniyor. Meslek liselerinden ise başka okulların 9. sınıfta bıraktıkları alınıyor. Bir kez daha sınıfta kalsa öğrencinin öğrenim hayatı bitecek. Açık liseye yönlendirilmesi gerekecek. İlçe mem ler okul idarelerine idareciler de öğretmenler baskı yapıp bu öğrencileri zorla geçirtiyorlar. Meslek lisesinde 9. sınıfı geçen öğrenci kendisini mezun olmuş sayıyor. Her tür edepsizlik ve ahlaksızlığı yapıyor. Hoca!!! sen kızsan da bağırsan da biz okulu bitireceğiz diyebiliyor. Bahçede gözünün içine bakarak utanmadan sigara içebiliyor...
Disiplin ve sınıf geçme yönetmeliklerini bu hale getirenleri ve mevcut yönetmeliği bile uygulamadan aciz olanları, aldığı nefes bile ülkeye zarar olanları öğrenci diye okula alanları sık sık saygıyla anıyorum.

İşin kötü yanı bu öğrencileri sevemiyorsun da sevsen başına bir sürü iş alacaksın. Geçmiş yıllarda okul dışında darp edilen öğretmenlerimiz olmuş. Velilerden karanlık işlerle uğraşanlar var. Bizzat konuştuğum idareye ve rehberliğe yönlendirdiğim öğrencilerde hiç bir değişiklik olmadı. Sonunda mezun da oldular.

Bu ülkede öğretmenliğin yapılacağı falan kalmamış, yapabildiğimiz sadece öğretmencilik.

Asker öğretmenliğim bitince tekrar ticaret lisesine döneceğim ve kabus geri başlayacak.

Anlattıklarım küçük yerlerdeki ilköğretim okullarında ve sınavla öğrenci alan liselerde görev yapan arkadaşlara tuhaf gelebilir. Düz lise, sınavsız öğrenci alan meslek lisesi ve büyük yerlerdeki ilköğretim ikinci kademelerde görev yapan arkadaşlar beni anlıyorlardır.

Delikanlılık Demek Koltuğunun Altına Bir Ekmek Alıp Evinin Yolunu Tutmaktır.

Başa Dön

Mesaj 07 Oca 2010, 21:15 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

sonuna kadar haklısın.

Başa Dön

Mesaj 07 Oca 2010, 21:26 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

fahrican yazdı:
mirayabravci yazdı:

lisede sevemiyorum ki :!:

Lisede gerçekten durum çok zor. İl ve ilçe mebin baskılarından korkmayıp disiplin kurallarını adam gibi uygulayan adam gibi bir idare yoksa olan öğretmene oluyor. idaresi düzgün liselerde 9. sınıfta hem başarısız hem de ahlakı bozuk öğrenciler eleniyor. Meslek liselerinden ise başka okulların 9. sınıfta bıraktıkları alınıyor. Bir kez daha sınıfta kalsa öğrencinin öğrenim hayatı bitecek. Açık liseye yönlendirilmesi gerekecek. İlçe mem ler okul idarelerine idareciler de öğretmenler baskı yapıp bu öğrencileri zorla geçirtiyorlar. Meslek lisesinde 9. sınıfı geçen öğrenci kendisini mezun olmuş sayıyor. Her tür edepsizlik ve ahlaksızlığı yapıyor. Hoca!!! sen kızsan da bağırsan da biz okulu bitireceğiz diyebiliyor. Bahçede gözünün içine bakarak utanmadan sigara içebiliyor...
Disiplin ve sınıf geçme yönetmeliklerini bu hale getirenleri ve mevcut yönetmeliği bile uygulamadan aciz olanları, aldığı nefes bile ülkeye zarar olanları öğrenci diye okula alanları sık sık saygıyla anıyorum.

İşin kötü yanı bu öğrencileri sevemiyorsun da sevsen başına bir sürü iş alacaksın. Geçmiş yıllarda okul dışında darp edilen öğretmenlerimiz olmuş. Velilerden karanlık işlerle uğraşanlar var. Bizzat konuştuğum idareye ve rehberliğe yönlendirdiğim öğrencilerde hiç bir değişiklik olmadı. Sonunda mezun da oldular.

Öğretmencilik yaptığımız güzel bir tespit

Öğretmencilik yaptığımız konusu mükemmel bir tespit.

Bu ülkede öğretmenliğin yapılacağı falan kalmamış, yapabildiğimiz sadece öğretmencilik.

Asker öğretmenliğim bitince tekrar ticaret lisesine döneceğim ve kabus geri başlayacak.

Anlattıklarım küçük yerlerdeki ilköğretim okullarında ve sınavla öğrenci alan liselerde görev yapan arkadaşlara tuhaf gelebilir. Düz lise, sınavsız öğrenci alan meslek lisesi ve büyük yerlerdeki ilköğretim ikinci kademelerde görev yapan arkadaşlar beni anlıyorlardır.

Başa Dön

Mesaj 07 Oca 2010, 21:27 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

öğretmencilik yaptığımız güzel bir tespit

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 24 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: nudd, trimegistes, zorbaa ve 153 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri