Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 41 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
  BT Öğretmenlerinin Birçoğu Kendini Geliştirmiyor
Mesaj 11 Oca 2017, 17:07 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

Büyük bir sorunumuz var.
Çevremde BT Öğretmeni olarak görev yapan birçok arkadaşın kendini geliştirmediğini görüyorum.
Bir seneyi sadece office,donanım ve temel bilgisayar bilgilerini anlatmakla geçiriyorlar.
Daha önemlisi onlara Scratch, Arduino,Tinkercad ve App Inventor gibi programlarla öğrencilere çok güzel etkinlikler yaptırılacağını (bu programların şu sıralar dünyada moda olduğunu ) söylediğim zaman hatta onlara bu programları öğreteceğimi bildirdiğim halde hiç de oralı olmuyorlar.
Yani gelişime kapalılar ve öğrenmek istemiyorlar.(Uğraşmak istemiyorlar)
Bu forum gibi BT öğretmenlerinin bir araya geldiği internet sayfalarını takip etmeyi bırakın haberleri dahi yok.
Bu forumda bulunan BT öğretmenlerine pek lafım yok , zaten burayı az çok takip eden kişi mesleği ile ilgili ne olup bittiğini biliyordur.
Çevrenizde böyle kendini güncellemeyen BT öğretmenleri vardır bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz.
Bu meslekte kendini güncellemek bir zorunluluktur bu zorunluluğa itimat etmeyip durağan olan bu insanları nasıl değiştiririz.
Bizim branşımız bir matematik,türkçe,din, sosyal gibi durağan değişmeyen bir alan değil sürekli değişip güncellenen bir alan değişime açık olmayan bu zümrelerimiz aynı zamanda mesleğine ve topluma zarar vermiyor mu?

Başa Dön

Re: BT Öğretmenlerinin Birçoğu Kendini Geliştirmiyor
Mesaj 11 Oca 2017, 17:09 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Memuriyet boyledir
Yatmaya bir alıştinmi feristahi gelse degismez
Calisan her zaman calisir

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 17:32 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Dogru dion hocam da biz bilioz da noluor labdaki bilglar tarihi 10 senelk bilglar agir bide bu sorun var

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 17:40 
Aktif Üye
Aktif Üye

VY_Canis_Majoris yazdı:
Büyük bir sorunumuz var.
Çevremde BT Öğretmeni olarak görev yapan birçok arkadaşın kendini geliştirmediğini görüyorum.
Bir seneyi sadece office,donanım ve temel bilgisayar bilgilerini anlatmakla geçiriyorlar.
Daha önemlisi onlara Scratch, Arduino,Tinkercad ve App Inventor gibi programlarla öğrencilere çok güzel etkinlikler yaptırılacağını (bu programların şu sıralar dünyada moda olduğunu ) söylediğim zaman hatta onlara bu programları öğreteceğimi bildirdiğim halde hiç de oralı olmuyorlar.
Bu forum gibi BT öğretmenlerinin bir araya geldiği internet sayfalarını takip etmeyi bırakın haberleri dahi yok.
Bu forumda bulunan BT öğretmenlerine pek lafım yok , zaten burayı az çok takip eden kişi mesleği ile ilgili ne olup bittiğini biliyordur.
Çevrenizde böyle kendini güncellemeyen BT öğretmenleri vardır bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz.
Bu meslekte kendini güncellemek bir zorunluluktur bu zorunluluğa itimat etmeyip durağan olan bu insanları nasıl değiştiririz.
Bizim branşımız bir matematik,türkçe,din, sosyal gibi durağan değişmeyen bir alan değil sürekli değişip güncellenen bir alan değişime açık olmayan bu zümrelerimiz aynı zamanda mesleğine ve topluma zarar vermiyor mu?

doğru tespitler özellikle yeni bişeyler yapılabilir olmasına rağmen yapmayan öğretmenler ,hem bilişimin hem de ülkenin geleceğine taş koyuyolar farkında değiller, sonra her şeyi eleştirmeyi biliyolar.
lab ve bilgisayar konularında sıkıntı yaşayan öğretmn arkdaşları anlıyorum onlara lafım yok

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 17:43 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

meb bizim körelmemiz için elinden geleni yapıyor. yüksek lisans falan olmasa durumum içler acısıydı. Şimdi amacım var mutluyum.

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 17:47 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

VY_Canis_Majoris yazdı:
Büyük bir sorunumuz var.

Herkes olayları kendi penceresinden izler. Eğer mesele scratch,arduini vb. öğrenmekten ibaret olsaydı.Haklı olabilirdin (ki kendi okulunda lab. var ve scrach vb uygulamalar anlatiyorum)
Bir bilişim öğretmeni olarak öğrencilerin bıkkın, umursamaz, ilgisiz tavırları yeni teknolojileri anlatmaktan soğutuyor. Siz 34 kişilik sinifta algoritmayi anlatmak icin yirtinirken, çocuğun saygısızca tavırları bu tarz yenilikleri anlatmaktan geri bırakıyor.
Sözün kısası Salt bilgi yerine, önce vicdanlari egitmeliyiz. Yoksa bilgili vicdansizlarin neler yaptığını haber bültenlerinde hergün görüyoruz. Önce kişilikli insan yetistirelim. ( Temeli aileden atılmak üzere. )
Bunu çok uzun uzadıya yapabilirdim nedemek istediğim umarım anlaşılmıştır.
Ayrica Insanlarin kendini gelistirmelerini salt memuriyete bağlamak yanlış. Bende aynısını doktorlar için düşünüyordum Kaçtır acile veya aile hakimine gidiyorum.Adam beni dinlemeden ezberledigi ilaç isimlerini reçeteye yazmak istiyor. Çoğu doktor bi kere doktor oldu mu parası güzel nede olsa kendi alanıyla ilgili tek bir yeniliği ne takip ediyor nede kendini guncelliyor.Adam piyasadan kaldırılmış ilacı bile reçete yazıyor.Birde afra tafralarindan geçilmiyor.

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 18:34 
Site Gezgini
Site Gezgini

Bence her koyun kendi bacağından asılır. Kişi bir işi yapmak istiyorsa her türlü yapar. Bence nacizane fikrim başkalarını değiştirmekle uğraşmayın kendi işinize bakın. Her branşta vardır böyle kişiler her öğretmenin kendini geliştirmesi gerek bunu sadece bilişim branşına (hem de büyük çoğunluğa) indirgemeniz çok yanlış

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 18:49 
Süper Üye
Süper Üye

her norm sayı belirlemede acaba norm fazlası mıyım diye düşünen aynı ilçede her norm döneminde aynı okullar arasında yer değiştiren, kendi işinden çok başkalarının işleriyle meşgul olan 10-12 yıllık bilgisayara sahip lablarda bilgisayarlar çalışsın diye gerektiği zamanda cebinden feragat eden, şu dönemde akıllı tahtalar çalışsın EBA kullanılsın diye uğraşan bir bilgisayarcı kendini kolay kolay geliştiremez. Bilgisayar öğretmenleri yılgın bitkin şimdiden seneye ders saatimiz azalacak mı diye kaygı duran insanlardır. Ben çok fazla görmüyorum 14 sene de çok şey gördüm çünkü... Geliştiren geliştirebilir kendini. 2 yıldır scratch anlatmaktayım daha zevkli bence de.

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 19:16 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF

Bence abartıyorsunuz ve haksızlık yapıyorsunuz. Devlet bize kodlama yaptır dedi de yapmadık mı? Hani nerde stracht işleyin diyen? Senin dersini kim ciddiye alıyor ki sen gelin güvey oluyorsun?

Ayrıca o dediğiniz programlar bebek oyuncağı, kodlama dersi gelsin 3 günde öğrenir anlatırım. Sınıf öğretmeninin alan değiştirip lise ingilizce dersine girdiği bir memlekette ben bir bilişim öğretmeni olarak hiç bilmediğim o yeni programlardan mı korkacağım. Ben norm fazlası olur muyum derdine düşmüşüm siz stracht diyorsunuz... Ben stracht bilmiyorum ama c# çalışıyorum, php bilgimi geliştirmeye çalışıyorum bir başkası donanım alanında ilgisi var o konuda gelişimini tamamlıyor, yemişim strachtı.

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 19:17 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF

Zaten bilişim öğretmenlerine düşman bir ton kendini bir halt zanneden zübükler varken böyle konular açarak onların eline koz veriyorsunuz.

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 19:37 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

bazı öğretmen arkadaşlarımız, madem bana,branşıma değer verilmiyor bende kendimi yorup üzmeyeceğim diyor. (ör: Laboratuvarların yenilenmemesi, dersin durumu vs.) haklılık payları var ancak bizim üzerimize büyük sorumluluklar düştüğünü düşünüyorum. Polisimiz askerimiz canını memleket uğruna verirken, bize düşen gönül koymak değil yine memleket uğruna çocuklarımızın ufkunu açmak, teknoloji üreten gençliği yetiştirmektir, ama ne kadar elimizden gelirse.Bir çok arkadaşımızın da bu mantıkta olduğunu biliyorum ben de ortaokulda scratch photoshop vs. zaten anlatıyordum, şimdi elimden geldiğince robot programlamaya çalışıyorum ikinci döneme inşallah yetiştireceğim.
ayrıca , twitter da TT olarak dersin önemini vurgulamaktansa (bir çok kez bu etkinliklere katılmış olmama rağmen) bu tarz yeni konuların dersin önemini daha etkili biçimde insanlara göstereceğini düşünüyorum.

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 19:37 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Kendimi geliştiriyorum da ne oluyor hocam. Al sana somut örnek;
4 sene önce yer değiştirmem gerektiği için tayin istedim, ortaokuldan liseye geçmek durumunda kaldım. Lisede dersler seçmeli olduğu için her yıl en fazla 6 saat dersim olarak mecburen 3 sene üstüste BTR öğretmeni oldum. 3 senelik süreci tamamlamayı bekledim ve ortaokula geçmeyi düşünüyordum. Bu süreçte derslerdeki gelişmeleri takip ettim elimden geldiğince öğrendim. Kitap aldım, malzeme aldım. Program eğitimlerini izledim. Geçtiğimiz yaz tayin döneminde çok şükür bir ortaokula atandım. Yazın kendimi hazırladım. Ne güzel dersime gireceğim artık, BTR olmak zorunda kalmam dedim.
SONUÇ: Okulumuz proje okulu oldu ve yabancı dil sınıfları oluşturuldu hem 5, hem de 6 larda. Yani şu an hiç dersim yok. 10 yıllık meslek hayatımda ilk defa dersim olmayan bir seneyi yaşıyorum. Ve bu sefer hiç beklemediğim halde BTR olmak zorunda kaldım.

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 19:40 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Bence scratch, alice gibi programlarla kendimizi geliştireceğimize inanmıyorum, kendi adıma web programcılığına tekrar sıfırdan başladım, html 5 ile sonrasında css, js ve php ile devam edeceğim. İleriye yönelik piyasaya iş yapabilirim, öğretmenlikte tatmin olayı olmuyor bence.

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 20:00 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Özellikle branşımız üzerindeki olumsuzluklar senelerdir devam etmekte olduğundan ben kendini geliştirmeyen arkadaşlara da saygı duyuyorum. (Benimde ne kadar geliştirdiğim tartışılır, zaman zaman çabalayıp zaman zaman da uzak kalıyorum). Ben dahil çoğumuzun Bt sınıfı yok. Fatih projesiyle etkileşimli tahtalar gelmiş olsa da düne kadar projeksiyon bile bulmakta zorluk çekiyorduk. Her insanın yaşadıklarına karşı direnci farklıdır. Gönül ister ki branşımız hak ettiği değeri görsün, imkanlar sağlansın inanıyorum çoğu arkadaşımız kendini geliştirir, öz verili çalışmalar yapar.

Başa Dön

Mesaj 11 Oca 2017, 20:07 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

klavyedeki un uzun tuş diyorum çocuk back space tuşunu gösteriyor :) oğlum diyorum sence aşağıdaki tuş mu uzun bu mu yine back sapace i gösteriyor uzun kısa bilmiyor benim öğrencim fare ile ile ellerinden tutup çift tıklamayı öğretiyorum :D ince kasları da tam gelişmemiş çift tıklamayı beceremiyorlar her okulda kodlama eğitimi yapılamaz yapılmaya çalışılırsa 1-2 kişi ile ders işlenir benim sınıfımda

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 41 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Google [Bot] ve 113 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri