Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 62 mesaj ] Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki
Yazar Mesaj
  Re: 3. Aşamaya geçiyoruzzz Toplu üyelik arkadaşlarrr destekk...
Mesaj 22 Eki 2010, 14:03 
Aktif Üye
Aktif Üye

Türk Eğitim Sen bu konuyu geçen ay dile getirmişti.BT Öğretmenlerinin sıkıntılarına bir nebze olsun çare için bakanlığa gönderilen yazı aşağıda.
http://www.turkegitimsen.org.tr/konsol/upload_doc/mevuzuat/bilisim_teknoloji_ogret_problemleri_1857_04092010.pdf

Başa Dön

Mesaj 22 Eki 2010, 20:18 
Site Gezgini
Site Gezgini
Kullanıcı avatarı

Konu: Bilişim Teknolojileri Ders Saatleri ve Öğretmenlerinin Formatör Olarak Görevlendirmeleri Hakkında

İlgi: 4688 Sayılı Kamu Çalışanları Sendikaları Kanunu

T.C.

M.E.B.

Personel Genel Müdürlüğü

Mevzuat Dairesi Başkanlığı’na

Türk Eğitim Sistemine yıllardır yöneltilen en önemli eleştiri “Teknolojik gelişmelerin gerisinde kalmak” yönündeydi. Millî Eğitim Bakanlığımız (MEB) söz konusu eksikliği aşmak amacıyla son yıllarda çeşitli projeleri uygulamaya koymuştur. Öğrencilerin bilgiye daha hızlı ulaşması adına ilk ve ortaöğretim kurumlarında bilgisayar laboratuarları oluşturmak bunların başında gelmektedir. Bu hedefe ulaşmak için Dünya Bankası, yerel kaynaklar ile özel teşebbüsten yararlanılarak şimdiye kadar 15 bin okula 20 bin 'bilişim teknolojisi' sınıfı kurulmuş olması memnuniyet vericidir. Her birinin 20 bin dolara mal olduğu düşünüldüğünde bakanlık ve hükümetimizce meseleye büyük bir önem atfedildiği ortaya çıkmaktadır.

Yukarıda sayılan donanıma yönelik büyük yatırımlarla çelişir şekilde Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 23/07/2010 tarihinde yayımlamış olduğu ilköğretim okulları haftalık ders çizelgelerinde Bilişim Teknolojileri alanındaki düzenlemeler şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaratmıştır. Eğitimde Teknolojiden yararlanmak iddiasıyla Bilişim Teknolojileri derslerinin ders saatinin düşürülmesi taban tabana çelişmektedir.

Bilişim Teknolojileri dersinin ders saatinin 1 saate indirilmesi, seçmeli ders olarak okutuluyor olması, ders öğretmenlerinin ders saati azaldığı için aylık karşılığı okutacakları dersleri dolduramıyor olması, aynı liyakate sahip-aynı bölümden mezun-aynı işi yapan kadrolu ve sözleşmeli bilişim teknolojileri ders öğretmenlerinin norm fazlası duruma düşmeleri gibi sorunlarla karşı karşıyayız. Kadrolu öğretmenler formatörlük görevlendirmesi ile bu sorunu kısmen çözebilmekteyken sözleşmeli öğretmenlere -herhangi bir yasal engel olmadığı halde- böyle bir hak tanınmamaktadır.

Büyük Merkez okullarda bile 12 saat Bilişim Teknolojileri dersi kaldığı için çoğu öğretmen maaş karşılığını bile dolduramayacak durumda kalmıştır. Tam gün eğitim yapan okullarda Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin %90 ı maaş karşılığını dolduramayacak duruma gelmişlerdir.

Çağımızın gereği olarak yabancı dil ilköğretim birinci kademeye kadar indirilirken teknoloji yok sayılmamalıdır. Bu süreçte hem kadrolu öğretmenlerimiz hem de sözleşmeli öğretmenlerimiz mağdur edilmektedir. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün 01/09/2010 tarih ve 22168 sayılı Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmen Görevlendirmesi ile ilgili açıklamasında;

“1.Sözleşmeli öğretmenler ve Branşı Bilişim Teknolojileri/Bilgisayar olsa dahi asker öğretmenler Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmeni olarak teklif edilmeyecektir.
2.Okulda tek bir Bilişim Teknolojileri/Bilgisayar Öğretmeninin olması durumunda, zorunlu olarak görev verilecektir. Kişinin görev talep etmemesi söz konusu değildir.

3.TEP1 Faz kapsamında BT sınıfı bulunan okullarda mevcut BT sınıfı farklı okuldaki öğretmenlerin görevlendirmesi yapılmayacaktır. Sadece ilgili okulun varsa kadrolu Bilişim Teknolojileri Öğretmeni görevlendirilecektir. Söz konusu okulda Bilişim Teknolojileri Öğretmeni bulunmaması durumunda BT sınıfına ait 15+1 bilgisayar faal olarak çalışıyor ise 180 saatlik Bilgisayar/Bilişim Teknolojileri Formatör Öğretmenliği belgesine sahip okulun kadrolu öğretmenlerinden biri görevlendirme alabilecektir.”

Denilmektedir.

Bu yazıyla kadrolu öğretmenlere zorunlu olarak görev verileceği belirtilip, sözleşmeli öğretmenlerin ellerinden alınan hak, sadece formatörlük belgesi almış olan bir başka branştan öğretmene verilmektedir.

2010-2014 Stratejik planlarını incelediğimizde Eğitimde Bilişim Teknolojilerinin kullanımının geliştirilmesi, BT sınıflarının Etkin Kullanımı, Yeni BT sınıfları kurulması gibi hedefler olduğunu görmekteyiz. Bu hedeflere böyle yaptırımlarla varılamayacağı aşikardır. Bilişim Teknolojileri dersinin ders saati mutlaka arttırılmalıdır. Bu öğretim yılı için ders saati arttırılmayacaksa kadrolu ve sözleşmeli bütün bilişim teknolojileri öğretmenlerinin özlük hakları da dikkate alınarak Bilişim Teknolojileri Formatörü olarak görev yapması yerinde olacaktır.

Haftalık ders çizelgesinin birinci kademe öğrencilerine ayrılan bölümünde yer alan, seçmeli derslerde seçilebilecek ders saati sayısı kısmı boş bırakılmıştır. Bunun yerine, serbest etkinlik adı altında faaliyet yapılmasına imkân sağlanmıştır. 4 ve 5 inci sınıflarda serbest etkinlikler dersine 4’er saat ayrılmış ve bu saatlerde gerçekleştirilebilecek faaliyetlerin neler olabileceği hususu velilerin görüşleri de dikkate alınarak öğretmenler kuruluna bırakılmıştır. İlköğretim Okulları Haftalık Ders Çizelgeleri - Açıklamalar kısmının 10. maddesinde de içerik hakkında daha detaylı bilgilere yer verildiği gibi 11. maddesinde: “2010–2011 Öğretim Yılında seçmeli bilişim teknolojileri dersini 1–5. sınıflarda seçmiş olan okullar, serbest etkinliklerin ders saatleri içerisinde bu dersi işleyeceklerdir. Basım ve dağıtımı yapılan ders kitapları kullanılacaktır.” denilmektedir. Bu maddeden de anlaşılacağı üzere Bilişim Teknolojileri dersi, serbest etkinlikler ders saatleri içinde işlenebilecektir. Söz konusu dersin kaç saat işleneceği ve bu dersi kimin okutacağı belirsizdir. Hazırlanan kitaplara göre de ders saati 2 olmalıdır. Ancak “serbest etkinliklere zaman kalmıyor” düşüncesiyle bu dersi 1 saate indiren birçok okul bulunmaktadır. Geçen sene de aynı kitap dağıtılmış ve Talim Terbiye Kurulu Başkanlığınca haftalık ders saatinin 2 olması uygun görülmüşken, bu okullarımızın haftalık ders saatini 1’e düşürmeleri uygun değildir.

Serbest etkinlikler saatinde Bilişim Teknolojileri dersini seçen okullarda, bu derse sınıf öğretmeninin mi yoksa Bilişim Teknolojileri öğretmeninin mi gireceği konusunda farklı uygulamalar olduğunu görmekteyiz. Mevcut mevzuatın eksik veya yanlış anlaşılmasından kaynaklanan bu farklı uygulamaların önlenmesine yönelik bir görüş yazısı yayımlanması gerekmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı, çağdaş normlarda yetişen, teknolojiyi takip eden ve teknolojiden üst düzeyde yararlanan bireyler hedeflemekte iken, ilköğretim ikinci kademede Bilişim Teknolojileri dersinin haftalık ders saatinin düşürülerek seçmeli duruma getirilmesi bizce doğru olmamıştır.

Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı, Bilişim Teknolojileri dersinin işlenişine yönelik belirsizliklerin ortadan kaldırılması, ilköğretim birinci ve ikinci kademede bu dersin haftalık ders saatlerinin zorunluluğa bağlı olarak artırılması yönünde haftalık ders çizelgelerinde değişikliğe gidilmesi, bu öğretim yılı için bir değişiklik yapılmayacaksa kadrolu-sözleşmeli bilişim teknolojileri ders öğretmenlerimizin formatör öğretmen olarak görevlendirilebilmesi yönündeki düzenlemelerin ivedilikle yapılması için gereğini arz ederim.

Cansel GÜVEN

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı

yazının linki burada arkadaşlar http://www.aes.org.tr/portal/haberler/1 ... -tadk.html

Arkadaslar aradıgımız destek aes den geldi. ben kendılerı ile baglantıdayım.bıze herkonuda destek vermeye hazır genel baskan.gerekırse bu konuda yetkılılerı ıle gorusme yapılabılır.uyelık konusunda gorusmelerımızı gerceklestırebılırız.

Başa Dön

Mesaj 23 Eki 2010, 10:59 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF

http://www.mebpersoneli.com/Ogretmen/Bi ... u-1667.htm

İlçemde böyle bir adım atıldığı için gurur duydum.

Başa Dön

Mesaj 24 Eki 2010, 19:59 
Site Gezgini
Site Gezgini

Arkadaşlar Eğitim Bir Sen BT Öğretmenleri platformu kurmak istiyor... Katılabilenler mutlaka katılsın derim, ne kadar kalabalık olursak o kadar iyi olur...

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ PLATFORMUNU OLUŞTURUYORUZ!
Eğitim Bir Sen olarak BT Öğretmenleri’ni tek bir platformda toplamak istiyoruz. Örgütlü olmanın bilincini oluşturmak istiyoruz. Amacımız sizleri bir araya getirerek, örgütlenmenizi sağlamak. Bir araya geldiğinizde ortak bir bildiri hazırlamanızı, aranızda bir ya da birkaç temsilci seçmenizi, bu temsilcilerle Anadolu yakasında yayınlanan bütün yerel gazeteleri davet ederek beraber yemekli bir sohbet gerçekleştirmek istiyoruz. Ama burada en önemlisi tüm yerel basının aynı gün aynı başlıkla çıkılmasını sağlamak. Ulusal basını besleyen kılcal damarlar, yerel basınlardır. Yerel Basında yer aldıktan sonra hedef, ulusal basının hafta sonu eklerinde röportaj olarak yer almak.
Biz bu olaydan kesinlikle RANT sağlamak istemiyoruz. Üyem olsun –olmasın Öğretmenimin sıkıntısı benim sıkıntım. Zaten bizim rolümüz, lojistik destek sağlayarak platformu oluşturmak. Yerel-ulusal basında yer almanızı sağlamak. Sonrasında platform kendi ayakları üzerinde durmak zorunda. Biz teşkilatçılığımızla, basınla olan iyi ilişkilerimizle size yardımcı olmak istiyoruz. Salı günü Memur sen Konfederasyonu ve Eğitim Bir Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu’yu Pendik’e getiriyoruz. Sizin sorununuzu bizzat görüşeceğim ve Reha Bıyık Öğretmenimizi de görüştüreceğime söz veriyorum. Eğer İstanbul genelinde örgütlenmeyi başarabilirseniz, temsilcinizi bizzat Ankara’ya götürerek, genel başkanla birlikte ulusal basına basın açıklaması yapılmasını sağlayabilirim.
Bunun için ilk adım, Çarşamba günü sayınıza göre belirlenecek mekanda, mümkün olduğunca yüksek katılımla (diğer ilçeler de katılabilir), sorunlarınızı tartışmanızı, bir bildiri hazırlamanızı ve temsilci belirlemenizi sağlamak. Saat 19.00-20.30 arası Eğitim Bir Sen olarak sizleri davet ediyoruz.

Cemal KAPAN
EĞİTİM-BİR-SEN
PENDİK TEMSİLCİSİ

Başa Dön

Mesaj 24 Eki 2010, 20:10 
Site Gezgini
Site Gezgini

:+1:

Başa Dön

Mesaj 24 Eki 2010, 20:41 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

gargi82 yazdı:
Arkadaşlar Eğitim Bir Sen BT Öğretmenleri platformu kurmak istiyor... Katılabilenler mutlaka katılsın derim, ne kadar kalabalık olursak o kadar iyi olur...

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLERİ PLATFORMUNU OLUŞTURUYORUZ!
Eğitim Bir Sen olarak BT Öğretmenleri’ni tek bir platformda toplamak istiyoruz. Örgütlü olmanın bilincini oluşturmak istiyoruz. Amacımız sizleri bir araya getirerek, örgütlenmenizi sağlamak. Bir araya geldiğinizde ortak bir bildiri hazırlamanızı, aranızda bir ya da birkaç temsilci seçmenizi, bu temsilcilerle Anadolu yakasında yayınlanan bütün yerel gazeteleri davet ederek beraber yemekli bir sohbet gerçekleştirmek istiyoruz. Ama burada en önemlisi tüm yerel basının aynı gün aynı başlıkla çıkılmasını sağlamak. Ulusal basını besleyen kılcal damarlar, yerel basınlardır. Yerel Basında yer aldıktan sonra hedef, ulusal basının hafta sonu eklerinde röportaj olarak yer almak.
Biz bu olaydan kesinlikle RANT sağlamak istemiyoruz. Üyem olsun –olmasın Öğretmenimin sıkıntısı benim sıkıntım. Zaten bizim rolümüz, lojistik destek sağlayarak platformu oluşturmak. Yerel-ulusal basında yer almanızı sağlamak. Sonrasında platform kendi ayakları üzerinde durmak zorunda. Biz teşkilatçılığımızla, basınla olan iyi ilişkilerimizle size yardımcı olmak istiyoruz. Salı günü Memur sen Konfederasyonu ve Eğitim Bir Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu’yu Pendik’e getiriyoruz. Sizin sorununuzu bizzat görüşeceğim ve Reha Bıyık Öğretmenimizi de görüştüreceğime söz veriyorum. Eğer İstanbul genelinde örgütlenmeyi başarabilirseniz, temsilcinizi bizzat Ankara’ya götürerek, genel başkanla birlikte ulusal basına basın açıklaması yapılmasını sağlayabilirim.
Bunun için ilk adım, Çarşamba günü sayınıza göre belirlenecek mekanda, mümkün olduğunca yüksek katılımla (diğer ilçeler de katılabilir), sorunlarınızı tartışmanızı, bir bildiri hazırlamanızı ve temsilci belirlemenizi sağlamak. Saat 19.00-20.30 arası Eğitim Bir Sen olarak sizleri davet ediyoruz.

Cemal KAPAN
EĞİTİM-BİR-SEN
PENDİK TEMSİLCİSİ

istanbulda büyük bir katılım sağlanabilir hangi sendika olursa olsun bişeyler değişsin istiyoruz 3.yılım össye yeniden girmeyi düşünen bir sürü arkadaşım var

Başa Dön

Mesaj 24 Eki 2010, 20:46 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

ben de üye olacağım sendikaya.farklı sendikalara üye olursak farklı çalışmalr yapılabilir ama ıkı üç sendikaya bölünecek kadar kalabalık değiliz. Herkes bulunduğu yerde sendikalrla görüşürsek daha fazla fikrimiz olur.

Başa Dön

Mesaj 24 Eki 2010, 21:52 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

türk eğitim sen de birleşelim arkadaşlar en çok ses getiren sendika

Başa Dön

Mesaj 25 Eki 2010, 09:52 
Site Gezgini
Site Gezgini

Arkadaşlar katılım durumunuzu lütfen belirtin ki ortaya bir sayı çıksın çünkü katılım az olursa iptal edilebilir. Katılabilen herkes katılsın lütfen.

http://www.facebook.com/event.php?eid=1 ... invites=97

Başa Dön

Mesaj 25 Eki 2010, 10:08 
Aktif Üye
Aktif Üye

simpleLife yazdı:
türk eğitim sen de birleşelim arkadaşlar en çok ses getiren sendika

Reklama şova gerek yok hocam, önemli olan işimizin görülmesi..

Başa Dön

Mesaj 25 Eki 2010, 13:32 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

arkadaşlar araştırma yaparsanız daha iyi anlaşılır onun bunun söylemiyle olmaz hangi sendika şimdiye kadar elini taşın altına en çok koymuş hangi sendika ençok boyun eymemiş en çok hangi sendika haksızlıklara karşı durup öğretmeninin hakkını korumuş. ben bununla ilgili istanbulda gelişen birçok olay duydum gazetelerden eğitim-sen'in 1sene süren ve kaybettiği halde farklı farklı şekillerde davalar açıp kazandığına dair örnekler gördüm inatla peşini bırakmıyor. bence olunacaksa eğitim-sen e üye olunmalı eğitimbirsen e gelince bikere hükümetle aynı politikada karşı durmadığı ve hükümetle uzlaşıp masadan kalması gereken teklifleri onalyladığı durumları biliyorum. hükümetle uzlaşıp bizi yarı yolda bırakıcak bi sendika kesinlikle ona üye olmam ben güvenimi sarstılar bikere sendikalar hak korumak için olmalı ama bu hak biz öğretmenlerin lehine olmalı aleyhine dğeil. türk eğitimsen son dönemlerde kpss olayıyla atılım yaptı aslında ortaya çıkardı (ösym kadrosunu değiştirip torpil olayını arttırmak için yapılan bi oyun değilse türk eğitimsen de istemeden alet olmadıysa eğer) eğitimsen ve türk eğitim sen birlikte harekete geçirilebilir. eğer tek çatı diyorsanız eğitimsen omalı bence benim gibi araştırma yapan arkadaşlar benim sonucuma ulacaklardır eminim.

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2010, 10:32 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

patik yazdı:
arkadaşlar araştırma yaparsanız daha iyi anlaşılır onun bunun söylemiyle olmaz hangi sendika şimdiye kadar elini taşın altına en çok koymuş hangi sendika ençok boyun eymemiş en çok hangi sendika haksızlıklara karşı durup öğretmeninin hakkını korumuş. ben bununla ilgili istanbulda gelişen birçok olay duydum gazetelerden eğitim-sen'in 1sene süren ve kaybettiği halde farklı farklı şekillerde davalar açıp kazandığına dair örnekler gördüm inatla peşini bırakmıyor. bence olunacaksa eğitim-sen e üye olunmalı eğitimbirsen e gelince bikere hükümetle aynı politikada karşı durmadığı ve hükümetle uzlaşıp masadan kalması gereken teklifleri onalyladığı durumları biliyorum. hükümetle uzlaşıp bizi yarı yolda bırakıcak bi sendika kesinlikle ona üye olmam ben güvenimi sarstılar bikere sendikalar hak korumak için olmalı ama bu hak biz öğretmenlerin lehine olmalı aleyhine dğeil. türk eğitimsen son dönemlerde kpss olayıyla atılım yaptı aslında ortaya çıkardı (ösym kadrosunu değiştirip torpil olayını arttırmak için yapılan bi oyun değilse türk eğitimsen de istemeden alet olmadıysa eğer) eğitimsen ve türk eğitim sen birlikte harekete geçirilebilir. eğer tek çatı diyorsanız eğitimsen omalı bence benim gibi araştırma yapan arkadaşlar benim sonucuma ulacaklardır eminim.

Sen de doğru söylüyorsun hocam hükümetle aynı çizgide olan sendika onlara fazla direnemez gibi geliyor bana da :(

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2010, 11:55 
Aktif Üye
Aktif Üye

benim de bişey dikkatimi çekiyor son günlerde; nedense cebit çalıştayından sonra durumumuzla ilgili yapmak istediğimiz çalışmalara yöneticiler hiçbir şekilde yorum yazmıyorlar. ortaya atılan fikirlere destek olacak veya eleştiricek hiç bişey yokk.. yönetimin bölümümüzle olan ilgi ve alakası sadece fuara kadarmıydı ? duruma gerçekten anlam veremiyorumm...

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2010, 12:12 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Yönetimin ilgi ve alakasının fuara kadar olduğunu düşünmüyorum. Yönetim elini taşın altına sokmuş ve ilk adımı atmıştır ki peşinden de zaten bu tarz yazılar yayınlanmaya başlamıştır. Yakın bir zamanda bir adım daha gelecektir.

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2010, 12:31 
Aktif Üye
Aktif Üye

bu başlığın kitli başlıklar arasında olması lazım bence
tam bir sayı çıkartabilirsek bence en mantıklı iş sendika işi olacak
sendikalar da somut adımlar atmalılar,
atmıyorlarsa sendikalı arkadaşlar istifa etmeli ve istifa nedenini de detaylı bi şekilde anlatmalılar diye düşünüyorum....
somut bi adım görmediğim için hiçbi sendikaya üye değilim ama sorunumuzu halledecek her sendikaya da üye olmaya hazırım...

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 62 mesaj ]  Sayfaya git Önceki  1, 2, 3, 4, 5  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri