Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 43 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
  Tapu Harcı Cezası?
Mesaj 16 Mar 2015, 12:08 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar 4 sene önce bir ev aldım 100 000 tl kredi çektim emlakçı tapuda belediyenin rayiç bedel olan 50 000 Tl göstermiş evi, bu konu ile ilgili geçen hafta vergi memuru gelip eve kağıt bırakmış pazartesi vergi dairesine gelin diye böyle bir olay başına gelmiş olan varmı ne kadar ceza öderim ne konuşmam gerekiyor vergi dairesinde

Başa Dön

Re: Tapu Harcı Cezası?
Mesaj 16 Mar 2015, 12:15 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

hocama aradaki 50.000 tl lik farkı alırlar %25 zamlı. hem senden hem de satıcıdan. didik didik ediyorlar bütün bu işlemleri su an . alınan krediden düşük gösteren varsa ceza yazıyorlar. gib.gov.tr bakarsan görürüsün açıklamaları.

Başa Dön

Mesaj 16 Mar 2015, 12:17 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Belki yardımcı olur. Saygılar.

Maliye Bakanlığı vatandaşlara tapu işlemlerinde gayrimenkullerinin gerçek değerini bildirmeleri için uyarıda bulundu. Müteahhitler daha düşük bedel gösterirse vatandaştan ihbar etmesini isteyen Maliye, eksik bildirim tespit edildiğinde cezası olduğunu da hatırlattı.

Bir süredir vatandaşlara konutlarının gerçek değerini beyan etmediği için ceza gönderen Maliye, şimdi de gayrimenkullerin gerçek değerinin bildirilmesi için harekete geçti. Maliye, “Risk almayın gayrimenkulünüze hak ettiği değeri verin” şeklinde uyarı broşürleri hazırladı. Tapu işlemlerinde gayrimenkulün gerçek değerinin beyan edilmesini isteyen Maliye, “Ayrıca beyanı gereken bir kazancın doğması halinde gelir vergisi beyannamesi verilmesi gerekmektedir. Doğru ve tam ödenmeyen tapu harçları alıcı ile satıcıdan ayrı ayrı cezalı olarak tahsil edilmektedir” uyarısını yaptı.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinde “Tapu İşlemlerinde Gayrimenkullerin Gerçek Alım Satım Bedellerinin Beyanı” başlıklı bir bölüm açıldı. Ayrıca broşürler bastırıldı. Broşürlerde, vatandaşların risk almaması önerilerek, 4 uyarıda bulunuldu. Tapu harçlarının emlak vergi değerinden az olmamak üzere gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden ödenmesi gerektiğinin vurgulandığı broşürde, şöyle devam edildi:
“Gayrimenkulünüzü nakit veya banka kredisiyle almış-satmış olsanız dahi, tapu işlemlerinizde gerçek alım satım bedelini beyan ediniz. Müteahhitlerden, inşaat şirketlerinden ve işleminize aracılık eden komisyonculardan ödediğiniz bedel karşılığında fatura almayı unutmayınız. Doğru ve tam olarak ödenmeyen tapu harçlarının Maliye Bakanlığı tarafından alıcı ve satıcıdan cezalı olarak tahsil edileceğini unutmayınız. Gayrimenkulünüze ilişkin tüm bilgilerin Maliye Bakanlığı ile paylaşıldığını unutmayın. Tapu işlemlerinizi gerçek alım-satım bedelleri üzerinden yapınız”

İHBAR EDİN
Vatandaşların doğru beyanda bulunmasını isteyen Gelir İdaresi ayrıca soru cevap bölümü de hazırlayarak müteahhitten alınan konutun eksik gösterilmesi halinde ne yapılması gerektiğini anlattı. Müteahhitten alınan konutta ödenecek bedelden daha düşük bedelli fatura düzenlemişse bile tapu harcının gerçek satış bedeli üzerinden ödenmesi gerektiğinin vurgulandığı soru-cevap bülümünde, “Müteahhitler tarafından eksik fatura düzenlenmesi halinde bu durumu, en yakın vergi dairesine, 444 0 189 no’lu telefondan Vergi İletişim Merkezine bildirebilir veya www.gib.gov.tr adresinde yer alan “İhbar Bildirimi” menüsünden bildirimde bulunabilirsiniz” denildi. Gayrimenkulün banka kredisi ile alınması halinde tapuda hangi değerin gösterilmesi gerektiği sorusuna ise, “Gayrimenkulünüzü banka kredisiyle de alsanız, tapu harcınızı yine gerçek devir bedeli üzerinden ödemeniz gerekir. Devir bedelinin bir kısmının banka kredisiyle bir kısmının ise nakit ya da banka havalesi ile ödenmesi halinde, bu şekilde ödenen tüm miktarların toplanması ve bu toplam üzerinden harç ödenmesi gerekir” yanıtı verildi.

YÜZDE 25 CEZA
Tapuda emlak vergisi değerinden daha düşük beyanda bulunulması halinde ya da devir bedelinin gerçek değeri göstermemesi halinde aradaki farkın hem gayrimenkulu devreden hem de devir alandan tahsil edildiği belirtilerek, ayrıca devreden ve devralana ayrı ayrı harcın yüzde 25’i oranında vergi ziyaı cezası kesildiği uyarısı da yapıldı. Tapu harcı bir konutun binde 20’si oranında alınıyor. Diyelim ki bir konut 100 bin liraya satılmış olsun bu durumda hem devredenin hem de alıcının ayrı ayrı ödemesi gereken harç 2 bin lira. Eğer aynı konut 50 bin lira gösterilmişse tapu harcı bin liraya düşüyor.

ARACIDAN DA FATURA ALIN
MALİYE, konut alınırken aracı olan emlakçı ile bazı tapu müdürlüklerinde tapu işlemlerinde aracılık yapanlara gerçekleştirilen ödeme için de fatura alınmasını istedi. Tapu müdürlüklerinde danışma ve başvuru birimlerinde gerekli bilgilendirmelerin yapıldığı, tapu müdürlüklerinde yetkisiz kişiler aracılığıyla yapılan işlemler nedeniyle mağduriyet yaşanabildiği ayrıca kayıtsız aracılık hizmeti nedeniyle vergi kaybına neden olunduğunun belirtildiği soru-cevap bölümünde, emlakçı gibi alım satım işlemlerine aracılık edenlere ödenen komisyonlar için fatura alınması gerektiği eğer fatura düzenlenmiyorsa ihbar bildiriminde bulunulması istendi.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27944882.asp

Yâr olur / ağyâr olur / serdâr olur / dildâr olur

Başa Dön

Mesaj 16 Mar 2015, 12:22 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

adamı aradım ağzıma geleni saydım o günde dedim yapmayalım diye birşey olmaz hoca sen dert etme dedi durduk yere ceza geldi şimdi, telefonda diyor ki evi 50000 liraya aldım üstünü evin içine harcadım de diyor

Başa Dön

Mesaj 16 Mar 2015, 12:27 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

gerçek değerin altında gösterilirse 5 yıl içinde ceza gelebilir. 1 yıl daha gözden kaçsaymış iyiymiş.

Başa Dön

Mesaj 16 Mar 2015, 12:30 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

tomreader2010 yazdı:
adamı aradım ağzıma geleni saydım o günde dedim yapmayalım diye birşey olmaz hoca sen dert etme dedi durduk yere ceza geldi şimdi, telefonda diyor ki evi 50000 liraya aldım üstünü evin içine harcadım de diyor

hocam 100.000 TL konut kredisi çekmişsin. bankanın avukatı gelmemiş miydi?

Başa Dön

Mesaj 16 Mar 2015, 12:31 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

denizlerb yazdı:
gerçek değerin altında gösterilirse 5 yıl içinde ceza gelebilir. 1 yıl daha gözden kaçsaymış iyiymiş.

hocam ilk evimdi hiç birşeyden haberimiz yokken olan oldu artıkta ne kadar az ceza yeriz diye düşünüyorum, banaknın avukatı geldi ipoetek koydu ama birşey demedi oda

Başa Dön

Mesaj 16 Mar 2015, 12:34 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

biltek01 yazdı:
tomreader2010 yazdı:

doğru diyorda faturası nerede diyor maliyede :)

Hocam işin aslı şudur. Doğrudur evi 50.000 tl ye aldım, 50.000 tl de masraf ettim diyebilirsiniz ama, bu seferde maliye madem 50.000 tl masraf ettin, faturaları göster diyecektir. E sizde de fatura yok. Emlakçı ve müteahhit milletine hiç güven olmaz.

evet fatura isteseler fatura yok hocam haklısınız biz arada ki 50 000 Tl nin cezasını ödeyeceğiz sanırım netten araştırdığım kadarı ile pişmanlık yasası varmış faizde indirim yapıyorlarmış sanırım belli oranda

Başa Dön

Mesaj 16 Mar 2015, 12:36 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

hocam şimdi sana uzlaşma tarihi verecekler. o gün gidince tahminimce 2000 liraya yakın ceza ile karşılaşacaksın. 1000 lira anapara 1000 lira da faiz. bana da yaptılar aynı keleği. hemen öde diyorlar ama ödeyemeyince de sanırım faiziyle taksitlendirecekler.

Başa Dön

Mesaj 16 Mar 2015, 12:38 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

tomreader2010 yazdı:
biltek01 yazdı:
tomreader2010 yazdı:

doğru diyorda faturası nerede diyor maliyede :)

Hocam işin aslı şudur. Doğrudur evi 50.000 tl ye aldım, 50.000 tl de masraf ettim diyebilirsiniz ama, bu seferde maliye madem 50.000 tl masraf ettin, faturaları göster diyecektir. E sizde de fatura yok. Emlakçı ve müteahhit milletine hiç güven olmaz.

evet fatura isteseler fatura yok hocam haklısınız biz arada ki 50 000 Tl nin cezasını ödeyeceğiz sanırım netten araştırdığım kadarı ile pişmanlık yasası varmış faizde indirim yapıyorlarmış sanırım belli oranda

faizde indirim yok hocam sadece cezayı uzlaşırsanız siliyorlar o da 300 lira gibi birşey

Başa Dön

Mesaj 16 Mar 2015, 12:59 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

@izmitli hocam aradaki 50000 tl farkın %2'si 1000 Tl yapıyor bunda mı indirim yapıyorlar, okulda bir arkadaşın başına gelmiş aradaki farkın %2 sini alıp tutardan %30 indirim yapmışlar çıkan tutara %75 faiz eklemişler bu hesap doğrumu acaba, bu hesaba göre 1000 tl cezam var %30 inince 700 Tl, %75 faiz eklenince 1200 civarı birşey yapıyor ama

Başa Dön

Mesaj 16 Mar 2015, 13:06 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

hocam ben 10 gün önce uzlaşmaya gittim. sadece cezayı sildiler, herhangi bir indirim yapmadılar. arkadaşın ocak ayındaa gittiyse o zaman faiz affı falan vardı ondan faydalanmış olabilir. zaten sistemden çıkartıyorlar yani herhangi bir indirim yapayım falan demiyorlar. sen 5o bin liranın cezasını ve 4 senenin faizini ödeyeceksin. sadece uzlaşırsan cezadan kurtaracaksın. benim gördüğüm buydu. yine de bir evrakları inceleyeyim, farklı bişey varsa yazarım

Başa Dön

Mesaj 16 Mar 2015, 13:17 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

ay ay ceza ödeme miktarları değişiyor yani seçime yakın belki daha da azalır o zaman :=) aradaki farkın %2 sini mi siliyorlar yani hocam

Başa Dön

Mesaj 17 Mar 2015, 01:09 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

hocam biz öderiz sonra affa uğrar merak etme hep böyle oldu şimdiye kadar.

asıl sorun burada şu.

tapu dairesinde çalışanlar ne işe yarar?

benim aldığım fiyat belli. banka ipotekçisi de yanımda müteahhit de.
kardeşim niye sormuyorsunuz kaça alıyouz kaç lira kredi çekiliyor diye?
ortada bir dolandırıcılık var ve devlet buna göz yumuyor sonra fahiş faiz ve ceza ile sana geri dönüyor.
benim evi de 16 bin lira göstermişler. bu devirde kim kime sıfır evi 16 bin liraya satıyor. hadi 16 binliraya satıyonda expertiz bu eve nasıl 100 bin lira fiyat biçmiş?

devlet buna müsaade ediyor tapu çalışanları ve müteahhitler elele kolkola vatandaşı kandırıyorlar

Başa Dön

Mesaj 17 Mar 2015, 02:06 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Tapu daireleri "Evinizi değerinde gösterin" diye bas bağıracaklarına tapu masraflarında biraz indirime gitsinler. Millet keyfinden mi düşük gösteriyor ?
Bu aralar tapuda bir işim olacak. Tapu masraflarını ödedikten sonra dekontlarla birlikte tüketici hakem heyetine gidecem. Bankalarda olduğu gibi. Ya masraflarını göstersinler ya da iade etsinler. Bankalardan, GSM operatörlerinden, TTNET'ten bıktık, devlet te arkamıza geçiyor...

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 43 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri