Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 15:50 
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: 02 Oca 2011, 21:36
Mesajlar: 16samil yazdı:
Merhaba değerli arkadaşlar. Forumumuzda Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin, Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin ve Eğitici Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenlerinin geleceği uzun uzun tartışıldı. Güzel bir sivil toplumu örneği olarak arkadaşlarımız başarılı bir şekilde eylem yapıp sesimizi tüm Türkiye’ye duyurdular. Her ne kadar bakanlık yetkililerinden tam olarak bir açıklama olmasa da bizimle ilgili bir takım çalışmalar yapılıyor. Bu noktada kendi görev tanımımızı kendimiz el birliği ile yaparsak forumumuzu takip eden ilgililere bir sivil toplum örgütü olarak yol göstermiş oluruz. Daha önce buna benzer başlıklar açıldı ama bu başlık bir ortak çözüm aracı olarak daha faydalı olabilir. Şu anki adıyla BT Formatörlüğünün ve Eğitici BT Formatörlüğünün geleceği ne olmalı? Ne Olmamalı? Gelin görüş ve önerilerimizi bu başlık altında sakin, aklıselim ve çözüm odaklı bir yaklaşımla paylaşarak kendi genelgemizi ve yönergemizi kendimiz yazalım. Çıkan sonuçları toplayalım ve ortak noktada buluşmak için gerekirse anketlerle oylayalım, sonucunda da teklif edelim.

Ben 1 yıl Bilişim teknolojileri öğretmeni, 1,5 yıl il koordinatörü ve 2 yılda BİTEFO olarak yaşadığım tecrübelere dayanarak BT rehber öğretmenin görev tanımının aşağıdaki gibi olmasını isterim.
->Bilişim Teknolojileri öğretmeni ve BİTEFO ikilemi ortadan kaldırılmalıdır. Bilişim Teknolojileri öğretmenleri branş değişikliği ile Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak ismi ve görev tanımı değiştirilmelidir.
->Geçici görevlendirme ile çalışma ortadan kaldırılmalıdır.
->Normlar Ders saatlerine göre değil de Rehber öğretmen gibi öğrenci sayısına göre belirlenmelidir.
->Mevcut ders içeriğinin değiştirilmesi gerekmektedir. Bence tamamen yazılımcı yetiştirme odaklı bir ders programı belirlenmelidir. Her zaman verilen örnek Hindistan gibi. 4 5 6 7 8. sınıflarda bir saat olarak derslere devam edilmelidir. Şu anki içeriği ile derslerin faydalı olduğunu düşünmüyorum. Yeni ders programı ve alt yapısı oluşturuluncaya kadar B.T. dersleri kaldırılabilir.
->Mesai saatleri 09-15 olmalıdır.
->Kendimize ait bir odamız olmalıdır.
->Okul web sitesinin teknik takibinden sorumlu olmalı, web yayın ekibine başkanlık etmelidir
->Nöbet görevi ve diğer hiçbir görevi yürütmemelidir.
->Okul personelinin B.T. araçlarını yeterince kullanmasını sağlamalı ve onlara içerik konusunda yardımcı olmalıdır.
->İlçedeki tüm bilişimciler bir araya gelerek ilçe çapında belli periyotlarla toplantılar yapmalı ve yapılan çalışmalar paylaşılmalıdır.
->Sözleşmeli bilişim teknolojileri öğretmenleri de B.T. rehber öğretmeni olmalıdır.
->Okul BT ekipmanlarının tamir, bakım ve servis işlemleri için ilgili firmalarla iletişimi sağlamalı ve çözüm üretme noktasında okul yönetimi ve öğretmenlerine danışmanlık yapmalıdır.
->Bakanlık projelerinde genel koordinatör görevi görmelidir. Bu projelerdeki görev dağılımını ve süreçlerini yönetmelidir.

Sizlerin düşünceleri neler acaba?

Aşağıdaki mesajlardaki önerileri fırsat buldukça ilk mesajımın altına ekleyeceğim
->Okullarda bir Ar-Ge yada BT birimi oluşturulması bt faaliyetlerinin bu biriminde yürütülmesi gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum. Eğitim bölgesi okulun yapısı ve öğrenci sayısına göre burada istihdam edilecek personel sayısı belirlenmeli.
Bt formatörlerinin yaptığı birçok proje koordinatörlüğü bir ar-ge faaliyeti aslında. Ar-ge kimliği altında BT faaliyetlerinin daha kurumsal ve ciddi bir biçim kazanacağını düşünüyorum. Böylece sınıf sınıf koşuşturmaktan bilgisayar tamircisiymişiz algısını da ortadan kaldırmak mümkün olabilir.
-> Bu kadroya kesinlikle Branşı Bilişim Teknolojileri olanlar alınmalıdır.
->Maaşlarımızdan denge tazminatı kesilmemeli, sene başı ve sonundaki seminer ücretleri verilmeli,eğitim öğretime hazırlık ücreti de kem küm edilmeden verilmelidir.(Malum formator sıfatı alınca öğretmen değilsiniz diyerekten bu ücretleri vermeyebilirler)
->Laboratuarda ve diğer BT ekipmanları nedeni ile radyasyona maruz kaldığımız için yıpranma tazminatı almalıyız. Meslek liselerindeki bilgisayarcılar gibi.
->Her türlü resmi,bayram,yaz ve sömstr tatilimiz olmalıdır
->Bilişim ile ilgili özel kurslarda bilişim öğrertmeni lisans eğitimi almış branşlar öğretici olmaları zorunlu tutulmalı,Bilişim ile ilgili artık başka branştan görevlendirme vs. yapılmamaı,çünkü ülkemizde yeterince bilişim öğretmeni artık var.Artık ülkemizde herkes bizim işimizi yapmamalı,belli krıterler getirilmeli.

:alkis: :alkis:


Başa Dön
   
 
  Re: BT(Öğretmen-Formatör-Eği. Formatör) Genelgesini Biz Yazalım
Mesaj 29 Nis 2011, 16:36 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 26 Eyl 2007, 20:58
Mesajlar: 60roden yazdı:
Merhaba çok konuştuğumuz tartıştığımız hatta çoğu zaman polemik konusu yaptığımız bir konu olmakla birlikte bu konuyu şöyle aklımızı başımıza alıp tekrar konuşmamız ve tartışmamız gerektiğine ve Şamil Hocamın önerilerine katılıyorum.

Ben branşı farklı olmakla birlikte TTK kararı gereği vaktiyle girebileceğim dersler arasında bilgisayar da olduğundan 11 senedir bilgisayar dersleri okutan, son 3-4 senedir bt formatör öğretmeni olarak görev yapan, tırnak içinde “bt bilgimizi” ölçen eğitici sınavına istinaden eğitici formatör de olan; özetle öyle ya da böyle yıllardır bu işin içinde farklı tecrübeler yaşamış bir öğretmenim.

Öncelikle benim gibi branşı bilgisayar olmayan ancak bu yükü yıllardır sırtlanmış bir meslektaşınız olarak bu işin artık tıkandığını ve yürümediğini görüyorum. Kendi adıma branşımda derse girmeyi bt birikimimi kendi alanımda kullanmayı yeğlerim ancak bu da mümkün olmadığından başlarda keyif de duyduğumdan ama artık zorunluluktan BT Formatör öğretmeni olarak görev yapıyorum. Özellikle branşı BT olan arkadaşlar için bu tartışmayı bir fırsat olarak görüyor yapıcı bir üslupla bu sorunu kendilerinin çözebileceğine inanıyorum.
Ben okullarda bir Ar-Ge birimi oluşturulması bt faaliyetlerinin bu ar-ge biriminde yürütülmesi gerektiğini düşünüyor ve öneriyorum. Eğitim bölgesi okulun yapısı ve öğrenci sayısına göre burada istihdam edilecek personel sayısı belirlenmeli.
Bt formatörlerinin yaptığı birçok proje koordinatörlüğü bir ar-ge faaliyeti aslında. Ar-ge kimliği altında BT faaliyetlerinin daha kurumsal ve ciddi bir biçim kazanacağını düşünüyorum. Böylece sınıf sınıf koşuşturmaktan bilgisayar tamircisiymişiz algısını da ortadan kaldırmak mümkün olabilir.
BT Dersinin geri gelmesi ya da seçimine gelince; ilköğretim okulları temel BT becerileri konusunda farkındalık yaratma işlevini yerine getirmeli sadece. Daha fazlası orta öğretime bırakılmalı. Böylece kaynak ve zamandan da tasarruf sağlamış oluruz. Okulların insan kaynağı ve araç ekipman durumuna göre dersin okutulması yeni ve sade bir programla okullara bırakılmalı.

Ar-ge birimi konusunda aynı fikirdeyim. Fakat Bt becerileri konusunda farkındaliğa gelince; bu konunun ortaöğretime bırakılmasının çok geç olacağını düşünüyorum. Özellikle sosyal anlamda bilgisayar kullanımının maalesef bilinçizce yaygınlaşması özellikle çocukların zeka gelişiminde ve sosyal gelişimlerinde büyük problemler yaratmakta. Bunu engellemek için derse(müfredatı değiştirilmiş) ihtiyaç var. Sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı hakkında rehberlik öğretmenleri okullarda seminer veriyorlar fakat yanlarında lütfedip bilgisayar öğretmeni bulundurmuyorlar.Bir rehber öğretmen bile bu tarz bir davranış içindeyse ben pek dersin geri verileceğini sanmıyorum. Ama bilişim rehberliği adı altında gerek ders metaryelleri kullanımı konusunda gerekse günlük yaşam için bt(bilgisayar, cep telefonu, tv vb.) kullanımı hakkında bilgiler verilebilir. Mevcut durumda ki teknik bilgiler içeren müfredat(6-8) programına ben de karşıyım. Ortaöğretimde verilmeli.

_________________
Dünya'm alt üst oldu. Altı daha güzelmiş:)


Başa Dön
   
 
  Re: BT(Öğretmen-Formatör-Eği. Formatör) Genelgesini Biz Yazalım
Mesaj 29 Nis 2011, 17:13 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 06 Nis 2007, 23:15
Mesajlar: 49
Konum: -Yolcu-acun37 yazdı:
roden yazdı:
Fakat Bt becerileri konusunda farkındaliğa gelince; bu konunun ortaöğretime bırakılmasının çok geç olacağını düşünüyorum. Özellikle sosyal anlamda bilgisayar kullanımının maalesef bilinçizce yaygınlaşması özellikle çocukların zeka gelişiminde ve sosyal gelişimlerinde büyük problemler yaratmakta. Bunu engellemek için derse(müfredatı değiştirilmiş) ihtiyaç var. Sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı hakkında rehberlik öğretmenleri okullarda seminer veriyorlar fakat yanlarında lütfedip bilgisayar öğretmeni bulundurmuyorlar.Bir rehber öğretmen bile bu tarz bir davranış içindeyse ben pek dersin geri verileceğini sanmıyorum. Ama bilişim rehberliği adı altında gerek ders metaryelleri kullanımı konusunda gerekse günlük yaşam için bt(bilgisayar, cep telefonu, tv vb.) kullanımı hakkında bilgiler verilebilir. Mevcut durumda ki teknik bilgiler içeren müfredat(6-8) programına ben de karşıyım. Ortaöğretimde verilmeli.Sanırım mesajım yanlış anlaşıldı hocam bence de temel bt becerileri konusunu kapsayan bir seçmeli bt dersi ilköğretimlerde olmalı özellikle 1. kademede ama seçmeli olmalı.
fazlası yani mesleğe yönelik bt eğitimi orta öğretime bırakılmalı.


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 17:18 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 02 Eyl 2007, 17:42
Mesajlar: 146scorpion25 yazdı:
Gelelim Bt Rehberliği vs. saçmalıklarına. Ne farkı olacak şimdikinden kadrolu ara eleman gibi görüneceksen okulda.
hocam sen kendini okulda ara eleman olarak görülmesine izin verdiysen hep öyle olacak değil ya.. kendine yardımcı eleman muamelesi yaptırman, bizim görüşlerimize "saçmalık" diye kestirip atmandan anlaşılıyor.

evet mevzuat eksikliği var, ama ben şahsen okulumda 6 saat derse giriyorum, ve eğitim öğretim işlerinde teknoloji kullanımına rehberlik ediyorum. öğrenciler de memnun, öğretmenler de memnun, ben de memnunum. İdare umrumda değil, onların işlerini yapmam.

formatörlük olmasa, bu şimdiki okulumda olamazdım, taş çatlasa 13-14 saat ders çıkardı..

son olarak;
samil arkadaşım, çalışmanı destekliyorum...


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 17:41 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 06 Nis 2007, 23:15
Mesajlar: 49
Konum: -Yolcu-esenordelarthe yazdı:
http://www.egitimciyim.com/beklentilerimiz.html

10.Teknoloji ve Tasarım dersinde olduğu gibi 20'den fazla mevcudu olan sınıflar bölünebilmeli. Öğretmen normu da bu şartları sağlayabilecek okullarda aynı şekilde arttırılmalı.
13.Ders-dışı Eğitim (egzersiz) Yönetmeliği güncellenmeli ve Bilişim Teknolojisi Öğretmenlerince yürütülebilecek, web sitesi, elektronik dergi, afiş, eğitsel yazılım, belgesel video, grafik, hazırlama benzeri ders süresince yapılması mümkün olmayan eğitsel çalışmalara yer verilmeli.diğerler taeleplerin çoğuna katılıyor olmakla birlikte özellikle bu iki talebi olumlu buluyorum. :+1:


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 19:34 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 09 Nis 2007, 09:36
Mesajlar: 463Bence bizim durumunuz şuanda en kötü dönemlerini yaşıyor. Eskiden ders vardı not vardı. Dersler zamanla kalktı. Şimdi dersimizde yok doğru dürüst görev tanımımızda. Sürekli artan bakanlık projeleri ve okullardaki tüm BT ekipmanı bizim üzerimize yıkılınca gerçekten çok karmaşık bir durum ortaya çıkıyor. Ne ders öğretmeniyiz nede idari görevliyiz. Nasıl idarecilerin girmiş olduğu 6 saatlik ders faydalı olmuyorsa bizimde girdiğimiz dersler faydalı olmuyor. Derslerimiz sürekli bölünüyor. Öte yandan bizim ders köyde ve şehir merkezlerinde farklılık gösteriyor ve roden arkadaşımızın dediği gibi büyük bir hızla değişiyor. Diğer derslerde köydeki öğrenci ile merkezdeki öğrencinin arasında bu kadar fark olduğunu ve içeriğin bu hızla değiştiğini düşünmüyorum. Getireceğimiz çözüm önerileri uzun vadede çözüm getirmeli.

_________________
http://www.etkinlikbak.com
http://www.asdemircan.com
http://www.guzelordu.k12.tr
nefis ister, akıl gerekçeler bulur, vicdan aklar..


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 21:30 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 25 Şub 2007, 23:34
Mesajlar: 423
Konum: Türkiyesamil yazdı:
... Süre azalıyor. Biz bir şeyler hazırlamazsak hazırlananlara uymak zorunda kalacağız.

Katılıyorum samil hocam.
Bence müfredat değiştirilerek ve geliştirilerek derslerin devamlılığı sağlanmalı.
Madem "Daha fazlası orta öğretime bırakılmalı" görüşü de var, hiç bir konu/alan için amaç uzman çıkarma değil ufuk açma ve kendi yeteneklerini ortaya çıkarma olmalı.
Tabi şuanki kitaplarda olduğu gibi azıcık 6.sınıfta, azıcık 7.sınıfta, azıcık 8.sınıfta anlatılacak şekilde konular parçalanmamalı.
9-15 mesaisi bir BT Öğretmeni için en ideali olacaktır,
Geçici görevlendirmenin ortadan kalkarak her ilde farklı uygulamalara son verilmesi gerekmektedir,
Nöbet görevi ve diğer hiçbir görevi yürütmemelidir,
ve ilk mesajdaki yazılan diğer maddelere de katılıyorum.

En önemlisi bütün bunlar farklı okullarda/ilçelerde/illerde aynı şekilde uygulanabilmelidir.
Yani okul müdürlerinin ihtiyaç ve isteklerine göre kimi arkadaşa nöbet görevi verilip, kimi arkadaşa olmayan öğretmenin yerine derse girme zorunluluğu verilmemeli.
Okul idarelerinin de bu maddelere uymaları sağlanmalı.

_________________
Sanma şahım...Herkesi sen........Sadıkane.....Yar olur
Herkesi sen.....Dost mu sandın...Belki o........Ağyar olur
Sadıkane........Belki o..............Alemde bir...Dildar olur
Yar olur.........Ağyar olur..........Dildar olur...Serdar olur


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 21:41 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 09 Nis 2007, 09:36
Mesajlar: 463tmancar yazdı:
En önemlisi bütün bunlar farklı okullarda/ilçelerde/illerde aynı şekilde uygulanabilmelidir.
Yani okul müdürlerinin ihtiyaç ve isteklerine göre kimi arkadaşa nöbet görevi verilip, kimi arkadaşa olmayan öğretmenin yerine derse girme zorunluluğu verilmemeli.
Okul idarelerinin de bu maddelere uymaları sağlanmalı.

Evet Tmancar hocama kesinlikle katılıyorum. Bırakın her ili her okul kendine göre bir sistem oturtuyor. Gelen evrak ve giden evrak defteri ile ilgilenen BİTEFO gören biri olarak buna katılmamak elde değil. Belkide birbirimizden farklı düşünmemizde ki nedenlerden biride herkesin idare ile olan samimiyetinin farklı olmasıdır. Yeni bir görev tanımız yapılırsa inşAllah bu şekilde farklılıklara meydan verecek acık uçlu görevler olmaz.

_________________
http://www.etkinlikbak.com
http://www.asdemircan.com
http://www.guzelordu.k12.tr
nefis ister, akıl gerekçeler bulur, vicdan aklar..


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 29 Nis 2011, 22:33 
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: 29 Nis 2011, 22:25
Mesajlar: 16samil yazdı:
->Laboratuarda ve diğer BT ekipmanları nedeni ile radyasyona maruz kaldığımız için yıpranma tazminatı almalıyız. Meslek liselerindeki bilgisayarcılar gibi.


Bunu çıkar hocam böyle bir şey yok. Bu ibare 50 defa yazıldu foruma başta rtyücel ( Bilişim Alanı Koordinatördür) olmak üzere 50 defa düzeltildi.

Adam akıllı isteklerle gidilmezse adam akıllı yanıt alınamaz


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 02 May 2011, 09:00 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 20 Eyl 2007, 17:36
Mesajlar: 72İlk Mesaj ve konu açılırken zaten çalışmanın ciddi bir kısmı tamamlanmış özellikle
-Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni
-Normlar Ders saatlerine göre değil de Rehber öğretmen gibi öğrenci sayısına göre belirlenmelidir.
-Mesai saatleri 09-15 olmalıdır.
-Okul web sitesinin teknik takibinden sorumlu olmalı, web yayın ekibine başkanlık etmelidir
-Okul personelinin B.T. araçlarını yeterince kullanmasını sağlamalı ve onlara içerik konusunda yardımcı olmalıdır.
-İlçedeki tüm bilişimciler bir araya gelerek ilçe çapında belli periyotlarla toplantılar yapmalı ve yapılan çalışmalar paylaşılmalıdır.


Bunların yanında;
-Verilecek olan kadrolara öncelikli şart olarak BÖTE mezunu öğretmenlerinin hakkı olması gerekir.diğer türlü 1-2 sene içierisinde
okulların tamamında kadrolar dolduktan sonra gelecek olan yeni mezunlarında hakkını iyi korumak gerekiyor.
-Okullardaki kadroları farklı branşların doldurmasını engelleyecek bir düzenleme yapılmalı. Yapılmadığı takdirde ileride kimsenin yer değiştirememesi gibi daha büyük problemler çıkacaktır.
-Yaz aylarındaki çalışma durumlarıda düşünülmeli
-E-bitefo gibi diğer formatörlerde aynı şekilde Bilgisayar ğretmenlerinden oluşmalı

şimdilik aklıma gelenler bunlar, iyi günler dilerim


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 02 May 2011, 09:29 
Seçkin Üye
Seçkin ÜyeKayıt: 09 Nis 2007, 09:36
Mesajlar: 463Forumda "formatör kelimesi yerine ne olabilir " diye açılan bir başlık var. Oradaki genel kanıda Bilişim Rehber Öğretmeni. Aslında bote mezunları olarak isteklerimiz genellikle aynı. Farklı düşündüğümüz tek nokta ise bilgisayar dersinin durumu.

_________________
http://www.etkinlikbak.com
http://www.asdemircan.com
http://www.guzelordu.k12.tr
nefis ister, akıl gerekçeler bulur, vicdan aklar..


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 02 May 2011, 11:17 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 14 Oca 2011, 12:25
Mesajlar: 45Bizim en büyük derdimiz şuan norm fazlası olduğumuz durumdur.
Bu sorun ister Bilişim Rehber Öğretmeni sıfatıyla norm verilerek aşılsın, ister ders saatleri artırılarak aşılsın ama ÖNCELİKLE bu sıkıntıdan bir kurtulalım.
Önümüzdeki Eğitim-Öğretim yılı başlamadan ve yeni atamalar yapılmadan bu sorun çözülmezse inanılmaz bir silkülasyon olacak ve birçok BT Öğretmeni gerek ev konusunda, gerek çocuğunun okulu konusunda vb. konularda değişikliğe gitmek zorunda kalacak. Büyükşehirdeki öğretmen arkadaşlarımız başta olmak üzere bir çok arkadaşımız bu sıkıntıya girecekler.

Eğer derse bakılmaksızın norm verilecekse kesinlikle görev tanımımız, çalışma saatlerimiz net bir şekilde ortaya koyularak farklı yerlerde farklı uygulamalara son verilmeli. Özellikle çalışma saati konusu tam bir karmaşa, niye karmaşa, çünkü idareyle arası iyi olan 14:30-15:00 gibi çıkabilirken idare ile arası iyi olmayan 17:00'ye kadar okulda kalmak zorunda. Tekli ve ikili öğretim de bu konuda belirleyici olabiliyor. Burada ipler idareci elinde değil genelge elinde olmalı. Hatta bazı arkadaşların 10 saat desi varsa öyle bir ders programı hazırlanıyorki 1. saate ve sonuncu saate ders koyuluyor, haftanın tüm günlerine dağıtılıyor, sanki kaçacaz. Bu sorun çözülmeli.
Normlar branşı BT olanlara verilmeli. Bu bölümü şu an okumakta olan yüzlerce Öğretmen adayı var, en az 4-5 yıl daha bu bölümler mezun verecek. Onları sıkıntıda bırakmamak lazım.

Eğer ders saati artırılacaksa o zaman da ders içeriği mutlaka değiştirilmeli. Hani bir düşünce var ya "Çocuklar zaten bilgisayarı artık biliyorlar" diye, işte bilgisayar kullanmanın sadece (öğrenci diliyle) feyse girip mesene'de titreşim göndermekten ibaret olmadığını anlayacakları konularla güncellenmeli.
Bana göre 4-5. sınıflarda Genel BT bilgisi ve Bilinçli Bilgisayar ve İnternet Kullanım konuları, 6.sınıflarda BT destekli tasarımda renk bilgisi ve grafik tasarım konuları, 7. sınıflarda programlama dilleri konuları, 8. sınıflarda da web tasarım konuları "uzman olma düzeyinde degil, ortaöğretime hazırlık düzeyinde " müfredata koyulabilir. "Su Hayvanları Beni Şaşırtıyor, Burnumuz Nasıl Koku Alıyor, Haydi Dans Edelim, Evde İşleri Kim Yapıyor,..." vb gibi saçma isimlerle değil tabi. Bu konulara sınıf defterinden bakıldığında insanın bu nasıl BT dersi diyesi geliyor.
Burada şöyle bir durum ortaya çıkabilir; her BT Öğretmeni hem tasarım, hem koddan anlayamayabilir ve eksik olduğu konular olduğu için bu konuya sıcak bakmayabilir. Bu konudaki düşüncemde bu sıkıntı bizim için mazeret olamaz, herkesin az-çok bilgisi vardır, oturup çalışmamız lazım.

Benim düşüncelerim bunlar.


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 02 May 2011, 12:36 
Site Gezgini
Site GezginiKayıt: 23 Ağu 2007, 18:50
Mesajlar: 73hokuspokus2 yazdı:
scorpion25 yazdı:
Gelelim Bt Rehberliği vs. saçmalıklarına. Ne farkı olacak şimdikinden kadrolu ara eleman gibi görüneceksen okulda.
hocam sen kendini okulda ara eleman olarak görülmesine izin verdiysen hep öyle olacak değil ya.. kendine yardımcı eleman muamelesi yaptırman, bizim görüşlerimize "saçmalık" diye kestirip atmandan anlaşılıyor.

evet mevzuat eksikliği var, ama ben şahsen okulumda 6 saat derse giriyorum, ve eğitim öğretim işlerinde teknoloji kullanımına rehberlik ediyorum. öğrenciler de memnun, öğretmenler de memnun, ben de memnunum. İdare umrumda değil, onların işlerini yapmam.

formatörlük olmasa, bu şimdiki okulumda olamazdım, taş çatlasa 13-14 saat ders çıkardı..

son olarak;
samil arkadaşım, çalışmanı destekliyorum...

Hocam öncelikle şunu söyleyim ben okulda ara eleman gibi görünmüyorum..Ama öyle görenler bizi tamirci gibi görenler çok eğer öyle bişey olmasa kimse Tamirci değil öğretmeniz demez..Yani bu bizim problemimiz. Formatörlük bence bize yapılmış en büyük haksızlık aynı zamanda saçmalık..Şimdi diyosun formatörlük olmasa 13- 14 saat ders çıkar bana okulda ders saati az olan diğer branş öğretmenleri ne yapıyosa sende onu yaparsın hocam. Dersimiz kaldırılmasaydı 4 ve 5. sınıflarda benmde 22 saat dersim olacaktı. Belki biraz daha az para elime geçicekti ama kafam rahat olacaktı. Tamam belki sen bu şekilde çalışmaktan memnun olabilirsin ama büyük çoğunlukta rahatsız bu zorunlu formatörlükten. Çalıştığımız yerler okul sonuç itibariyle olaya basit bi şekilde yaklaşırsak. Öğretmensen derse girersin idareciysen derse girmez idari işlerle uğraşırsın. Biz bu formatörlük saçmalığı adı altında ne olduğumuz belli değil. Hani bu branşı seçtiğimize pişmanız büyük çoğunluğumuz biz öğretmen olacağız diye okuduk atandık ne farkımız var bi matematikçiden türkçeciden yada neden bizi farklılaştırmak istiyolar..Arkadaş dersleri kaldırma formatörlüğüde isteğe bağlı yap problem çözülsün. Yani 2 yıl öncesi gibi sorun yokken çıkarmaya çok meraklı bizi yönetenler..


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 02 May 2011, 14:54 
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: 06 Mar 2008, 10:39
Mesajlar: 2Bu tür çalışmalar Bilişim Teknolojileri öğretmenin çalışma prensiplerini açıklayıcı ve çalışma ortamındaki işgörenlerin bilişim teknolojileri öğretmenlerine bakış açısını değiştirecektir.Bu çalışmada emeği geçen arkadaşlara canı yürekten teşekkür ediyorum.Umuyorum burdaki düşünceler birileri tarafından değerlendiriliyordur.Genelgenin biz tarafından hazırlanması önemli ama bundan daha önemlisi somutlaştırarak uygulamak olacaktır..
Saygılarım Bilişim Teknolojileri öğretmeni bir kardeşiniz....


Başa Dön
   
 
  Re: BT(ÖĞRETMEN-BİTEFO-EBİTEFO) GENELGESİNİ BİZ YAZALIM.
Mesaj 03 May 2011, 01:19 
Yeni Üye
Yeni ÜyeKayıt: 02 Oca 2011, 21:36
Mesajlar: 16bozaksoy yazdı:
Bu tür çalışmalar Bilişim Teknolojileri öğretmenin çalışma prensiplerini açıklayıcı ve çalışma ortamındaki işgörenlerin bilişim teknolojileri öğretmenlerine bakış açısını değiştirecektir.Bu çalışmada emeği geçen arkadaşlara canı yürekten teşekkür ediyorum.Umuyorum burdaki düşünceler birileri tarafından değerlendiriliyordur.Genelgenin biz tarafından hazırlanması önemli ama bundan daha önemlisi somutlaştırarak uygulamak olacaktır..
Saygılarım Bilişim Teknolojileri öğretmeni bir kardeşiniz....

Bende bir bilişim teknolojileri öğretmeni olarak bu tür çalışmaların kendimizi nasıl gördüğümüzü de ortaya çıkardığını düşünüyorum. Hepimizin temennisi burada vakit harcayarak yazdıklarımızın birileri tarafından okunması ve dikkate alınması. Bir konuda da üzüntümü belirtmek isterim. 1559 defa okunan başlığa 44 tane cevap yazılmış. Öncelikli norm sorunumuz halledilmez ise İstanbul'daki arkadaşlarımızın başına gelenler seneye hepimizin başına gelecek. Yapılan eylemlere çeşitli bahaneler ile katılamasakta en azında bu tür başlıklara fikirlerimizle katkı sağlamamız gerekiyor diye düşünüyorum.


Başa Dön
   
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 68 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-


Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri