Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 42 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
  1. BBNet "Güzel Okulum" Yarışma Etkinlikleri [Yönetim]
Mesaj 07 Şub 2010, 22:19 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Merhaba değerli arkadaşlar,

BBNET 1. “Güzel Okulum” En Güzel Okul Web Sitesi yarışmasının haberini veriyoruz.

Statik, dinamik fark etmeden, asp, php, html, cms, flash vs. her türdeki site ile yarışmaya katılabilirsiniz.

Yarışmaya başvuru yapılan sitenin sizin dışınızda başka birisi veya firma tarafından yapıldığının belirlenmesi durumunda site elenecektir.

10 Mart tarihinden itibaren yarışmaya başvurular alınmaya başlayacaktır. 1 hafta sürecek olan katılım süresinde katılımcılar katılacaklarına dair başvuruyu

the_korsan@hotmail.com.tr ve diğer eklenecek adreslere göndereceklerdir.
Başvuru gönderilen adresten başvurunuz alınmıştır mesajını aldıktan sonra siteniz değerlendirelecek siteler arasına eklenecektir.

Bir haftalık süre sonunda ön eleme için oluşturduğumuz komisyon site elemelerini yaparak site sayısını en fazla 20, en az 10’a indirecektir. Oluşturulan bu komisyonda kimlerin bulunduğu, hangi kriterlere dikkat edecekleri konusundaki bilgiyi de sizlerle paylaşacağız.

Komisyondan gelen sonuçlara göre en fazla 20, en az 10 site BBNet içerisinde 1 hafta süreyle üyelerimizin oylarına sunulacaktır.

Yarışma oy üstünlüğüne göre internet haftası içerisinde sonuçlandırılacaktır.
Sponsorlarımızın desteği ile (başta Çizgi Tagem- Niyazi SARAL) verilecek olan ödülleri yarışma afişi ile birlikte duyuracağız.

Önümüzde hazırlanmak için 1 aylık bir süre var.

Umarız bu etkinlikler okul sitelerimizin, bt sınıflarımızın ve panolarımızın daha güzel olması için yeni bir motivasyon olur, şimdiden BBNet ailesine hayırlı olsun

İyi Forumlar
BBNET Yönetimi

Başa Dön

Re: 1. BBNet "Güzel Okulum" Yarışma Etkinlikleri [Yönetim]
Mesaj 07 Şub 2010, 22:26 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Bilgisayar Bilişim ailesine hayırlı olsun . Şimdiden tüm arkadaşlara başarılar.

Başa Dön

Mesaj 07 Şub 2010, 22:38 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Güzel bir etkinlik ancak oylama nasıl yapılacak, iyi düşünülmesi gerek. Anket yapılırsa sahte üyeliklerde patlama olabilir. Modların juriliğinde olursa dedikoduların önünü alamazsınız, size göre güzel gelen başkasına göre kötü gelebilir. Önemli olan işlevsellik mi yoksa güzellik mi gibi tartışmalar çıkar özellikle site yarışmasında.Bu konuda işiniz zor gibime geliyor modlarım.

Başa Dön

Mesaj 07 Şub 2010, 22:54 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Siteler değerlendirilken nelere dikkat edilecek peki?

Çoğu site mebin şablonunu kullanıyor, hazır sistem kullanan web siteleri de azımsanmayacak kadar fazla? amip33ün de değindiği gibi oylama sistemi suistimal edilebilir.

Gerçi bu konuda yönetimimiz gerekli çalışmaları yapacaktır. :wink:

Başa Dön

Mesaj 07 Şub 2010, 23:05 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Hocam yarışma duyurusunda da göreceksiniz zaten, değerlendirme kriterleri ve puanlamaları olacak. Bunların kararını tek başımıza almayacaz elbette, hem sizlerin fikirleri, hem de bu işi profosyenel olarak yapan kişilerden de destek alacağız.

Oylama konusunu ve juriyi netleştirmedik ama farklı alternatiflerimiz var, oylama online yapılmak zorunda bunun suistimal edilmemesi içinde önlem almaya çalışacağız elbette, belli sayıya indikten sonra da juri için üniversitelerden hocalar, bu işi profosyenel yapan tasarımcı, grafiker vs gibi düşüncelerimiz var. Bunlar içinde kısa bir zamana ihtiyacımız olacak.

@rtyucel hocam hazır sistem ve klasik meb şablonu kullanılan sitelerin sayısı dediğiniz gibi fazla, ama değerlendirme kriterlerinde de zaten göreceğiz bunlar eksi puan demek. Kişinin kendi emeği tasarımı ve kodları hazır sistemlerin hepsinden değerlidir anlayışla değerlendirme yapılacaktır. Yönetim olarakta fikir alışverişlerimizde ortak kaanat zaten bu yönde.
Hazır sistemlerin kişinin kendi kodlaması, tasarımı, içeriği eklenmiş olsa bile elenmesi gerekli midir, bu konudaki kararı da sizlerinde görüşlerini aldıktan sonra yayınlayacağımız başvuru şartları ve kriterler duyurusunda yapacağız.

Başa Dön

Mesaj 07 Şub 2010, 23:12 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

oylama için kolayı var.
üyeliği oylamadan 1 hafta önce durdururlar. 1 hafta oylama süresi verirler. sonra üyelik tekrar açılır
..
önemli olan KRİTERLER
..
söyle bir durum var.
en güzel okul sitesi seçilirken kriter ne olacak.

TASARIM olacaksa HAZIR TEMPLATE kullananlar doğrudan elenmeli. Template editlemek tasarım yapmak değildir bence.

yok İÇERİK olacaksa İÇERİK YÖNETİM SİSTEMİ (CMS) kullananlar elenmeli. her şey modüller halinde hazır zaten. template ler de öyle. bunları siteye entegre etmekle içerik oluşturulmuyor görüşündeyim.
..
birde MEVCUT okul siteleri ile katılım olmasın bence. herkes bu yarışma için yeni bir şey tasarlasın.
ve TASARLANAN siteler HERKESİN KULLANIMINA AÇIK OLARAK paylaşılsın.
madem bişeyleri BB için yapıyoruz o zaman yaptığımızı da BB ile paylaşalım...

the_korsan hocam meb şablonu ve CMS için EKSİ PUAN demiş ama bence doprudan ELENME NEDENİ olarak görülmeli.

Resim

Başa Dön

Mesaj 08 Şub 2010, 00:29 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

Web site yarışması html, Php, asp, asp.net, coldfusion, jsp vs statik-dinamik ayrımı olacak gibi kategoriler halinde mi yoksa tek kategori halinde mi?
Bu konudaki fikirlerinizi de belirtirseniz seviniriz.

Başa Dön

Mesaj 08 Şub 2010, 00:44 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

the_korsan yazdı:
Web site yarışması html, Php, asp, asp.net, coldfusion, jsp vs statik-dinamik ayrımı olacak gibi kategoriler halinde mi yoksa tek kategori halinde mi?
Bu konudaki fikirlerinizi de belirtirseniz seviniriz.

..
hocam VAR OLAN SİTE ADRESLERİ üzerinde işlem yapılacaksa AYRIM OLMALI. çünkü MEB SERVER larını kullanan arkadaşlar genelde STATİK içerik kullanabiliyorlar.

hocam CMS ler ve HAZIR TEMPLATE ler yarışma dışı bırakılmalı bence. yukarıda da bahsettiğim gibi her şey hazır siz sadece puzzle ın parçalarını doğru yerlere koyuyorsunuz o kadar.

Bence ayrım
1. STATİK (HTML / DHTML / FLASH / vb.. )
2. DİNAMİK ( Asp / Php / Asp.net / vb.. )

şeklinde olabilir.

Resim

Başa Dön

Mesaj 08 Şub 2010, 00:45 
Süper Üye
Süper Üye

önerilerim,
Hazır sablon ve kod kullanımı: Lisanslı oldugu surece hazır kod parçalarını kullanabilirsiniz, ama bu parçaları kullandığınızda sitenizin özgünlüğünü kaybedeceğini bu nedenlede sizin puan kaybedeceğinizi kabul etmeniz gerekir.
Site Tasarlanırken Kullanılacak Araçlar: Lisans problemi olmayahn tum programlar kullanılabilir.
Çok sayıda kategori oluştırılduğunda "Güzel Okulum" olmaktan çıkar..., kapsamlı web tasarım yarışması olmamalıdır.

En son tenten tarafından 08 Şub 2010, 00:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Mesaj 08 Şub 2010, 00:45 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Web site yarışması bence şöyle olmalı:
Öncelikle hazır tasarım, Joomla, Wordpress, meb şablonu, vs siteler doğal olarak elenmeli. Geriye kalan siteler de şu kriterler aranabilir: Orijinal tasarım, kullanılabilirlik, güncellik, vs.

Başa Dön

Mesaj 08 Şub 2010, 01:13 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

bi aksilik olmazsa ; en güzel bt sınıfı dalında adayım :)

Başa Dön

Mesaj 08 Şub 2010, 01:51 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF

Üç farklı dalda olabilir.

Hazır sistemler
html - meb.k12.tr
Asp-php

Başa Dön

Mesaj 08 Şub 2010, 02:53 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

hakanotuken yazdı:

Hazır sistemler
html - meb.k12.tr
Asp-php

...
katılıyorum hocam.

tenten yazdı:
önerilerim,
Hazır sablon ve kod kullanımı: Lisanslı oldugu surece hazır kod parçalarını kullanabilirsiniz, ama bu parçaları kullandığınızda sitenizin özgünlüğünü kaybedeceğini bu nedenlede sizin puan kaybedeceğinizi kabul etmeniz gerekir.
Site Tasarlanırken Kullanılacak Araçlar: Lisans problemi olmayahn tum programlar kullanılabilir.
Çok sayıda kategori oluştırılduğunda "Güzel Okulum" olmaktan çıkar..., kapsamlı web tasarım yarışması olmamalıdır.

...
hocam JOOMLA tarzı CMS sistemlerin zaten temeli ÖZGÜR YAZILIM yani herhangi bir LİSANS PROBLEMİ YOK. o yüzden sizin tarafınızdan hazırlanmayan şeyleri nasıl BEN YAPTIM diyebileceksiniz.

PUZZLE yaparken puzzle yaptım demek mi daha mantıklı puzzle ı tamamladım yada bitirmek mi ? Sizin yaptığınız sadece doğru parçayı doğru yere koymaktır. asla YAPMAK değildir...

CMS ayrı bir kategori olsun diyecem ama orda da bir çok kişi zaten HAZIR TEMPLATE kullanıyor. ama illaki CMS de olsun deniliyorsa CMS kullanacak arakdaşların TEMPLATE in kendileri tarafından yapıldığını kanıtlamaları gerekir BENCE

Resim

Başa Dön

Mesaj 08 Şub 2010, 08:09 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

hakanotuken yazdı:

Hazır sistemler
html - meb.k12.tr
Asp-php

Hazır sistemler de iki kısımdan oluşuyor: Statik ve dinamik... Ayrıca tamamı orijinal bir site bulmak gerçekten çok zor...

Bir de flash tabanlı siteler nasıl olacak? Flash için ayrı kategori(ler) olacak mı?

Şimdiden kolaylıklar diliyorum; başta yönetim olmak üzere herkese...

Başa Dön

Mesaj 08 Şub 2010, 08:50 
Onursal Üye
Onursal Üye
Kullanıcı avatarı

Benzer yarışmaları 2004 yılından beri internette düzenledim ve/veya sponsor olarak katıldım. Zorlukları olduğu doğrudur. Ancak bu forumdaki ahlaki seviye ve anlayış toleranslarının bazı güçlükleri çözeceğine inanıyorum.

Bence detaylı sınırlama zordur. Bu sebeple basit anlaşılması kolay ve mümkün olduğunca hiçbir sınırı olmayan kategoriler daha uygun olabilir ancak tabiki bunun kararını bbnet yöneticileri verecektir. Sorunları onlar göğüsleyecekler.

Kategorileri, yarışmanın başlamasını dört gözle bekliyorum. Hayırlısı, inşallah geleneksel hale getirilebilir.

Selamlar.

"Eğitimli insanlar topluma borçludurlar. Bir işin nasıl yapılabileceğini biliyorken bir başkasının yapamadığını
görüp susmaları kendilerini yetiştiren o topluma ihanettir."

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Bu başlık kilitlenmiştir mesajlarınızı düzenleyemez veya cevap gönderemezsiniz.  [ 42 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 13 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri