Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 
Yazar Mesaj
  PAYPAL Nedir? Hesabı Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır?
Mesaj 14 Haz 2008, 22:19 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 30 Kas 2007, 14:24
Mesajlar: 970
Konum: AntalyaPayPal'ın ne olduğunu biliyor musunuz?
Internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız bu seçeneği de mutlaka bilmeniz gerekiyor. Paypal, kredi kartı kullanmadan, internet üzerinden güvenli alışveriş yapmanızı ya da istediğiniz kişiye sadece bir e-posta adresi aracılığıyla para yollayabilmenizi sağlayan, bir nevi online bankacılık sistemidir. Bu sistem hakkında, kayıt olmaktan tutun da para gönderip almaya kadar bilmeniz gereken herşey, bu yazıda.

PAYPAL Sistemi nasıl çalışıyor?
Paypal Belçika, Almanya, Avusturya, Fransa, İsviçre, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yerel web siteleri bulundurarak, bu ülkelerde sorunsuz çalışıyorsa da Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 37 ülkedeki kişiler tarafından belli kısıtlamalarla kullanılabiliyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta, Türkiye’nin de dâhil olduğu bir grup ülkede bulunan yerel bir banka hesabına ödeme yapılamaması.

Paypal ile Amerikan Doları ve Yen gibi birden çok para birimini kullanarak ödeme alabilir veya yapabilirsiniz. Bu para birimleri arasındaki değişimleri Paypal otomatik olarak yaptığı için parite gibi detaylarla uğraşmanız gerekmiyor. Tabii bu işlemler için belirli bir ücret alınıyor.

Gelin isterseniz üye olarak Paypal’a ilk adımımızı atalım.
Paypal üyelik işlemleri
http://www.paypal.com adresine girdikten sonra sol üst kısımda bulunan Sign Up bağlantısına tıklayın. Açılacak ilk sayfada öncelikle hesap türünüzü belirlemeniz gerekiyor. Bu hesap türleri Personal ve Business olarak ikiye ayrılsa da, Personal hesap türü daha sonra Premium hale getirilebiliyor.

Resim
Personal hesap türü kişisel kullanım için tasarlanmış olup, internet üzerinden ürün alımında kullanılabiliyor ve bunu e-mail adreslerini kullanarak yapıyor. Eğer aynı zamanda e-mail yoluyla veya kredi kartları ile para almak isterseniz, bu durumda Premium Account türüne geçiş yapmanız gerekiyor. Eğer işiniz için tüm alım-satım işlemlerinde Paypal kullanmak isterseniz, bu durumda Business seçimi yapmanız gerekiyor.
Biz başlangıç olarak Personal hesap türünü seçiyoruz ve bunun yanında bulunan listeden de Turkey seçimini yapıyoruz. Daha sonra Continue düğmesine basarak bir sonraki sayfaya geçiyoruz.

Resim
Bu ekranda isim adres bilgilerini doldurup tercihen bedava olmayan e-posta adresimizi ve Paypal için belirlediğimiz şifreyi yazıyoruz. Daha sonra şifre kaybı gibi durumlarda gerekli olan iki gizli soruyu seçip cevaplarını yazıyoruz. Hesabımızın Premium olup olmamasını istemediğimize karar vereceğimiz soruya Yes ve No olarak cevap veriyoruz. Eğer bu seçime Yes cevabı verirseniz para yollamak halen bedava iken para alma durumunda belirli oranlarda kesinti yapılacağını söylememiz gerekiyor. Bunlarla ilgili detaylı bilgileri Lea More bağlantısına tıklayarak öğrenebilirsiniz. Ardından Paypal kullanıcı sözleşmesin onay vermek için Yes seçimini yapıyor ve yine sözleşmenin anlaşılıp anlaşılmadığına dair soruya da Yes cevabını veriyoruz. Daha sonra Sign Up düğmesine basarak bir sonraki aşamaya geçiyoruz.


Resim
Bu sayfada Paypal ile para yollayabilmeniz için gerekli olan kredi kartı bilgilerini giriyoruz. Dilerseniz Cance” düğmesine basarak bu işleminizi sonraya erteleyebilirsiniz. Bu işlemleri bitirdikten sonra e-posta adresinize gelen bağlantıya tıklayarak hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz. Bu işlem de tamamlandıktan sonra artık Paypal üyesi oluyorsunuz.

E-posta hesabınıza gelen bağlantıya tıklayarak bilgilerinizi onaylamış oluyorsunuz.
Genel Paypal kullanımı
Aktivasyon işleminden sonra göreceğiniz gibi My Account bölümü altında hesabınızın detaylarına ulaşabiliyorsunuz. Gelin isterseniz bu bölümleri tek tek inceleyelim.


Resim
Overview
Bu bölümden hesabınıza genel bir bakış yapabilirsiniz. Eğer hesabınıza bir kredi kartı eklemediyseniz, ekranın sol bölümünde bulunan Add Credit Card bağlantısına tıklayarak kredi kartı eklemesi yapabilirsiniz. Yine ekranın solunda bulunan Upgrade Account bağlantısına tıklayarak hesabınızı genişletebilirsiniz.
Add funds
Daha çok ABD’de banka hesapları bulunan kullanıcılar için tasarlanmış. Kredi kartı kullanmadan banka hesabınız üzerinden Paypal hesabınıza para yüklemeniz mümkün. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız, bu bölümü kullanamazsınız. Ancak kredi kartı eklediyseniz, Paypal hesabınızda para olmasa da başka hesaplara para aktarabilirsiniz. Göndereceğiniz miktar, kredi kartınızdan otomatik olarak çekilir.
Withdraw
Benzer şekilde ABD bankalarında bir hesabınız varsa bu bölümden Paypal hesabınızda bulunan parayı bu hesaba geçirebilirseniz.
History
Tarih ya da geçmiş bölümü olarak düşünülmesi gereken bu bölüm yardımıyla geçmişte Paypal üzerinden yaptığınız tüm işlemleri görebilirsiniz.
Resolution center
Çözüm alanı temelde Paypal hesapları kullanılarak alınmış bir ürünün sorunlu olması veya ücreti ödenmiş hizmetin alınamaması gibi durumlar için kullanılıyor. File a Claim bağlantısına tıklayarak Paypal kullanarak yapmış olduğunuz bir alışveriş için hak talebinde bulunabilirsiniz.
Profile
Bu bölümden Paypal hesabınız ile ilgili temel tüm ayarlamaları yapıyorsunuz. Profile bölümü Account Information (hesap bilgileri), Financial Information (finasal bilgiler), Selling Preferences (satış tercihleri) olmak üzere üçe ayrılıyor. Credit Cards bağlantısına tıklayarak kredi kartı bilgilerini ve fatura adreslerini girebilirsiniz.
Para yollama
Send Money bölümüne tıklayarak para yollama bölümüne girdikten sonra göreceğiniz gibi Pay Anyone ve Pay For eBay Items olmak üzere iki alt bölüme ulaşabiliyorsunuz.


Resim
Pay anyone
Öncelikle Recipient’s Email bölümüne alıcı kişinin e-posta adresini yazıyorsunuz. Altında bulunan Amount bölümüne yollayacağınız para miktarını giriyorsunuz. Currency bölümünden yollayacağınız paranın birimini belirliyorsunuz ($,€).
Kayıt olurken belirlediğiniz para birimi dışında bir para birimiyle para yollayacaksınız, bu işlemden bir miktar komisyon kesileceğini unutmamalısınız. Type bölümüne ise parayı yollama nedeninizi yazıyorsunuz. Subject ve Note bölümleri ise alıcıya yollanacak bilgilendirme mailinde kullanılıyor. Bu yüzden doldurmak zorunlu değil.
Pay for items
Bu bölüm özellikle eBay’den alışveriş yapan kullanıcılar tarafından kullanılmaktadır. Böyle bir düşünceniz yoksa bu bölümü es geçebilirsiniz.
Para talep etmek
Paypal’da iki şekilde para talebinde bulunabilirsiniz.

Resim
Create a money request
Bu ekranda e-postasını yazacağınız kişiden para talebinde bulunabiliyorsunuz. Basit olarak tasarlandığı için ilgili bölümleri doldurmada zorlanmayacaksınız.
Create an invoice
“Invoice” (fatura) bölümü para talebinin biraz daha gelişmiş halidir. New Invoice ile oluşturacağınız yeni faturaya talep ettiğiniz ücretleri ve bunların detaylarını yazabiliyorsunuz.
Merchant tools
Paypal’ı yoğun olarak para girişleri için kullanan kişilerin işine yarayabilecek bir bölüm. Bu bölümde düğmeler oluşturarak web sitenize koyabilir ve ziyaretçilerinizden size bağış ya da ödeme yapmasını sağlayabilirsiniz. Burada hazır butonlar bulabileceğiniz gibi kendi istediğiniz ya da belirlediğiniz düğmeleri de kullanabilirsiniz.

alıntıdır. Umarım işinize yarar. kolay gelsin..

_________________
Herşeyi denerim ama yapabildiklerimi yaparım


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 14 Haz 2008, 22:22 
Moderatör
Moderatör
Kullanıcı avatarıKayıt: 03 Eyl 2007, 22:04
Mesajlar: 14294
Konum: 7/24 burda...!İlkdefa duydum paylaşım için tşkler. :+1:

_________________
Gelişimin yolu, bilişimden geçer.


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 14 Haz 2008, 22:42 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 30 Kas 2007, 14:24
Mesajlar: 970
Konum: Antalyahasari yazdı:
İlkdefa duydum paylaşım için tşkler. :+1:


ben daha önce duymuştum. demin bir sitede araştırdım resimli anlatımı vardı. işimize çok yarar aslında

_________________
Herşeyi denerim ama yapabildiklerimi yaparım


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 14 Haz 2008, 23:15 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 29 Eyl 2007, 10:07
Mesajlar: 410
Konum: Tokatbildiğim kadarıyla paypal Türkiyeye hizmet vermiyor.


Başa Dön
   
 
 
Mesaj 15 Haz 2008, 19:21 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 27 Eyl 2007, 13:29
Mesajlar: 178
Konum: İskenderunbu kadar zor mu bir şey almak, vazgeçtim paypaldan falan


Başa Dön
   
 
  Re: PAYPAL Nedir? Hesabı Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır?
Mesaj 06 Oca 2010, 15:52 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: 25 Eyl 2007, 16:10
Mesajlar: 965paypalı nerelerde kullanıyosunuz hangi sitelerde?

_________________
Üşenme, erteleme, vazgeçme...


Başa Dön
   
 
  Re: PAYPAL Nedir? Hesabı Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır?
Mesaj 06 Oca 2010, 16:19 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 09 Ara 2007, 21:11
Mesajlar: 649Arkadaşlar, paypal Türkiyeden kullanılabiliyor, yurt dışında bir çok e-ticaret sitesi paypalı kullanır, ben özellikle www.ebay.com dan çok alışveriş yapıyorum, ve paypalı orada kullanıyorum, hiç sorun yaşamadım. Türkiye adresi https://www.paypal.com/tr hatta ne alırsan 4 e bölüyor şimdi, 5 TL lik birşey almıştım, 4 taksit yapmış. Çalışma mantığı şu paypala üye olup bir kredi kartı tanımlıyorsunuz, ben sanal katımı tanımladım, örneğin 15 tl lik birşeymi alacağım önce limiti 15 yapıp ondan sonra ebaydan paypal üzerinde alışveriş yapıyorum. Kimse çekinmesin, çok şey aldım bugüne kadar gelmeyen birşey olmadı, örnek vereyim bir kaçını, laptopuma pil aldım Türkiyede 230 du, ben 75 e aldım, ***** player aldım 2 GB 17 tl,
cep telefonuma bir deri kılıf ve ekran koruyucu film aldım hepsi 5 tl, burada kılıfı 50 den aşağıya vermezler, dün yeni sipariş verdim 16 gb usb bellek 15 tl, başka yarıntı isyeyen olursa özelede yazabilir.

_________________
Gelecek bilişimle gelecek...


Başa Dön
   
 
  Re: PAYPAL Nedir? Hesabı Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır?
Mesaj 06 Oca 2010, 16:23 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 04 Kas 2007, 20:00
Mesajlar: 158paypali almak kolay da kredi kartınızı sınırsız kullanabilmek adına gelecek olan 4 harfli doğrulama kodunun gelmesi bazan sekteye uğrayabiliyor. O yüzden hesabı açmaktan çok aktifleştirmek daha zor bir süreç oluyor. Onun dışında çok kullanışlı bir yöntem olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.


Başa Dön
   
 
  Re: PAYPAL Nedir? Hesabı Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır?
Mesaj 06 Oca 2010, 16:45 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli ÜyeKayıt: 06 Mar 2007, 11:03
Mesajlar: 507
Konum: Zonguldakmgkmgk yazdı:
Arkadaşlar, paypal Türkiyeden kullanılabiliyor, yurt dışında bir çok e-ticaret sitesi paypalı kullanır, ben özellikle http://www.ebay.com dan çok alışveriş yapıyorum, ve paypalı orada kullanıyorum, hiç sorun yaşamadım. Türkiye adresi https://www.paypal.com/tr hatta ne alırsan 4 e bölüyor şimdi, 5 TL lik birşey almıştım, 4 taksit yapmış. Çalışma mantığı şu paypala üye olup bir kredi kartı tanımlıyorsunuz, ben sanal katımı tanımladım, örneğin 15 tl lik birşeymi alacağım önce limiti 15 yapıp ondan sonra ebaydan paypal üzerinde alışveriş yapıyorum. Kimse çekinmesin, çok şey aldım bugüne kadar gelmeyen birşey olmadı, örnek vereyim bir kaçını, laptopuma pil aldım Türkiyede 230 du, ben 75 e aldım, ***** player aldım 2 GB 17 tl,
cep telefonuma bir deri kılıf ve ekran koruyucu film aldım hepsi 5 tl, burada kılıfı 50 den aşağıya vermezler, dün yeni sipariş verdim 16 gb usb bellek 15 tl, başka yarıntı isyeyen olursa özelede yazabilir.

hocam bu yurd dışından yapılan alışverişte gümrükte sıkıntı yok mu? kargo maliyeti nekadar oluyor?

_________________
Trainers


Başa Dön
   
 
  Re: PAYPAL Nedir? Hesabı Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır?
Mesaj 06 Oca 2010, 17:58 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarıKayıt: 09 Ara 2007, 21:11
Mesajlar: 649kemalkarademir yazdı:
mgkmgk yazdı:
Arkadaşlar, paypal Türkiyeden kullanılabiliyor, yurt dışında bir çok e-ticaret sitesi paypalı kullanır, ben özellikle http://www.ebay.com dan çok alışveriş yapıyorum, ve paypalı orada kullanıyorum, hiç sorun yaşamadım. Türkiye adresi https://www.paypal.com/tr hatta ne alırsan 4 e bölüyor şimdi, 5 TL lik birşey almıştım, 4 taksit yapmış. Çalışma mantığı şu paypala üye olup bir kredi kartı tanımlıyorsunuz, ben sanal katımı tanımladım, örneğin 15 tl lik birşeymi alacağım önce limiti 15 yapıp ondan sonra ebaydan paypal üzerinde alışveriş yapıyorum. Kimse çekinmesin, çok şey aldım bugüne kadar gelmeyen birşey olmadı, örnek vereyim bir kaçını, laptopuma pil aldım Türkiyede 230 du, ben 75 e aldım, ***** player aldım 2 GB 17 tl,
cep telefonuma bir deri kılıf ve ekran koruyucu film aldım hepsi 5 tl, burada kılıfı 50 den aşağıya vermezler, dün yeni sipariş verdim 16 gb usb bellek 15 tl, başka yarıntı isyeyen olursa özelede yazabilir.

hocam bu yurd dışından yapılan alışverişte gümrükte sıkıntı yok mu? kargo maliyeti nekadar oluyor?


Hocam Türk mevzuatı şu şekilde normalde 100 euro ya kadar gümrük yok, dini bayramlar ve yılbaşından 1 ay önce ve sonra bu kota 200 euroya çıkıyor, bu limitlerde sorun yaşamazsınız

_________________
Gelecek bilişimle gelecek...


Başa Dön
   
 
  Re: PAYPAL Nedir? Hesabı Nasıl Açılır? Nasıl Kullanılır?
Mesaj 24 Ara 2010, 01:46 
Aktif Üye
Aktif ÜyeKayıt: 16 Eyl 2007, 15:14
Mesajlar: 207paypal iyi hoş da tl desteği vermiyodu uzun bi aradn sonra baktım hala vermiyo gerçi en azından türkçe desteği sunmuş


Başa Dön
   
 
Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 11 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]


Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 6 misafir


Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz


Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-


Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri