Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 154 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sonraki
Yazar Mesaj
  CD'siz USB ile Format Atma-Tekbaşlık
Mesaj 17 Tem 2008, 10:44 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Eklenti:
CDsiz format atma.jpg
CDsiz format atma.jpg [ 98.76 KiB | 21090 kere görüntülendi ]

CD Rom'unuz bozuk, Floppy'iniz yok. Peki ama PC'nizi nasıl formatlayacak İşletim sisteminizi nasıl kuracaksınız?

Öncelikle PC'nizi mutlaka MS-DOS Sisteminde başlatabilmelisin.
1) Bunun içinde USB Flash Belleğinizi MS_DOS'tan başlanacak şekilde ve FAT yada FAT32 dosya sistemi ile biçimlendirmeniz gerekiyor.
a) Flash Belleğinizi MS-DOS ile açmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz:
Önce buradaki Linkten şu dosyayı indiriniz. Bu dosyalar iddia edildiği üzere Virüs yada Trojan yüklü değildir. Temizlenerek tekrar yüklenmiştir.

http://rapidshare.com/files/64920045/Wi ... e.rar.html

2) USB Flash belleğinizi takıp FAT yada FAT32 olarak biçimlendiriniz.
3) İndirdiğiniz Winİmage dosyasını açınız.
4) Sonra Win98.exe dosyasını bu pencereye bırakınız.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

5) Daha sonra resimde görülen ayarları yapınız. Ve tıklayınız.

Resim

6) İşlem bitince programı kapatıp, USB Flash belleğinizi açınız.
7) USB Flash belleğinizde aşağıdaki dosyalar görünecektir.

Resim

Şimdi belleğinize yeni bir klasör açıp "AA" ismi veriniz.(Arzunuza bağlı olarak başka isimde verebilirsiniz, ancak MS-DOS'ta çağrı yaparken fazla yazmayalım diye ben bunu örnek verdim.)

Resim

Resim

9) "AA" isimli klasörün içine, WinXP CD'sinde bulunan tüm dosyaları kopyalayınız. (Tabiiki CD Rom'unuz bozuk olduğundan bu işlemi başka bir bilgisayarda yapmak zorundasınız. )
10) Bu işlemlerden sonra da PC'nizi USB Flash Bellekten başlatınız
11) PC'niz en sonunda MDOS'ta;
A://
şeklinde görünecektir. Bundan sonra aşağıdaki işlemleri yapınız:
1) A://D: (USB Flash bellek Sürücü harfiniz) yazıp Enter'a basınız.
5) D:/Cd AA (Yaratıp ta ismini AA koyduğumuz klasör)
3) D:/AA>Cd i386 yazıp, Enter'a basınız.("i" harfine dikkat: Büyük harf yazıyorsanız "I" olmalıdır.)
6) E:/AA/I386>WINNT yada winnt yazın ve Enter'a basınız.
7) Kurulum başlayacak ve bildiğiniz CD kurulumu gibi yükleme devam edecektir.
DİKKAT :WinXP Dosyalarını HDD'nizin herhangi bir bölümüne kaopyalarsanızda, bu kez A:// kısmına bu HDD Sürücünüzün ismini de verebilirsiniz!!!
NOT : USB Flash bellek yerine Cardreader'a koyacağınız MMC kartlar ile de bu işlemi yapablirsiniz.

NOT:ALINTIDIR. BEN DENEMEDİM

En son botett tarafından 17 Tem 2008, 12:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Mesaj 17 Tem 2008, 16:34 
Aktif Üye
Aktif Üye

Flash bellekte ne kadar yer olması gerekir?

Başa Dön

Mesaj 17 Tem 2008, 22:47 
Aktif Üye
Aktif Üye

Bazı anakartlar flash bellekten başlatılmayı desteklemiyor.Güzel bilgi teşekkurler

Başa Dön

Re: Flash bellekle nasıl format atılır?
Mesaj 06 Eyl 2009, 02:42 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Hocam emeğine sağlık, paylaşım için.

Ben denedim, netbooklarda genellikle(olan var mı bilmiyorum) optik sürücü olmadığı ve anakart Usb bellekten Boot'u desteklediği için tek yol bu yöntem oluyor. XP kurmak için 1 Gb'lık Flash Bellek de yeterli oluyor, sizin kullandığınız program değildi benim denediğim. Eski forumda bu konu geçmişti ama şimdi gerekli yazılım ve yapılacaklar elimin altında değil, müsait bir zamanda onu da paylaşırım.

Başa Dön

Usb Bellek İle Format Atma
Mesaj 26 Eyl 2009, 20:17 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

USB Bellek ile Format Nasıl Atılır ?

USB bellekten bilgisayarınıza XP kurulumu yapabileceğinizi biliyormuydunuz ? Bu makalemizi sizler için hazırladık..

Bu yazımızda Windows XP kurulum dosyalarını nasıl USB belleğe atacağınızı ve bu dosyalar ile nasıl kurulum yapacağını anlatacağız.
İhtiyacınız olan tek şey 1 GByte kapasiteli bir USB (Flash Disk) ve sistemi USB'den Boot eden bir anakart.

USB bellekten format atmak optik sürücüsü olmayan diz üstü sistemlere format atmak için bu yöntemi bilmeniz şart. Kaldı ki USB bellek ile yapılan kurulum Windows CD'sinden çok daha hızlıdır.

İlk olarak USB Multiboot 10 programını indiriyoruz.
USB Multiboot 10 programını indirmek için Download resmine tıklamanız yeterlidir.

Xp Portable Kurlum Programı
İndirmek için Tıkla
http://www.911cd.net/forums//index.php? ... st&id=1054

USB MultiBoot 10 esasında birçok programı içinde bulunduran bir klasördür. Bu klasörün içini açıp USB_MultiBoot_10.cmd adlı dosyayı çalıştırın.

Resim

Karşınızda ilk olarak DOS ekranı çıkacaktır. Bu DOS ekranında program hakkında bilgi veriliyor. Bu bilgiyi geçmek için herhangi bir tuşa basabilirsiniz.

İkinci adım olarak USB (Flash) belleğimizi bilgisayarımıza takıyoruz. Okuma işlemi tamamlandıktan sonra DOS penceresinde karşımıza gelicek olan "H" harfine basıyoruz. Bu oldukça önemli bir özelliktir. Çünki bu işlemi yapmamızın amacı belleğimize format atmaktır. Bu format ikinci bir program çalıştırılarak yapılır.

Resim

DOS penceresinde "H" harfine basma işlemini gerçekleştirdikten sonra bekliyoruz. Vista kullanıcıları için bu adımda "Yönetici Hakları" istenmektedir. Böyle bir durumda Başlat menüsünden Denetim Masası'na gidiyoruz. Burada Kullanıcı Hesapları'na ulaşıyoruz. Kullanıcı Hesap Denetimi'ni aç ve kapa seçeneğine giriyor kutucuğu işaretleyip pencereyi terk ediyoruz. Bu işlemi gerçekleştirdiğimizde HP USB Disk Storage Format programı açılıcaktır.

Açılan pencerede dikkat etmeniz gereken tek şey en üstte USB (Flash) belleğinizin tanınmış olarak görünmesidir. Belleğimizi tanınmış olarak gördüysek File System sekmesini FAT32 olarak seçip işlemimizin uzun sürmemesi için Quick Format kutucuğunu işaretliyoruz. Ardından Start (Başla) butonuna tıklayıp kısa bir süre bekliyoruz.

Resim

Bu işlemleri gerçekleştirdiğimizde USB (Flash) diskimizde ki bütün veriler silinecektir. Dosya formatımız FAT32 olucak ve Windows XP kurulumu için sorunsuz hale gelicektir.

Üçüncü adım olarak Windows XP dosyalarını göstermemiz gerekiyor. USB (Flash) Belleğe kopyalayacağımız kaynağı belirtmeliyiz. Bu kaynak Windows XP CD'si yada sabit diskte bulunan bir klasör olabilir. Bu işlemi gerçekleştirmek için DOS ekranında iken "1" rakamını girip Enter tuşuna basmak.

Resim

Açılan pencerede size kaynağın yolu sorulucaktır. Bilgisayarınıza kopyaladığınız Windows XP CD'sinin klasörü yada CD-ROM'daki Windows XP CD yolunu belirtebiliriz.

Resim

Dördüncü adım olarak USB (Flash) belleğimizin harfini girmemiz gerekmektedir. Bunun için DOS ekranında iken "2" rakamını giriyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz. Karşımıza bir önceki ekranda ki gibi Gözat penceresi çıkıcaktır. USB (Flash) belleğin harfini buraya giriyoruz.

Resim

USB (Flash) belleğin adını girdikten sonra ikinci bir pencere karşımıza çıkıcaktır. Bu pencerede Makina Adı Kullanıcı Adı Yönetici Parolası Windows XP Parolası gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgileri girdiğimizde Windows XP Kurulum sırasında Makina Adı Kullanıcı Adı gibi benzer bilgileri sormucaktır.

Resim

Beşinci adım olarak istenilen bilgileri girdiğimizde tekrar DOS ekranına geri dönüyoruz. Artık kurulum dosyalarımızı USB (Flash) belleğimize kopyalayabiliriz. Bunun için DOS ekranında "3" rakamını girip Enter tuşuna basıyoruz

Resim

Kopyalama işlemi biraz uzun sürebilir. Bu süre zarfı içinde bazı pencereler açılabilir. Bu pencerelere Evet diyip kurulumun bitmesini beklemeliyiz.

Resim

İşlem bittikten sonra USB (Flash) belleğimizin içine Windows XP Kurulum dosyaları yüklenmiş durumda olucaktır. Artık istediğiniz sisteme USB (Flash) bellek ile Windows XP yükleyebilirsiniz. Bunun için anakartın USB-HDD'ye göre ayarlanmış olduğuna dikkat ediniz.

Sistemi USB (Flash) bellekten açıyoruz ve ilk seçenek olarak "1" rakamını giriyoruz. Bu oldukça önemli bir durumdur. USB (Flash) belleği Windows XP kurulana kadar çalıştırmayın.

Sistem yeniden başladığında tekrar "1" rakamını giriyoruz. Arkasından da grafik arayüzü için "2" rakamını kullanıyoruz.

Bu işlemleri doğru olarak yaptığınızda USB (Flash) bellek üzerinden format atma işlemini gerçekleştirmiş olucaksınız.

Resim

Eklentiler:
Eklenti Dosyanın Yasal Olmadığını Düşünüyorsanız, Lütfen Bildiriniz...!
[1.99 MiB]
USB_MultiBoot_10.zip

8309 kere indirildi

En son *cem62* tarafından 14 Eki 2009, 20:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Başa Dön

Re: Usb Bellek İle Format Atma(Resimli Anlatım)
Mesaj 26 Eyl 2009, 20:50 
Yeni Üye
Yeni Üye

Antivir USB Multiboot programında virüs tespit etti ve sildi.
Herkes dikkat etsin.

Başa Dön

USB'den Boot-Format Atma-İmage Alma
Mesaj 10 Eki 2009, 00:57 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

8 gb lık bir kingston g2 flash bellek aldım sırf bu iş için.. gayet hızlı, dvd den dak 150 mb ile atarken g2 flash ile 450 mb ile atıyorum 3 kat daha hızlı buda işimi baya bir kolaylaştırıyor.

nasıl yaptığımıza gelince ...

Eklenti:
Dosya yorumu: hp usb tool
[1.58 MiB]
SP27213.rar

4112 kere indirildi

bu programı bilgisayarınıza kurun, usb flash belleği booteble yapmak için kullanacağız

kurduktan sonra quick format seçeneğini ve create DOS startup disk seçeneğini seçiyoruz ve gözat ile aşağıya koyduğum dos system files dosyasını seçiyoruz ve START düğmemize basıyoruz.. flash belleğimiz boot içi hazır

Eklenti:
Dosya yorumu: DOS SYSTEM FILES
[204.92 KiB]
Dos System Files.rar

3240 kere indirildi

ancak içine ghost 2003 yada ghost 11 dosyalarını koymayı unutmayalım ..

aşağıya eklediğim dosyayı rardan çıkarıp usb flashın içine kopyalayın..

Eklenti:
Dosya yorumu: ghost 2003 klasörü
[2.45 MiB]
ghost.rar

3018 kere indirildi

Şimdi geldik bilgisayarımızın BIOS ayarlarına..

bios tan boot seçeneğine girin, ilk sıraya harddisk seçeneğini getirin. sonrada harddisk sıralamasından usb flash diskinizi seçin, kaydedin ve çıkın.

bu arada usb boot açık olduğundan emin olun..

bilgisayarınız başladığında usb den boot olacak ..

sırasıyla

c:\ cd ghost (klasöre giriş yaptık)
c:\ghost> ghost (programı açtık)

ghost programı açıldıktan sonra; LOCAL --- DISK --TO İMAGE seçeneklerini seçin büyük olan harddiski seçin ve herşeye tamam deyin sadece seçeneğin birinde

FAST HİGH diye seçenek sorar bunu HIGH yapın..

imageınız ortalama dak. 250 mb ile oluşturulacak. geri yüklerkende aynı yöntemle ghostu açın bu kezde TO İMAGE yerine FROM İMAGE girin ve geri yükleyin.. ortalama dak 450 mb ile yüklenecek..

eğer oluşturduğunuz dosyayı otomatik çalışan DVD yapmak isterseniz.. image adını OGRETMEN yapın..

NERO burnıng room u açın... DVD BOOT seçeneğini seçin.. boot disketi olarak aşağıya koyduğum dosyayı seçin.

Eklenti:
Dosya yorumu: image boot dvd nrg dosyası
[1.19 MiB]
Bootable_1.44M.rar

1624 kere indirildi

sonra DVD içeriği olarak flash diskinizin içinde ghost klasörünün içindeki

OGRETMEN.GHO
OGRT001.GHS

dosyalarını dvd ye koyun..

yazdırın..

bundan sonra bu DVD niz booteble ve otomatik çalışan oldu. tek düğmeye dokunmayla imagınız geri yüklenecektir..

Başa Dön

Re: USB'den Boot-Format Atma-İmage Alma
Mesaj 10 Eki 2009, 02:07 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

emeğine sağlık.bir sorum olacak anakartın usb bootu destekleyip desteklemediğini sadece denediğim zaman anlayabiliyorum.denemeden öğrenebileceğim bir yer varmı

Başa Dön

Mesaj 10 Eki 2009, 02:15 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Aynı işi harici hard disk ile yapmak mümkün müdür arkadaşlar? Ben yanımda sadece harici hard diskimi taşımak ve onun üzerinden XP veya Vista kurmak istiyorum. Bunu gerçekleştirebilir miyiz?

Başa Dön

Mesaj 10 Eki 2009, 03:06 
Site Admin
Site Admin
Kullanıcı avatarı

ctrl+alt+delete yazdı:
emeğine sağlık.bir sorum olacak anakartın usb bootu destekleyip desteklemediğini sadece denediğim zaman anlayabiliyorum.denemeden öğrenebileceğim bir yer varmı

aslında burada sorulması gereken soru anakartın USB 2.0 desteği varmı yokmu olmalıydı. Çünkü pentium 4 Anakartların tamamına yakın bu özellik mevcuttur. Ancak p4 1.7 gibi bir işlemcisi olan bilgisayarın anakartı yüksek ihtimal USB 1.1 olacaktır. Buda sizi deli etmeye yeter. O yüzden anakartın USB 2.0 detsğininde açık olmasına dikkat etmek gerek.

Usb 1 ile 80 mb ile yedek alırken 2.0 ile 240 mb ile yedek alıyoruz 3 kat hız farkı var. Ama büyük ihtimal CD ye aynı hızla yazacağınızı düşünürseniz ki bunu geçenlerde bizim vestel promegalarla denedim (80 mb ile yazdı), usb her halukarda mantıklı geldi.

Alıntı:
Aynı işi harici hard disk ile yapmak mümkün müdür arkadaşlar? Ben yanımda sadece harici hard diskimi taşımak ve onun üzerinden XP veya Vista kurmak istiyorum. Bunu gerçekleştirebilir miyiz?

tabiki mümkün bunu yaparsınız hemde daha güzel olur, sizi sıkıntıya sokacak olan Harici DVD yazıcıdır, bu çoğu kez sıkıntı verir. Ancak cep hdd leri aynı flash disk gibidir. Usb boot yaparsınız dosyanızı seçip işinize bakarsınız.

Şuan bizim okulda bütün sınıflara internet ve bilgisayar projesi başlattım. 33 sınıftan 20 sini başarsak okuldaki 30 bilgisayarıda üstüne ekle toplamda 50 bilgisayar olacak ve bunun en az 25 tanesi farklı sistem olacağı için (ticari olarak algılanmasın diye velilere siz alın dedim) bende bi tane cep hdd si siparişi verdim. bu 25 bilgisayarın imagelarını cep hdd sine atacam sonra çekmeceme koyacağım. Olay budur.

Ancak yinede bu işin zahmetli olacağını düşünerek yarın okul açık olursa gidip Clonezilla yı denemek istiyorum. Oturduğum yerden 2 kat yukarıdaki bilgisayara image atabilirmiyim bunu deneyeceğim. Yarın gidemessem okula pazartesi kesin bu işle uraşacağım, olursa buradan paylaşırım.

Başa Dön

Re: Usb Bellek İle Format Atma
Mesaj 26 Eki 2009, 21:54 
Site Gezgini
Site Gezgini

Yalnız pc yi nasıl flash diskle baslatacaz hocam yardımlarınız beklıyorumm :(

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2009, 22:03 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

yunero yazdı:

hocam Bios tan açılışı Flash Disk seçerseniz bilgisayarı flash tan başlatırsınız....

Başa Dön

Re: Usb Bellek İle Format Atma(Resimli Anlatım)
Mesaj 26 Eki 2009, 22:49 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

malimali yazdı:
Antivir USB Multiboot programında virüs tespit etti ve sildi.
Herkes dikkat etsin.

:!: :!: :!:

Yâr olur / ağyâr olur / serdâr olur / dildâr olur

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2009, 23:15 
Site Gezgini
Site Gezgini

gulages72 yazdı:
yunero yazdı:

hocam Bios tan açılışı Flash Disk seçerseniz bilgisayarı flash tan başlatırsınız....

Hocam baktımda goremedım siz biraz dha acarmsıınız konuyu
şimdiden tesekkurler

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 154 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 58 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri