Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 
Yazar Mesaj
  Gerçekleştirme görevlisi nedir
Mesaj 24 Şub 2011, 12:57 
Site Gezgini
Site Gezgini

iyi günler dün akşam dersteyken müdür geldi bana bir kağıt getirmiş imza atmanız gerekiyor dedi baktım bir görevlendirme Gerçekleştirme Görevlisi olarak görevlendirildiniz yazıyor. imzalamadım tekrar geldi imzalayın dedi. anlamadım ben bunun ne olduğunu dedim ben anlatıcam dedi. sonra görevim ne onu anlamadı ne iş yapıcam dedim. ben yarın açıklarım size dedi öğrencilerin karşısında polemik yaşamamak için imzaladım. araştırdım biraz karışık geldi bana bunun için ders ücreti falan almam gerekir mi

Başa Dön

Re: Gerçekleştirme görevlisi nedir
Mesaj 24 Şub 2011, 13:47 
Site Gezgini
Site Gezgini

Harcama Yetkilisi Kimdir?
5018 Sayılı KMYve K Kanununun 31.maddesinde;
“Bütçeyle ödenek tahsis edilen her bir harcama biriminin en üst yöneticisi harcama yetkilisidir.” diye tanımlanmıştır.

Harcama yetkilileri bütçede öngörülen ödenekleri kadar, ödenek gönderme belgesiyle kendisine ödenek verilen harcama yetkilileri ise tahsis edilen ödenek tutarında harcama yapabilir.
Harcama Yetkilileri, harcama talimatlarının bütçe, ilke ve esaslarına, kanun, tüzük ve yönetmelikler ile diğer mevzuata uygun olmasından, ödeneklerin etkili ve verimli kullanılmasından ve bu kanun çerçevesinde yapmaları gereken diğer işlemlerden sorumludurlar.(5018 Sayılı Kanun 32.md.)

Gerçekleştirme Görevlisi Kimdir?

Harcama talimatı üzerine; işin yaptırılması, mal veya hizmetin alınması, teslim almaya ilişkin işlemlerin yapılması, belgelendirilmesi ve ödeme için gerekli belgelerin hazırlanması görevlerini yürüten personeldir.(5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununun 33. Maddesi.)

Gerçekleştirme görevlileri Harcama Yetkilisi tarafından belirlenir.

Harcama yetkilileri, yardımcıları veya hiyerarşik olarak kendisine en yakın üst kademe yöneticileri arasından bir veya daha fazla sayıda gerçekleştirme görevlisini ödeme emri belgesi düzenlemekle görevlendirirler (Düzenleyen Gerçekleştirme Görevlisi).

Gerçekleştirme Görevlisinin Görev ve Yetkileri Nelerdir?
İşi yaptırmak, mal veya hizmetin alınmasını sağlamak,
Teslim almaya ilişkin işlemlerin yapılması ve belgelendirilmesini sağlamak,
Ödeme için gerekli belgelerin hazırlanması işlemlerini yürütmek.
Ödeme emri belgesi ve eki belgeler üzerinde ön mali kontrol görevi yapmak.
Gerçekleştirme görevlileri, yaptıkları veya yapmaları gereken iş ve işlemler dolayısıyla doğrudan sorumludurlar.
Ayrıca; genel olarak hesap verme sorumluluğu kapsamında;
Kaynakların etkili, ekonomik, verimli ve hukuka uygun olarak elde edilmesi ve kullanılmasından,
Kötüye kullanılmaması için gerekli önlemlerin alınmasından sorumludurlar.
Ödeme emri belgesi ve eki belgelerin mevzuata uygunluğu,
Belgelerin tamam olup olmadığı, hususlarında önceki işlemlerin kontrolünü de kapsayacak şekilde ön mali kontrol yaparlar.
İşlemlerin uygun görülmesi halinde, ödeme emri belgesi üzerine “Kontrol edilmiş ve uygun görülmüştür” şerhini düşerek imzalarlar.
Mali hizmetler birimince uygun görüş verilmiş olması, gerçekleştirme görevlilerinin sorumluluğunu ortadan kaldırmaz.
Harcama birimlerinde ödeme emri belgesi ve eki belgeler üzerinde ön mali kontrol görevi ödeme emri belgesini düzenlemekle görevlendirilen gerçekleştirme görevlisi tarafından yapılır.
Harcama birimlerindeki süreç kontrolünde; her bir işlem daha önceki işlemlerin kontrolünü içerecek şekilde tasarlanır ve uygulanır. Mali işlemlerin yürütülmesinde görev alanlar, yapacakları işlemlerden önceki işlemleri de kontrol ederler.

kısacası ihl lerle mal veya hizmet alımı yaparken, fatura ödemeleri, sağlık harcırah giderleri vs ödemelerde görevlendirilmişsiniz.İdare sizi görevlendirebilir bu konuda ama sorunludur bu konu.yapılcaka hatalardan birinci derece sorumlusunuz.Hem mali yönden hem idari yönden. Gözünüzü korkutmak gibi olmasın da ayrıca insanlarla da kötü olabiliyorsunuz. ortada parasal bir çıkar olunca insanlar inl lerde hizmet alımı, mal alımı konularında çirkinleşebiliyorlar

Başa Dön

Mesaj 25 Şub 2011, 15:39 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Hocam bana gereksiz yere gerginliğe girmişsiniz gibi geldi. Sonuçta kurumdaki herkese bu tür görevlendirmeler yapılır. Fakat bunlar genelde sene başı toplantısında yapılır. Beni de kalite kontrol için falan görevlendirdiler. Eğer bir web sitesinin yapımı için falan olsaydı yazı direnmeniz yerinde olabilirdi ama bu biraz rutin görevlendirmelerden gibi geldi bana. 1-2 imza alacaklar sizden bazı işlemler için o kadar.

Başa Dön

Mesaj 25 Şub 2011, 16:14 
Site Gezgini
Site Gezgini
Kullanıcı avatarı

Bana pek gereksizmiş gibi gelmedi. Şahsen bir öğretmen olarak böyle bir görevi kabul etmezdim. Usülsüz yapılan her alım satım vb. işte sizin imzanız olacaktır. Böyle bir görev müdür yardımcılarına verilmesi gerekir.

Başa Dön

Mesaj 25 Şub 2011, 22:37 
Site Gezgini
Site Gezgini

Hocam web sayfası falan olsa zaten bildiğim ve sürekli yaptığım bir ve yapıyrum hatta ilçe mem in ve daha önce de dersine girmiş bulunduğum bir okulunda yapıyorum. işten kaçan biri değilimdir. ama bu evrakların hazırlanmasını da ben yapıcam ve bana imz ttırıyor ma evrakları doğru mu yaptı yanlış mı yaptı bilmiyorum. bu sorumluluk isteyen bir görev hesap vermeside var yanlış bir şey yapıldığında o zaman ne olacak

Başa Dön

Mesaj 31 May 2011, 17:09 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

yasemin_d yazdı:
Hocam web sayfası falan olsa zaten bildiğim ve sürekli yaptığım bir ve yapıyrum hatta ilçe mem in ve daha önce de dersine girmiş bulunduğum bir okulunda yapıyorum. işten kaçan biri değilimdir. ama bu evrakların hazırlanmasını da ben yapıcam ve bana imz ttırıyor ma evrakları doğru mu yaptı yanlış mı yaptı bilmiyorum. bu sorumluluk isteyen bir görev hesap vermeside var yanlış bir şey yapıldığında o zaman ne olacak

:scared: geçmiş olsun...

Başa Dön

Mesaj 31 May 2011, 21:22 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

stirkof yazdı:
Bana pek gereksizmiş gibi gelmedi. Şahsen bir öğretmen olarak böyle bir görevi kabul etmezdim. Usülsüz yapılan her alım satım vb. işte sizin imzanız olacaktır. Böyle bir görev müdür yardımcılarına verilmesi gerekir.

Haklısınız hocam;
Senebaşı toplantılarında verilen ve bir dönemlik olan görev gibi değil.Bu sürekli olarak ve daimi bir görev, ayrıca mali işlerde son imza ve yetkili/sorumlu kişisiniz.Tebrik ederim.Önemli bir görevlendirme ve ekders alırmıyım gibi bir soru sorduğunuza göre henüz acemisiniz.
Böyle bir görev bencede Müdür yardımcısı yada şef konumunda olan birini ilgilendirir.Bu görevi kabul etmek ve yürütmek durumunda olanlar onlardır. :alkis: Ama siz gönüllü olursanız durum başka.

Başa Dön

Mesaj 31 May 2011, 21:44 
Aktif Üye
Aktif Üye

bu görev müdür müstakbel müdür yada müdür yardımcısının işidir.

Başa Dön

Mesaj 31 May 2011, 21:54 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Kesinlikle gerçekleştirme görevlileri kurum müdür yardımcılarıdır.
Ekders, elektrik, su bütün ödemelerin altına imza atacak.

Başa Dön

Mesaj 01 Haz 2011, 01:41 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

harcamayla ilgili..herhangibir soruşturmada n ayvayı yiyeceksin(tabirimiz set olmamıştır inşallah)

formatörsen sana böyle bir yükümlülük yükleyemezler.. imzaladığın belgenin bir fotokopisini alma hakkın var.. fotokopiyi ilçe veya il MEM e götür bi sor. veya eğitici formatöre sorabilirsin...

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 10 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: edersoy, filito ve 12 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri