Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 34 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Kadro verilmeli mi?
Evet 35%  35%  [ 34 ]
Hayır 65%  65%  [ 63 ]
Toplam oy : 97
Yazar Mesaj
  USTA ÖĞRETİCİLER KADRO İSTİYOR(UZ)!(HABER EKTE)
Mesaj 22 Nis 2008, 20:07 
Site Gezgini
Site Gezgini

www.agriliyiz.net te yayınlanan habere göre;

Edinilen bilgilere göre halk eğitim usta öğreticilerinin özlük hakları ve 2006'da 6 ay çalışmış olan 218.000 kişi ile birlikte kadroya alınmış olmaları ile ilgili mağduriyetin giderilmesi için; 2007 nisan, 9 şubat 2008 ve 11 mart 2008 tarihinde aralarında Doğubayazıt Eğitimi Sevenler Derneği başkan yardımcısı Cemal Ersü'nün de bulunduğu halk eğitim usta öğreticileri 3 kez Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile görüştüler. 9 şubat 2008 tarihli Burdur Mv Bayram Özçelik beraberindeki görüşmede sayın Başbakanımız 218.000 kişinin kadroya alınması ile ilgili yasa kapsamına halk eğitim usta öğreticilerinin neden alındığı sorusu ile ilgi olarak, ben halk eğitim usta öğreticilerinin ayda 5-10 gün dolayısıyla yılda 1.5 veya 2 ay çalıştıklarını biliyorum. Neticede itibariyle bu durumda onları kadro kapsamına almadıklarını ancak sigorta ile ilgili yanlışlıkların geçen dönem talep edildiğini kendilerine de bunun düzeltilmesi için ilgili Bakanlığa talimat verdiğini ve işlerinin bitmek üzere olduğunu söylediler. Bu açıklamanın üzerine Doğubayazıt Eğitimi Sevenler Derneği başkan yardımcısı Cemal Ersü; halk eğitim usta öğreticilerinin yılda 1 veya 2 ay çalıştıklarını, dolayısıyla kendilerine durumun farklı aksettirildiğini aslında halk eğitim usta öğreticilerinin yılda en az 6 ay çalıştıklarını genelde ise yılda 8 ay-12 ay çalıştıklarını; ancak hukuka uygun olmadığını çeşitli illerdeki mahkeme kararı ile sabit olan ve idareden kaynaklı eksik sigorta primi yatırılmasından kaynaklı olarak böyle yanlış bilgi aktarılmış oluna bilineceğini arz edince; sayın Başbakanımız durumu araştıracağını belirtmişlerdir. Daha sonra sayın Başbakanımız halk eğitim usta öğreticilerinin kadroya alınması ile ilgili talimat verdiğini duyan halk eğitim usta öğreticileri, Türkiye'nin her ilinden temsilcilerle 11 mart 2008 tarihinde talimatın doğruluğunu bizzat sayın Başbakanımızın dilinden duymak ve ne zaman bitirileceği ile ilgili; bilgiyi teyit ve doğru ise teşekkür etmek üzere sayın Başbakanımız, başkanımızı Aksaray Mv İlknur İnceöz beraberinde tekrar ziyaretleri sırasında sayın Başbakanımız; talimat verdiğinin doğru olduğunu ancak işlemlerin henüz bitmediğini ifade etmişlerdir. Bunun üzerine Doğubayazıt Eğitimi Sevenler Derneği başkan yardımcısı Cemal Ersü'nün inşallah biran önce biter ifadesi üzerine de sayın Başbakanımız inşallah demiştir. Bu haberi bizzat sayın Başbakanın ağzından duyan Türkiye'nin her ilinden halk eğitim usta öğretici temsilcileri teşekkürlerini arz ettikten sonra arkadaşlarına müjde vermek üzere illerine dönmüşlerdir.

Şimdi heyecana gelmiş 12094 halk eğitim usta öğretici sayın Başbakanımızdan kadroya alınma tarihinin verileceği günün müjdesini beklemektedirler.

BAKIN HALK EĞİTİM USTA ÖĞRETİCİLERİNİ HEM KADRODAN HEM 30 GÜN SİGORTADAN EDEN İLGİNÇ UYGULAMAYA

Halk eğitim usta öğreticilerinin mevcut mevzuat çerçevesinde bir aylık çalışma saatleri part time çalışanlar olarak değerlendirilerek (7,5) rakamına bölündükten sonra ortaya çıkan rakam prim ödeme gün sayıları olarak kabul görmektedir. Bu nedenle normal şartlarda günde 6, ayda 120 saat çalışan bir usta öğretici 789,35 YTL olan prim matrahı üzerinden aylı 264,43 YTL prim ödediği halde emeklilik ve sağlık yardımı gibi hakların kazanılmasında esas alınan prim ödeme gün sayısı (120/7,5) 16 gün olarak dikkate alınmaktadır.

Asgari ücretle (531 YTL'ye) çalışan bir işçi aylık 177,89 YTL prim ödediği halde bu işçinin prim ödeme gün sayısı 30 gün olarak değerlendirilmektedir.

Halbuki günde altı saat çalışma-ki ilçemizde mevzuat gereği günde sekiz saat çalışmaktadır. –hangi mantığa göre part time olarak değerlendirilebilir. Tam gün çalıştıkları çok açık değil midir?

Aynı zaman da halk eğitim usta öğreticilerinin tam gün çalıştığına ve bu çalışma şartlarının part time olarak değerlendirilmeyeceğine dair MAHKEME KARARLARI hukuken de bunun mümkün olmadığını göstermiyor mu?

Hem benzerlerinden daha fazla prim ücreti öde, hem tam gün olduğun halde part time olarak değerlendiril, hem de mahkeme kararlarına rağmen halk eğitim usta öğreticisi olarak 30 gün sigortan yatırılmasın böylece benzerlerin kadrodan, emeklilikten ve sağlıktan faydalansın ama sen faydalanma.

Sayın Başbakanımızın bu fiili duruma, hukuka ve mantığa aykırı durumu düzelteceğine ve en kısa zamanda müjdeli haberi tüm Türkiye'deki halk eğitim usta öğreticilerine ileteceğine inanıyoruz.

Haber: Sedat Budak-Doğubayazıt Halkın Sesi Gazetesi

Başa Dön

Mesaj 22 Nis 2008, 20:44 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Eğitim işi o alanda ihtisas görmüş Lisan görmüş eğitimcilerin işidir.

Usta öğreticilerin eğer öğretmenlik eğitimi yoksa kadro verilmesi son derece yanlış olacaktır. Çünkü atanamayan birçok öğretmen vardır. Atanamayan bu öğretmenlere Halk Eğitimlerde görev verilmesi daha doğru olacaktır.

Diğer taraftan okullarda norm fazlası durumunda olan, maaş karşılığını doldurumayan, zorunlu ders görevini dolduramayan, ekder alamayan birçok öğretmenin olduğu bir gerçektir.

Bu öğretmenler dururken halk eğitimlerde birçok kurslarda pedegoji ve formasyon almamış birçok kişinin kurslarda görev alması, 4 yıllık lisan eğitimi almış öğretmenlere büyük haksızlık.

Bana göre kadrosuz olarak kurslarda görev yapan usta öğreticilerin çok tercih edilmesini yersiz bulmaktayım. Çünkü bu arkadaşlarımızın hiçbir sorumluğuğu yok. Bu sorumsuzluklarından dolayı kurslarda çok fazla derecede sanal durumlar oluşuyor. Bu sanal durumlardan dolayı sadece belge için bu kurslar tercih sebebi oluyor. Bu da haksız rekabete neden oluyor. Gerçekten kursun hakkını veren kursiyerlere çok haksızlık oluyor.

Özelliklede Bilişim alanındaki kursların birçoğunda bu kadrosuz ustaöğreticilerin veya kadrolurarın görev alması son derece haksızlık. Çünkü yeterince bilgisayar öğretmeni var. Ama her ne hikmetse(O hikmete biraz yukarıda değindim) bu ustaöğreticiler konusunda ısrar ediliyor.

En son Must@f tarafından 22 Nis 2008, 21:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Mesaj 22 Nis 2008, 21:19 
Site Gezgini
Site Gezgini

Türkiye'de eğitimin bu noktaya gelmesinin en büyük nedeni asıl mesleği öğretmenlik olmayan kişilerin öğretmen yapılmasadır. Bu durum hem öğretmenlerin itibarı çok zedelemiştir hem de eğitim-öğretim açısından çok olumsuz sonuçlar doğurmuştur.

Öğretmenlik bir ihtisas mesleğidir ve öyle kalmalıdır. Eğitimini almayan öğretmen olmamalıdır.

Başa Dön

Mesaj 23 Nis 2008, 21:23 
Site Gezgini
Site Gezgini

katılıyorum bu yazdıklarınıza. bende onu istiyorum zaten :alkis:
yoksa benim sertifika verdiğim kişi neden yerime geçsin ki?

Başa Dön

Mesaj 25 Nis 2008, 01:07 
Yeni Üye
Yeni Üye

hayırlısıyla usta öğreticilerin yüzüde gülecek inşallah :D

Başa Dön

Mesaj 25 Nis 2008, 02:08 
Yeni Üye
Yeni Üye

nerden biliyosun ilkokul mezunu olduğumuzu istersen bu usta öğreticiliği iyice araştır ne dersin?

Başa Dön

Mesaj 25 Nis 2008, 02:17 
Yeni Üye
Yeni Üye

usta öğreticiliğin koşullarını iyice araştırmanı tavsiye ederim.

Başa Dön

Mesaj 25 Nis 2008, 08:16 
Aktif Üye
Aktif Üye

önce ana okulunu öğretmenliği bitirmeliler bencede ..

Başa Dön

Mesaj 25 Nis 2008, 15:06 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

sedaturk yazdı:
usta öğreticiliğin koşullarını iyice araştırmanı tavsiye ederim.

Usta Öğreticiler 2 türlü çalışmaktadırlar. Geçmişte Usta Öğretici kadrosu alanlar var.

Birde kısmi zamanlı çalışanlar var.

Fakat şu anda görev alamamış birçok öğretmen de var. Hiçbir maaşı ve geliri olmayan binlerce öğretmen. Hemde alanlarında ihtisas yapmış kişiler bu arkadaşlarımız.

Diğer taraftan Halk Eğitimi Merkezlerinde kadrolu öğretmenler görev almaları gerekirken, yada bilgisayar alanında bilgi ve belgeye sahip öğretmenler varken, her nedense hiçbir şekilde eğitim alanında eğitim öğretim görmemiş 2 yıllık fakülte mezunları halk eğitimi merkezlerinde Bilgisayar Kurslarında görev almaktadır. Bu hiç anlaşılır bir durum değildir.

İl veya İlçe çapında ki İlköğretimlerde, Liselerde birçok bilgisayar öğretmeni Halk Eğitimi Merkezlerinde ki bilgisayar kurslarında görev almak isterken, her nedense bu kısmi zamanlı usta öğreticilerde ısrar ediliyor.

İlköğretimlerde ve Liselerde bilindiği üzere Bilgisayar Öğretmenleri maaş karşılıklarını bile dolduramamaktadırlar.

Diğer taraftan Halk Eğitimi Merkezlerinde normu olan bir kadro olan Bilgisayar Öğretmenliği kadroları nedeni bilinmeyen sebeplerle boş duruyor. Öğretmen ihtiyacı olmasına rağmen bu kadrolar boş.

Buralardaki bilgisayar kursları nedense işletme mezunu, açıköğretim mezunu, hiç bilgisayarla alakası olmayan kısmi zamanlı olarak çalışan usta öğreticilerle doldurulmaya çalışılıyor. Bu durumun bir kez daha düşünülmesi lazım.

Başa Dön

Mesaj 25 Nis 2008, 15:13 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

Bilgisayar öğretmeniyim + Halk oyunları usta öğreticisiyim
eee nolcak acep bana da kadro verirler mi :P
Kesinlikle bu sekilde kadro verilmesine karşıyım , ahbap çavuş ilişkileri iyice artacak hakkımız yenecek :x

Başa Dön

Mesaj 26 Nis 2008, 04:57 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Hem Bilgisayar Öğretmeni hemde Halk Oyunları Usta Öğretici nasıl olunur. Öğretmen her zaman öğretmendir.

Başa Dön

Mesaj 26 Nis 2008, 05:00 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

Must@f yazdı:
Hem Bilgisayar Öğretmeni hemde Halk Oyunları Usta Öğretici nasıl olunur. Öğretmen her zaman öğretmendir.

Halk Oyunları için onaylarda size onayları Usta Öğretici gibi mi onay alıyorlar. Normal okullarda halk oyunları ekiplerini çalıştıran öğretmenlere nasıl görevlendirme yapıyorlarsa bir öğretmen içinde o şekilde kurs onayı almalılar.
Öğretmen olan birini Usta öğretici gibi gösteremezler, onaylarda eğer öğretmen branşı dışında bir kurs veriyorsa Uzman Öğretmen olarak gösterilir. Kesinlikle usta öğretici olarak gösteremezler.

Başa Dön

Mesaj 26 Nis 2008, 05:07 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye

cigidem yazdı:
Kesinlikle bu sekilde kadro verilmesine karşıyım , ahbap çavuş ilişkileri iyice artacak hakkımız yenecek :x

Diğer taraftan ahbap çavuş ilişkisi lafı çok yakışmış. Ancak bu şekilde en iyi şekilde ifade edilebilirdi.

Emin olun halk eğitimi merkezinde kısmi zamanlı olarak Bilgisayar Kurslarında görev alan usta öğreticiler varsa, bilgisayar öğretmeninin bir saman çöpü kadar müdürün gözünde değeri yoktur.

Çünkü Bilgisayar Öğretmeni;
Sanal öğrenci kabul etmez.
Kuralları bilir, gerektiğinde idareyi kurallara uygun davranmaları konusunda uyarır.
Devamsızlık konusunda çok fazla müsamaa göstermez.
Sınavlarını son derece ciddiyet içinde yapar, kişiler ne hak ettiyse sınav kağıdında o yazıyordur.
Bilgisayar Laboratarını yönergelere uygun şekilde işletmeye çalışır.
Bilgisayar eğitiminin ne demek olduğunu bilir.
Çünkü bilgisayar öğretmeni 657'ye tabi devlet memurudur.
Cezayı bilir, ödülü bilir, disiplini bilir.
Evraklarını nasıl hazırlayacağını bilir, keyfi uygulamalara mahal vermez.

Başa Dön

Mesaj 26 Nis 2008, 12:09 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

Alıntı:
USTA ÖĞRETİCİLER KADRO İSTİYOR(UZ)!(HABER EKTE) 26 Nis 2008, 5:07

cigidem yazmış:

Kesinlikle bu sekilde kadro verilmesine karşıyım , ahbap çavuş ilişkileri iyice artacak hakkımız yenecek

Diğer taraftan ahbap çavuş ilişkisi lafı çok yakışmış. Ancak bu şekilde en iyi şekilde ifade edilebilirdi.

Emin olun halk eğitimi merkezinde kısmi zamanlı olarak Bilgisayar Kurslarında görev alan usta öğreticiler varsa, bilgisayar öğretmeninin bir saman çöpü kadar müdürün gözünde değeri yoktur.

Çünkü Bilgisayar Öğretmeni;
Sanal öğrenci kabul etmez.
Kuralları bilir, gerektiğinde idareyi kurallara uygun davranmaları konusunda uyarır.
Devamsızlık konusunda çok fazla müsamaa göstermez.
Sınavlarını son derece ciddiyet içinde yapar, kişiler ne hak ettiyse sınav kağıdında o yazıyordur.
Bilgisayar Laboratarını yönergelere uygun şekilde işletmeye çalışır.
Bilgisayar eğitiminin ne demek olduğunu bilir.
Çünkü bilgisayar öğretmeni 657'ye tabi devlet memurudur.
Cezayı bilir, ödülü bilir, disiplini bilir.
Evraklarını nasıl hazırlayacağını bilir, keyfi uygulamalara mahal vermez.

+1 Ben güzel ifade etmiştim ama siz de güzel açıklamışsınız :alkis:
Usta öğreticiliğime gelince evet usta öğreticiyim , kursuna gittim belgemi aldım. Fakat henüz kurs açmadım , seney kendi okulumda ya da başka okulda görev almayı düşünüyorum :)

Başa Dön

Mesaj 28 Nis 2008, 22:06 
Site Gezgini
Site Gezgini

ben bilgisayar programcısıyım. 1 yıl ücretli öğretmenlik yaptım. 2 yıl sözleşmeli çalıştım. 6 yıldırda halk eğitimde usta öğreticiyim.

usta öğretici , ücretli öğretmen gibi çalışır.

usta öğretici olmanın şartmarını gayet iyi biliyorum. ve bunada karşıyım. alanında uzman kişilerce verilmeli. tabi işe alınmada zaten öncelik hakkı var.

2 yıllık mezunlara ,(bize) görev verip, siz öğretmenlik yapabilirsiniz ama kodroya hayatta geçemezsiniz diyenlede değil midir hata? zaten açık çok, kadroya alının yok.

kadroya almasalar bile bize yıllık sözleşme yapsınlar.

ssk primlerimiz tam yatsın.

Bizim öncelikli isteğimiz bu zaten. böyle giderse emekli olamayacağız.

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 34 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 14 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri