Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
  BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 11:24 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: 09 Nis 2007, 09:36
Mesajlar: 624Merhaba değerli arkadaşlar. Forumumuzda Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin, Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin ve Eğitici Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin geleceği uzun uzun tartışıldı. Güzel bir sivil toplumu örneği olarak arkadaşlarımız başarılı bir şekilde eylem yapıp sesimizi tüm Türkiye’ye duyurdular. Her ne kadar bakanlık yetkililerinden tam olarak bir açıklama olmasa da bizimle ilgili bir takım çalışmalar yapılıyor. Bu noktada kendi görev tanımımızı kendimiz el birliği ile yaparsak forumumuzu takip eden ilgililere bir sivil toplum örgütü olarak yol göstermiş oluruz. Daha önce buna benzer başlıklar açıldı ama bu başlık bir ortak çözüm aracı olarak daha faydalı olabilir. Şu anki adıyla BT Formatörlüğünün ve Eğitici BT Formatörlüğünün geleceği ne olmalı? Ne Olmamalı? Gelin görüş ve önerilerimizi bu başlık altında sakin, aklıselim ve çözüm odaklı bir yaklaşımla paylaşarak kendi genelgemizi ve yönergemizi kendimiz yazalım. Çıkan sonuçları toplayalım ve ortak noktada buluşmak için gerekirse anketlerle oylayalım, sonucunda da teklif edelim.

Ben 1 yıl Bilişim teknolojileri öğretmeni, 1,5 yıl il koordinatörü ve 2 yılda BİTEFO olarak yaşadığım tecrübelere dayanarak BT rehber öğretmenin görev tanımının aşağıdaki gibi olmasını isterim.
->Bilişim Teknolojileri öğretmeni ve BİTEFO ikilemi ortadan kaldırılmalıdır. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri branş değişikliği ile Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak ismi ve görev tanımı değiştirilmelidir.
->Geçici görevlendirme ile çalışma ortadan kaldırılmalıdır.
->Normlar Ders saatlerine göre değil de Rehber öğretmen gibi öğrenci sayısına göre belirlenmelidir.
->Mevcut ders içeriğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bence tamamen yazılımcı yetiştirme odaklı bir ders programı belirlenmelidir. Her zaman verilen örnek Hindistan gibi. 4 5 6 7 8. sınıflarda bir saat olarak derslere devam edilmelidir. Şu anki içeriği ile derslerin faydalı olduğunu düşünmüyorum. Yeni ders programı ve alt yapısı oluşturuluncaya kadar B.T. dersleri kaldırılabilir.
->Mesai saatleri 09-15 olmalıdır.
->Kendimize ait bir odamız olmalıdır.
->Okul web sitesinin teknik takibinden sorumlu olmalı, web yayın ekibine başkanlık etmelidir
->Nöbet görevi ve diğer hiçbir görevi yürütmemelidir.
->Okul personelinin B.T. araçlarını yeterince kullanmasını sağlamalı ve onlara içerik konusunda yardımcı olmalıdır.
->İlçedeki tüm bilişimciler bir araya gelerek ilçe çapında belli periyotlarla toplantılar yapmalı ve yapılan çalışmalar paylaşılmalıdır.
->Sözleşmeli bilişim teknolojileri öğretmenleri de B.T. rehber öğretmeni olmalıdır.
->Okul BT ekipmanlarının tamir, bakım ve servis işlemleri için ilgili firmalarla iletişimi sağlamalı ve çözüm üretme noktasında okul yönetimi ve öğretmenlerine danışmanlık yapmalıdır.
->Bakanlık projelerinde genel koordinatör görevi görmelidir. Bu projelerdeki görev dağılımını ve süreçlerini yönetmelidir.

Sizlerin düşünceleri neler acaba?

Verilen cevaplardaki önerileri fırsat buldukça ilk mesajımın altına ekleyeceğim
->Geçici görevlendirmenin ortadan kalkarak her ilde farklı uygulamalara son verilmesi gerekmektedir
->Okullarda bir Ar-Ge yada BT birimi oluşturulması bt faaliyetlerinin bu biriminde yürütülmesi gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum. Eğitim bölgesi okulun yapısı ve öğrenci sayısına göre burada istihdam edilecek personel sayısı belirlenmeli.
Bt formatörlerinin yaptığı birçok proje koordinatörlüğü bir ar-ge faaliyeti aslında. Ar-ge kimliği altında BT faaliyetlerinin daha kurumsal ve ciddi bir biçim kazanacağını düşünüyorum. Böylece sınıf sınıf koşuşturmaktan bilgisayar tamircisiymişiz algısını da ortadan kaldırmak mümkün olabilir.
-> Bu kadroya kesinlikle Branşı Bilişim Teknolojileri olanlar alınmalıdır. Okullardaki kadroları farklı branşların doldurmasını engelleyecek bir düzenleme yapılmalı. Yapılmadığı takdirde ileride kimsenin yer değiştirememesi gibi daha büyük problemler çıkacaktır.
->Maaşlarımızdan denge tazminatı kesilmemeli, sene başı ve sonundaki seminer ücretleri verilmeli,eğitim öğretime hazırlık ücreti de kem küm edilmeden verilmelidir.(Malum formator sıfatı alınca öğretmen değilsiniz diyerekten bu ücretleri vermeyebilirler)
->Her türlü resmi,bayram,yaz ve sömstr tatilimiz olmalıdır
->Bilişim ile ilgili özel kurslarda bilişim öğrertmeni lisans eğitimi almış branşlar öğretici olmaları zorunlu tutulmalı,Bilişim ile ilgili artık başka branştan görevlendirme vs. yapılmamaı,çünkü ülkemizde yeterince bilişim öğretmeni artık var.Artık ülkemizde herkes bizim işimizi yapmamalı,belli krıterler getirilmeli.
->Teknoloji ve Tasarım dersinde olduğu gibi 20'den fazla mevcudu olan sınıflar bölünebilmeli. Öğretmen normu da bu şartları sağlayabilecek okullarda aynı şekilde arttırılmalı.
->Ders-dışı Eğitim (egzersiz) Yönetmeliği güncellenmeli ve Bilişim Teknolojisi Öğretmenlerince yürütülebilecek, web sitesi, elektronik dergi, afiş, eğitsel yazılım, belgesel video, grafik, hazırlama benzeri ders süresince yapılması mümkün olmayan eğitsel çalışmalara yer verilme
->E-bitefo gibi diğer formatörlerde aynı şekilde Bilgisayar ğretmenlerinden oluşmalı

*aradaugrarim nicli arkadaşımız bir şablon oluşturmuş. Üzerinde çalışmak isteyen arkadaşlar için bende mesajıma ekliyorum.
Eklenti:
Eklenti Dosyanın Yasal Olmadığını Düşünüyorsanız, Lütfen Bildiriniz...!
[272.77 KiB]
Yonerge.rar

187 kere indirildi

_________________
http://www.etkinlikbak.com
http://www.asdemircan.com
http://www.guzelordu.k12.tr
nefis ister, akıl gerekçeler bulur, vicdan aklar..


En son samil tarafından 03 May 2011, 17:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 9 kere düzenlendi.

Başa Dön
   
 
  Re: BT(Öğretmen-Formatör-Eği. Formatör) Genelgesini Biz Yazalım
Mesaj 29 Nis 2011, 11:29 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 24 Eyl 2007, 23:47
Mesajlar: 101
Konum: -Yolcu-izmirde il milli eğitim müdürlüğü tarafından ilçe ebitefo öğretmenlerine görüş ve öneriler soruldu bizde(okul formatörleri) ilçeye ilettik... umarım iyileştirme olur ve aynı şekilde diğer illeri de kapsar... çıkan görüşler aşağı yukarı sizin yazdıklarınızla aynıydı.


Başa Dön
   
 
  Re: BT(Öğretmen-Formatör-Eği. Formatör) Genelgesini Biz Yazalım
Mesaj 29 Nis 2011, 11:33 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 06 Nis 2007, 23:15
Mesajlar: 50
Konum: -Yolcu-Merhaba çok konuştuğumuz tartıştığımız hatta çoğu zaman polemik konusu yaptığımız bir konu olmakla birlikte bu konuyu şöyle aklımızı başımıza alıp tekrar konuşmamız ve tartışmamız gerektiğine ve Şamil Hocamın önerilerine katılıyorum.

Ben branşı farklı olmakla birlikte TTK kararı gereği vaktiyle girebileceğim dersler arasında bilgisayar da olduğundan 11 senedir bilgisayar dersleri okutan, son 3-4 senedir bt formatör öğretmeni olarak görev yapan, tırnak içinde “bt bilgimizi” ölçen eğitici sınavına istinaden eğitici formatör de olan; özetle öyle ya da böyle yıllardır bu işin içinde farklı tecrübeler yaşamış bir öğretmenim.

Öncelikle benim gibi branşı bilgisayar olmayan ancak bu yükü yıllardır sırtlanmış bir meslektaşınız olarak bu işin artık tıkandığını ve yürümediğini görüyorum. Kendi adıma branşımda derse girmeyi bt birikimimi kendi alanımda kullanmayı yeğlerim ancak bu da mümkün olmadığından başlarda keyif de duyduğumdan ama artık zorunluluktan BT Formatör öğretmeni olarak görev yapıyorum. Özellikle branşı BT olan arkadaşlar için bu tartışmayı bir fırsat olarak görüyor yapıcı bir üslupla bu sorunu kendilerinin çözebileceğine inanıyorum.
Ben okullarda bir Ar-Ge birimi oluşturulması bt faaliyetlerinin bu ar-ge biriminde yürütülmesi gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum. Eğitim bölgesi okulun yapısı ve öğrenci sayısına göre burada istihdam edilecek personel sayısı belirlenmeli.
Bt formatörlerinin yaptığı birçok proje koordinatörlüğü bir ar-ge faaliyeti aslında. Ar-ge kimliği altında BT faaliyetlerinin daha kurumsal ve ciddi bir biçim kazanacağını düşünüyorum. Böylece sınıf sınıf koşuşturmaktan bilgisayar tamircisiymişiz algısını da ortadan kaldırmak mümkün olabilir.
BT Dersinin geri gelmesi ya da seçimine gelince; ilköğretim okulları temel BT becerileri konusunda farkındalık yaratma işlevini yerine getirmeli sadece. Daha fazlası orta öğretime bırakılmalı. Böylece kaynak ve zamandan da tasarruf sağlamış oluruz. Okulların insan kaynağı ve araç ekipman durumuna göre dersin okutulması yeni ve sade bir programla okullara bırakılmalı.


Başa Dön
   
 
  Re: BT(Öğretmen-Formatör-Eği. Formatör) Genelgesini Biz Yazalım
Mesaj 29 Nis 2011, 11:36 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: 13 Eyl 2007, 13:23
Mesajlar: 545
Konum: Antalyabu ortak görüşleri elektronik imzayla desteklememiz mümkün olur mu acaba? Daha öncede çok güzel raporlar hazırladı bbnet ama amaca ulaşamadık..


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 11:41 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 21 Kas 2009, 20:11
Mesajlar: 103samil yazdı:
Merhaba değerli arkadaşlar. Forumumuzda Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin, Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin ve Eğitici Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin geleceği uzun uzun tartışıldı. Güzel bir sivil toplumu örneği olarak arkadaşlarımız başarılı bir şekilde eylem yapıp sesimizi tüm Türkiye’ye duyurdular. Her ne kadar bakanlık yetkililerinden tam olarak bir açıklama olmasa da bizimle ilgili bir takım çalışmalar yapılıyor. Bu noktada kendi görev tanımımızı kendimiz el birliği ile yaparsak forumumuzu takip eden ilgililere bir sivil toplum örgütü olarak yol göstermiş oluruz. Daha önce buna benzer başlıklar açıldı ama bu başlık bir ortak çözüm aracı olarak daha faydalı olabilir. Şu anki adıyla BT Formatörlüğünün ve Eğitici BT Formatörlüğünün geleceği ne olmalı? Ne Olmamalı? Gelin görüş ve önerilerimizi bu başlık altında sakin, aklıselim ve çözüm odaklı bir yaklaşımla paylaşarak kendi genelgemizi ve yönergemizi kendimiz yazalım. Çıkan sonuçları toplayalım ve ortak noktada buluşmak için gerekirse anketlerle oylayalım, sonucunda da teklif edelim.

Ben 1 yıl Bilişim teknolojileri öğretmeni, 1,5 yıl il koordinatörü ve 2 yılda BİTEFO olarak yaşadığım tecrübelere dayanarak BT rehber öğretmenin görev tanımının aşağıdaki gibi olmasını isterim.
->Bilişim Teknolojileri öğretmeni ve BİTEFO ikilemi ortadan kaldırılmalıdır. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri branş değişikliği ile Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak ismi ve görev tanımı değiştirilmelidir.
->Geçici görevlendirme ile çalışma ortadan kaldırılmalıdır.
->Normlar Ders saatlerine göre değil de Rehber öğretmen gibi öğrenci sayısına göre belirlenmelidir.
->Mevcut ders içeriğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bence tamamen yazılımcı yetiştirme odaklı bir ders programı belirlenmelidir. Her zaman verilen örnek Hindistan gibi. 4 5 6 7 8. sınıflarda bir saat olarak derslere devam edilmelidir. Şu anki içeriği ile derslerin faydalı olduğunu düşünmüyorum. Yeni ders programı ve alt yapısı oluşturuluncaya kadar B.T. dersleri kaldırılabilir.
->Mesai saatleri 09-15 olmalıdır.
->Kendimize ait bir odamız olmalıdır.
->Okul web sitesinin teknik takibinden sorumlu olmalı, web yayın ekibine başkanlık etmelidir
->Nöbet görevi ve diğer hiçbir görevi yürütmemelidir.
->Okul personelinin B.T. araçlarını yeterince kullanmasını sağlamalı ve onlara içerik konusunda yardımcı olmalıdır.
->İlçedeki tüm bilişimciler bir araya gelerek ilçe çapında belli periyotlarla toplantılar yapmalı ve yapılan çalışmalar paylaşılmalıdır.
->Sözleşmeli bilişim teknolojileri öğretmenleri de B.T. rehber öğretmeni olmalıdır.
->Okul BT ekipmanlarının tamir, bakım ve servis işlemleri için ilgili firmalarla iletişimi sağlamalı ve çözüm üretme noktasında okul yönetimi ve öğretmenlerine danışmanlık yapmalıdır.
->Bakanlık projelerinde genel koordinatör görevi görmelidir. Bu projelerdeki görev dağılımını ve süreçlerini yönetmelidir.

Sizlerin düşünceleri neler acaba?

hocam bütün isteklerimiz bunlar zaten çalışma saati kesinlikle 8.30-15.00 olmalı ve sadece branşı bilişim teknolojileri olanlar bu kadroya geçmeli aksi takdirde atanmayı bekleyen arkadaşlara haksızlık olur ve kusura bakmasınlar ama diğer branşlar dersine dönsün derse girip çıkıp eve gitmekten keyifli ne olabilir ki.inanın okulumdaki sınıfçılardan biri ve anasınıfı öğretmeni aman ne rahatsın falan diolar keşke bizde formatör olsak e be adam sen yarım gün derse girip full ekdersini alıp evine gidiyorsun ben akşama kadar okuldayım diyesim geliyor

_________________
Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenliği istiyoruz(09-15.00,nöbet yok, full ek ders)


Başa Dön
   
 
  Re: BT(Öğretmen-Formatör-Eği. Formatör) Genelgesini Biz Yazalım
Mesaj 29 Nis 2011, 11:42 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 04 Mar 2008, 18:10
Mesajlar: 1092
Konum: İstanbul, Kocaeli, Eskişehir->Mevcut ders içeriğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bence tamamen yazılımcı yetiştirme odaklı bir ders programı belirlenmelidir. Her zaman verilen örnek Hindistan gibi. 4 5 6 7 8. sınıflarda bir saat olarak derslere devam edilmelidir. Şu anki içeriği ile derslerin faydalı olduğunu düşünmüyorum. Yeni ders programı ve alt yapısı oluşturuluncaya kadar B.T. dersleri kaldırılabilir.


4-5-6-7-8 . sınıflarda tamamen yazılımcı yetiştirme odaklı bir programın eğitimsel olarak doğru değildir. Ben başarı veya başarısızlıktan söz etmiyorum. Sadece bu yaşlardan itibaren herkese bir programcı gözüyle bakmak çok yanlış bir düşünce olur.

Ders içeriği de kesinilikle değiştirilmelidir. Ama yazılımcı odaklı değil.


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 11:43 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 04 Mar 2008, 18:10
Mesajlar: 1092
Konum: İstanbul, Kocaeli, EskişehirOkul Arge nin doğal üyesi olabilir fakat kesinlikle tüm TKY yi kendisinin yapmayacağı belirtilmelidir.


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 11:45 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 03 Mar 2010, 11:31
Mesajlar: 200samil yazdı:
Merhaba değerli arkadaşlar. Forumumuzda Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin, Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin ve Eğitici Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin geleceği uzun uzun tartışıldı. Güzel bir sivil toplumu örneği olarak arkadaşlarımız başarılı bir şekilde eylem yapıp sesimizi tüm Türkiye’ye duyurdular. Her ne kadar bakanlık yetkililerinden tam olarak bir açıklama olmasa da bizimle ilgili bir takım çalışmalar yapılıyor. Bu noktada kendi görev tanımımızı kendimiz el birliği ile yaparsak forumumuzu takip eden ilgililere bir sivil toplum örgütü olarak yol göstermiş oluruz. Daha önce buna benzer başlıklar açıldı ama bu başlık bir ortak çözüm aracı olarak daha faydalı olabilir. Şu anki adıyla BT Formatörlüğünün ve Eğitici BT Formatörlüğünün geleceği ne olmalı? Ne Olmamalı? Gelin görüş ve önerilerimizi bu başlık altında sakin, aklıselim ve çözüm odaklı bir yaklaşımla paylaşarak kendi genelgemizi ve yönergemizi kendimiz yazalım. Çıkan sonuçları toplayalım ve ortak noktada buluşmak için gerekirse anketlerle oylayalım, sonucunda da teklif edelim.

Ben 1 yıl Bilişim teknolojileri öğretmeni, 1,5 yıl il koordinatörü ve 2 yılda BİTEFO olarak yaşadığım tecrübelere dayanarak BT rehber öğretmenin görev tanımının aşağıdaki gibi olmasını isterim.
->Bilişim Teknolojileri öğretmeni ve BİTEFO ikilemi ortadan kaldırılmalıdır. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri branş değişikliği ile Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak ismi ve görev tanımı değiştirilmelidir.
->Geçici görevlendirme ile çalışma ortadan kaldırılmalıdır.
->Normlar Ders saatlerine göre değil de Rehber öğretmen gibi öğrenci sayısına göre belirlenmelidir.
->Mevcut ders içeriğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bence tamamen yazılımcı yetiştirme odaklı bir ders programı belirlenmelidir. Her zaman verilen örnek Hindistan gibi. 4 5 6 7 8. sınıflarda bir saat olarak derslere devam edilmelidir. Şu anki içeriği ile derslerin faydalı olduğunu düşünmüyorum. Yeni ders programı ve alt yapısı oluşturuluncaya kadar B.T. dersleri kaldırılabilir.
->Mesai saatleri 09-15 olmalıdır.
->Kendimize ait bir odamız olmalıdır.
->Okul web sitesinin teknik takibinden sorumlu olmalı, web yayın ekibine başkanlık etmelidir
->Nöbet görevi ve diğer hiçbir görevi yürütmemelidir.
->Okul personelinin B.T. araçlarını yeterince kullanmasını sağlamalı ve onlara içerik konusunda yardımcı olmalıdır.
->İlçedeki tüm bilişimciler bir araya gelerek ilçe çapında belli periyotlarla toplantılar yapmalı ve yapılan çalışmalar paylaşılmalıdır.
->Sözleşmeli bilişim teknolojileri öğretmenleri de B.T. rehber öğretmeni olmalıdır.
->Okul BT ekipmanlarının tamir, bakım ve servis işlemleri için ilgili firmalarla iletişimi sağlamalı ve çözüm üretme noktasında okul yönetimi ve öğretmenlerine danışmanlık yapmalıdır.
->Bakanlık projelerinde genel koordinatör görevi görmelidir. Bu projelerdeki görev dağılımını ve süreçlerini yönetmelidir.

Sizlerin düşünceleri neler acaba?Arkadaşım buna ek olarak bence kesinlikle farklı branlşların formatör kadrosu almaması eklenmeli çünkü maalesef yapılan çalışmalara göre farklı branşlara da kadro verilecek. biçok mesajımda belirttiğim gibi hakkıyla çalışan büyük emekler veren arkadaşları takdir etsem de iş kadroya gelince hakkı olan bu işin 4 yıl eğitimini almış Bilişim Teknolojileri Öğretmenleridir.


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 11:49 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 27 Eyl 2009, 11:13
Mesajlar: 183bence de fikirler çok güzel tanıma aynen katılıyorum. görev tanımı üzerinde kesinlkle mutabık olmamız lazım bir kere. bunu yetkili yerlere de iletip duyurmamız gerekli seçimden önce. bizim ilk işimiz bu olmalı her şeyden önce:yoksa sonumuz hayır görünmüyor. bence bu bizim var olma mücadelemiz.
ilk etapta sendikalara baskı yapmak nasıl olur sizce?
bu konuda daha bilgili arkadaşlar da adım atarsa daha etkili olabilir. .


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 11:54 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: 09 Nis 2007, 09:36
Mesajlar: 624Bende katılıyorum sizlere arkadaşlar. Kendi aramızda bir karara varabilsek yada bu başlıktan çıkan önerilere göre en çok tatışılan konuları oylayıp çıkan sonuçları ulaşabildiğimiz tüm yerlere vermeliyiz. Sendikalarda bunlara dahil. Süre azalıyor. Biz bir şeyler hazırlamazsak hazırlananlara uymak zorunda kalacağız.

_________________
http://www.etkinlikbak.com
http://www.asdemircan.com
http://www.guzelordu.k12.tr
nefis ister, akıl gerekçeler bulur, vicdan aklar..


En son samil tarafından 29 Nis 2011, 11:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 11:55 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 19 Mar 2007, 23:57
Mesajlar: 27samil yazdı:
Merhaba değerli arkadaşlar. Forumumuzda Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin, Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin ve Eğitici Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin geleceği uzun uzun tartışıldı. Güzel bir sivil toplumu örneği olarak arkadaşlarımız başarılı bir şekilde eylem yapıp sesimizi tüm Türkiye’ye duyurdular. Her ne kadar bakanlık yetkililerinden tam olarak bir açıklama olmasa da bizimle ilgili bir takım çalışmalar yapılıyor. Bu noktada kendi görev tanımımızı kendimiz el birliği ile yaparsak forumumuzu takip eden ilgililere bir sivil toplum örgütü olarak yol göstermiş oluruz. Daha önce buna benzer başlıklar açıldı ama bu başlık bir ortak çözüm aracı olarak daha faydalı olabilir. Şu anki adıyla BT Formatörlüğünün ve Eğitici BT Formatörlüğünün geleceği ne olmalı? Ne Olmamalı? Gelin görüş ve önerilerimizi bu başlık altında sakin, aklıselim ve çözüm odaklı bir yaklaşımla paylaşarak kendi genelgemizi ve yönergemizi kendimiz yazalım. Çıkan sonuçları toplayalım ve ortak noktada buluşmak için gerekirse anketlerle oylayalım, sonucunda da teklif edelim.

Ben 1 yıl Bilişim teknolojileri öğretmeni, 1,5 yıl il koordinatörü ve 2 yılda BİTEFO olarak yaşadığım tecrübelere dayanarak BT rehber öğretmenin görev tanımının aşağıdaki gibi olmasını isterim.
->Bilişim Teknolojileri öğretmeni ve BİTEFO ikilemi ortadan kaldırılmalıdır. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri branş değişikliği ile Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak ismi ve görev tanımı değiştirilmelidir.
->Geçici görevlendirme ile çalışma ortadan kaldırılmalıdır.
->Normlar Ders saatlerine göre değil de Rehber öğretmen gibi öğrenci sayısına göre belirlenmelidir.
->Mevcut ders içeriğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bence tamamen yazılımcı yetiştirme odaklı bir ders programı belirlenmelidir. Her zaman verilen örnek Hindistan gibi. 4 5 6 7 8. sınıflarda bir saat olarak derslere devam edilmelidir. Şu anki içeriği ile derslerin faydalı olduğunu düşünmüyorum. Yeni ders programı ve alt yapısı oluşturuluncaya kadar B.T. dersleri kaldırılabilir.
->Mesai saatleri 09-15 olmalıdır.
->Kendimize ait bir odamız olmalıdır.
->Okul web sitesinin teknik takibinden sorumlu olmalı, web yayın ekibine başkanlık etmelidir
->Nöbet görevi ve diğer hiçbir görevi yürütmemelidir.
->Okul personelinin B.T. araçlarını yeterince kullanmasını sağlamalı ve onlara içerik konusunda yardımcı olmalıdır.
->İlçedeki tüm bilişimciler bir araya gelerek ilçe çapında belli periyotlarla toplantılar yapmalı ve yapılan çalışmalar paylaşılmalıdır.
->Sözleşmeli bilişim teknolojileri öğretmenleri de B.T. rehber öğretmeni olmalıdır.
->Okul BT ekipmanlarının tamir, bakım ve servis işlemleri için ilgili firmalarla iletişimi sağlamalı ve çözüm üretme noktasında okul yönetimi ve öğretmenlerine danışmanlık yapmalıdır.
->Bakanlık projelerinde genel koordinatör görevi görmelidir. Bu projelerdeki görev dağılımını ve süreçlerini yönetmelidir.

Sizlerin düşünceleri neler acaba?

:+1:


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 11:57 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 13 Eki 2010, 00:15
Mesajlar: 277fikirler çok güzel özelliklede bilişim teknolojileri derslerinin devam edip normların öğrenci sayısı üzerinden hesaplanması ve Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak isim ve görev dağılımı yapılması gerçekten yerinde olur en azından BT(Bildiğin Tamirci) olayından kurtuluruz:)


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 12:00 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 05 Eyl 2008, 11:00
Mesajlar: 510
Konum: KAYSERİbence AR-GE fikri çok güzel. okullardaki rehberlik birimi gibi bir de AR-GE birimi kurulabilir. zaten yürütülmeye çalışılan tonla şey var. hepsi arge kapsamında düzenli ve tutarlı bire şekilde ilerler hiç değilse. ordan burdan şeylerle biryere varılamıyor.


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 12:07 
Süper Üye
Süper ÜyeKayıt: 16 Haz 2007, 18:07
Mesajlar: 1323
Konum: MEBHer türlü resmi,bayram,yaz ve sömstr tatilimiz olmalıdır.

BT dersi için kullanılacak plan program öğretmene bırakılmalıdır. Öğretmen hazırladığı genel çereve planı ile sınıfın seviyesine uygun konuları seçip işleyebilmelidir.

Maaşlarımızdan denge tazminatı kesilmemeli, sene başı ve sonundaki seminer ücretleri verilmeli,eğitim öğretime hazırlık ücreti de kem küm edilmeden verilmelidir.(Malum formator sıfatı alınca öğretmen değilsiniz diyerekten bu ücretleri vermeyebilirler)

Laboratuarda ve diğer BT ekipmanları nedeni ile radyasyona maruz kaldığımız için yıpranma tazminatı almalıyız. Meslek liselerindeki bilgisayarcılar gibi.

Bütün formatör öğretmenler her türlü okula atanabilmelidir.(sınavla alan okullar hariç)


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 12:13 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 17 Eyl 2007, 11:34
Mesajlar: 1369samil yazdı:
->Mevcut ders içeriğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bence tamamen yazılımcı yetiştirme odaklı bir ders programı belirlenmelidir. Her zaman verilen örnek Hindistan gibi. 4 5 6 7 8. sınıflarda bir saat olarak derslere devam edilmelidir. Şu anki içeriği ile derslerin faydalı olduğunu düşünmüyorum. Yeni ders programı ve alt yapısı oluşturuluncaya kadar B.T. dersleri kaldırılabilir.
?

4 5 6 7 'de 1 8.sınıfta 2 saat olmalı ki son sınıfta not alacağız güdüsüyle öğrenciler bilişim dersini önemsemeli. yazılım ağırlıklı olmmasına katılıyorum.

_________________
Ağaç hiçbir zaman çiçeğini bırakıp gitmez; ağacı bırakıp giden her zaman çiçektir.


Başa Dön
   
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-


Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri