Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 114 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki
Yazar Mesaj
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 07 Ara 2009, 12:27 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 24 Eyl 2009, 13:46
Mesajlar: 507ygencay yazdı:
Arkadaşlar 2 yıllık açıköğretimin herhangi bir bölümüne başvurun, okula gitmeden sadece sınavlara girerek bitirebilirsiniz zaten, daha sonra dikey geçişle istediğiniz branşa geçip 3.sınıftan başlayabiliyorsunuz. DGS, öss ile aynı sayılır ama 2 yıllık mezunlarının çoğu kazanamıyor, bu bir avantaj olabilir.
ÖSS ile bir bölüm kazanıp sonra 4 sene okumak çok zor ama anlattığım yolla 2 sene okuyarak aynı sonuca ulaşmak mümkün. Bende branş değişikliği düşünüyorum. Matematik ya da Fen ve Teknoloji düşünüyorum.anadolu üni de böyle bir durum var evet bildiğim kadarıyla farklı bölümlere geçiş var..açıköğretimde de olduğunu bilmiodm..
hocam 2 sene açıköğretim okuduktan sonra ortalaman yüksekse diğer bölüme geçtim diyelim peki farklı bir öğretmenlik okuduktan sonra milli eğitim direk alıyormu bizi kadrolu olduğumuz için yoksa tekrar kpss ye mi girmek gerekiyor???


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 07 Ara 2009, 12:38 
Yeni Üye
Yeni Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 11 Şub 2008, 11:30
Mesajlar: 11Arkadaşlar bende alan değişikliğini yakından takip ediyorum. Alan değişitmek özellikle biz bilgisayarcılar için çok zor.
Alan değişikliği sadece ilköğretimden liseye geçmek için kolay sedece haziran aylarında.
bende yüksek lisans yaparak alandeğiştirmeyi düşündüm ama o da olmuyor maalesef.
Ama bugün bir yazı okudum onuda sizlerle paylaşayım dedim,

""2009 yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu hükümlerine göre; Milli Eğitim Bakanlığı alan değiştirme işlemlerini 2009 Haziran ayında çıkarılan kılavuza göre yapıldı. Alan değiştirme işlemleri ile ilgili sorunlar Alan değiştirme İşlemlerinin başlamasından önce 12/06/2009 tarihinde Bursa Milletvekili İsmet BÜYÜKATAMAN tarafından Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU'ya 14 soru ile soruldu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nimet ÇUBUKÇU tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

İsmet BÜYÜKATAMAN Bursa Milletvekili

2009 yılı Öğretmenlerin İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu hükümlerine göre; Milli Eğitim Bakanlığı alan değiştirme işlemlerini 2009 Haziran ayında çıkardığı kılavuza göre yapacaktır. “2009 Yılı Öğretmenlerin Alan Değişikliğine ilişkin başvuru kılavuzu” yayınlanmış, Başvurular alınmaya başlanmıştır. Bu süreç içerisinde;

1-Kılavuzdaki “Eğitim kurumlarının atama yapılacak alanlarda, norm kadro açığının bulunması” hükümleri nedeniyle norm kadro açığı bulunmayan kadrolara başvurular alınamamaktadır. Kendi alanında şu an norm kadro fazlası olması şartıyla bu öğretmenlerin “norm kadro açığı bulunma” şartı aranmaksızın alan değiştirmesi sağlanacak mıdır?

2-Yaygın ve örgün eğitim kurumları yöneticisi olup bulunduğu eğitim kurumu dışında alan değişikliği talebinde bulunanların alan değişikliği işlemi gerçekleştirilenlerin idarecilik görevleri sona erdirilme işleminden vazgeçilecek midir?

3-Almanca, Fransızca Öğretmeni olup 40 kredi İngilizce eğitimi aldığını belgelendirenlerin İngilizce alanına alan değiştirmelerinin yolunun açılacak mıdır?

4-Mesleki eğitimde norm kadro fazlası konumundaki öğretmenlerin teknoloji ve tasarım, tanıtım ve yönlendirme, ilköğretim bilgisayar alanlarına geçebilmelerinin yolu açılacak mıdır?

5-Alan değiştirme işlemlerinde atanma alanı değil de mezun olunan alanlar dikkate alınacak mıdır?

6-İş Eğitimi öğretmenlerinin alanı direkt olarak Teknoloji ve Tasarım alanı olarak değiştirilecek midir?

7-Öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yüksek öğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması şartı kaldırılarak, Bir defaya mahsus norm kadro açıklarını kapatmak, norm kadro fazlalıklarını eritmek için Benzer alanlarda değişiklikler yapılacak mıdır?

8-İki yıllık eğitim enstitüsü ve eğitim yüksekokulu mezunu Sınıf Öğretmenlerinden lisans tamamlayanların ve yüksek lisans / doktora öğrenimine bağlı olarak alan değişikliği isteyenlerin başvuruları kabul edilecek midir?

9-"Okulöncesi /Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni” bölümü mezunları 2513-Ek Sayılı Tebliğler Dergisinde yayınlanan Talim ve Terbiye Kurulunun 01/06/2000 tarih ve 340 sayılı kararına istinaden Kız Meslek Lisesi'ne kadrolarına "Okulöncesi /Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni” olarak atanmışlardır.

155 sayılı talim ve Terbiye Kurulu kararına istinaden Atamaya esas Alanı, "Okulöncesi /Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni” olan öğretmenlerin dilekçeleri alınmadan, isteği dışında resen “Okul öncesi Öğretmeni olarak değiştirilmiş, böylece Kız Meslek Liselerinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanına ait Teorik ve Uygulamalı dersleri okutma hakları ellerinden alınmıştır.

155 sayılı talim ve Terbiye Kurulu kararına istinaden Atamaya esas Alanı, "Okulöncesi /Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmeni” olan öğretmenlerin dilekçeleri alınmadan, isteği dışında resen “Okul öncesi Öğretmeni olarak değiştirilmiş, böylece Kız Meslek Liselerinde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanına ait Teorik ve Uygulamalı dersleri okutma hakları ellerinden alınmıştır. Bu şekilde; Öğretmenlerin atama alanının isteği dışında değiştirilmesi ve kazanılmış haklarının ellerinden alınması bu öğretmenlerin atandıkları branşta bu zamana kadar edindikleri bilgi, birikim ve deneyimlerin yok sayılması demek değil midir?

10-Okulöncesi /Çocuk Gelişimi ve Eğitimi olan Atamaya esas Alanı isteği dışında resen Okulöncesi Öğretmeni olarak değiştirilen öğretmenlerin, Mezuniyetlerinin Okulöncesi Öğretmenliği olması nedeniyle kazanılmış hakkının tekrar iade edilecek midir?

11-Öğretmen olmak için üniversite sınavına girmiş öğrencilerin okumakta oldukları bazı bölümlerin bu kararla atamaya esas bölümler arasından çıkarılmasına rağmen, kararın yayımlandığı tarih itibariyle bu hakkı elde edenlerin bu haklarının korunacağı mevzuatın geçici birinci maddesi ile koruma altına alınmasına rağmen neden bu şekilde istek dışı bir alan değişikliği uygulanmıştır?

12-Öğretmenlerin atama ve yer değiştirmelerine ilişkin usul ve esaslar bu yönetmelikle düzenlenmiştir. Bu yönetmeliğin 34 üncü maddesinde:

“(1) Öğrenimine uygun alanı dışında başka bir alana atanan öğretmenler, öğrenimleri birden fazla alana atamaya kaynak olan öğretmenler ile başka bir alanda öğrenim gören öğretmenler, mezuniyetleri itibariyle atanabilecekleri alanlara alanlarının değiştirilmesini isteyebilirler.

(2) Bu durumda bulunan öğretmenlerin alan değişikliğine ilişkin istekleri; a)Adaylıklarının kaldırılmış olması, b)Öğrenimlerinin Talim ve Terbiye Kurulunun Öğretmenliğe atanacakların mezun oldukları yükseköğretim programlarına ilişkin kararında atanacağı alana uygun olması halinde dikkate alınır.

(4) Alan değişikliği isteyen öğretmenlerin atamaları, il içindeki tercihleri dikkate alınmak suretiyle hizmet puanı üstünlüğüne göre yapılır. Hizmet puanlarının eşit olması durumunda öğretmenlikteki hizmet süresi daha fazla olana öncelik verilir"

Hükümlerine yer verilmiştir. Bu hükümlerden anlaşılacağı üzere alan değişikliği ancak istenmesi halinde ve belirli kriterlere göre yapılır. Kişilerin rızasını almadan ve yönetmelikteki herhangi bir hükme dayanmadan alan değişikliği yapılması hangi mantıkla izah edilebilir?

13-Talim Terbiye Kurulunun 2004/119 sayılı kararı ile yürürlüğe konulan ve 17/09/2007 tarih ve 155 sayılı Talim Terbiye Kurul Kararı ile son şekli verilen, Ağustos 2004 tarihli 2563 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan “Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olan alanlar ile mezun oldukları yüksek öğretim programları ve aylık karşılığı okutacakları derslere ilişkin esaslar”ın Geçici 1 inci Maddesinde "Bu esasların yürürlüğe girdiği tarihte eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler, Talim ve Terbiye Kurulunun daha önceki kararları kapsamında atandıkları alan/kurum öğretmenliği görevlerine devam ederler. Yer değiştirmek suretiyle atamaları da Bakanlıkça düzenlenen en son atama kararlarında belirtilen alanlarda yapılır", Geçici 16 inci Maddesinde ise “( Ek: 17/09/2007 tarihli ve 155 sayılı Talim ve Terbiye Kurulu Kararı) Bu Kararın yürürlüğe girmesi ile öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programları arasından çıkarılan programlara devam eden veya bu programlardan mezun olanların atanmalarına devam edilir.” hükümlerine ver verilmiştir. 155 sayılı kararla değişiklik yapılmadan önce atanmış olan öğretmenlerin atandıkları alan öğretmenliğine devam edecekleri, bu kararla öğretmenliğe kaynak teşkil eden yükseköğretim programları arasından çıkarılan programlara devam eden veya bu programlardan mezun olanların atanmalarına devam edileceği güvence altına alınmıştır. Kanunun bu açık hükmüne rağmen Kişilerin rızasını alınmadan ve yönetmelikteki herhangi bir hükme dayanmadan alan değişikliği işlemleri neden yapılmaktadır?

14-Özellikle daha önceki kararlar kapsamında zorla alanı değiştirilen öğretmenlerin istekli olanlarının eski alanlarına dönebilmesi sağlanacak mıdır?

""


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 07 Ara 2009, 12:49 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 26 Şub 2007, 12:42
Mesajlar: 172
Konum: Elazığbende resimci olmak isterdim onlerine bi meyve koyardım cizin derdim onlar cizdikten sonrada meyveleri yerdim :) yada bedenci olmak isterdim pijamalarımla okula gelmek ogrencilere rahat hazırol diyip ellerine bi top verip oynayın demeyi cok isterdim.
formator degilim dilekce verdim istemiyorum dedim idare kabul etti ama yinede işlerini yaptırıryorlar hayır diyemiyorum :(

_________________
takma kafana tokadan başka bişey


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 07 Ara 2009, 18:19 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 27 Eyl 2007, 23:26
Mesajlar: 180af__ra yazdı:
anadolu üni de böyle bir durum var evet bildiğim kadarıyla farklı bölümlere geçiş var..açıköğretimde de olduğunu bilmiodm..
hocam 2 sene açıköğretim okuduktan sonra ortalaman yüksekse diğer bölüme geçtim diyelim peki farklı bir öğretmenlik okuduktan sonra milli eğitim direk alıyormu bizi kadrolu olduğumuz için yoksa tekrar kpss ye mi girmek gerekiyor???


Hocam açıköğretimler zaten Anadolu Üniversitesine bağlı bölümler olarak geçiyor.
2 sene okuduktan sonra ortalamanın yüksek olmasıyla değil, DGS ile 4 yıllık bir bölüme geçiyorsun.
Kadro meselesine gelince, bu ülkede neyin ne olacağı belli olmaz, direk başvurup branş değiştirebilirsin ya da kpss'ye girip ilk atama gibi atanırsın.


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 08 Ara 2009, 23:48 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 21 Şub 2008, 12:02
Mesajlar: 649merve_eagle yazdı:
missilver yazdı:
merve_eagle yazdı:
ben de bilgisi olan arkadaşlara bir soru yöneltecektim
açık öğretim fakültesi ingilizce öğretmenliği konusunda
bu bölüm aslında hiç fena diil ama derslere katılmak mecburi mi? hem nasıl kazanılır bu bölüm
nette araştırma yaptım ama etrafında bu bölümü okumuş konu hakkında da bilgisi olanlar varsa açıklarsa daha yardımcı olurlar
şimdiden teşekkürler...

bizim okula staja geliyorlar hocam haftaiçi sorar buraya yazarım cevabı..


teşekkürler hocam
merakla beklicem......

öss ye girip bölümün puanını tutturuyorsunuz. diğer açıköğretimler gibi barajı geçmeniz yetmiyor. sonra 2 sene örgün eğitim aldıktan sonra 2 sene sadece sınavlara giriyorsunuz ve bu arada gerekli stajları yapıyorsunuz. sonra kpssye girip diğer ingilizce öğretmenleri gibi atanıyorsunuz.
umarım faydalı olmuştur.


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 09 Ara 2009, 22:30 
Süper Üye
Süper ÜyeKayıt: 13 Eyl 2007, 00:02
Mesajlar: 1327missilver yazdı:
merve_eagle yazdı:
missilver yazdı:
merve_eagle yazdı:
ben de bilgisi olan arkadaşlara bir soru yöneltecektim
açık öğretim fakültesi ingilizce öğretmenliği konusunda
bu bölüm aslında hiç fena diil ama derslere katılmak mecburi mi? hem nasıl kazanılır bu bölüm
nette araştırma yaptım ama etrafında bu bölümü okumuş konu hakkında da bilgisi olanlar varsa açıklarsa daha yardımcı olurlar
şimdiden teşekkürler...

bizim okula staja geliyorlar hocam haftaiçi sorar buraya yazarım cevabı..


teşekkürler hocam
merakla beklicem......

öss ye girip bölümün puanını tutturuyorsunuz. diğer açıköğretimler gibi barajı geçmeniz yetmiyor. sonra 2 sene örgün eğitim aldıktan sonra 2 sene sadece sınavlara giriyorsunuz ve bu arada gerekli stajları yapıyorsunuz. sonra kpssye girip diğer ingilizce öğretmenleri gibi atanıyorsunuz.
umarım faydalı olmuştur.

ÖSS'nin yabancı dil kısmından gerekli puanı tutturmak gerekiyor diye biliyorum. Açık ööğretim ing. öğretmenliği için.

_________________
"Gülmek için mutlu olmayı bekleme,
Belkide mutluluk gülüşünde saklıdır."


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 17 Ara 2009, 18:50 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 24 Eyl 2009, 10:37
Mesajlar: 412arkadaşlar ben de branş değiştirmek istiyorum açıköğretimden okul öncesi bitirmiş olsam sonra tekar mı kpssye girip atanmam lazım yoksa sonuçta meb ikisi de o şekilde mi atanırım bilgisi olan yazabilir mi?

_________________
Tecrübe çok acımasız bir öğretmen!Önce sınav yapıyor, sonra ders anlatıyor...


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 17 Ara 2009, 19:02 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 24 Eyl 2009, 10:37
Mesajlar: 412yapabileceğim her şeyi yaparım yeter ki bu işi yapmayım:(

_________________
Tecrübe çok acımasız bir öğretmen!Önce sınav yapıyor, sonra ders anlatıyor...


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 17 Ara 2009, 19:18 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİFKayıt: 08 Nis 2008, 17:56
Mesajlar: 2059Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programını tercih edebilmek için aşağıdaki ön koşulu sağlıyormusunuz :?:

Programa Öğrenci Kabulü

http://www.oolp.anadolu.edu.tr/S02_01.htm

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Okulöncesi Öğretmenliği Lisans Programını tercih edecek öğrencilerde Kız Meslek Liselerinin Çocuk Gelişimi, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi ile Çocuk Gelişimi ve Bakımı Bölümü mezunu olma ön koşulu aranmaktadır. Bu üç bölüm dışındaki kız meslek lisesi bölümlerinden ya da diğer liselerden mezun olanlar programa kabul edilmemektedir. Bu koşulu yerine getiren ve üniversite giriş sınavına giren öğrenciler, her hangi bir puan barajı olmaksızın bu bölümü tercih edebilmektedirler. Yapılan tercihler arasından en yüksekten en düşüğe doğru yapılan sıralama sonucunda kontenjanlar doğrultusunda öğrenci kayıtları gerçekleştirilmektedir.

_________________
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

M.Niyazi Saral


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 17 Ara 2009, 19:21 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 24 Eyl 2009, 10:37
Mesajlar: 412bu da olmadı yani.normal lise mezunuyum malesef:(

_________________
Tecrübe çok acımasız bir öğretmen!Önce sınav yapıyor, sonra ders anlatıyor...


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 17 Ara 2009, 19:22 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 24 Eyl 2009, 10:37
Mesajlar: 412bu da olmadı yani.normal lise mezunuyum malesef:(

_________________
Tecrübe çok acımasız bir öğretmen!Önce sınav yapıyor, sonra ders anlatıyor...


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 17 Ara 2009, 19:26 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİFKayıt: 08 Nis 2008, 17:56
Mesajlar: 2059sınavsız ikinci üniversite kapsamında; AÖF'te felesefe, sosyoloji, veya türk dili ve edebiyatı okuyup ileride branş değişikliği ile geçme şansınız olabilir

_________________
Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir.

M.Niyazi Saral


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 17 Ara 2009, 20:01 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 20 Eyl 2007, 00:06
Mesajlar: 1322isikayhan hoca efendi şansımız olacağını söylüyonda..belge göster..

_________________
bilişimin çekim gücü..........


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 17 Ara 2009, 20:09 
Süper Üye
Süper ÜyeKayıt: 13 Eyl 2007, 00:02
Mesajlar: 1327Hocam belgesimi var diplomanı işletirsin. MEB kapsamında daha sonra meb içerisinde branş değişikliği hakkı tanınırsa geçiş talebinde bulunursun.

_________________
"Gülmek için mutlu olmayı bekleme,
Belkide mutluluk gülüşünde saklıdır."


Başa Dön
   
 
  Re: BRANŞ DEĞİŞİKLİĞİ
Mesaj 17 Ara 2009, 20:40 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 11 Ara 2007, 17:25
Mesajlar: 340
Konum: buralardayımben de kendimi yalnız hissediyordum... bana göre de en iyisi öss ye girip matematik okumak. zaten çoğu dersi almıştık pek problem olmaz. gece eğitimi seçilir. akşamları okunur.en fazla 4 sene daha çekeriz bu çileyi.

_________________
"tahammül et dediler, hangi bir zamana kadar.
ne bitmez olsa tahammül, onun da bir sonu var..."


Başa Dön
   
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 114 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 118 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-


Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri