Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 71 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
  Re: Eğitek'e Gönderilecek Çalıştay Bildirisi-Güncel
Mesaj 11 Eki 2010, 18:22 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

sorunun çözülmesi için her yol denenebilir

Ve o bir gün bitince tek söylediği şey"BUNA DA ŞÜKÜR" olurmuş

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 18:32 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Bence bunlar boş işler.Çünkü yine İmam bildiğini okuyor.Bizim yazdıklarımız ancak kullağını tırmalıyor.

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 19:45 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Mebde yönetici durumundaki zatı muhteremler anlamak istemedikçe birşey değişmeyecek.Devamlı kötüleşen durum da anlamadıklarını gösteriyor..
Benim bu metinde şöyle haykırasım geliyor..
Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Eğitim Fakültesi ya da Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarıdır. Ve M.E.B'na atanma ünvanımız "Öğretmen" dir. Bizler öğretmenlik yapmak amacıyla yetiştirildik ve kendimizi yetiştirdik. Eğer teknik eleman olmayı isteseydik 2 senelik bilg bölümlerini okuyarak bunu yapabilirdik
Bu nedenle getirilecek çözüm önerisi Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine öğretmenliklerini yapma imkanı tanımak zorundadır. Çözüm için farklı yollara sapmak yerine, bu noktaya odaklanarak hareket edilirse, herkesin kabul göreceği bir sonuca mutlaka varılacaktır.

En son sfym tarafından 12 Eki 2010, 00:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 20:02 
Aktif Üye
Aktif Üye

Derslerin kaldırılması TTKB kararıdır. Eğitek daha çok formatörlük ile ilgili kaygılara cevap verebilir. Bence yapılacak bir görüşme öncelikle Talim Terbiye ile olabilmeli.

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 21:23 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Eklenecek...

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 21:45 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Ayrıca şunu da unutmayalım. Potansiyeli olan bir çok arkadaşım, huzur buldukları mesleğin bu şekilde harcanmasına razı olmadıkları için, MEB'den ayrılmayı düşünüyor. Ki buradaki arkadaşlarımın da bu çaba içersinde olduğunu üzülerek görüyorum. MEB malesef bizler tarafından kan kaybediyor.

MEB Kendisine teknik eleman gözüyle baktığı bu kadroyu eritmeyi göze alıp kalanlar bize yeter diyecektir muhakkak. Fakat kalanların da isteyerek bu mesleği yapabileceğini ben düşünemiyorum.

Niyazi Hocamın dediği gibi genç olan bizler, bir şekilde yolumuzu çizeriz. Fakat geride sorumluluğumuz olan gençler var onlar ne yapacak?

Formatörlüğü açıkçası ben niye yapıyorum söyleyeyim: Sadece çevremdeki arkadaşların ihtiyaçları var diye ve daha öncekilerin bişey yapmadıklarını görüp, bu izlenimi yıkmak için. Var olan teknolojinin en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak. Ayrıca çocukların boş zamanlarında laba gelip ihtiyaçlarını gidermelerini sağlamak.

Fakat ben öğretmenim ve öyle de kalmak istiyorum.

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 21:53 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Gerçekçi olmak gerekirse artık ilköğretimlerde öğretmen olarak kalamayacağımız açıkca görünüyor maalesef, bir iki seneye kadar ders falan ya kalmaz ya 3-5 saat kalır okullarda, durum böyle iken ve bizi umursamayacakları da ortadayken bu konuştuklarımız ve yazdıklarımızın, çabalarımızın bi işe yarayacağını düşünmüyorum... Eğitek ders saatlerini falan ayarlayan birim değil, onlar için formatörlük ya da adı her neise o görev önemli şu anda... Bildiriye formatörlük çalışma şartlarıyla ilgili sıkıntıları da eklemeniz iyi olur bence, ki başta çalışma saatleri ve görevlendirilecek okul sayısı geliyor...

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 21:58 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Niyazi SARAL yazdı:
Arkadaşlar MEB veya EĞİTEK'e göndereceğiniz bir mektubun bence hiçbir yararı olmaz. İsterseniz bunu yüz yüze konuşmayı deneyelim. Doğrusu budur.

:+1: :alkis:

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 22:00 
Süper Üye
Süper Üye

fatmazehra yazdı:
Gerçekçi olmak gerekirse artık ilköğretimlerde öğretmen olarak kalamayacağımız açıkca görünüyor maalesef, bir iki seneye kadar ders falan ya kalmaz ya 3-5 saat kalır okullarda, durum böyle iken ve bizi umursamayacakları da ortadayken bu konuştuklarımız ve yazdıklarımızın, çabalarımızın bi işe yarayacağını düşünmüyorum... Eğitek ders saatlerini falan ayarlayan birim değil, onlar için formatörlük ya da adı her neise o görev önemli şu anda... Bildiriye formatörlük çalışma şartlarıyla ilgili sıkıntıları da eklemeniz iyi olur bence, ki başta çalışma saatleri ve görevlendirilecek okul sayısı geliyor...

Niye bu kadar karamsarsınız ki.. Bi biz elimizden geleni yapalım ondan sonra düşünelim bunları. Daha hiç bişey yapmadık ki..

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 22:15 
Aktif Üye
Aktif Üye

... Yaşanılan sıkıntıları vurgulamak adına fedakarca çalışan BT Öğretmenlerinin ağzından feryadları aktarılmıştır;

“Okula ilk geldiğinizde herkes sevinir. Ooo okulumuza tamirci geldi diye. İlk zamanlar elimden geldiği kadar idarenin sorunlarına yardımcı olmaya çalıştım. Ama ne gördüm. Teşekkür edeceklerine eksiğimi aradılar. Yaptıklarım değil yapamadıklarım gündeme geldi.”

“Gece gündüz laboratuarımın bilgisayarlarını tamir etmekle uğraşıyorum. Okulun idarenin öğretmenlerin işinden yok ilsis e gir. yok şuna bir bakıver. hocam şu bozuldu ne olacak.”

“İlçede elimin değmediği bilgisayar yoktur. Genellikle kolay işler oluyor ancak bazı işlerin bilgisayarda 10-15 dakikada halledileceğini zannedenler var. örneğin hoca şu bizim web sayfasını akşam yapalım da yayınlayalım gibi sözler....”

“Okulun tamircisiyiz ve tamir ettiklerimiz için teşekkür değil bozulanlar için tafra yeriz.

bilmem kaç senelik bilgisayarlar, mesela bir monitörün rengi artık iyice kaçmış, öğrencinin gözlerini bozacak, söyleyemiyorum idareye, "neden bozuldu bu" tafrasıyla karşılaşacağım.

Programların verdiği hataların sorumlusu biziz.

internetin yavaşlığının sorumlusu biziz.

yeri gelir, ders işlemek yerine yazıcılık yapmak zorunda kalırız.”

“Müdür çağırdı bilgisayarı yavaşlamış kur yeniden dedi... aldım formatladım kurdum odasına yerleştirdim... bu sabah beni gördü teşekkür beliyordum ne dese beğenirsiniz??? yazıcıyı kurmamışsın.............

amele gibi hissediyorum hakkaten kendimi... ”

“4-5 sınıflarda bir kümes dolusu aç civcivin önüne atılmış bir solucan gibi hissediyordum. ciyak ciyakkk örtmenim öğrtmenimmmmmm diye saldırıyolardı nerdeyse:))eee 13 bilgisayara 48 öğrenciyi oturtmaya çalışırsan olacağı o:))”

“Meslektaşlara yardım konusunda durum şu. Elinizi verseniz kolunuzu kurtaramıyorsunuz. Bir iki arkadaşa yardım ediyorsunuz onlar başkalarını getiriyorlar. Bu adamın hiç mi özel işi yok düşünen yok. Tuvalete bile gidemiyorsunuz.”

“çoğu kez okuldan müdürle beraber ayrılıyorum saat 17.00 de. okuldaki her türlü angarya iş beni buluyor hatta öyle ki word de yazılacak yazılar bile sen bilgisayarcısın bu senin işin şeklinde önüme sürebiliyor …

Hadi herşey bir yana ders işlemek mümkün olmuyor.. tam derse başlıyorsun biri çıkıp hocam farem gitmiyo öbürü çıkıyo hocam ekranım gitti öbürü klavyemin enter tuşu çalışmıyo öbürü......... örnekler çoğaltılabilir.”

“Bu tamir işlerini yaparken de dersler aksıyor. Tamir işlerini yapmazsak zaten dersler aksıyor. Bu işleri genellikle mesai saatleri dışında, hafta sonları ve akşamları yapıyoruz.”

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 22:40 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

@lperen yazdı:
Derslerin azaltılması ve normlarının düşürülmesi yoluyla da dolaylı olarak Formatör olmaya zorlandıklarını belirten öğretmenler Bilişim Teknolojileri dersleriyle ilgili bir gelişme olmayacaksa branş değişikliği yapılması yönünde fikir bildirdi.

Branş değişikliği kesinlikle istemiyorum. Ben Bilgisayar ve Bilişime merak duyduğum için bu mesleği seçtim. Tutup da beni Matematik ya da Fen Bilgisi öğretmeni yaparsalar açıkçası zaten soğuduğum mesleğimden istifa etmeyi düşünürüm. Eğer MEB BT öğretmenlerini ilköğretimde gözden çıkarırsa yapılabilecek ve yapılması gereken en mantıklı şey Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerini formasyon tarzı ya da ona benzer bir sertifkasyon ile Meslek Liselerine geçiş yaptırmalıdır.

Kaldı ki branş değişikliği bence günümüz Türkiyesinde konuşulmaması gereken bir konudur. Çünkü MEB'in Bilişim Teknolojileri Öğretmenine ilköğretimde olmasa bile diğer alanlarda mutlaka ihtiyacı olacaktır.

Bu benim şahsi görüşümdür, muhalefet olsun diye yazmadım. Ben teknoloji insanıyım ve bu alandan uzaklaştırılmayı kendime yediremem...

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 22:43 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

alim yazdı:
... Yaşanılan sıkıntıları vurgulamak adına fedakarca çalışan BT Öğretmenlerinin ağzından feryadları aktarılmıştır;

“Okula ilk geldiğinizde herkes sevinir. Ooo okulumuza tamirci geldi diye. İlk zamanlar elimden geldiği kadar idarenin sorunlarına yardımcı olmaya çalıştım. Ama ne gördüm. Teşekkür edeceklerine eksiğimi aradılar. Yaptıklarım değil yapamadıklarım gündeme geldi.”

“Gece gündüz laboratuarımın bilgisayarlarını tamir etmekle uğraşıyorum. Okulun idarenin öğretmenlerin işinden yok ilsis e gir. yok şuna bir bakıver. hocam şu bozuldu ne olacak.”

“İlçede elimin değmediği bilgisayar yoktur. Genellikle kolay işler oluyor ancak bazı işlerin bilgisayarda 10-15 dakikada halledileceğini zannedenler var. örneğin hoca şu bizim web sayfasını akşam yapalım da yayınlayalım gibi sözler....”

“Okulun tamircisiyiz ve tamir ettiklerimiz için teşekkür değil bozulanlar için tafra yeriz.

bilmem kaç senelik bilgisayarlar, mesela bir monitörün rengi artık iyice kaçmış, öğrencinin gözlerini bozacak, söyleyemiyorum idareye, "neden bozuldu bu" tafrasıyla karşılaşacağım.

Programların verdiği hataların sorumlusu biziz.

internetin yavaşlığının sorumlusu biziz.

yeri gelir, ders işlemek yerine yazıcılık yapmak zorunda kalırız.”

“Müdür çağırdı bilgisayarı yavaşlamış kur yeniden dedi... aldım formatladım kurdum odasına yerleştirdim... bu sabah beni gördü teşekkür beliyordum ne dese beğenirsiniz??? yazıcıyı kurmamışsın.............

amele gibi hissediyorum hakkaten kendimi... ”

“4-5 sınıflarda bir kümes dolusu aç civcivin önüne atılmış bir solucan gibi hissediyordum. ciyak ciyakkk örtmenim öğrtmenimmmmmm diye saldırıyolardı nerdeyse:))eee 13 bilgisayara 48 öğrenciyi oturtmaya çalışırsan olacağı o:))”

“Meslektaşlara yardım konusunda durum şu. Elinizi verseniz kolunuzu kurtaramıyorsunuz. Bir iki arkadaşa yardım ediyorsunuz onlar başkalarını getiriyorlar. Bu adamın hiç mi özel işi yok düşünen yok. Tuvalete bile gidemiyorsunuz.”

“çoğu kez okuldan müdürle beraber ayrılıyorum saat 17.00 de. okuldaki her türlü angarya iş beni buluyor hatta öyle ki word de yazılacak yazılar bile sen bilgisayarcısın bu senin işin şeklinde önüme sürebiliyor …

Hadi herşey bir yana ders işlemek mümkün olmuyor.. tam derse başlıyorsun biri çıkıp hocam farem gitmiyo öbürü çıkıyo hocam ekranım gitti öbürü klavyemin enter tuşu çalışmıyo öbürü......... örnekler çoğaltılabilir.”

“Bu tamir işlerini yaparken de dersler aksıyor. Tamir işlerini yapmazsak zaten dersler aksıyor. Bu işleri genellikle mesai saatleri dışında, hafta sonları ve akşamları yapıyoruz.”

Olurmu hocam işte senin benim gibi BÖTE mezunları bu işler için eğitim aldık. Bak şimdi sen bide dersinki ben bilgisayar anlatacam. Aaa hiç olurmu hocam aldığın eğitime ihanet eder gibi zaten bilgisayarı sular seller gibi bilen fırtına misali çocuklara bilgisayar anlatacam diyorsun. İşte böyle dersen bozuşuruz sen bilgisayar anlatmak için eğitim almadın okullarda BDE faaliyetlerini artırmak için eğitim aldın. BDE ne diyemi sordun? Hemen cevaplayayım. Format atmak, projeksiyon takmak(haa projeksiyonu taktıktan sonra merdivenden takla atarak inki çocuklar eğlenerek ders işlesin ve öğrenmeleride kalıcı olsun.), wordde yazı yazmak, öğretmenlere "mebvitamine girin birde grip aşısı olursanız tamamdır bu sene hasta olmazsınız" demek vb.

Şimdi anladınmı hocam BDE yi. Haa eğer hala benim bildiğim BDE böyle değildi bize BÖTE de bunan bahsetmediler diyorsan kesinlikle senin yanlışın vardır. Çünkü "büyüklerimiz görelim neler eyler. Neylerse gözel eyler" mısraları bir BÖTE linin hayat felsefesi olmalı. Bundan sonra bu felsefeden sapmamalısın sakın ha. Bilmem anlatabildimmi.

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 22:48 
Paylaşımcı
Kullanıcı avatarı

Formatörlük ile ilgili işlemlerin tek elden yürütlmesi ve il, ilçe'den kimsenin yetkilendirilmemesi gerekir. Tek sorumlu EĞİTEK olmalı.

Çalışma saatleri sabitlenmeli 9 -15.. Çalışma koşulları esnetilmeyecek şekilde yeni bir yazı çıkartılmalı.

BT dersi ya serbest etkinlikler adı altında zorunlu seçilmeli. Ya da 4 5 6 7 8'lerde zorunlu ve notlu hale getirilmeli..

Sınıf mevcutlarıda fazla olan yerlerdeki sıkıntılar çözülemeyeceği için bunda yapacak bişi yok..

Müzik Kitabı Şarkıları

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 23:51 
Süper Üye
Süper Üye

Bildirge diye başlayıp geldiğimiz yere bak yahu gülsem mi ağlasammı bilemiyorum.

Şimdilik tetikte olmak lazım iki gün evvel CEBİT e gelmeyen, bugün bildirge geliştiremeyen bu zat-ı şahaneler, yarın biz hakkımızı aramak için birşey yapmıyoruz ki demek yerine EBİTEFO lar bizim hakkımızı savunmadı diye feryat figan edeceklerdir.

Şimdi geyik yapma vaktiniz bitti ise başlığı açan beyefendinin başlattığı bildirgeyi geliştirmek için birşeyler yazarsanız çok mutlu olacağım değerli forum yazarları.

NOT: 1-Önce okumayan arkadaşlarım Sakarya üniversitesinin sunumunuhttp://www.bilgisayarbilisim.net/cebit-eurasia-bilisim-2010-f244/bbnet-calistayinda-yaptirilamayan-sunum-dosyalari-t51832.html bir incelerlerse umutluyum daha akil düşünebileceğiz.

Başa Dön

Mesaj 11 Eki 2010, 23:57 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

BBNET 2010 Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri Çalıştayı Sonuç Bildirisi Taslağı
Biz bilişim teknolojileri öğretmenlerinin üç temel talebi bulunmaktadır.
1)Bilişim teknolojileri ders saatleri arttırılsın, 4. ve 5. sınıflarda zorunlu, 6.,7.,8. sınıflarda seçmeli hale getirilsin.
Açıklamla ve alt maddeler.
2)Bilişim teknolojileri formatörlerinin mesai saatleri rehberlik öğretmenleri ile aynı olsun.
3)Tüm Türkiye’de bilişim teknolojileri formatörlüğü görevlendirmeleri zorunlu değil, isteğe bağlı olarak gerçekleştirilsin.

Arkadaşlar ben bu metinden üstünden de devam edebiliriz diye düşünüyorum. Ne dersiniz?

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 71 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri