Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 29 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1, 2
Yazar Mesaj
  Re: Kombiyi 24 saat açık tutmak mı açıp kapatmak mı karlı
Mesaj 13 Kas 2009, 10:46 
Yeni Üye
Yeni Üye

selam arkadaşlar
konbi+ tesisat artı yalıtım artı alt üst yan dairelerde konbi çalışması = yakıt miktarı
yani konbiyi kapattığınızda ortam hızla soğuyorsa konbi açıldığında ortam sıcaklığını dengelemek için cok yakacaktır
eğer konbiyi kapattığınızda ortam geç soğuyorsa açtığınızda konbi az yakacaktır o nedenle bulunduğunuz ortama göre hareket edin
eğer komşularınız yüksek sıcaklıkta tutuyor yada devamlı konbiyi yakıyorsa siz konbiyi açmayın soğuktan ölmezsiniz çünkü onların sıcaklığı sizin evi yalıtım eksikliği nedeniyle askeri miktarda ısıtacaktır
tecrübe kaynağım tesisat ve ısıtma üzerine 2 yıllık bizat usta olarak çalışmam
saygılarımla
formatör öğretmen mustafa bayır

Başa Dön

Mesaj 14 Kas 2009, 09:19 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

o zaman herkes kendi evinin konumuna göre deneyecek hangisi işene geliyosa onu uygulayacak demek oluyor bu :sleep:

Başa Dön

Mesaj 14 Kas 2009, 13:35 
Site Gezgini
Site Gezgini

Olayı bir örnekle açıklayalım; otomobilinizle ilerlerken ne kadar çok fren ve ne kadar çok dur kalk yaparsanız o kadar çok benzin yakarsınız(bkz. şehir içi ve şehirler arası yakıt tüketim değerleri.). Her marka otomobil için genel geçer bir gerçektir, değişmez, şehir dışı yollarda fazla dur-kalk yapmadığınız için tüketim değerleri görece daha düşüktür.

Biraz daha derine inersek, cismi hareket ettirmek için aşmamız gereken bir atalet momenti değeri vardır. Bunu şu gerçekle desteklersek; yerdeki bir sandığı itmeye başlamak için harcadığınız enerji, hareket başladıktan sonra itmeye devam etmeniz için gereken enerjiden daha fazladır. Buna 'eylemsizlik' de dendiğini hatırlayacaksınız.

Daha fazla uzatmayayım, ısıtma işi için harcanan enerjiyi de bu şekilde düşündüğümüzde, kombiyi hiç kapatmamanın daha az enerji harcanmasını sağlayacağını söyleyebiliriz.

Mühendis arkadaşlar mutlaka daha iyi biliyorlardır ama ben de mekatronik mühendisliğinde yüksek lisans yapmakta olan bir teknik öğretmen olarak nacizane doğru bildiğimi düşündüklerimi sizinle paylaşmak istedim. Sürçi lisan ettiysek affola. Kalın sağlıcakla, sıcaklıkla...

En son BeYourself tarafından 14 Kas 2009, 14:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Mesaj 14 Kas 2009, 14:12 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Kombinin Kullanımı :)
1- Öncelikle oda termostatı yoksa onu mutlaka edinin. Böylelikle siz ısıya göre kombiyi açıp kapatacağınıza, kombi oda ısısına göre kendini ayarlar.
2- Kışın evin belli ısıda kalması siz eve gelince kombinin daha az elektrik ve gaz harcamasını sağlayacaktır. Zaten gün içinde evin ısısı çok değişmeyeceği için ne elektrik ne de gaz harcayacaktır.
3- Ama kapatırsanız eve gelince açtığınızda evin ısınması için gün içinde harcayacağından daha çok harcayacaktır.
4- İklime göre de kombinin kullanılması değişecektir. Kara kışta kombi kesinlikle kapatılmamalıdır.
5- Evde mutlaka üç petek açık olmalıdır. Mutfak, koridor ve en sık kullandığınız oda en mantıklısı :)

Başa Dön

Mesaj 14 Kas 2009, 14:19 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

ben aç kapa yapıyorum daha az ödüyorum.

Başa Dön

Mesaj 15 Kas 2009, 00:10 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

yagmurda kosan mı yoksa yuruyerek aynı yere varmak isteyen mi daha cok ıslanır.
cevap:kosarak ilerleyen

Başa Dön

Mesaj 15 Kas 2009, 15:37 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

yasakliescobar3232 yazdı:

bizzat denmişliğim var yürüyen daha çok ıslanıyor..

Başa Dön

Mesaj 25 Eki 2011, 13:51 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

izmitlii yazdı:
yasakliescobar3232 yazdı:

bizzat denmişliğim var yürüyen daha çok ıslanıyor..

:)

Başa Dön

Mesaj 25 Eki 2011, 14:09 
Aktif Üye
Aktif Üye

benim komşular kapatıp akşam açıyorlardı, benim kombi de sürekli açık oluyordu, ben onlardan 20-30 tl fazla ödüyordum, onlar 270, ben 300...

İncinen incidenden

Başa Dön

Mesaj 25 Eki 2011, 14:15 
Site Gezgini
Site Gezgini

Hocam sen ısınmak istiyormusun? Isınmak istiyorsan kapatma. Ama yok biraz üşürüm az gelsin diyorsan kapat.

Kapattığında odan soğuyacağı için, açtığın zaman daha çok tüketim olacak. Ama 40 derecede bile olsa yakarsan o odayı ısıtmak için 45 yapman belkide yeterli olacak, ancak diğer türlü 65 yapsanda hem üşüyeceksin hem de aynı hesaba gelecek. Zaten düşündüğünde açıksa eğer kombin, eğer oda kapıların kapalıysa devamlı devreye girmez, çünkü su soğumaz kolay kolay. Su soğursa zaten hava soğuktur, hava soğuksa ve kapalıysa eve geldiğinde 1 saat soba yakar gibi odanın ısınmasını bekliyceksin ki bu arada üşüme falan filen derken....
:D Durum budur bence...

Başa Dön

Mesaj 25 Eki 2011, 14:19 
Site Gezgini
Site Gezgini

msmst2009 yazdı:
Kombinin Kullanımı :)
1- Öncelikle oda termostatı yoksa onu mutlaka edinin. Böylelikle siz ısıya göre kombiyi açıp kapatacağınıza, kombi oda ısısına göre kendini ayarlar.
2- Kışın evin belli ısıda kalması siz eve gelince kombinin daha az elektrik ve gaz harcamasını sağlayacaktır. Zaten gün içinde evin ısısı çok değişmeyeceği için ne elektrik ne de gaz harcayacaktır.
3- Ama kapatırsanız eve gelince açtığınızda evin ısınması için gün içinde harcayacağından daha çok harcayacaktır.
4- İklime göre de kombinin kullanılması değişecektir. Kara kışta kombi kesinlikle kapatılmamalıdır.
5- Evde mutlaka üç petek açık olmalıdır. Mutfak, koridor ve en sık kullandığınız oda en mantıklısı :)

Banyoyu unuttun hocam en önemlisi... Donarız valla. Kombili evdede banyo yapacağın zaman soba yakar gibi 1 saat önceden petek açmak da olmaz... Benim koridorda zaten yok petek, kendimi dışarı çıkmış gibi hissediyorum :D Şoka giriyorum koridorda, bari banyoda ısınalım...

Başa Dön

Mesaj 06 Ağu 2012, 19:27 
Aktif Üye
Aktif Üye

Beyler bizim ilçede doğalgazageçti ve bu sene kombil almam gerekiyor. şimdi sıkıntı şurada benim peteklerim 7 metre bir kombici diyorki sana yoğuşmalı gerekmez ev küçük zarar edersin öbürü diyorki yoğuşmalı %15 tasarruf sağlar farkı 3-4 yılda cıkarır. şimdi birinci sorum eğer bileniniz kullananız varsa ne yapmalı normali 1600 yoğuşmalı 2200
ikincii bir doğalgazcı derki mutlaka çift eşanjörlü al öbürüde farketmez hocam dıyor sizce fark edermi
son sorum birisi viessman öbürü ferroli sizce hangisi

Başa Dön

Mesaj 06 Ağu 2012, 19:33 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

1.kapatma
2.duruma gore dusur yada yukselt

Başa Dön

Mesaj 06 Ağu 2012, 19:35 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Yogusmali ferroli yada baska marka.duzce yapisi turk

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 29 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: cinciknuri ve 147 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri