Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 34 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1, 2, 3
Yazar Mesaj
  Re: Nöbetçi öğretmenin görevleri? boş derse girmek zorunda mı?
Mesaj 04 Şub 2012, 02:19 
Aktif Üye
Aktif Üye

hocam bana sorarsan boş derse girmek illa bir öğretmenin görevi olmak zorunda değil .. boş yere durmaktansa dersi boş olan sınıfa girerek bir şeyler kazandırabiliriz ... mesleğimizi aslında bu tür boş tartışmalar ile dejenere ediyoruz diye düşünüyorum ... idare ile öğrencinin lehine olan bir durumu tartışmak da çok yersiz böyle ufak tefek şeyler için hak hukuk aramaya giderseniz gün gelir kurallar sizin için daha sert uygulanır .. size uygulanması ile birlikte diğer öğretmenler de bundan nasibini alacağından pek de sevilen bir öğretmen olmazsınız .. dönem başında 20 yılını doldurmuş bir bayan öğretmen nöbet konusunda sert bir şekilde " 20 yılımı doldurdum ben nöbet tutmam " dedi ki biz okulda haftada 2 gün nöbet tutuyoruz , Mdr Yrd. dedi hocam bal gibi de tutarsınız açın yönetmeliğe bakın dedi ... şimdi paşa paşa tutuyor .. ha sonuç hem öğretmenler tarafından hem de idare tarafından antipati kazandı ...

Başa Dön

Mesaj 04 Şub 2012, 03:55 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Hocam burdaki arkadaşların olayı karıştırmasının sebebi kimisinin ilköğretim kimisinin de ortaöğretim kurumları yönetmeliğine bakarak cevap yazmasından kaynaklanıyor ben sana bütün durumları anlatmaya çalışayım;
1) 2009 dan önceki lise ve ortaokullar yönetmeliğine göre
Alıntı:
Madde 62- Nöbetçi öğretmenin ödevleri şunlardır
a) Okulun eğitim ve öğretim işlerinin düzenli olarak yürütülmesini sağlamak, öğrencilerin kişisel sorunlarıyla ilgilenerek gerekli yardımlarda bulunmak,
b) Sabahleyin sobaların yakılıp yakılmadığını, akşamları sobaların ateşlerinin alınarak söndürülüp söndürülmediğini ve sabah temizliğinin yapılıp yapılmadığını denetlemek, eksikleri varsa tamamlatmak,
c) Bahçede, koridorda, sınıflarda ve okulun diğer yerlerinde bulunan öğrencilere gözcülük etmek (Birkaç nöbetçi öğretmen bulunursa müdür tarafından iş bölümü yapılır.)
d) Öğretmeni gelmeyen sınıfta bulunmak.

2)2009 dan sonra bu yönetmeliğin adı ve içeriği değişerek ortaöğretim kurumları yönetmeliği oldu bu yönetmeliğe göre
Alıntı:
MADDE 80 – (1) Öğretmenler, eğitim ve öğretimin temel unsurlarından olan nöbet görevini nöbet çizelgesine göre yerine getirirler.
(2) Nöbetlerde aşağıdaki esaslara uyulur:
a) Öğretmenlere, dersinin olmadığı veya en az bulunduğu gün veya günlerde nöbet görevi verilir.
b) Birden fazla okul veya kurumda ders görevi bulunan öğretmenlere aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet görevi verilir.
c) Bayan öğretmenlere, doğumuna üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez.
ç) Nöbet görevi, ilk dersten 30 dakika önce başlar, son ders bitiminden 15 dakika sonra biter. İkili öğretimin yapıldığı kurumlarda öğretmenler, kendi devrelerinde nöbet tutarlar.
d) Nöbet görevine özürsüz olarak gelmeyen öğretmen hakkında derse özürsüz olarak gelmeyen öğretmen gibi işlem yapılır.
e) Nöbetlerde uyulması gereken esaslar öğretmenler kurulunda görüşülür ve okul veya kurum yönetimince öğretmenlere yazılı olarak duyurulur.

3)Ancak olay ilköğretimde olduğuna göre bu ikisini dikkate almayıp ilköğretim kurumları yönetmeliğine bakmamız gerek buna göre de
Alıntı:
Madde 71 — (Değişik: 2.5.2006/26156 RG) Okulun bina ve tesisleri ile öğrenci mevcudu, yatılı-gündüzlü, normal veya ikili öğretim gibi durumları göz önünde bulundurularak okul müdürlüğünce düzenlenen nöbet çizelgesine göre öğretmenlerin, normal öğretim yapan okullarda gün süresince, ikili öğretim yapan okullarda ise kendi devresinde nöbet tutmaları sağlanır. Öğretmen, birden fazla okulda ders okutuyorsa aylığını aldığı okulda, aylık aldığı okulda dersi yoksa en çok ders okuttuğu okulda nöbet tutar. Okuldaki öğretmen sayısının yeterli olması durumunda, bayanlarda 20, erkeklerde 25 hizmet yılını dolduran öğretmenlere nöbet görevi verilmez. İhtiyaç duyulması hâlinde bu öğretmenlere de nöbet görevi verilir. Hamile öğretmenlere ise doğuma üç ay kala ve doğumdan sonra bir yıl nöbet görevi verilmez.
(Ek fıkra: 24.12.2008/27090 RG) Okul öncesi ve özel eğitim sınıfı öğretmenleri ile rehber öğretmenlere nöbet görevi verilmez.
(Ek fıkra: 24.12.2008/27090 RG) Nöbet görevi, ilk ders başlamadan 20 dakika önce başlar, son ders bitiminden 20 dakika sonra sona erer.

Sizinde gördüğünüz gibi nöbetçi öğretmenin görevleri ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde açıkca belirtildiği halde ilköğretim kurumları yönetmeliğinde belirtilmemiş, benim fikrimce bu durumda açıkca belirtilen yönetmeliğin hükümlerine uyulup derse girmesi gerektiğidir.

Başa Dön

Mesaj 04 Şub 2012, 06:09 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Güya öğrencileri okula çekmek için bir yandan "Okullar Hayat Olsun" diye proje yapılıyor, diğer yandan boş dersteki öğrencinin başına gardiyan olarak öğretmen dikiliyor. Boş derste bile sınıfta tutularak mı öğrencilere okul sevdirilecek? Çıksın çocuklar boş derslerde oyun oynasın, okulda aktivite olarak ne varsa onu yapsın. Nöbetçi idareci de çayına kahvesine bir ara verip, bir zahmet ortalığı kolaçan etsin.

Öğrenciyi öğretmenden nefret ettirmek için boş derste öğrencinin başına dikmekten daha iyi bir yöntem var mıdır bilmiyorum.

Başa Dön

Mesaj 14 Şub 2012, 21:54 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

yani nöbetçi öğretmen liselerde boş geçen derse girecekmi??

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 34 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: gamer99, Google [Bot], hll_bilisim ve 184 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri