Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 
Yazar Mesaj
  Alan Dışı Yüksek Lisans Yapabilirmiyiz?
Mesaj 02 Eyl 2010, 12:17 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Deneyimli arkadaşlara bir kaç sorum olacak
1-Arkadaşlar BÖTE mezunu böte harici bir alanda yüksek lisans yapabilir mi?
2-Diyelim ki kabul edildik (farklı bir alanda) bu işimize yarar mı?

Başa Dön

Re: Alan Dışı Yüksek Lisans Yapabilirmiyiz?
Mesaj 02 Eyl 2010, 12:26 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Alan dışında yapabilirsiniz. Tabii her üniversite buna sıcak bakar mı bilemem. Alan dışı olarak kaubl edildiğinizde 1 yada 2 dönem bilimsel hazırlık adı altında fark dersleri görürsünüz.

Alan dışında yüksek lisansın ne gibi bir faydası olabilir, emin değilim. Ben de eğitim yönetimine alan dışı olarak girmiştim. (Lisans bölümü olmadığı için her başvuran zaten alan dışı :) ) Bitirdiğimde milli eğitimin sınavları vs olmadan yönetici olamıyorum. Sadece birkaç puanlık katkısı oluyormuş sanırım. Yüksek lisansa genel olarak baktığınızda öğretmen kalacaksanız uzmanlığa geçişte sınav olmama haricinde bir katkısı olmuyor zaten.

Hostgator vb. sitelerin İndirim Kuponlarını Paylaşıyoruz

Mazeretim var, asabiyim ben.

Başa Dön

Mesaj 02 Eyl 2010, 12:32 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Hocam tamda düşündüğüm alanda ylisans yapmışsınız. :)
Eğitim yönetiminde ylisansın müfettişlikte veya yönetici atamalarında öncelikli tercih sebebi deniyor.Tabi ne kadar doğru bilemiyorum.

Başa Dön

Mesaj 02 Eyl 2010, 13:12 
Aktif Üye
Aktif Üye

Hocam alan dışı yüksek yapmanız mümkün.

Tabi başvurduğunuz alan sadece kendi mezunlarını kabul etmiyorsa.

Başvurduğunuz alanın programına göre 1-2 dönem bilimsel hazırlık dersleri alırsınız.

Alan dışı yüksek lisansın genelde kariyer özgeçmişinize bir faydası olur. Mesela bazı mühendis arkadaşlarımız işletme, yönetim ve organizasyon gibi alanlarda yüksek lisans yaparak iş hayatında farklı pozisyonlar için kendilerine avantaj sağlamak istiyor.

Ha öğretmenlik mesleği ve eğitim camiası açısından düşünüyorsanız, yüksek lisansın size faydası diğer alanlara oranla daha az olabilir.

Eğitim alanında genelde 4 alanda yüksek lisans imkanı bulunur.

-Eğitim Yönetimi ve Denetimi
-Eğitim Programları ve Öğretim
-Rehberlik Psikolojik Danışmanlık
-Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme

Bunlardan rehberliği hemen eleyebiliriz. Çünkü genelde kendi alan mezunlarını kabul ediyorlar. Ölçme ve değerlendirme de çok az üniversitede açılıyor.
Geriye Eğitim Programları ve Eğitim Yönetimi kalıyor.

Gelelim asıl meseleye, size ne faydası olur?

Birçok ülke eğitim yöneticilerini lisans üzerine yapılmış yüksek lisans veya sertifika programları ve belirli mesleki tecrübe üzerine görevlendiriyor. Bizde ise durumlar malum. Yıllardan sonra sonra ancak sınavla ( sorularının alanla ilgisizliği ayrı bir konudur) okul müdür ve müdür yardımcısı atanabildi ve nihayet şube müdürlüğü sınavı duyurusu yapıldı. Bu atamalarda yüksek lisansın getirisi ise şahsi kanaatim gerektiğinden çok az olduğu yönündedir.

Eğitim programları ve öğretim alanı ise sınıfta, derste, öğretimde daha çok kullanılabilecek bir müfredata sahip. Merkezi kadrolarda yer bulmaya çalışırsanız da faydasını daha çok görebilirsiniz. Şahsi kanaatim ülkemizde eğitim yöneticiliğinin uzmanlık alanı olarak hala görülmediğidir. Ancak eğitim programları uzmanı olmanın daha ayrıcalıklı görüldüğünü düşünüyorum.

Her ne kadar biz, "Bu işler böyle gitmez, uzmanlık, liyakat er geç hak ettiği değeri bulacak, bakanlığın politika olarak uzmanlığı önmeseyeceği günler gelecek" diye ümitle beklesek de gelişmeler bu ümidin gerçekleşme ihtimalinin azaldığını gösteriyor. Ekderslerde ödenen % 25 farkın kaldırılması, uzman öğretmenlikte yüksek lisans mezunlarının sınavsız uzmanlık haklarının elinden alınacak olması, yüksek lisans mezuniyetinin atamalarda getirilerinin çok küçük olması, yöneticilik ve diğer kadrolara görevlendirmelerdeki adaletsiz ve kayırıcı yaklaşım v.b. olaylar moral bozucu görünüyor.

Ancak şurası da bir gerçek ki dünya değişiyor ve eğitim de bu değişmeye ayak uydurma zorunluluğu olan bir alan. Bu alanda yetişmiş, uzmanlaşmış personele er ya da geç ihtiyaç duyulması kaçınılmaz. Önümüzde uzun bir meslek hayatı var ve şimdi yaptıklarınız ileride size ummadığınız kapılar da açabilir.
Yeni çağda yönetim, örgüt, planlama gibi ilkeler ve özel alan uzmanlıkları daha fazla önem kazanıyor ve bu ilkelerin eğitime yansıması muhakkak ki uzmanların eliyle olacak, er ya da geç...

Son bir not: Üniversite kadrolarını düşünürseniz BÖTE için, şahsi kanaatim önü açıktır. Epey alım var ve olmaya da devam edebilir. Bu nedenle alan içi de düşünülebilir.

Başa Dön

Mesaj 02 Eyl 2010, 15:22 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

ne güzel açıklamışsınız hocam
teşeküürü bir borç bilirim.

Başa Dön

Mesaj 02 Eyl 2010, 15:43 
Aktif Üye
Aktif Üye

t_sert85 yazdı:
ne güzel açıklamışsınız hocam
teşeküürü bir borç bilirim.

Rica ederim hocam.

Başa Dön

Mesaj 02 Eyl 2010, 17:21 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

sözbende yazdı:
Eğitim yönetiminde ylisansın müfettişlikte veya yönetici atamalarında öncelikli tercih sebebi deniyor.Tabi ne kadar doğru bilemiyorum.

Hocam bu alandışına girmez, zaten eğitim fakültesi mezunusun.

Başa Dön

Mesaj 02 Eyl 2010, 17:39 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

sekocam yazdı:
sözbende yazdı:

Hocam bu alandışına girmez, zaten eğitim fakültesi mezunusun.

yanlışınız var hocam. Eğitim yönetimi adı altında bir lisans programı olmadığı için bu alana başvuran herkes alan dışı olarak girer, bilimsel hazırlık derslerini geçtikten sonra ders dönemine başlar.

Hostgator vb. sitelerin İndirim Kuponlarını Paylaşıyoruz

Mazeretim var, asabiyim ben.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 8 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: osbitos ve 144 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri