Kullanıcı adı:  Şifre:  Her ziyaretimde otomatik giriş yap                              GirişGiriş   
 Sitemize Hoşgeldiniz..! 

Bilişim Teknolojileri-Bilgisayar Forum
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
Son 24 Saat
Kayıt Olun
Kayıt Olun
iletişim
iletişim

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 
Yazar Mesaj
  BT Öğretmenlerine Sonunda İyi Haber;
Mesaj 18 May 2016, 12:51 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

http://turk-internet.com/portal/yazigos ... ziid=53083

BT Öğretmenlerine Sonunda İyi Haber; Bilgisayar Bilimleri Öğretimi, İlkokul, Ortaokul ve Lisede Zorunlu Dersler Arasına Giriyor
Yazan: Fusun S.Nebil 16 Mayıs 2016, Pazartesi

Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri 2010'lardan bu yana azaltılan ders saatlerinden muzdariplerdi[1]. Ama MHP milletvekili Zuhal Topçu tarafından 11 ocak 2016 tarihinde verilen kanun değişikliği, cuma günü Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonundan geçerek TBMM'ye gönderildi. Kanun 1973 tarihli 1739 sayılı "Milli Eğitim Temel Kanunu"na "Bilgisayar Bilimleri Öğretimi ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okullarda zorunlu dersler arasında yer alması amaçlanmıştır" şeklinde bir değişiklik getirilmesini hedefliyor.

En Son Haberler
Vodafone İlk Çeyrek Sonuçlarında 2,2 Milyar..
3 ayda 126 Suriyeli Göçmen İstanbul’daki İş Yerine..
Murat Emir : 6698 Sayılı Kanun İçinde Mezhep, Fel..
60-90 TL Aralığında Satılan Nokta İstanbul ve .ist..
Teknoloji Geliştirme Bölgeleri 45 İlde 64'e Ulaştı..
Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri 2010'lardan bu yana azaltılan ders saatlerinden muzdariplerdi[1]. Ama MHP milletvekili Zuhal Topçu tarafından 11 ocak 2016 tarihinde verilen kanun değişikliği, cuma günü Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonundan geçerek TBMM'ye gönderildi. Kanun 1973 tarihli 1739 sayılı "Milli Eğitim Temel Kanunu"nun 13üncü maddesine "Bilgisayar Bilimleri Öğretimi ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okullarda okutulan zorunlu dersler arasında yer alır" şeklinde bir değişiklik getirilmesini hedefliyor.

Kanunun gerekçesine bakıldığında ise, 1739 sayılı kanunun 13cü maddesinde "Her derece ve türdeki ders programları ve eğitim metotlarıyla ders araç ve gereçleri, bilimsel ve teknolojik esaslara ve yeniliklere, çevre ve ülke ihtiyaçlarına göre sürekli olarak geliştirilir" ve ayrıca "Bilgi ve teknoloji üretmek ve kültürümüzü geliştirmekle görevli eğitim kurumları gereğince donatılıp, güçlendirilir; bu yöndeki çalışmalar maddi ve manevi bakımdan teşvik edilir ve desteklenir" denildiği hatırlatılıyor.

TÜİK Verilerine göre bilgisayar kullanım yaşının 8 ve cep telefonu kullanım yaşının 7'ye düşmesi sonucunda 6-15 yaş arası çocukların % 60,5'sinin bilgisayar, % 50,8'inin internet ve % 24,3'ünün bireysel cep telefonu kullandığının belirlendiği, buna karşılık bilgisayar kullanımı erken başlasa da, eğitim sistemindeki boşluk nedeniyle, gençlerin kendilerini bilgisayar teknolojileri alanında geliştiremediklerine işaret ediliyor.

BTE Derneği altında toplanan BT Öğretmenleri son 5-6 yıldır derslerinin azaltılmasına karşı tepki gösteriyor ve taleplerde bulunuyorlardı[2]. Geçen yıl da, BT Öğretmenleri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a açık mektup yazmışlar ama cevap alamamışlardı[3]. Beklenen cevap ise MHP'den geldi. Zuhal Topçu'nun kanun teklifi TBMM'den onay alırsa[4], BT öğretmenleri açısından önemli bir fırsat olacak.

[1] Milli Eğitim Bakanlığına Soruyoruz : Bilişim Teknolojileri Ders Saatleri Neden Azaltılıyor?

[2] BT Öğretmeni Dersini Geri İstiyor

[3] Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri 5000 Atamalık Hakları için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Açık Mektup Yazdılar

[4] 2/1133 Sayılı Kanun değişikliği Teklifi

Başa Dön

Re: BT Öğretmenlerine Sonunda İyi Haber;
Mesaj 18 May 2016, 12:56 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

çok zor

Başa Dön

Mesaj 18 May 2016, 13:01 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

Bunu bir haber değeri bile yok bence.mecliste her gün çeşitli konularda onlarca kanun teklifi veriliyor. Akp'nin verdiği değişiklikler bile mali açıdan açık oluşturacaksa kabul edilmeyebiliyor.Bir mhp milletvekili böyle bir önerge verdi diye bu ders zorunlu olmaz hocam.İyi yanı o kişi sadece bilişim dersini biraz gündeme taşıdı hepsi bu.

Başa Dön

Mesaj 18 May 2016, 13:28 
Seçkin Üye
Seçkin Üye

fatih projesi olduğu müddetçe ameleliğe devam,umutlanmayın boşuna...

Başa Dön

Mesaj 18 May 2016, 14:00 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

Muhalefetten gelen öneriler mecliste yüzde bir trilyon reddediliyor :) Boşuna sevinmeyin.

Buraya bakarlar mı :?:

Başa Dön

Mesaj 18 May 2016, 14:15 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

ne derseniz deyin ama ben umutluyum çünkü haklıyız, bilişim dersi her kademede zorunlu olmalı.
zuhal topçu ve fikri ışığa teşekkürlerimizi sunuyor başarılarının devamını diliyorum.

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2016, 13:51 
Tecrübeli Üye
Tecrübeli Üye
Kullanıcı avatarı

+

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2016, 13:55 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF

herşeye rağmen bu konuda destek verenlere teşekürler

Başa Dön

Mesaj 26 Eki 2016, 13:58 
HİPERAKTİF
HİPERAKTİF
Kullanıcı avatarı

aleyna mı geçiyor...

Başa Dön

Eskiden itibaren mesajları göster:  Sırala  
Yeni başlık gönder Başlığa cevap ver  [ 9 mesaj ] 

Tüm zamanlar UTC + 2 saat [ GITZ ]

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir

Bu foruma yeni başlıklar gönderemezsiniz
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu foruma eklentiler gönderemezsiniz

Bu sitede ismi verilen dosyaların ve yazışmaların sorumlulukları kaynaklarına aittir.Hak sahibinin talebi durumunda derhal sitemizden kaldırılacaktır.

phpBB-alexa-cizgi-tagem-

Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri