Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 33 mesaj ] Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki
Yazar Mesaj
  HEM 160 Saatlik Bilgisayar İşletmenliği Kursu Kalktı Mı?
Mesaj 13 Kas 2009, 07:51 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Bu yıl modüllerin değiştiği söyleniyor. HEM Müdürü geçen gün aradı ve kursların yeni modüle göre açılacağını söyledi. Yeni modüldeki Bilişim Teknolojilerinin Temelleri kısmına baktığımızda eskiden gösterilen ofis programlarının olmadığı görülüyor. "Akış Diyagramları, Görüntü İşleme Cihazları, Post (İlk Açılış), Yapısal Programlama Temelleri" gibi konular, bu kursu alacak vatandaşlara nasıl gelir bilmem ama uygulamayı bir de sizlere sorayım dedim.

Sizde durum nasıl? Eski programla(İşletim sistemi, Word, Excel, ...) devam eden var mı? Bu kursun adı BTT olarak değiştirildi mi?

Başa Dön

Re: HEM 160 Saatlik Bilgisayar İşletmenliği Kursu Kalktı Mı?
Mesaj 13 Kas 2009, 09:08 
Seçkin Üye
Seçkin Üye
Kullanıcı avatarı

Evet modüler sisteme geçildi. Ama temel bilgisayar kullanımı kursunda Office konuları halen mevcut.

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 09:55 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

ben eski düzende yani bilgisayar işletmenliği kursu veriyorum şu anda.geçen ekimde açmıştım.

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 10:51 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Değişen tek şey konuların adları
Önceden müfredatta Windows işletim sistemi vardı, yenisinde İşletim Sistemleri var. Bunun gibi Word yerine Kelime İşlemci Programları, Excel yerine, hesaplama ve tablolama programları, Powerpoint yerine sunu programları gibi..
Yani müfredatta sadece Microsoft firmasının ürünlerini değil, hangisini istersen onu anlatırsın.

gerisi yerel ağlar...

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 11:14 

Evet Mystreous aynen katılıyorum, şu anda ben de yeni modüler programa göre kursu veriyorum 5+5 ayrıca yeni modül programa öğrencilerin sertifika alabilmeleri için 7 tane belge alıp (her modülden sınavdan başarılı olanlar) daha sonra da son sınava girip sertifikaya hak kazanıyorlar... Ayrıca işletmenlik yerine bu kursun adı BİLGİSAYAR KULLANIMI oldu. Bi de bazı arkadaşlar yeni modüle göre bunun saatinin 280 e kadar çıktığını söylüyorlar öle bi şey söz konusu değil 40/32 gibi ifade de 8 saat öğretmen hazırlık ve öğrencilere verdiği ödev çalışması diye geçiyor. Ayrıca konular ve konu ile ilgili anlatımlar ÇYGM de mevcut....
http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogramla ... eceri.html

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 12:55 
Aktif Üye
Aktif Üye
Kullanıcı avatarı

Bende ekim ayında başladım kursa, başlamadan önce halk eğitim müdür yardımcısına sordum moduler sisiteme göremi yoksa eski sisteme göremi kursu vericem diye , eski sisteme devam dediler ve 4+4 şeklinde bende o şekilde devam ediyorum

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 15:07 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Aşağıda yeni programı kısaca anlatan resim görülmektedir.

Resim

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 19:19 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Peki bu modüllerde ne anlatacağız? MEGEP in meslek liselerindeki gibi modül kitapçıkları var mı? :?:

280/160 ı nasıl yorumlamak lazım.

160 saat ders demek de 280 ne demek ? :?

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 19:45 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

Bu kursu ben de veriyorum, ama 280 saat bölümünde bir karmaşa var, madem 32 saat neden orada 40 saat yazıyor, eğer 8 saat hazırlık filansa onun ödemesi olacak mı, ayrıca belge verilme bölü de değişmiş ders saati ve uygulama saati ayrılmış durumda, biz bir ara halk eğitimde şöyle yorumlamıştık, 40saatin 32 saati ders, 8 saati uygulama. Ama dediğim gibi bir belirsizlik var. Modüllerin olması güzel ama işletim sistemi ile ilgili neden 2 ayrı modül olmuş bunu anlamak zor, birleştir gitsin tek modül işletim sistemi yap, 16 saatten soru çıkarmak sıkıntılı oluyor. Modül açıklamaları kaynak olacak kadar güzel, lakin tabi biz de yeni teknolojiler düşünülmüyor, benim verdiğim HEM de bilgisayarlarda vista ve office2007 yüklü, modüller xp ve office 2003 e göre :)

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 22:24 
Yeni Üye
Yeni Üye

merhaba
280 saat verilen kurs da var sanırım ama geneli 176 saate çevrildi
160 saat işletmenlik kursu 176 saatlik bilgisayar kullanma olarak değişti
eski konulardan access gitti
onun yerine işletim sistemi detayları var
genel kültür konuları yerine mesleki gelişim modülleri kullanılıyor 176 saat içerisinde 16 saat buna gidiyor
ve konu içerikleri
http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogramla ... eceri.html burada..
bilgisayar kullanma 32 saat
işletim sistemi temel özellikler 16 saat
işletim sistemi gelişmiş özellikler 16 saat
word 24 saat
excel 24 saat
powerpoint 24 saat
internet 24 saat
kısaca konular meslek lisesi 2. sınıf eğitimine çevrildi :)
kursiyer her ünite sonunda ara sınavlar oluyor
sertifika sınavında başarılı olunmasa bile katıldığı ünite sayısına göre katılım belgesi alıyor

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 22:38 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Bence 280/160 kursun iki farklı şekilde açılabileceğini, bunların 280 saatlik veya 160 saatlik olabileceğini belirtiyor. Modüllerdeki saatler de aynı şekilde. Az sonra halihazırda yayınlanmış tüm modül kitapçıklarını ve öğretmenler için programın amacı dosyasını tek dosya olarak yükleyeceğim inş.

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 22:43 
Aktif Üye
Aktif Üye

yavselbad61 yazdı:
Evet Mystreous aynen katılıyorum, şu anda ben de yeni modüler programa göre kursu veriyorum 5+5 ayrıca yeni modül programa öğrencilerin sertifika alabilmeleri için 7 tane belge alıp (her modülden sınavdan başarılı olanlar) daha sonra da son sınava girip sertifikaya hak kazanıyorlar... Ayrıca işletmenlik yerine bu kursun adı BİLGİSAYAR KULLANIMI oldu. Bi de bazı arkadaşlar yeni modüle göre bunun saatinin 280 e kadar çıktığını söylüyorlar öle bi şey söz konusu değil 40/32 gibi ifade de 8 saat öğretmen hazırlık ve öğrencilere verdiği ödev çalışması diye geçiyor. Ayrıca konular ve konu ile ilgili anlatımlar ÇYGM de mevcut....
http://cygm.meb.gov.tr/modulerprogramla ... eceri.html

dediğiniz gibi ismi de değişti mi hocam? verilen belge de işletmenlik veya operatörlük yazmayacak mı?

Başa Dön

Mesaj 13 Kas 2009, 22:49 

Evt verilen belgede sadece bilgisayar kullanımı sertifikası yazacak arkadaşın dediiği gibi sadece acces kalktı ..

Başa Dön

Mesaj 14 Kas 2009, 00:32 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Arkadaşlar kursun sonunda Sertifika verilmeyeceğini bunun yerine transkrip verileceği söylendi bana.
7 ayrı modül var ve 7 ayrı not bölümü olacak. Diyelim ki kursiyer işletim sistemi temel özellikleri modülünden (2. modül) başarısız oldu. Diğer modüllere devam edebilecek. Kurs sonunda sertifika değil de transkrip verilecek ve orada aldığı notlar, geçip kaldığı modüller yazılı olacak. Bana böyle anlattı halk eğitim.
Sitede 4+4+3, 4+4+4 şeklinde planlar paylaşıldı ama bana 5+5 plan lazım. Yaptıysanız burada paylaşır mısınız?
Ben de işletim sistemlerinden yaptığım sınav sorusunu paylaşıyorum. 50 soruluk bi sınav yaptım.
windows-isletim-sistemi-f84/vista-soru-bankasi-lazim-t33228.html

gerisi yerel ağlar...

En son mystreous tarafından 14 Kas 2009, 00:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Başa Dön

Mesaj 14 Kas 2009, 00:40 
Süper Üye
Süper Üye
Kullanıcı avatarı

Buyrun arkadaşlar, tüm modüller burada: http://www.4shared.com/file/151659690/9 ... uller.html

Ayrıca yedi alanda da notlar verilecek doğru ama sonunda sertifika da olacak tabii ki

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 33 mesaj ]  Sayfaya git 1, 2, 3  Sonraki

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: bireylul ve 10 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-Laptop Klavye

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri