Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 123 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki
Yazar Mesaj
  Re: Banka promosyonu helal mi?
Mesaj 17 Nis 2012, 20:00 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Ben de şu faizsiz bankacılık olayını anlamıyorum. O bankalardan birinin müdürünü sıkıştırınca "nedir? nasıldır?" diye; "İşleyişte zerre kadar fark yok faiz yazan yerleri kar payı olarak değiştiriyoruz" demişti. ha bi de ihtiyaç kredisi vermiyorlar.

Başa Dön

Mesaj 18 Nis 2012, 19:53 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

alibaba37 yazdı:
Hocam aynı soru ne guzel tevaffuktur ki benim de kafama takıldı geçenlerde ve işin ehlinden öğrenmek lazım diyerek diyanete mail atmıştım.Hafta sonu cevap geldi gelen cevabı aynen iletiyorum size..Umarım yardımcı olmuştur size..

Kamu kurum ve kuruluşları, çalışanlarının ücret ve maaşlarını anlaşmalı her hangi bir bankadan alabilirler. Bankaların, bu hizmetleri yürütme konusunda kurum ve kuruluşlarca kendilerinin tercih edilmesi için gerek kurum ve kuruluşlara gerekse çalışanlarına vermiş oldukları promosyonlar hediye mahiyetinde olup faiz niteliği taşımaz.

Bankanın vermiş olduğu fazlalığın faiz olabilmesi için, kurum çalışanları yada onlar adına yöneticilerin banka ile faiz akdi yapmaları gerekir. Örneğin, kurum çalışanları, hesaplarında bulunan paranın şu miktarını şu kadar gün çekmeyip hesabında tutacaklar ve bunun karşılığında da kendilerine şu miktarda fazlalık verilecektir şeklinde bir akid yapılsa faiz olur. Burada böyle bir şart yok. Dolayısıyla, dileyen dilediği miktarda parayı hesabında tutabilmekte, dileyen de dilediği miktarda parayı hesabından çekebilmektedir.

Buna göre, maaşınızı aldığınız bankanın, gerek nakit gerekse eşya olarak vereceği promosyonu bağlı olduğunuz kurum, yaptığı anlaşmaya göre kurum için harcayabileceği/kullanabileceği gibi kurum çalışanlarına da dağıtabilir.

Bu itibarla, çalışanlar maaşlarını aldıkları bankanın vermiş olduğu parayı harcayabilirler.

Tatmin edici bence...

Başa Dön

Mesaj 19 Nis 2012, 21:02 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

BaRBaRYaN yazdı:
jemba35 yazdı:
Bizede bu ay maaşla yattı 900 tl ye yakın. Ben şahsım adına kesinlikle kullanmayacağım. Maddi durumu kötü öğrenci ve akrabalar arasında pay etmeyi düşünüyorum. Bize kesinlikle haram. Çünkü burdaki para, repodan gelen faiz parası. Yani şüpheli bir durum yok

Bize gönder diyenler içinde en kibar ifadeyle âhmak diyorum.

..
hadi kabul edelim ve para HARAM diyelim.

peki HARAMDAN gele para BAĞIŞ yapınca HELAL mi oluyor?

yada siz o HARAM parayı maddi durumu kötü öğrencilere vererek onların HARAM LOKMA yemesine aracılık ederek GÜNAH işlemiş olmuyormusunuz?

1) Hocam haramdan gelen parayı ben kullanmıyorum ki helal olsun. Ha şu var fakir fukaraya vereceksin tabiki, ama sana bir faydası olmayacak bu işin. Yalnız sen kullanırsan haram yemiş olacaksın. Piyangodan çıkan parayı fakir fukaraya dağıt sana gram sevabı yoktur. Çünkü para haramdır, ancak ihtiyacı olan kişilere vermek uygundur.

2) Buna aslında ilk maddede cevap verdim. Size haram olan şey fakir fukaraya verilebilir. Din bunu uygun görüyor. Ancak yinede yeme içme olarak değilde giyim, yakacak veya diğer ihtiyaçlar için verilmesini öneriyor. Diyanetin fetvasına dikkat edin, hiç tatmin edici değil. Fıkıhta isim yapmış (islamoğlu , karaman...) kişiler kesinlikle kişinin kendi kullanımını önermiyorlar.

ÇÜNKÜ PROMOSYON = REPO dur. Hediye falan değil yani. Banka parayı kullanıp bize o repodan pay veriyor.

Ha şuda var, sen haram yemek istersen sana göre hoca çok piyasada.

Başa Dön

Mesaj 19 Nis 2012, 21:24 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Bir türlü sonuca bağlanamadı bu başlık...takipteyim 8)

Başa Dön

Mesaj 19 Nis 2012, 21:38 
Aktif Üye
Aktif Üye

benim de aklıma takılmıştı bu promosyon meselesi. Araştırdım boğazımızdan geçmeyecek şeylere harcıyabilirmişiz. Mesala bir kredi kartının borcunu ödememelisin ama çabuk eskitebileceğin bişeyler alabilirsin . arkadaşlardan bazıları kendilerine bilgisayar aldılar. ben anneme perde aldım. tercih sizin...

Başa Dön

Mesaj 19 Nis 2012, 21:53 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Bu konuyu bende araştırdım.Bu konuda hassasım.
Özellikle bu işin ileri gelenlerinin kitaplarından ilgili bölümleri okudum ve videoları izledim.

Faruk Beşer (Size haramdır, ama muhtaç birisine verilebilir diyor)
Hayrettin Karaman(Kişinin kendisine haramdır)
Mustafa İslamoğlu(Haramdır)
Ahmet Şahin(Haramdır)
Diyanet (helaldir [hiç tatmin edici değil,bu yanıt])
Fethullah Gülen (Haramdır)

Yine Efendimiz'in(sav) "helaller bellidir, haramlar bellidir, şüpheli şeylere ise yaklaşmayın" diyor.
Hesap ortada, kafa karışıklığı vs şeylere gerek yok.

Maaş ve ek ders konusunda bizim yapacağımız birşey yok.(eski öğretmenler elden alıyorlarmış).Onlarında ne kadar helal olduğu konusunda tereddütlerim var.
Kimi zaman düşünmüyorda değilim, tarladan geçerken hayvanlarının ağzını bağlayıp, olurda bize ait olmayan bir tarladan hayvan bir tutam ot yerde sonra o sütü ben çoluğuma çocuğuma içiririm ve sonra bana ve milletime düşman,haylaz,yaramaz olacak bir nesil yetişir diyen insanların hassasiyetleri nerede bizim hassasiyetlerimiz nerede!

Kısacası elimizden geldiği kadar uzak durmak gerekiyor arkadaşlar..
kalın selametle.

http://bit.ly/1hnc75o
Bilişim öğretmenleri için teknoloji ve materyal paylaşımlarım burada

Başa Dön

Mesaj 20 Nis 2012, 09:15 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Efendim, rivayete göre bir gün Kanuni'nin misafiridir Zembilli.
Hani rivayet ya, büyükce bir tepsi içindedir yemekler ve Zembilli Kanuni'ye "Senin yediğin haramdır, benim yediğim helal." der. Bunun üzerine Kanuni tepsiyi yarım tur çevirir ve "Benim önümdekiler senin önüne geldi, şimdi senin yediğin haramdır" der. Zembilli'den cevap: "Senin yediğin haramdır, benimki ise helal, zira ben misafirim".

Başa Dön

Mesaj 20 Nis 2012, 09:29 
Aktif Üye
Aktif Üye

Faizcilik yaparak para kazanan bankalara mecbur olmadıkça para yatırmak caiz değildir. Çünkü bu bankalar, mesela maaşlarınız onlara yatırıldığında, orada kaldığı sürece, sizin paralarınızla faizcilik yapar ve bundan para kazanırlar. Promosyon adıyla size verdikleri de bu faiz gelirinin küçük bir kısmıdır.
Bilindiği gibi İslam faizin azını ve çoğunu ve bu arada faizli işlem ve akitleri haram kılmıştır.

Bir grup memurun veya çalışanın maaşları faizci bir bankaya yatırıldığı zaman bu banka o parayı -çekilmediği sürece- sisteme sokmakta ve faizli işlemler yaparak para kazanmaktadır. Kazanılan faiz gelirinin bir kısmı bankaya kalmakta, bir kısmını da banka kurumlara ve memurlara vermektedir.

Maaşlar faiz sistemiyle çalışan bankalardan alındığı takdirde iki sakınca doğuyor:

1. Bankaya paranızla faizcilik yapma imkanı vermiş oluyorsunuz.

2. Gelirinin çok büyük bir bölümü faizden olan bir kurumdan hediye kabul etmiş oluyorsunuz. Aslında bu hediyenin de oraya yatırılan maaşlarınızın faizle işletilmesinden elde edildiğini yukarıda ifade etmiştim.

Başa Dön

Mesaj 20 Nis 2012, 09:38 
Yeni Üye
Yeni Üye

Sevgili hocam bu konuda bne şöyle yaklşatım konu hakkında görüş farklılıkalrı var Bankalar parayı günlük repoda kullanıyor fazi gelirleri elde ediyorlar bir çok kişi bankanın hiç helal kazancı yok mu diyor benim ladığım para o helalden helallik haramlık konusunda fetva vermek benim haddime değil ama Peygamber efendimiz (SAV) şüpheli işlerden uzak durun diye buyruyorlar. Bu konuda şüphe var mı var o zaman bizimde uzak durmamız lazım ben aldığım parayı kendi işim için kullanamdım direk bağış işine aktardım. O bankaya para yatırmış olanların hayrı olsun dedim Allah kabul etsin.

Başa Dön

Mesaj 20 Nis 2012, 09:43 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

hocam maaşını o zaman bankaya hiç yatırmasınlar devlete belirt banka sizin maaşınızdan her halikarda faiz alıyor paranızı işleyip bir gece önceden yatırsa dahi devlet işleyip para kazanıyor eğer çok takarsanız kafanıza özelden ben size hesabımı yollayım bana gönderin banka promosyonunu :)

Başa Dön

Mesaj 20 Nis 2012, 09:43 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

http://umutfm.com/izle.php?id=20280

[writen by ex-muallimim]

Başa Dön

Mesaj 20 Nis 2012, 09:53 
Site Gezgini
Site Gezgini
Kullanıcı avatarı

Ben bilgisayar öğretmenlerinden bu kadar hassas olanları gördükçe hoşuma gidiyor. Sonuçta hassas olanlar parayı kendi için kullanmamaya gayret ediyor.

Başa Dön

Mesaj 20 Nis 2012, 11:06 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

arkadaşlar promosyon bir yana, 5 aydır bize verilmeyen maaş zam farkları toptan verilince cüzzü de olsa gecikme faizi ile birlikte verilecek. Buna ne diyeceksiniz?

Başa Dön

Mesaj 20 Nis 2012, 11:55 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

jujum_07 yazdı:
Mr.Spermata yazdı:
hocam sen o parayı benim hesaba gönder haramını, helalini düşünme.

iç huzurunda teretdüt yaşayanlara yardım edilir :D

sütlü kafve :?:

2013
Değişim...

Melküm’ün Torunları ?

Başa Dön

Mesaj 20 Nis 2012, 12:02 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

halk yazdı:
http://umutfm.com/izle.php?id=20280

:+1:

2013
Değişim...

Melküm’ün Torunları ?

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 123 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 45 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri